Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Magazin piese auto

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Salut! Am 25 de ani si dispun de 50000 Euro.Ma gandeam sa'mi deschid propria mea afacere nu pentru ca vreau sa-mi dau aere de sef sau sa ma laud pe strada.Vreau sa fiu eu vanzator la magazin, sa angajez un contabil si sa ma ocup si cu comenzi.Sunt tanar, deci as putea sa ma descurc.Un magazin de piese auto intr'un oras de 34000 de locuitori.Ma refer la cele cu piese "adevarate", adica de ce au cu adevarat nevoie oamenii, nu de cativa braduti parfumati si nu stiu eu ce capace de roti.Pentru ca orasul este plin de autobuze vechi, care se defecteaza destul de des (si tatal meu are asa ceva), ma gandeam sa ma axez in mare parte pe piese de autobuze, camioane sau vehicule agricole.TOATE originale, la preturi accesibile cu posibilitatea de a cumpara in "rate".Nu toti isi permit o piesa de 5000RON de exemplu atunci cand au nevoie.Ma pricep foarte bine la autobuze, cunosc foarte bine problemele lor, stiu ce uleiuri folosesc companiile de transport, ce se strica des si de ce au nevoie cu adevarat.Credeti ca ar merge?Nu dispun de nimic deocamdata, decat de bani.As vrea sa inchiriez un spatiu comercial destul de mare si sa-l transform in magazin.Vreau EU sa fiu vanzatorul, sa fiu sigur ca servirea va fi cum se cuvine si clientii vor fi multumiti de serviciile mele, nu o vanzatoare plictisita care nu are habar de ce vinde.Sper ca nu v-am plictisit, astept parerile voastre.Se merita un asemenea magazin?Cam cati bani trebuie sa investesc de la inceput?
Folosesc forumul softpedia pentru a strange pareri ale oamenilor ca ma documentez la fata locului.Am lucrat si la patron si vreau mai mult si sunt sigur ca totul se poate face cu munca multa si perseverenta.

Multumesc!

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Cauta postul meu  aici  al 4-lea,cu bani astia .....faci bani adevarati!!!
:peacefingers:

Edited by adi_master, 24 May 2008 - 23:52.


#3
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
stii, in afara de faptul ca sunt total pe langa tot ceea ce inseamna productie si mai ales geamuri termopan.As vrea sa fac ceva in orasul asta si  o mica fabrica nu cred ca ne-ar mai trebui.Producatori de geamuri termopan gasesti absolut la tot pasul, cel putin aici.Dar, orice are un inceput, ma mai documentez, cine stie...Multumesc oricum de ideea oferita de tine. :coolspeak:

#4
dj_andreo

dj_andreo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
parerea mea este ca daca dispui de 50000 euro poti face o afacere mult mai profitabila. mie unu nu-mi pare a fi o afacere buna cea cu piese auto:) daca tot spui ca e plin orashul de autobuze vechi gandeste-te la o firma de transport. :) cu cateva microbuze si cu niste preturi accesibile vei reusi sa acaparezi piata destul de usor:)

#5
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Firma de transport are tatal meu.Si crede-ma, stiu foarte multe despre acest tip de afacere.Acolo cu 50mii euro esti un copilas.Un autobuz nou, la standarde UE costa in jur de 160mii euro cele interurbane si 80mii cele urbane.Tatal meu se confrunta cu astfel de probleme si vreau sa am firma mea.Si in transporturi , fara sume mari , acum nu ai ce cauta.Din cauza ca orasul e mic, autobuze multe, cu greu iti mai faci loc pentru un autobuz.Plus ca autorizatiile de transport, costurile ce implica o astfel de afacere sunt enorme.Inseamna ca pana la urma o sa continui afacerea tatalui.Dar problema e alta: 50mii euro sunt multi pentru o alta afacere, dar putini pentru afacerea tatalui meu.Decizie grea, foarte grea.Leasing nu fac in niciun caz.Mai bine vand rosii pe taraba.Nu vreau sa traiesc cu gandul ca raman fara bani si nu stiu incotro s'o apuc.Sunt foarte tanar zic eu, si nu cred ca as vrea sa fac asa ceva.Facturi am destule, nu am nevoie de altele. :mellow: Oricum, multumesc si astept pareri in continuare!

#6
dj_andreo

dj_andreo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
io idei mai am... acum depinde si care e orasul:) imi poti zice?

#7
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Fetesti, zona de campie, 80km de Constanta.Autostrada trece prin oras.Oricum, sa inchiriez teren de la autostrada nu pot.Il inchiriez si nu mai am bani de altceva.Vin eu cu gratarul si fac mici si aduc bere d'acasa.Deci partea asta cade.

#8
dj_andreo

dj_andreo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
ce sa zic... zona nu e asa de buna insa ai putea sa gasesti ceva practic pentru orasul tau. gandestete cam ce ti-ar trebui tie ca locuitor al fetestiului(treaba cu piesele de autobuze las-o pentru ca ai sa-i vinzi piesele tatalui tau). incearca sa-ti faci o firma de constructii(ridicari structuri, interioare, exterioare, etc) astea merg oriunde:)

#9
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
off, foarte grea perioada asta a vietii, cand nu stii incotro s-o apuci.Cred ca o sa mai lucrez o vreme, mai studiez piata, poate imi mai vin idei si cine stie, poate inmultesc banii.Lucrez ca asistent manager in Constanta si tare mult as vrea sa scap de locul asta de munca.E stresant si parca totul se face in graba.

#10
bekos

bekos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.08.2007
Studiaza un pic ce concurenta ai in oras. Dupa parerea mea ar trebui sa vinzi ptr o categ mai mare de autoturisme. Instalezi programele furnizorilor pe calculator si aduci piesele pe comanda (furnizori Augsburg, Autototal, etc..) Daca o sa vinzi doar utilajelor/camioane/autobuze o sa ai o piata restransa de desfacere, degeaba costa reperele ptr acestea mult ca profitul tau nu o sa fie la fel de consistent. Ofera servicii aditionale, schimb de ulei si filtre incarcare freon clima. Trebuie sa mearga treaba daca esti serios.

#11
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
magazin de piese auto poti sa iti faci, si chiar merge; te poti face pfa sa ai profit mai mare si sa nu dai atatia bani la stat; si nici nu-i neoie de toti cei 50.000 euro
cu banii astia poti face importuri din china de unde ai avea profit frumos daca ai si oamenii seriosi cu care sa lucrezi

#12
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
concurenta, pe domeniul pe care ma axez eu, cel de magazin de piese pentru autobuze/camioane si utilaje agricole este reprezentata de un singur magazin dar cu preturi muuuult prea mari fata de valoarea pieselor.Ma gandeam si eu sa ofer si alte "servicii" cum ar fi schimbul de ulei, clima si alte reparatii minore si care se pot face cu piese din magazin.Asta ar insemna sa ma extind si cu un mic service auto ceea ce nu prea merge.2% din autobuze au aparate de aer conditionat, fiecare firma are mecanicul ei si toti vor sa faca economie.Foarte aiurea situatie.Tot asa cum spui si tu, ma gandeam sa aduc la comanda piese de cea mai inalta calitate, la preturi apropiate de valoarea lor reala, pentru inceput.Oamenii sa stie ca eu am "magazinu' ala cu piese bune".Asta vreau.Ca de no-name-uri sunt satul.O colaborare cu firme mari ar aduce un profit bunicel.

PS: pentru ca titlul topicului se refera la un magazin de piese auto, va rog sa postati in limitele titlului.Ca idei de afaceri nu cred ca ar putea gasi pe un forum.Parerea voastra.Si nu trebuie sa cheltuiesc din prima toata suma, chiar nu ma deranjeaza sa-mi mai ramana.

#13
bekos

bekos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.08.2007
Eu ziceam sa te orientezi mai mult catre masinile mici, turisme. Autobuze/camioane/utilaje agricole probabil sunt in zona ta in jur de 200. Din astea nu vor lua toti de la tine. In schimb masini mici probabil ca sunt vreo 3-4000. Din rulaj o sa castigi mai mult

#14
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
M-ai pus pe ganduri, deci o sa mai studiez piata si poate includ si piese de autoturisme.Faza e ca magazine de piese auto pentru autoturisme sunt cam 5, cam greu cu astea.Si o sa am nevoie si de un spatiu mai mare pentru depozitare si vanzare.Nu vreau sa fac un depozit, vreau un magazin normal cu piesele in mare parte expuse (cate un exemplar din fiecare).Stiu ca sunt pretentios dar m-am saturat de tiganiile din Romania.Te duci la un magazin si daac vrei ceva trebuie sa intrebi chiar si vanzatoarea fiind intr-o dilema daca are sau nu ce vrei tu.Din ce am invatat eu pe la facultate, cu cat sunt mai multe produse expuse, cu atat vanzarile sunt mai mari.Si ca alt vanzator cred ca as angaja un fost mecanic auto :lol: .Ca sa stie despre ce e vorba.Mai vedem.Dupa ce imi pun bine la punct planul meu trebuie sa gasesc un spatiu comercial si daca as putea sa-l cumpar ar fi PERFECT.Nu-mi plac chiriile si odata ce este spatiul meu, pot sa-l vand, pot sa-l inchiriez pe viitor.

Edited by Vorbaretzu, 25 May 2008 - 21:33.


#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
e greu ce vrei tu pt ca daca incluzi si autoturisme e imposibil sa acoperi macar reperele importante de la marcile si modelele mai importante. eu zic asa:
1) deschizi magazinul de piese intr-un spatiu comercial mai micut pt inceput si aduci toate piesele la comanda de la furnizori. in timpul asta faci promovare puternica si ai grija sa iei fata celorlalte magazine prin atitudine (BRAVO!) si prin preturile mai mici. in cateva luni o sa vezi deja cam care piese se cer mai mult si incepi eventual sa iti faci si stocuri.
2) Buun, deja magazinul ruleaza ceva banuti, e organizat bine. Dupa aceea eu zic ca ar fi bine sa iti deschizi si un mic atelier langa magazin unde sa faci operatiile uzuale: schimb de ulei, placute, discuri, filtre etc.

Daca nu tii neaparat sa axezi pe auto poti sa incerci magazin de calculatoare sau o franciza de la un fast food in caz ca nu exista pe acolo. Dar, din ce am vazut, esti tanar si esti entuziast in legatura cu domeniul auto, nu merita sa te bagi intr-un domeniu doar pt ca unii castiga din el mai bine. Cateodata diferenta dintre o afacere falimentara si una exceptionala o face doar pasiunea. Multa bafta! :)

#16
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Ai observat bine, sunt entuziast in domeniul auto, dar nu visez la masini de milioane sau nu stiu eu ce intreceri ilegale.M-am axat pe acest domeniu pentru ca este cel pe care il cunosc CEL mai bine si imi place.Eu nu pot sa fac ceva care nu-mi place, nu pot sa avansez <_< .Asa ca un magazin de piese auto ar fi alegerea perfecta.Multumesc pentru sfaturi tuturor, de astazi sunt la servici, deci intru cam greu pe forum. :rolleyes:

#17
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
zilele astea, am mai prins putin timp liber si m-am dus pe la magazinele de profil sa intreb cum merge afacerea.Normal ca de la patroni nu am obtinut foarte multe informatii, noroc ca mai aveam niste prieteni care lucrau pe acolo si i-am intrebat.Din cate spun ei, e o afacere profitabila, dar e mare bataie de cap cu comenzile.Deci, trebuie sa fiu atent cand imi aleg partenerii.
Daca mai stie cineva cate ceva despre afacerei de genul acesta, de magazind e piese auto, astept cu nerabdare parerea sa personala ^_^

#18
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
vesti proaste!m-am documentat, am cautat teren, nu am gasit.Numai magazine mici la preturi extraordinar de mari.Furnizorii vin cu oferte prea sarace.Pentru 4 piese eu ar trebui sa fac 3 contracte.Cei care distrubuie mai multe piese nu au drum prin oraselul nostru asa ca patronii celorlalte magazine se duc singuri sa le ia din depozite.Lucru imposibil pentru mine.Cred ca raman la treaba mea pe care am inceput sa o urasc.Investesc banii in firma tatalui meu si preiau conducerea.Mi se face scarba de birocratia si de nesimtirea din Romania.

...nu mai am nimic de zis. :confuzzled:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate