Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

amd athlon 2400+ temperaturi extreme de vara...

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
am o problema mare,dupa parerea mea!
am de mult timp un procesor amd athlon 2400+,setat la 1,666Ghz,care nu reusesc sa-l setez mai sus!
acum vroiam sa update-ez bios-ul datorita faptului ca nu gasesc nici o optiune pentru overcloacking,cum am observat la alte versiuni,dar,din pura intamplare am observat ca temperatura procesorului este de 60 de grade celsius!
spuneti-mi daca gresesc,macar sa nu mai imi fac griji ca s-ar putea crapa,dar eu cred ca e o temperatura extrem de ridicata!
sistem de racire: stock fan,"approved by AMD"
am verificat si cu anumite programe,de genul speed fan si indica aceeasi temperatura!
din cate stiu eu, temperatura procesorului ar trebui sa fie cel mult cu cateva grade mai ridicata decat cea din incapere,la mine fiind cu cateva zeci de grade mai ridicata!
daca a mai patit cineva asa ceva,il rog mult sa ma informeze cum a scazut temperatura(fara sa micsoreze performantele calculatorului si fara sa schimbe sistemul de racire,caci,sincer,nu intentionez sa mai investesc in el,urmand sa-mi schimb calcu' peste ceva timp!),sau poate sa-mi zica cam la ce temperatura a cedat procesorul... :P
oricum,acum se pune urmatoarea problema:sa mai incerc macar sa maresc performantele acestui procesor,in speranta ca va rezista, sau mai bine sa-l las in pace pana nu pocneste....
curios este faptul ca,(text aleator introdus,pentru a nu crea o cacofonie... <_< )chiar daca nu stiam asta,folosesc procesorul exact in acelasi mod de vreun an sau doi(... :huh: ) fara sa  fi avut cel mai mic indiciu ca acesta ar fi supra-solicitat... se poate sa nu fie?? :confused:

#2
k_gula_alex

k_gula_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 20.07.2006
probabil pasta termica si`a pierdut calitatile conductoare in timp :wave:  
poti incerca sa o schimbi..

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
60 nu e mult.
Nu te mai chinui cu overclock.

#4
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
1)"probabil pasta termica si`a pierdut calitatile conductoare in timp wave.gif
poti incerca sa o schimbi.."
   pasta termica? nu cred ca are vreo problema... ^_^
2)"60 nu e mult.
Nu te mai chinui cu overclock. "
   60 nu e mult? atunci sa nu ma mai stresez? :mellow:
de ce sa nu ma mai chinui cu overclock? cam la ce temperatura exista riscul de a-l pierde? si nu doresc sa fac overclock,ci doar sa-i maresc un pic viteza(1.7 - 1.8 sau poate chiar pana la 2 Ghz,avand in vedere faptul ca,teoretic,suporta pana la 2.4 si chiar mai mult...
nu stiu de ce,dar din bios nu pot sa modific nimic legat de viteza procesorului,si,sincer sa fiu,l-am studiat mult timp! am doar optiuni pentru "ratio" si "voltage",dar nu si "speed" sau ceva asemanator,cum am observat la alte bios-uri! <_<
daca cineva cunoaste vreun mod de a-l "opera",sa ma anunte si pe mine! daca sunt de ajutor,informatii legate de placa de baza: Gigabyte k7 Triton GA-7V880 Socket A; chipset VIA KT880;
PS:daca hard-disk-ul are o temperatura medie de 49-50 grade celsius,nici asta nu e mult?  :deadtongue:

#5
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

View Postandy_chirtesh, on Jun 25 2008, 15:32, said:

1)"probabil pasta termica si`a pierdut calitatile conductoare in timp wave.gif
poti incerca sa o schimbi.."
   pasta termica? nu cred ca are vreo problema... ^_^
2)"60 nu e mult.
Nu te mai chinui cu overclock. "
   60 nu e mult? atunci sa nu ma mai stresez? :mellow:
de ce sa nu ma mai chinui cu overclock? cam la ce temperatura exista riscul de a-l pierde? si nu doresc sa fac overclock,ci doar sa-i maresc un pic viteza(1.7 - 1.8 sau poate chiar pana la 2 Ghz,avand in vedere faptul ca,teoretic,suporta pana la 2.4 si chiar mai mult...
nu stiu de ce,dar din bios nu pot sa modific nimic legat de viteza procesorului,si,sincer sa fiu,l-am studiat mult timp! am doar optiuni pentru "ratio" si "voltage",dar nu si "speed" sau ceva asemanator,cum am observat la alte bios-uri! <_<
daca cineva cunoaste vreun mod de a-l "opera",sa ma anunte si pe mine! daca sunt de ajutor,informatii legate de placa de baza: Gigabyte k7 Triton GA-7V880 Socket A; chipset VIA KT880;
PS:daca hard-disk-ul are o temperatura medie de 49-50 grade celsius,nici asta nu e mult?  :deadtongue:
Din cate mi-aduc eu aminte, Athlon XP 2400+  mergea la 2GHz frecventa stoc, nu stiu cum de al tau merge la 1,6
Trebuie sa fie prin bios setare, trebuie sa dai pe manual si setezi la CPU Clock la 133, cel putin asa era la mine dar aveam o placa de baza cu chipset VIA KT400.
Cat despre temperatura, intr-adevar e cam mare, la mine statea procesorul cam la 45 de grade si probabil ca nu avea o pasta de calitate pusa, a fost  primul meu pc, vara ajungea la 50de grade in idle.
Trebuie sa ai si carcasa bine ventilata, sa ai flux de aer, pe caldurile astea e normal ca se incinge si mai mult si HDD-ul la fel, pune un fan pe el sa sufle aer.
PS. am uitat sa-ti zic ca placa mea de baza avea biosul cam de rahat, se reseta uneori singur, ma trezeam ca procesorul avea 1,1GHz, il vedea uneori ca un duron :)), alte ori il gaseam la 1,8GHz, trebuia mereu sa intru in bios si sa setez iar pe manual la 133 pt ca el se reseta pe auto  la valoarea 100 CPU clock

Edited by Danosul, 25 June 2008 - 17:52.


#6
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
60 de grade mi se pare exagerat pentru un Athlon la 1.66 Ghz. Tin minte ca Athlon-ul meu 2800+ la 1.8 Ghz nu trecea niciodata de 39 de grade cu racirea stock
Ridicarea frecventei inseamna overclock. Deci, ceea ce vrei tu sa faci, e de fapt sa "overclock"-ezi procesorul.

Ce te face sa crezi ca pasta termoconductoare e in regula? Ai schimbat-o recent?

#7
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
pai,sa vedem:
in primul rand, trebuie sa spun ca sincer,imi pare rau pentru ignoranta de care am dat dovada la post-ul anterior.pasta termoconductoare este, solidificata!am luat-o jos si acum am contact direct intre procesor si fundul chestiei de aluminiu de care ii prins ventilatorul(nush' cum ii zice... :P ).azi sau maine imi pun alta pasta.

din intamplare,am schimbat si ventilatorul.acum am unul ceva mai mare si care face cu cateva sute de rotatii pe minut mai mult.

pentru o ventilatie mai buna,am tras monitorul din fata carcasei(pe care o tin deschisa intotdeauna).


una peste alta,de la temperatura de 65 de grade,pe care a atins-o ieri,inainte sa fac vreo schimbare,dupa vreo 4-5 ore de functionare continua,azi am ajuns la o medie de 53 de grade celsius! yupee!

oricum,abia astept sa vad cam cu cate grade se raceste dupa ce aplic pasta!stie cineva?

acum pentru partea de bios: am incercat aprope toate variantele! cpu clock imi poate fi la:100,133,166 si 200,...la cat ar trebui sa fie setat? mi se pare ca la inceput era pe 166,iar mai apoi l-am pus eu la 200,dar chiar ca nu s-a schimbat nimic!
nu stiu ce s-antamplat,dar procesorul meu era gata setat la 1,66 cand l-am luat...
in bios nu am nici o varianta de schimbare a frcventei procesorului...m-am uitat,zic sa-mi fac un update,dar la update description,la niciunul dintre ele nu aparea nimic de genu asta...
ma gandesc,sa fie de la producator toata chestia?poate placa mea de baza sa nu permita schimbarea?desi,daca la SW1,la jumper,comutez pe on,in bios se schimba unele setari si procesorul ajunge la 1ghz,dar cam atat!deci pot sa schimb frecventa procesorului,dar in jos!... ;)

deci, daca are cineva vreo idee cum sa fac un pic de overclock... :rolleyes:

Edited by andy_chirtesh, 26 June 2008 - 09:17.


#8
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

View Postandy_chirtesh, on Jun 26 2008, 10:16, said:

pai,sa vedem:
in primul rand, trebuie sa spun ca sincer,imi pare rau pentru ignoranta de care am dat dovada la post-ul anterior.pasta termoconductoare este, solidificata!am luat-o jos si acum am contact direct intre procesor si fundul chestiei de aluminiu de care ii prins ventilatorul(nush' cum ii zice... :P ).azi sau maine imi pun alta pasta.

din intamplare,am schimbat si ventilatorul.acum am unul ceva mai mare si care face cu cateva sute de rotatii pe minut mai mult.

pentru o ventilatie mai buna,am tras monitorul din fata carcasei(pe care o tin deschisa intotdeauna).


una peste alta,de la temperatura de 65 de grade,pe care a atins-o ieri,inainte sa fac vreo schimbare,dupa vreo 4-5 ore de functionare continua,azi am ajuns la o medie de 53 de grade celsius! yupee!

oricum,abia astept sa vad cam cu cate grade se raceste dupa ce aplic pasta!stie cineva?

acum pentru partea de bios: am incercat aprope toate variantele! cpu clock imi poate fi la:100,133,166 si 200,...la cat ar trebui sa fie setat? mi se pare ca la inceput era pe 166,iar mai apoi l-am pus eu la 200,dar chiar ca nu s-a schimbat nimic!
nu stiu ce s-antamplat,dar procesorul meu era gata setat la 1,66 cand l-am luat...
in bios nu am nici o varianta de schimbare a frcventei procesorului...m-am uitat,zic sa-mi fac un update,dar la update description,la niciunul dintre ele nu aparea nimic de genu asta...
ma gandesc,sa fie de la producator toata chestia?poate placa mea de baza sa nu permita schimbarea?desi,daca la SW1,la jumper,comutez pe on,in bios se schimba unele setari si procesorul ajunge la 1ghz,dar cam atat!deci pot sa schimb frecventa procesorului,dar in jos!... ;)

deci, daca are cineva vreo idee cum sa fac un pic de overclock... :rolleyes:
CPU clock , daca chiar e Athlon XP2400+ trebuie setat la FSB 133  si multiplicatorul la 15 ca sa ai frecventa normala(2000MHz) la care lucreaza 2400+,  acum nu stiu, la placa ta de baza cum e , probabil ai multiplicatorul blocat undeva la o valoare mai mica de 15 si nu merge sa-l maresti cat trebuie, probabil se face   din jumperi, mai incearca .

#9
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Trebuie sa aplici neaparat pasta. E un element critic ce asigura buna functionare a calculatorului. Iti recomand Arctic Silver 5.

Prin schimbarea valorii CPU Clock-ului scazi sau maresti frecventa procesorului. Ciudat, totusi, faptul ca la tine nu merge decat in jos.

#10
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
FSB poate reprezenta acelasi lucru cu DRAM Clock?
in bios in meniul MB Intelligent Tweaker am optiunea DRAM Clock ce poate fi setata:
-By SPD(default)
-133Mhz
-166Mhz
-200Mhz
ceea ce eu cred ca ar fi cam acelasi lucru,...sper ca nu gresesc... ;)
voi incerca sa fac poze si/sau un mic videoclip pentru a arata mai exact ce se poate face acolo... -_-

#11
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

View Postandy_chirtesh, on Jun 26 2008, 14:04, said:

FSB poate reprezenta acelasi lucru cu DRAM Clock?
in bios in meniul MB Intelligent Tweaker am optiunea DRAM Clock ce poate fi setata:
-By SPD(default)
-133Mhz
-166Mhz
-200Mhz
ceea ce eu cred ca ar fi cam acelasi lucru,...sper ca nu gresesc... ;)
voi incerca sa fac poze si/sau un mic videoclip pentru a arata mai exact ce se poate face acolo... -_-
Nu, DRAM Clock este frecventa la care lucreaza ram-ul tau, care poate fi de la 133, 166, 200MHz, daca modifici acolo nu o sa-ti creasca frecventa la procesor(FSB)
Tu trebuie sa setezi la CPU clock sau FSB 133, nu stiu cum scrie la tine in bios , iti atasez o poza mai jos, ceva de genul acela trebuie sa ai si tu, iti arata si multiplicatorul acolo, la tine ar trebui sa fie  la valoarea 15 ca procesorul sa lucreze la frecventa lui stock (2000MHz).

Attached Files



#12
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
da,acum stiu ca dram clock n-are nimic de-a face cu toata chestia...
oricum,hai sa pun poze cu ce ar putea fi configurat in sensul asta!

...

oups,prea mari pozele!
le voi posta pe alte site-uri impreuna cu un videoclip...

video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GTfnH4eOq40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

imagine1:
http://andydog.devia...bios-1-89843329

imagine2:
http://andydog.devia.../bios2-89844677

imagine3:
http://andydog.devia.../bios3-89844981

sper sa va ajuta in incercarea de a ma ajuta! :P
mersi mult!

#13
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007

View Postandy_chirtesh, on Jun 26 2008, 18:40, said:

da,acum stiu ca dram clock n-are nimic de-a face cu toata chestia...
oricum,hai sa pun poze cu ce ar putea fi configurat in sensul asta!

...

oups,prea mari pozele!
le voi posta pe alte site-uri impreuna cu un videoclip...

video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GTfnH4eOq40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

imagine1:
http://andydog.devia...bios-1-89843329

imagine2:
http://andydog.devia.../bios2-89844677

imagine3:
http://andydog.devia.../bios3-89844981

sper sa va ajuta in incercarea de a ma ajuta! :P
mersi mult!

pune FSB Host Clock la 133 si CPU Ratio pe 15 si gata procesorul o sa lucreze la 2 GHZ

Edited by Ph@ntom, 26 June 2008 - 17:55.


#14
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
FSB Host Clock? e acelasi lucru cu CPU Host Frequency? ;) ca la CPU Host Frequency nu merge 133,ci minim 166 si maxim 250

Edited by andy_chirtesh, 26 June 2008 - 20:28.


#15
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Pune asa cum a zis si Ph@ntom, la CPU Host Frequency(MHz) 133 , desi vad ca la tine scrie minim 166, incearca cu 133 , daca nu merge lasi 166 si pui la multiplicator adica CPU Ratio Control in cazul tau pui valoarea 12 x , dar incearca prima data cu 133 cu 15x.

#16
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
am incercat tot!
procesorul ramane la 1666 si la AIDA32 scrie: 1666Mhz(5 x 333)
asta ar insemna ca multiplicatorul e blocat la 5 cumva???
chiar nu stiu ce se intampla,poate este setat din fabrica in vreun fel,sa nu urce mai sus de atat??sau de la mine sa fie ceva problema,vreo setare gresita? :mellow:
don't know..... ;)

#17
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

View Postandy_chirtesh, on Jun 26 2008, 23:26, said:

am incercat tot!
procesorul ramane la 1666 si la AIDA32 scrie: 1666Mhz(5 x 333)
asta ar insemna ca multiplicatorul e blocat la 5 cumva???
chiar nu stiu ce se intampla,poate este setat din fabrica in vreun fel,sa nu urce mai sus de atat??sau de la mine sa fie ceva problema,vreo setare gresita? :mellow:
don't know..... ;)
Daca spui ca ai incercat tot, atunci nu stiu ce ar putea fi, probabil e multiplicatorul blocat  si probabil se poate debloca prin mutarea jumperilor de pe placa de baza, dar la asta nu ma pricep.
Dar tu esti sigur ca e Athlon XP 2400+ , am mai citit pe net multi care se plangeau de problema asemanatoare cu a ta si pana la urma se dovedea ca  aveau  procesore care nu erau ce credeau ei ca au :)
Pune si tu un screenshot cu CPUZ  sa vedem si noi ce scrie la procesorul tau. Foloseste Everest, e mai nou decat Aida32.

Edited by Danosul, 26 June 2008 - 23:14.


#18
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
parca multiplicatorul mi-ar fi blocat la 5x...asa zice AIDA32....
uite aici:
http://andydog.devia...aida32-89951788
si mai zice si ca ar fi 2000+,nu 2400+... :huh:  :huh:
chiar ii ciudat,la boot-are zica ca e 2400+:
http://andydog.devia...m-boot-89951796

oricum,eu vreau sa il duc la 2000,deci nu ar fi nici o problema...


inca o chestie:mi-am luat pasta,am aplicat-o si astept rezultatul! :D
si inca o chestie:mi-am cumparat un procesor AMD Sempron de vreo 1100,ca sa fac "experimente" pe el,sa vad cum rezolv cu bios-ul pentru overclock,asa ca va rog sa imi impartasiti toate ideile voastre despre overclock in cazul meu... ^_^ :D  

apropo,despre jumper-i:din cate am citit din manualul placii de baza,am gasit numai unul,"system jumper(SW1)" care,pus pe "on" imi trimite procesorul la 1Ghz(am incercat),iar pe off merge normal,la 1,66...
aici,jumper-ul e chestia mica,albastra,pe care scrie un "on",de sub locul de alimentare a procesorului... ^_^
http://andydog.devia...er-SW1-89953448

alte sugestii? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate