Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Intelsat 10-02 si Thor 3/5/6 - de la 1'Vest !

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#73
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009
Postul de muzica Party tv a fost mutat pe Tp ESS 11747 H 28000 5/6

#74
azazo_9

azazo_9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.07.2010
sal baieti,ajutatima si pe mn va rog intro problema.pana acum am receptionat programe de pe thor 3 acum am inteles ca sunt toate pe thor 6 trebuie miscata antena cumva mai prind cateva programe acum pe eurobird 9e introduc noile tp-uri am semnal da e negru tot nu vad nimic,precizes ca am in receptor opticum 4000c lnb 0,2,astept un raspuns mai concret cu ce trebuie sa fac va mult.

#75
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009
Ti-am raspuns si aici: http://forum.softped...howtopic=639844
Daca esti pe Eurobird 9a invarti antena putin spre dreapta (stand in spatele antenei) si cobori si inclinatia in acelasi timp (elevatia) pana ai semnal.Incearca cu tp 11747 H 28000Vezi sa nu invarti antena prea mult :console: ,intre Eurobird 9a si thor este o diferenta de aprox.10 grade (Eurobird 9a - 9E iar Thor/Intelsat - 1W).Daca mai ai neclaritati intreaba aici   :rolleyes:

Edited by gestt, 22 July 2010 - 08:18.


#76
azazo_9

azazo_9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.07.2010
k ms mult sa fac rost de o scara si sa invart putin de antena,revin cu ce am facut mai pe seara.

#77
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
nu misca nimic :D !

spune ce programe vezi acum , ca sa fim siguri pe care satelit ai pozitionata antena .


( scrie cuvintele intregi - ,, k ms" -  )

Edited by smv167, 22 July 2010 - 14:42.


#78
azazo_9

azazo_9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.07.2010
astazi vine si scara si ma bag la invartit antena asta :P apropo tu imi zici ca trebuie sa invart spre dreapta din spatele ei,altcineva mias zis ca spre stanga mentionez ca vreau sa intru pe thor 6 mai exact astept un rasp.te rog ca acusi vn scara si sa stiu de ce ma apuc, numai bn ms mult.

am uitat sa va zik eu is cizma in domeniul asta  :uhuhno:  :uhuhno: krek k o sami dea ceva bataie de cap cautatul asta primul pas care ar fi sa las pe un program de pe thor 3 care acum nu mai merge si sa caut thor 6?si daca vad imagine inseamna ca l-am gasit? e bn asa cum zik eu?daca nu spune,i tu cu c e sa incep.

#79
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
O intrebare de incepator am vreo sansa sa prind acest satelit cu o antena de 06 de la romtelefon ?

#80
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Salut deckard22

Receptionarea canalelor tv de pe 1w cu antena de 60cm este una partiala.Practic vei receptiona bine 11919 V
, 11900 H, 11747 H  mai ales spotul K2 al satelitului Thor 6 alte tp de pe satelitii copozitionati (Intelsat 10-02, Thor 5) vor intra la limita sau deloc  .

Eu iti recomand o antena de 110 cm cu care ai rezerva de semnal pt vreme nefavorabila.Antena de 60cm o poti folosi pt receptia unor sateliti care a acoperire foarta buna pt Romania cum ar fi 13E, 45E, 5W, 4W

Iti dau exemplu ca antena de DIGI are 74cm diametru dar e insuficienta pt receptia in orice conditii meteo a canalelor tv ale acestui DTH!Personal am schimbat antena standard DIGI la mai multi cu antene offset de 110 cm pt ca sa poata viziona in conditii bune si pe timp ploios canalele tv.Un alt avantaj al cumpararii unei antene de 100-110cm consta in posibilitatea de a monta ulterior mai multe lnb-uri astfel poti receptiona mai multi sateliti  pe aceeasi antena !

Un best-buy ar fi aceasta antena: http://www.satmultim...-TRX-STEEL.html


#81
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Ms mult doktorofsat.Întradevăr cu cea de 60cm prind bine chiar ff bine 13E si pe timp de ploaie. Am si o antena de 74cm chiar de digi dar cu acea antena nu am reusit sa prind nimic nu stiu de ce nu reusesc sa o reglez sub nici o forma pe nici un satelit. Pe post de sat finder folosesc Satellite Finder / Dish Pointing Calculator with Google Maps selectez satelitul sa îmi fac o idee in mare si trec la reglat folosesc un receiver opticum 7100cr si un mini tv auto pe poste de monitor cu ambele pe balcon incerc sa reglez cat de bine pot antena, cu cea de 60cm am reușit sa prind ceva sateliți 13E chiar bine L 71% Q60-69 Ber 0

#82
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009
Confirm si eu cele spuse de Doctor of sat  :console: ,cu antena de 0,6m de la Dolce iti intra perfect spotul K2 de pe Thor 6,spotul T2 de pe Thor 5,insa vei avea probleme cu receptia lu Intelsat 10-02 (semnal la limita) si a spoturilor nordice de pe Thor (T1 si K1).Testat de mine in sudul tarii.
PS:doctore spoturile europene ale Thor 5 si 6 au acoperire perfecta pt.Romania.Probleme sunt cu spoturile nordice si Intelsat 10-02 insa T2 si K2 au acoperire chiar mai buna decat satelitii enumerati detine.stima

Edited by gestt, 25 July 2010 - 20:19.


#83
azazo_9

azazo_9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.07.2010
pana la urma mie nu mi :D a rasp.nimeni ce am de facut exact,va mult baieti. :D

#84
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
O sa mai încerc odată cu antena de 75cm poate am noroc de asta.Am citit pe un undeva ca gigi a trecut pe codare N3.Este adevărat ?si daca este adevărat se mai poate decoda sharing ceva sau deloc.


L.E daca am încălcat vreo regula în ce am întrebat mai sus îmi cer scuze si rog moderatorul sa steargă/mute după caz.

Edited by deckard22, 25 July 2010 - 20:48.


#85
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
SALUT deckard22!


Nu e nici o problema daca intrebi ce si cum.Forumul Softpedia nu incurajeaza vizionarea fara o subscriptie oficiala a canalelor codate si aDTH-urilor straine si autohtone!Romanesti, nu vei fi mai sarac daca dai 20-30 lei pe un abonament oficial la un dth romanesc.Informatii detaliate poti gasi pe alte forumuri straine si autohtone!

Parerea mea e ca la antena de DIGI ai ceva probleme la bratu de sustinere a lnb-ului , lnb care nu e in focar de aceea nu reusesti sa prinzi nimica

Bog4u, un pasionat desavarsit dar cu putin timp liber , m-a informat acum o vreme ca pe 13Est a inceput sa emita GEMTV unde sunt filme foarte bune cu sonor original!Am verificat chiar acum , e un film interesant.Pe acest satelit sunt si alte canale interesante cum ar fi Korek,KurdSat, NHK World, Russian Travel Guide etc

@gestt

antenele mai vechi de la Dolce erau/sunt antene foarte reusite putand sa atasezi un lnb in secundar pt 42e insa cele la cele recente acest lucru nu mai e posibil!

#86
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 09.10.2009

 azazo_9, on 25th July 2010, 21:25, said:

pana la urma mie nu mi :D a rasp.nimeni ce am de facut exact,va mult baieti. :D
Eu cred ca tu ori ne iei la mishto ori nu vrei sa pui mana sa inerci :console: .Pai ce dumnezeu ti-am explicat mai inainte?Noi am vorbit ca televizorul degeaba?

#87
Dani70

Dani70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.01.2009
Salut.  @azazo_9 ce programe vezi acum? Scrie frecventa si numele programelor care se vad sa vedem in ce zona e antena. Ce programe vrei sa receptionezi pe Thor?
  Incearca totusi sa scrii cuvintele intregi sa inteleaga lumea ce vrei sa zici. Numai bine.

#88
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Bănuiam eu ca antena are ceva eu am primito dezmembrata nu credeam ca contează asa mult ce si cum de .. începător.. pe la sfârsitul săptămâni o sa încerc sa o pun la punct. Un pont ceva cum sa ma prind când este în focar se poate. Si cea de dolce tot pe bucăti a venit dar a mers din prima cum am montato în perete avea semnal pe sirius slab da era :D norocul începătorului  asta ma stimulat sa învăt mai multe despre sateliti si receptia lor.

Edited by deckard22, 27 July 2010 - 01:11.


#89
azazo_9

azazo_9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.07.2010
salut baieti azi am invartit antena asta 4 ore nam prins nimic eu caut thor 6 ca pe thor 3 la ora asta au ramasa numai niste rebuturi de programe sport nu am filme nu am plus multe altele in fine am prins ceva pe amos da si acolo vreo 20 de programe din care vreo 2  3 mergeau tre sa gasesc un meserias da astai problema de unde sal iau daca stie cineva din piatra neamt sa ma contacteze ca doar nui degeaba [email protected] sau pe mes va mult.ptr ajutor daca nu gasesc pe nimeni imi fac abonament si termin tot balciu ce imi recomandati?cu totte ca nas vrea sa renunt la receptor dar daca nu gasesc pe nimeni sa o regleze kalumea ce drak sa fac cu el.

#90
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
@azazo_9
Uite un sfat de la un inecepator citeste in postul 81 cum fac eu sa imi reglez antena pe ce sateliti vreau.Este mai dificil dar  da rezultate.



L.E http://www.dishpointer.com/

Edited by deckard22, 27 July 2010 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate