Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Albania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
528 replies to this topic

#505
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Daca Saranda e OK (adică animație - eu evit) poți încerca Shengjin - plaja buna, animație, se pot face mici excursii de o juma de zi spre interior sau chiar la lacul Shkoder... dar nu ai alăturarea munte-mare din sud...
Eu am avut baza aici
https://maps.app.goo...yguoemHLHjpjv5A
in 2018 și a fost bine pt zenul meu :)

Ar mai fi Durres+sud (prea aproape de Tirana) sau zona Vlora+sud, doar le-am vizitat dar nu m-am cazat din cauza aglomerației...

In sud am stat langa Himara aici
https://maps.app.goo...WGSVfH88rga27V6

Daca te pasionează aloca ceva zile pt una din zonele lor montane, ai ce vedea (de exemplu Valbona:))


#506
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View Postraducanu969, on 10 august 2023 - 14:07, said:


Mai poti vizita Qeparo, Himare, Orikum, Vlore. Toate mi-au lasat o impresie buna.
Nu ezitati sa vizitati si zona de munte a lor, merita! Spre exemplu Theth.

#507
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Chiar ne gandeam la Vlore sau Dures, acum sa vedem in ce perioada, deoarece, din spusele altor persoane, apa nu este tocmai OK pentru baie ( nu si pentru mine ) pentru restul familiei.
Oricum, Albania, daca ar mai investi putin in Turism ar deveni un Competitor pentru celelalte tari.
Iar preturile sunt si OK, chiar nu mi s-a parut scump.

ps. de obicei, cand mergem in concediu, ne place sa lenevim :)))

#508
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Albania ne va depăși din punct de vedere încasări din turism și număr de turiști străini în 2023, o țară despre care în urmă cu 10 ani se făceau glume, a declarat, miercuri, președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), Dumitru Luca, într-o conferință organizată de Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR).
Dacă în urmă cu 10 ani făceam glume pe seama turismului în Albania, iată că nu mai e glumă. O țară care era paria Europei a ajuns deja să ne dea lecții în turism”, a spus Dumitru Luca, potrivit Agerpres.

Edited by agp626, 31 August 2023 - 05:23.


#509
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Albania in prezent isi dezvolta foarte mult infrastructura estivala, chiar citesc intens despre acest lucru, deoarece, am ramas surprins de peisajele pitoresti. Sigur in cativa ani, va deveni un punct turistic de atractie, foarte multi prieteni de familie opteaza pentru Albania. Daca ar lucra putin si la sistemul all inclusiv, sigur, ar fi top.

#510
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Si, totusi, 9.5 -10 lei litrul de benzina la albanezi. Nici chiar asa...

#511
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
De cate ori ai alimentat pe parcursul concediului in Albania?
Tragedie, ce sa zic.
Sa le plangi de mila alora de acolo, viata nu este usoara pentru albanezul de rand, Tu renunti la 2-3 beri si ai acoperit diferenta fata de un plin in Romania.

#512
EliodorDoru

EliodorDoru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.02.2021
Salutare.Ce ar fi de făcut în Albania in doua jumătate a lunii Februarie?au tangenta cu ski ul,să petrecem 2-3 zile undeva la ski?

#513
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

View PostEliodorDoru, on 11 noiembrie 2023 - 14:21, said:

Salutare.Ce ar fi de făcut în Albania in doua jumătate a lunii Februarie?au tangenta cu ski ul,să petrecem 2-3 zile undeva la ski?
Am auzit de ceva statiuni de schi prin Bosnia si prin nordul Greciei, dar de Albania nu

#514
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Durres - Am fost placut impresionat de acest oras albanez... Durres este mult mai aranjat decat Tirana (cel putin in zona centrala dar si de faleza).
In Durres sunt evident si blocuri comuniste dar in zonele semicentrale si de periferie... partea buna e ca si acolo se reabiliteaza cladiri, nu doar in centru.
Se construieste mult in Albania iar pe strazi am vazut multi turisti... de la italieni la: turci, romani, bulgari, ucraineni, asiatici.
Am stat doua zile in Durres si chiar mi-a placut acest oras (nu am fost si in zonele de litoral)

Attached Files


Edited by rz, 18 November 2023 - 10:55.


#515
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aroportul International Tirana - mic doar foarte bine gandit/aranjat si sunt cel putin 3 localuri in afara Aeroportului unde se poate manca/bea la preturi normale (cu doar 10-15% mai mari decat in orase). In interior, preturile sunt mai sus cu aprox. 25-30% (oricum mai mici daca comparam cu jaful din Otopeni)

Attached Files


Edited by rz, 18 November 2023 - 10:49.


#516
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Tirana (noiembrie 2023) - O capitala in plina dezvoltare practic boom imobiliar in momentul de fata... se construieste peste tot in Albania (nu doar in Tirana)!

Attached Files


Edited by rz, 10 January 2024 - 11:20.


#517
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Eram cam în preajma revoltelor din Albania

https://www.hotnews....-guvernului.htm

am verificat prețurile la biletele de avion. Erau prăbușite!


Am cumpărat atunci imediat și am plecat acum la Tirana:

https://youtu.be/1OM...cOaGb1te5pWJM82

Prima impresie, e plină de tineri!
De altfel:

“ Tirana, the European Youth Capital City

In November 2019, Tirana was declared the winner of the “European Youth Capital City for 2022” prize. Its slogan Activate, that leads the agenda of the youth capital city aims to promote the spirit of activism of the young people, their participation in decision-making, and the development of the youth potential in the capital city. The receipt of this prize puts Tirana at the centre of activities, projects and programmes focusing on the youth and youth organizations.
Tirana has truly turned into a city that never sleeps.

Tirana – European City of Sport 2023

In January 2023, Tirana was officially declared the "European City of Sports". Among 30 other cities that were in the competition, Tirana managed to win the title "European City of Sport 2023" which is given to a number of European cities by the European Platform for Sports Innovation. European champions, world champions and Balkan champions were born in Tirana. This title has given a special focus to the sports activities in the capital where all age groups, especially young people participate.”

Attached Files


Edited by nasty2, 14 April 2024 - 05:25.


#518
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Pershendetje!





Baza de plecare, Roma. WizzAir a subcontractat pt zborul Roma-Tirana, un Boeing 738 vechi de 23 de ani, care a aparținut Ucrainei. Zbor 59 de minute, peste Napoli, Vezuviu, Ischia, Procida, Capri, Costa Amalfitană:


https://youtu.be/m4r...umGOdLNSwCjEGlc




A doua impresie, totul e șantier! Cam mult praf… și cald! Azi 14 aprilie 2024 sunt 30 grade!

Edited by nasty2, 14 April 2024 - 14:31.


#519
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza


Câteva date despre Maica Tereza

Christopher Hitchens, autorul eseului The Missionary Position: Mother Teresa in Theory and Practice(d) (1995; în traducere, „Poziția misionarului: Maica Tereza în teorie și practică”), care într-un articol din 2003 scria: „Aceasta ne duce înapoi la corupția medievală a bisericii, care vindea indulgențe celor bogați în timp ce săracilor le predica focurile infernului și continența. [Maica Tereza] nu era o prietenă a săracilor. Era o prietenă a sărăciei. Ea spunea că suferința este un dar de la Dumnezeu. Și-a petrecut viața opunându-se singurului leac pentru sărăcie, și anume emanciparea femeilor și eliberarea lor dintr-o variantă animalică de reproducere forțată.”[57] El a acuzat-o de ipocrizie pentru că a ales tratamente avansate pentru boala ei de inimă.[58][59]
Deși Hitchens credea că este singurul martor chemat de Vatican, Aroup Chatterjee(d) (autorul cărții Mother Teresa: The Untold Story) a fost chemat și el pentru a argumenta împotriva beatificării și canonizării Terezei
… Conform unui articol publicat de universitarii canadieni Serge Larivée, Geneviève Chénard și Carole Sénéchal, clinicile Terezei primeau donații de milioane de dolari, dar nu furnizau asistență medicală, nu practicau diagnoza sistematică, nu distribuiau pacienților suficientă hrană și suficiente analgezice: „Maica Tereza credea că bolnavii trebuie să sufere ca Hristos pe cruce”. S-a afirmat că banii primiți ar fi putut transforma starea de sănătate a săracilor înființând stabilimente de îngrijire paleativă.” sursa: wiki


Cam dură Maica Tereza!
Oare de ce? Cum se explică?

Poate și prin:


“ Agnesë Gonxhe Bojaxhiu (Gonxhe însemnând boboc în albaneză) s-a născut în 26 august 1910 la Skopje în Imperiul Otoman, în prezent capitala Republicii Macedonia. A fost botezată pe 27 august 1910.Familia ei a trăit pe strada Koçina 13 din centrul orașului Skopje, unde exista o mare comunitate de vlahi. Tatăl ei Nikollë Bojaxhiu sau Nicolae Boiagiu a fost de origine vlahă.”



#520
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Sper că nu așteptați de la mine prețul la bere!

Hai că m-am plimbat prin centru de mă dor picioarele:

https://youtu.be/3r3...RI5qmJ8fOI83JoP

Am prins ceva din agitația Tiranei!

Părerea mea subiectivă e că pozele sunt statice și nu reflectă realitatea.
Ce preferați mișcarea apartului în timpul filmării, mișcarea subiectului cu aparatul imobil sau poze statice?
Vedeți progrese după indicațiile lui Charles Tesson?
Să remarcăm cum filmele din trecut s-au ilustrat mai cu seamă prin clasicismul lor formal. Acolo unde, în urmă, aparatul se misca vertiginos ( de te durea capul) și s-a soldat cu impresii amestecate ( numai eu știu ce critici mi-am luat de la toți - dar desigur critici constructive!)  estetica actuală revine la niște reguli tried and true: un plan de ansamblu („plan de bază”, așa cum l-a numit teoreticianul Charles Tesson) aproape omniprezent, care ne permite să vedem, FĂRĂ DECUPAJ și fără alegeri forte.
De când s-a trecut pe fotografii digitale focalizarea nu mai e pe cât mai puține clicuri, ceea ce duce la multe fotografii ratate. Alegerea lor se face DUPĂ, nu înainte de a fotografia. Imaginile alese în final trebuie să ne facă să contemplăm.

Edited by nasty2, 14 April 2024 - 16:49.


#521
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
mirëmbrëma!

Mult zgomot din cauza șantierelor, dar clădiri impresionante pt Albania:


https://youtu.be/Zsp...IaUX_l7kSfMd-Cc




#522
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
O piață cu intermediari, fără producători în centru Tiranei. Produse locale: măsline, smochine, ulei de măsline, raki, poate și ceva legume.
De neratat byrek cu ayran!
Au byrek cu carne, cu brânză, vegetarian. Seamănă puțin cu șuberek și plăcinta cu brânză de la noi:

https://youtu.be/ffV...nY_nRvjX0ZPlFER



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate