Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

vreau sa dau in judecata o firma mare.... am vreo sansa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adylas090918

adylas090918

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.03.2008
Salut.


Am sa va povestesc ce am patit

Pe data de 20 ianuarie am primit telefon ca am fost angajat la o firma( nu vreau sa ii precizez numele pentru a nu fii influentati).
Pe data de 25 ianuarie am adus toate actele necesare pentru angajare (incepand de la diploma studii, carte de munca si toate adeverintele)
Pe data de 27 ianuarie am inceput trainingul care este platit... normal ar fii fost ca pe data de 6 februarie ar fii trebuit sa iau macar banii de pe cele 4 zile (27 ianuarie-31 ianuarie)  .. nu i-am primit ... dar am zis ca e ok ca o sa-i iau in martie.
Pe 6 martie cand trebuia sa iau banii am aflat stupefiat ca dosarul meu a fost ratacit si ca nu sa inregistrat si ca nu o sa-mi iau salariul + celalalte beneficii(bonuri de masa) dar ca se va rezolva. Am semnat un nou contract incepand cu data de 6 martie si pe 6 aprilie mi sa spus ca imi voi lua toti banii dar mi sa dat salariul de pe 6 martie pana la 1 aprilie plus o prima pusa la misto care nu reprezenta sub nici o forma salariul meu din perioada 27 ianuarie-6 martie . In fine am mai stat pana la inceputul lui mai cu promisiuni ca imi voi lua toti banii si la un moment dat m-am enervat si mi-am dat demisia gasindu-mi un alt loc de munca. Binenteles ca la acest loc de munca mi sa cerut cartea de munca dar cei la care am lucrat inainte se pare ca mi-au pierdut-o.
Acum ma gandesc f serios sa intentez un proces impotriva lor dar nu stiu ce sanse pentru ca sunt o companie mare.
Am o gramada de dovezi cu care i-as putea invinui.

Va rog daca aveti ceva sfaturi mi-ar fii de mare folos.


PS Eu sunt inginer si nu am nicio treaba cu dreptul

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ai incheiat un contract de munca cu aceasta firma? Cum dovedesti in instanta?
Ce doresti de la ei? Sa primesti salariul pe lunile lucrate impreuna cu daune-morale? Si/ori daune morale pentru faptul ca ai fost concediat ilegal?
1. Cum probezi existenta contractului de munca?
2. `In cazul in care ai fost salariatul lor, esti convins ca nu au un motiv sa te concedieze?
3. Ce prevede contractul in legatura cu perioada de proba?

#3
adylas090918

adylas090918

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.03.2008

 clara_spiele, on May 25 2008, 18:13, said:

Ai incheiat un contract de munca cu aceasta firma? Cum dovedesti in instanta?
Ce doresti de la ei? Sa primesti salariul pe lunile lucrate impreuna cu daune-morale? Si/ori daune morale pentru faptul ca ai fost concediat ilegal?
1. Cum probezi existenta contractului de munca?
2. `In cazul in care ai fost salariatul lor, esti convins ca nu au un motiv sa te concedieze?
3. Ce prevede contractul in legatura cu perioada de proba?

Pe data de 27 ianuarie am semnat o cerere de angajare dar mai departe nu mi-au facut nimic pana la data de 6 martie cand am semnat contract.
Eu nu am fost concediat... eu mi-am dat demisia... si as vrea daune morale pentru ca mi-au pierdut cartea de munca.
In contract perioada de proba e platita.

#4
demisiata

demisiata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.04.2008

 adylas090918, on May 25 2008, 17:56, said:

Salut.


Am sa va povestesc ce am patit

Pe data de 20 ianuarie am primit telefon ca am fost angajat la o firma( nu vreau sa ii precizez numele pentru a nu fii influentati).
Pe data de 25 ianuarie am adus toate actele necesare pentru angajare (incepand de la diploma studii, carte de munca si toate adeverintele)
Pe data de 27 ianuarie am inceput trainingul care este platit... normal ar fii fost ca pe data de 6 februarie ar fii trebuit sa iau macar banii de pe cele 4 zile (27 ianuarie-31 ianuarie)  .. nu i-am primit ... dar am zis ca e ok ca o sa-i iau in martie.
Pe 6 martie cand trebuia sa iau banii am aflat stupefiat ca dosarul meu a fost ratacit si ca nu sa inregistrat si ca nu o sa-mi iau salariul + celalalte beneficii(bonuri de masa) dar ca se va rezolva. Am semnat un nou contract incepand cu data de 6 martie si pe 6 aprilie mi sa spus ca imi voi lua toti banii dar mi sa dat salariul de pe 6 martie pana la 1 aprilie plus o prima pusa la misto care nu reprezenta sub nici o forma salariul meu din perioada 27 ianuarie-6 martie . In fine am mai stat pana la inceputul lui mai cu promisiuni ca imi voi lua toti banii si la un moment dat m-am enervat si mi-am dat demisia gasindu-mi un alt loc de munca. Binenteles ca la acest loc de munca mi sa cerut cartea de munca dar cei la care am lucrat inainte se pare ca mi-au pierdut-o.
Acum ma gandesc f serios sa intentez un proces impotriva lor dar nu stiu ce sanse pentru ca sunt o companie mare.
Am o gramada de dovezi cu care i-as putea invinui.

Va rog daca aveti ceva sfaturi mi-ar fii de mare folos.


PS Eu sunt inginer si nu am nicio treaba cu dreptul

Incercarea moarte n-are. Eu nu ma prea pricep insa daca as fii in locul tau as cere si sfatul unui avocat. Daca ti-ai dat demisia fao publica si pe (editat).

Edited by clara_spiele, 26 May 2008 - 07:37.
reclama link


#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Eu ti-am pus intrebari pentru a ne lamuri daca ai vreo sansa, ori e pierdere de vreme un proces cu presupusul angajator.

#6
status

status

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 09.09.2007
te`ai intepat, asta e

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu stiu daca s-a intepat. Poate a fost angajata pe o perioada de proba si nu a fost dorita. Sau firma nu i-a facut carte de munca. Mai tin deschis subiectul pana primesc lamuriri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate