Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ateismul e in crestere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
474 replies to this topic

#19
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postmnezo, on Jun 4 2008, 03:04, said:

andreiandrei, si astace e? In corelatie cu Dumnezeu, desigur.

Sper ca ai postat la misto.
sigur ca nu a postato la misto e la fel de real ca si mosu'

#20
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postlandscape10, on Jun 3 2008, 16:46, said:

Cand spui "e ceva", automat il incadrezi intr-o forma si ii conferi unele proprietati si atribute.

Cine a spus ca Dumnezeu este "ceva"?
Landscape esti baiat destept, cum poti defini pe Dumnezeu cand El spune ca se numeste (defineste): "Eu Sunt"?
Stiu ca esti ateu asa ca gandeste macar ipotetic.

#21
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posttomi22, on Jun 4 2008, 15:25, said:

Cine a spus ca Dumnezeu este "ceva"?
Opusul lui "ceva" e "nimic". Consider ca Dumnezeu e un nimic?

Daca nu, inseamna ca e "ceva"

#22
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postmrproper, on Jun 4 2008, 15:27, said:

Opusul lui "ceva" e "nimic". Consider ca Dumnezeu e un nimic?

Daca nu, inseamna ca e "ceva"

Mr Proper tu nu poti sa gandesti decat in ipoteza de 3D?

#23
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Intr-adevar, ceva exista doar in 3D. Gandind in 4D,2D, sau chiar 1D, ceva nu mai e ceva.

#24
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posttomi22, on Jun 4 2008, 15:30, said:

Mr Proper tu nu poti sa gandesti decat in ipoteza de 3D?
Pai tot ce vom experimenta noi vreodata este in 3D. Cevaurile si nimicurile sunt in 3D. De ce as gandi altfel?

#25
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005
Pai si normal ca creste ,doar asa se confirma si Biblia.

Resistance Is Futile. You Will Be Assimilated!  :D

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
hai ateismuuuuu, hai ateismuuuuuuu!!!!

#27
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostMosotti, on Jun 4 2008, 15:49, said:

hai ateismuuuuu, hai ateismuuuuuuu!!!!
Subscriu.

#28
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Anul asta a fost primul an in care le-am raspuns tuturor la urarea "Cristos a inviat" cu "Sunt ateu". M-am simtit excelent in pielea mea de ateu.

#29
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postmrproper, on Jun 4 2008, 15:42, said:

Pai tot ce vom experimenta noi vreodata este in 3D. Cevaurile si nimicurile sunt in 3D. De ce as gandi altfel?
Pai Mr Proper esti ghicitor? Nu prea cred! Nu cred ca poti stii tu ce se va intampla in viitor!
Pai mr proper geometria n-dimensionala nu-ti spun nimic? arata-mi ca ar fi imposibil daca refuzi aceasta ipoteza.
Inexistenta dovezilor pana in acest moment nu demonstreaza imposibilitatea n-dimensionale.

#30
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostDragon Warrior, on Jun 4 2008, 15:58, said:

Anul asta a fost primul an in care le-am raspuns tuturor la urarea "Cristos a inviat" cu "Sunt ateu". M-am simtit excelent in pielea mea de ateu.
Hmmm...

View Posttomi22, on Jun 4 2008, 15:58, said:

Pai Mr Proper esti ghicitor? Nu prea cred! Nu cred ca poti stii tu ce se va intampla in viitor!
Pai mr proper geometria n-dimensionala nu-ti spun nimic? arata-mi ca ar fi imposibil daca refuzi aceasta ipoteza.
Inexistenta dovezilor pana in acest moment nu demonstreaza imposibilitatea n-dimensionale.
Tomi, din cate stiu eu, si din cate voi experimenta eu (personal), celelalte dimensiuni imi sunt indisponibile. Si in plus ele sunt simetrice, deci singura neregularitate in existenta mea se petrece in 3D. Va trebui sa imi limitez asadar studiul si activitatea in 3D. Nu am cum sa ajung la alte dimensiuni, si nici ele la mine.

Daca nu intelegi de ce, este pentru ca nu ai competentele necesare. Ipotezele propun modele cu mai multe dimensiuni, dar nici una nu indica explorarea activa a lor de catre persoanele de rand, sau de catre corpurile macroscopice.

#31
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postmrproper, on Jun 4 2008, 16:04, said:

... din cate stiu eu, si din cate voi experimenta eu (personal), celelalte dimensiuni imi sunt indisponibile. Si in plus ele sunt simetrice, deci singura neregularitate in existenta mea se petrece in 3D. Va trebui sa imi limitez asadar studiul si activitatea in 3D. Nu am cum sa ajung la alte dimensiuni, si nici ele la mine.

Hmmm..

#32
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postmrproper, on Jun 4 2008, 16:04, said:

Tomi, din cate stiu eu, si din cate voi experimenta eu (personal), celelalte dimensiuni imi sunt indisponibile.


Si in plus ele sunt simetrice, deci singura neregularitate in existenta mea se petrece in 3D. Va trebui sa imi limitez asadar studiul si activitatea in 3D. Nu am cum sa ajung la alte dimensiuni, si nici ele la mine.

Daca nu intelegi de ce, este pentru ca nu ai competentele necesare. Ipotezele propun modele cu mai multe dimensiuni, dar nici una nu indica explorarea activa a lor de catre persoanele de rand, sau de catre corpurile macroscopice.
Pai ce am propus eu sa exploram celelalte dimensiuni? Nu sunt noi poate ca ele au existat dintotdeauna si noi nu stim. de aceea poate nici tu nu sti-ai dat seama ca ai interactionat cu ceva n-dimensional (n>3).
Inteleg mr proper, inteleg. Ceea ce vorbim noi nu tine de fizica deocamdata ci doar de matematica, asa ca lasa-ma sa-ti exemplific cum de ai fi putut interactiona cu ceva proiectat n-dimensional:
a 4- dimensiune are aceasi impact de proiectare asupra spatiului 3D cum are si a 3-a dimensiune fata de spatiul(planul) 2D. Regula aceasta este valabila defapt pentru n in locul lui 4 si n-1 in locul lui 3.
de exemplu sa ne imaginam ca noi am fi intr-un plan 2D (ca niste desene animate sa spunem) si nu putem vedea sau percepe ce este in 3D sau cum interactioneaza de exemplu o maa cu noi. Totusi aceasta mana poate accesa oriunde in acel plan si totusi noua ni s-ar parea ca e planul nostru care "se misca".
Evident ca si simetria despre care vorbeai este valabila, dar cred ca poti intelege ce am vrut sa spun.

#33
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Imagineaza-ti o foaie cu un punct pe ea
Si o ridici pe verticala
Acel punct va crea un string 3D.

Ideea este ca eu sunt 3D. Prin definitie nu pot percepe sau interactiona cu mai nimic in dimensiuni superioare. O bacterie intr-o balta, va ramane in balta, nu isi va lua zborul.

#34
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View Postmrproper, on Jun 4 2008, 16:42, said:

Imagineaza-ti o foaie cu un punct pe ea
Si o ridici pe verticala
Acel punct va crea un string 3D.

Ideea este ca eu sunt 3D. Prin definitie nu pot percepe sau interactiona cu mai nimic in dimensiuni superioare. O bacterie intr-o balta, va ramane in balta, nu isi va lua zborul.

Auzi Mr proper, nu inteleg de ce nu poti percepe ca se poate interactiona cu o foaie 2D?  :roflmaofast:
si daca se poate atunci s-ar putea si pentru 3D.
Ce vreau eu sa-ti spun ca ce este in 2D nu poate sesiza ca interactioneaza cu 3D precum punctul tau care a creat un string 3D nu poate sesiza el (punctul) aceasta.
Asa ca mr proper daca noi nu putem sesiza asta nu inseamna ca nu exista!
Stii cum dai tu raspunsul la intrebarea asta? ca si cum ai spune ca n-a cazut niciun copac in padure daca nimeni nu l-a vazut in clasica problema de logica
:D  :tomato:

#35
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postmrproper, on Jun 4 2008, 16:42, said:

1Imagineaza-ti o foaie cu un punct pe ea
Si o ridici pe verticala
2O bacterie intr-o balta, va ramane in balta, nu isi va lua zborul.
1 hmmmm si esti 2D :))
2 cum sa nu purtat de o pasarike :)) si pe langa asta bacteria aia nenorocita e 3d

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l_jKXFSgZAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0H5g9VS0ENM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postmingus, on Jun 3 2008, 23:54, said:

Nu toti oamenii sunt panteisti, dar unii sunt. Cei care sunt, sunt de parere ca Dumnezeu = Univers. Eu unul, desi pot sa spun ca intr-un sens iubesc Universul, nu l-as numi Dumnezeu. De ce crezi ca ar trebui sa consideram ca Universul este divin? El nu este supranatural (evident), asa ca ai nevoie de argumente de alta natura. Care sunt acestea?
Aici ne jucam cu niste cuvinte. Intr-un context, "Dumnezeu" si "divin" pot insemna un lucru, il altul, altceva.

DIVÍN, -Ă, divini, -e adj. 1. Considerat că provine de la Dumnezeu sau de la zei, în felul lui Dumnezeu sau al zeilor; dumnezeiesc, ceresc.
Nu inteleg de ce te deranjeaza sa spui astfel(Dumnezeu=Universul, adica tot ceea ce exista, intregul). Pe Einstein nu l-a deranjat. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate