Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Masina de tuns iarba, gazon.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Doar o observatie : pentru  a tunde 1000 mp  autopropulsia nu e un moft .  
In rest : la o masina de tuns iarba  nu prea are ce sa se strice. Motorul sa fie de bun ( B&S e de referinta sau Honda ) .
Grunmann-ul  mie imi suna cam ciudat si e cam scumpa pentru asta . Mai cauta si gasesti ceva mai de incredere.

#56
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pt 1000 mp crezi ca e nevoie de masina cu propulsie? Personal nici pe o masina termica nu as da banii la suprafata asta, dar nu imi dau seama daca ai curent sau nu acolo

#57
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am tuns cu masina manuala ( imprumutata ) ...dupa vreo 3 ore am plecat sa-mi iau una electrica .   Cu aia efortul e simtititor mai mic dar e comparabil cu umplerea unui PET cu lingura .  N-am decat 6-700 mp de gazon  si masina electrica e de 30 cm . La dimensiunea asta mi-e utila pentru gradinita din fata casei.

#58
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai 30 cm latime de lucru e f putin pt orice fel de gradina. De la 40 cm e altceva. Mie cel mai greu si mai greu mi se pare nu suprafata tunsa, ci (1) evacuarea ierbii tunse si (2) manipularea in jurul obstacolelor. Iar aceste 2 pb. nu sunt tezolvate nicidecum de catre masinile termice...

#59
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015
masina pe benzina cu autopropusilsie este ideala pentru +400 mp.

nu veti regreta alegerea. da, este mai scumpa dar te tine multi ani(8-9 ani) fara probleme. schimbi doar uleiul si pui benzina. Huqsvarna este de departe cea mai buna.
fara autopropulsie parca impingi un bolovan iar diferenta de pret de este de vreo 350 lei.

daca iti iei un no name sau o electrica, cu siguranta o vei folosi pana in 5 ani si cu o gramada de nervi si efort fizic :)

#60
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgodaro, on 27 februarie 2016 - 20:18, said:

Pt 1000 mp crezi ca e nevoie de masina cu propulsie? Personal nici pe o masina termica nu as da banii la suprafata asta, dar nu imi dau seama daca ai curent sau nu acolo
La 1000 mp daca nu ai autopropulsie esti terminat.....Se poate incerca si cu un robot daca terenul permite dar costa destul de mult.....

View Postggelu, on 27 februarie 2016 - 20:23, said:

Eu am tuns cu masina manuala ( imprumutata ) ...dupa vreo 3 ore am plecat sa-mi iau una electrica .   Cu aia efortul e simtititor mai mic dar e comparabil cu umplerea unui PET cu lingura .  N-am decat 6-700 mp de gazon  si masina electrica e de 30 cm . La dimensiunea asta mi-e utila pentru gradinita din fata casei.
Masina electrica e pentru suprafete de pana la 500 mp desi trebuie sa ai nervii tari ca sa nu te enerveze cablul de alimentare.....peste 500 mp nici nu se discuta ....trebuie cu motor.....

#61
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Ma bag si eu in discutie fiindca sunt oarecum in tema.Masina electrica dupa parerea mea nu merita nici cum.Am o suprafata de vreo 350mp gazon in jurul casei,teren drept si cu Bosch-ul meu electric o tund cam in 2 ore daca ma misc rapid si daca nu e iarba foarte mare.Am imprumutat o masina pe benzina de la un vecin cu autopropulsie,motor B&S si nici nu se compara.Timpul pierdut e la jumatate fata de cea electrica,iar efortul si nervii dati din cauza cablului electric care se tot agata si incurca nu mai spun.Eu votez cu masina pe benzina,chiar si sub 500mp.

#62
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Cum adica "timpul e la jumatate"? Masina merge de 2x mai repede si alergi in urma ei?

#63
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Probabil ca pune si faptul ca te incetineste cablul si  ca trebuie sa golesti sacul mai des .
Hai sa nu facem un  capat de tara  din asta .

#64
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
ggelu,exact,multumesc!

#65
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015
masinile electrice sunt pentru suprafete extrem de mici si drepte. daca ai pomi, flori, este enervant sa tot muti cablul. stiu asta de la aparatul de aerat gazonul care este electric. bine ca il folosesc doar de 2 ori pe an Posted Image

iar robotii iti lasa iarba taiata pe gazon...nu ti-o aduna.sunt de "jucarie" si costa mult.

Edited by fokushima, 06 March 2016 - 22:54.


#66
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postfokushima, on 06 martie 2016 - 22:54, said:


iar robotii iti lasa iarba taiata pe gazon...nu ti-o aduna.sunt de "jucarie" si costa mult.
Asa este nu-ti aduna iarba dar pot fi programati sa tunda la 2-3 zile practic sa-ti mentina iarba la o anumita inaltime....Ce rezulta prin tundere fiind nesemnificativ.....Dar costa o avere......Daca ai bani si suprafata mare merita un robot.....Stiu pe cineva care are asa ceva iar gazonul arata extraordinar ...si nu aduna varfurile ierbii taiate.....

#67
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006
Eu as dori sa merg pe o manuala: este de la Fiskars - model Momentum.
Are cineva?!

Considerente:
electric si termic - fac zgomot
ba ai cablu, ba grija intretinerii:ulei/benzina etc.

#68
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
Cand se compara ceva se pun in balanta si avantajele si dezavantajele  valabile pentru TOATE variantele analizate.

#69
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View PostN3cks, on 11 martie 2016 - 11:37, said:

Eu as dori sa merg pe o manuala: este de la Fiskars - model Momentum.
Are cineva?!

Considerente:
electric si termic - fac zgomot
ba ai cablu, ba grija intretinerii:ulei/benzina etc.


manuala nu aduna iarba. iti va ramane iarba taiata(uscata) pe gazon. va trebui sa o greblezi. asta inseamna mult timp pierdut(in functie de suprafata de gazon pe care o ai).
asa zisa "grija" este inlocuire ulei(o data pe an).

daca ai 100 mp de gazon atunci ar merge una manuala...

#70
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am utilizat 3 ani o masina electrica de la praktiker (chiar marca lor inregistrata); 1,8 kW si 46 cm latime - pe un teren extrem de greu...
acum 2 saptamani i-a pocnit bucsa de la partea superioara a rotorului si s-a inclinat motorul; SURPRIZA cea mare a fost  ca garantia era pe 5 ani!!!
am dus-o la garantie si dupa 2 saptamani mi-au dat banii inapoi pe ea, pt ca nu au mai putut repara utilajul.

acum tre' neaparat sa-mi iau alta masina, ca in 15 zile iarba a ajuns la 30 cm (bucuria cainilor :) )

stie cineva CLAR ca e fo' diferenta intre diversele tipuri de motoare termice?

#71
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgushpi, on 11 mai 2016 - 10:35, said:

stie cineva CLAR ca e fo' diferenta intre diversele tipuri de motoare termice?
Cand spui tipuri de motoare termice te referi la producatori sau la principiul de functionare ?
In ultmii 10 ani nu mai gasesti motor in 2 timpi pe masinile de tuns gazon ci doar la drujbe si motocoase.
Despre producatori am spus mai sus.

#72
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

View Postgushpi, on 11 mai 2016 - 10:35, said:

am utilizat 3 ani o masina electrica de la praktiker (chiar marca lor inregistrata); 1,8 kW si 46 cm latime - pe un teren extrem de greu...
acum 2 saptamani i-a pocnit bucsa de la partea superioara a rotorului si s-a inclinat motorul; SURPRIZA cea mare a fost  ca garantia era pe 5 ani!!!
am dus-o la garantie si dupa 2 saptamani mi-au dat banii inapoi pe ea, pt ca nu au mai putut repara utilajul.

acum tre' neaparat sa-mi iau alta masina, ca in 15 zile iarba a ajuns la 30 cm (bucuria cainilor Posted Image )

stie cineva CLAR ca e fo' diferenta intre diversele tipuri de motoare termice?

nu exista mai multe tipuri poate doar firme.

husqvarna si stihl poate si honda.

da, platesti mai mult dar o ai 10 ani :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate