Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bomboane "Cubaneze"

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

vektor12, on Oct 19 2004, 03:27, said:

eu imi amintesc de biscuitii Chindia, care erau ca niste piscoturi si forma un pic crenelata... mamaaaa, ce buni erau...

nectaru' bulgaresc la sticle de jumate... si d-ala mi-a luat mama odata de la magazinul care era unde este Everest acum...

hai ma Courage, nu imi spui si mie de unde iau bomboanele alea, te rog???...

eu imi aduc aminte de gumele Turbo de 10 lei, pe care le luam de la tigani... aveam prieteni pe la bloc care cereau si mestecata... nu ii deranja daca era inceputa de tine... ;) si cand jucam nu mai stiu ce joc cu coperti de caiete/carti si cu chit in interior ca sa fie mai grele, sau cu bidoane striate de ulei umplute cu pamant... si premiile erau "coperti" de cutii de chibrituri, si mai apoi surprize... mama, ce viata...

<{POST_SNAPBACK}>




bai si eu vreau bomboane cubaneze!

si eugeniile erau bune...

#56
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
eugenii mai sunt...

#57
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
mai erau biscuitii "Pescarus" parca (sau astia se vindeau doar la Cta?) care aveau droburi de sodiu sau nu stiu ce chimicale in ei si cum mestecai fericit ....hop nimereau cate un drob dinala intre masele si era amar al naibii

nu mai plangeti dupa vremurile alea ca nu erau magice. orice copil, oriunde ar trai isi aduce aminte cu nostalgie de copilarie chiar daca in realitate era un calvar

altii la varsta aia se duceau in Disneilend si aveau console Atari sau Ghemboi. si nu mancau portocale numai de sarbatori.......

on topic - nu-mi aduc aminte de "bomboanele cubaneze"

#58
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004

Mosotti, on Jun 22 2004, 10:17, said:

era niste ciocolata chinezeasca sub forma de lingouri, invelita in staniol auriu, cred ca erau 500 de minilingouri intr-o cutie. tin minte ca jucam poker cu copii de la bloc si neavind bani participam cu aur chinezesc. ce vremuri...

<{POST_SNAPBACK}>


uahhhhhhhhhhhh ce ma oftici  :lol:  si eu ma gandeam la aleaaaaaaaaaaaaaa
si mai erau si niste monezi, ciocolatele cu lapte ce imitau monezile :)) yumii-yumii

si guma aia de mestecat era bunaaaaa

breh si mai era ceva.......spray-ul acela cu miros de mar...... Ra sau Ro... ceva de genul asta

heheheheeeeeeeeeeeeee da de penarul acela chinezesc? ha?
doamne si uniforma ce o mai uram, cu numarul matricol cu tot - acu, zau daca nu mi-e draga  B)

se pare ca suntem nostalgici.....mdeeee batraneztile astea  :rolleyes:

PS: "Ciresarii", "Campionii"  pfuuuuuuuuuuu ce carti

Edited by morpho, 21 October 2004 - 20:23.


#59
Adelaida

Adelaida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2004
Dar de Bem Bem isi mai aduce cineva aminte ? Era foarte bun, in sticle de 1 litru, parca. La cutremurul din '77 ni s-a spart o sticla si ce rau mi-a parut...

#60
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
da' de farmec 16 cine isi mai aduce aminte??? :lol:

#61
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Mai erau pe vremuri niste napolitane la 3 lei, ambalate intr-o folie de plastic alb, mult mai bune decat joe, aro si alte turcisme de acum. Se mai citea Arici Pogonici, Luminita.
Am avut si snur galben si ma enerva sefa de scoala cu snur albastru ca in afara de invatat nu mai stia altceva. Si in clasa a opta m-au bagat in UTC dar din pacate am aruncat carnetul in soba dupa ce am baut cu niste amici la revolutie coniac Miorita (din ala adevarat).

#62
mihaisto

mihaisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.01.2004
da de 'ciungo topitor' va duceti aminte? luam de la sarbi. si mai aveau tot sarbii seturi de ciungo, Dr. Baltazar: erau tot felul de gume intr-o mica caserola de plastic.
super!

#63
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Cin-cin?? :naughty:

#64
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-mi placeau gumele Baltazar dar le mestecam doar ca erau dulci. Mai mancam de la sarbi niste ciocolata cu crema de banane. Am mai vazut anu asta undeva, am cumparat cu speranta de a-mi reaminti vremurile de mult trecute...nici o sansa ca nu se compara! Si mai era Cedevita, praf de facut sucuri! Il mancam pur si simplu cu lingurita!

#65
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Eu inca mai caut bomboane Cip-Cip, niste drajeuri mici intr-o cutie de plastic cilindrica, si concentrat de suc de lamaie parca sau portocale, intr-o pungulita de hartie verde, care in loc sa le punem in apa sa se dizolve, le mancam pana faceam spume la gura...  :P

#66
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
nu mai sunt... adica concentratul ala de un lleu nu l-am mai vazut pe nicaieri... in schimb bomboane de-alea am mai vazut la un parastas...

Edited by vektor12, 08 November 2004 - 17:24.


#67
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
jeleuri de-alea chinezesti mentolate ati mai vazut? erau intr-o cutie verde metalica... foarte rar prindeam asa ceva.

#68
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
suuuuuuunt... la farmacie... ca si tiger balm, alifie de-aia chinezeasca, foarte apreciata in vest.

#69
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

laurentiu907, on Nov 8 2004, 16:51, said:

Eu inca mai caut bomboane Cip-Cip, niste drajeuri mici intr-o cutie de plastic cilindrica, si concentrat de suc de lamaie parca sau portocale, intr-o pungulita de hartie verde, care in loc sa le punem in apa sa se dizolve, le mancam pana faceam spume la gura...  :P

<{POST_SNAPBACK}>




au aparut altfel de concentrate de kiwi, lamaie,cirese,cola,tutti frutti si sunt tot asa la pliculete de hartie ,le gasesti in piata la buticuri.

#70
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Eu am gasit Brifcor cum era pe vremuri .....tare bun insa la sticla de 2 litri si glucoza. La un magazin pe langa Vatra luminoasa. :rolleyes:

#71
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
compot de piersici intregi, visine si struguri. tin minte capacul ala moale care-l desfaceai cu cutitul :)

#72
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
"ceai cu lapte" - Lacovo  :console:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate