Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Comprime MP3

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
noroc.
exista vrun program cu care sa comprim mp3`urile k sa nu ocupe mult loc in memoria telefonului atunci cand le pun in tel?
am auzit k ar exista... si ca din 5mb, iti face cam 2-3mb... dar nush ce sa cred

Edited by Sima2k, 06 November 2004 - 00:07.


#2
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

Sima2k, on Nov 6 2004, 00:05, said:

noroc.
exista vrun program cu care sa comprim mp3`urile k sa nu ocupe mult loc in memoria telefonului atunci cand le pun in tel?
am auzit k ar exista... si ca din 5mb, iti face cam 2-3mb... dar nush ce sa cred

<{POST_SNAPBACK}>

Fisierele MP3 sunt deja comprimate, deci nu mai ai cum sa le comprimi (ca si cum ai incerca sa comprimi o arhiva rar sau zip).
Ceea ce ai auzit este schimbarea bitrate-ului si da, se poate sa micsorezi marimea MP3-ului pana la cativa kb.
In mod normal, un mp3 de calitate are un bitrate >=128, si ocupa cam 1 mb/min. Daca schimbi bitrate-ul la 64, marimea fisierului va fi de 2 ori mai mica, insa si calitatea lui va scadea.
Un mp3 cu br de 56-64 eu zic ca se aude destul de bine pe un telefon mobil, insa cand il asculti pe calculator cu boxele date la maxim iti vei da seama ce calitate scazuta are.
Programe pt. asa ceva sunt destule, eu folosesc Winamp-ul (la plugins->output ai disk writer unde poti alege sa-ti converteasca in mp3 la un br dorit), daca nu cauta si tu pe google mp3 decoder & encoder.

#3
Bodala

Bodala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 06.01.2004
Foloseste Cool Edit Pro eu din 5,44 MB am facut 1,81 si se aude bine in castile telefonului (pozele 1 si 2) mel originala are 129kbps/44khz iar cealalta 64/44

P.S. Daca nu sti cum se foloseste programu:
       -Deschizi programu dai open
       -Save si dai options parca si schimbi calitatea apoi dai sa salveze


Norok

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   28.56K   27 downloads
  • Attached File  2.jpg   29.62K   26 downloads


#4
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
poti sa incerci si Xilisoft Video Converter v2.02.....nu te uita dupa nume, face si din avi 3gp+multe alte formate...mie din 24.4 mb mi-a facit 1.77 mb.....la mp3-uri cam pe la 3 sferturi am reusit sa le aduk.....Attached File  mp3_mp3.jpg   158.39K   125 downloadsAttached File  avi_3gp.jpg   143.14K   91 downloads

#5
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

broink, on Dec 3 2004, 20:48, said:

poti sa incerci si Xilisoft Video Converter v2.02.....nu te uita dupa nume, face si din avi 3gp+multe alte formate...mie din 24.4 mb mi-a facit 1.77 mb.....la mp3-uri cam pe la 3 sferturi am reusit sa le aduk.....Attachment attachmentAttachment attachment

<{POST_SNAPBACK}>

broink, ai PM

#6
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Xilisoft Video Converter v2.02 - unde il gasesc? link ceva k eu nu prea am gasit...

pana acum am facut cu sound forge 4. parca.. si le micsora cam la jumate asa....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate