Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema Catalog Scolar

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Salut ! Am gasit pe ODC un mic programel in VB si m-am hotarat sa il modific. In ce fel??  L-am modificat in asa fel incat poate fi folosit pe post de catalog scolar(ma rog,o incercare de incepator) . Se introduce un nume de elev,materia si nota. Intr-un final,se salveaza numele elevului,materia si nota intr-un fisier .txt .Singura problema este urmatoarea: daca dupa crearea unui fisier cu numele elevului  Popescu Ionut , materia chimie , nota 7 si dupa ce creaza un fisier text cu numele Popescu Ionut.txt in care sunt cuprinse urmatoarele linii:

Nume elev:
Popescu Ionut: --> Chimie --> 7

Daca se introduce din nou numele elevului ,dar pentru a pune nota la alta materie,se inlocuieste vechiul fisier,iar nota la cealalta materia dispare. Cu alte cuvinte,rescrie fisierul de fiecare data.Cum pot face sa nu se mai rescrie fisierul,ci doar sa sa adauge o linie in continuare? Am atasat programul pentru a vedea fiecare despre ce este vorba.

Attached Files


Edited by stefan07, 02 June 2008 - 21:02.


#2
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003
Salut

Problema este folosirea metodei createtextfile. In loc de asta, ar trebui folosita OpenTextFile, cu iomode ForAppending, care apendeaza noul text la textul deja existent in fisier.
Detalii despre OpenTextFile de exemplu aici:
http://www.devguru.c...entextfile.html


Parerea mea :)

#3
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Mersi mult,am rezovat-o. :D  Totusi,ai putea sa imi recomanzi niste carti de VB in formate PDF?

#4
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

View Poststefan07, on Jun 4 2008, 16:16, said:

Mersi mult,am rezovat-o. :D  Totusi,ai putea sa imi recomanzi niste carti de VB in formate PDF?
Ia arunca tu un ochi aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate