Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bomboane "Cubaneze"

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Despre Pif si Rahan aici , dar nu prea m-a bagat lumea in seama.

Apropo de casete, in clasa a noua am imprumutat la un coleg o caseta Sony pe Fe si nici acum nu mi-a mai dat-o, si-mi aduc aminte de cateva ori pe an lucrul asta, eram maniac, daca-mi zgariai banda erai mort.

Eu pe vremea lui Nea Nicu eram "topit" dupa Pepsi si Brifcor, si altele de genul gumelor de la coltul strazii, de la tiganci.
Tot demult demult, in gimnaziu am mancat si prima guma Wrigleys, primul baton Mars si primul borcan cu Nutela, care la vremea aia nu stiam ce inseamna, da le-am pastrat ambalajele (sunt puse langa surprize :P ) si azi ma uit la ele cu admiratie muta...pentru mine evident, pentru ca mancasem lucruri asa deosebite fara sa stiu.
Asa, si mai citeam din cand in cand National Geographic (mai ales pozele  :o  ) si ma intrebam cum se pot face reviste asa frumoase si postasul nu le opreste.
Era o persoana care se ocupa de educatia mea in ceea ce priveste revistele si ... dulciurile. :cool:

Bunicul meu era abonat la o revista care se tiparea la Moscova in limba romana, era mare, cu foi cerate si la mijloc cu desene animate, ceva de genul "Nu zaiet pagadii"  :D  .
Foarte frumoase toate.

Uram Cutezatorii, revista aia obligatorie.

Greets,
Speedo

#20
XENA

XENA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2001
Da...cu ocazia asta a iesit la iveala ca suntem citiva care am avea nevoie de psihoterapeut!  ;)  Pe mine ma urmareste o amintire de la aeroportul Otopeni cind l-am intimpinat pe Ceausescu cu scoala si faceam pe mine si nu aveam cum sa ies din "dispozitiv" si chiar daca ieseam nu aveam acces la nici o toaleta! A fost groaznic dar ca o brava pioniera am rezistat...Ce legatura are asta cu bomboanele cubaneze nu stiu dar daca tot ne-am apucat de (re)facut istorie...

#21
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by XENA
Da...cu ocazia asta a iesit la iveala ca suntem citiva care am avea nevoie de psihoterapeut!  ;)  Pe mine ma urmareste o amintire de la aeroportul Otopeni cind l-am intimpinat pe Ceausescu cu scoala si faceam pe mine si nu aveam cum sa ies din "dispozitiv" si chiar daca ieseam nu aveam acces la nici o toaleta! A fost groaznic dar ca o brava pioniera am rezistat...Ce legatura are asta cu bomboanele cubaneze nu stiu dar daca tot ne-am apucat de (re)facut istorie...

Pai daca aveai atunci o bomboana cubaneza, nu iti mai trebuia la wc... :drac:  :D

#22
XENA

XENA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2001
D'aia va mint femeile dom'le ! Cum va fac vreo marturisire cum va bateti joc!  ;(

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Asa suntem noi, mai nesimtiti, dar stii tu ca NIMENI nu a murit din asta :drac:

#24
Bogdan

Bogdan

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 15.02.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Bunicul meu era abonat la o revista care se tiparea la Moscova in limba romana, era mare, cu foi cerate si la mijloc cu desene animate, ceva de genul "Nu zaiet pagadii"  :D  .

Era cumva "Misha" ?

#25
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by XENA
D'aia va mint femeile dom'le ! Cum va fac vreo marturisire cum va bateti joc!  ;(

Sorry, nu e vorba de bataie de joc. Ci doar o remarca la faptul ca ai zis ca discutia a alunecat de la bomboane spre altceva. Si am vrut sa o aduc pe fagas... :drac:  :D

Deci se confirma faptul ca femeile nu stiu de gluma... :D  :cya:

#26
XENA

XENA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2001
Mon cher am iesit si eu la bulivar si cum pe-aici se primbla numai boieri , o dama singura ca mine tre' sa fie cu mare bagare de seama! N-am vrut sa fiu mojica, am glumit si eu coane Bibicule da' matale te-ai suparat cum ca eu m-as fi suparat , da' eu nu m-am suparat conasule, parola de onoare!  :cya:

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
ceea ce este interesant, este ca aceste vremuri trecute, bune, proaste, whatever, ne definesc personalitatile intr-un mod mult mai corect ca sa spun asa, decat ce vor face aceste vremuri cu copii de azi.

EP

#28
cristi_boy

cristi_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2004
salutare. caut si eu o colectie de surprize Turbo. si anume numerele de la 1 la 50 si de la 471-in sus. plus la colectia Turbo clasic caut numerele 38 si 43. astept raspuns. multam.

#29
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
LOL

Am de la 51 la 180 parca..

De la 1-50 nu existau nici cand erau la moda :(Am colectia FULL de Bombibom si Final

#30
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
hm, nababilor.  de "turbo cu suprize" si "final" n-ati auzit, a?

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Mama, ce thread... acum il vad pentru prima data!
Auzi... GUMELA!
Intr-adevar, gumela se spargea in gura (era un chin pana o ''lipeai''... iar cand reuseai, nu mai avea gust)
Nu mai stiu exact in ce an... dar mai tineti minte importurile acelea de guma chinezeasca?
Era una sub forma de baton subtire, care se baga in gura cu tot cu folie/ambalaj (deci comestibil) subtire, iar restul erau lame (le tin minte pe alea de menta)
Sa precizam ca mentosanele si CIOCOLATA CU ROM (foarte buna) au rezistat pana in ziua de azi!

#32
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Bunicul meu era abonat la o revista care se tiparea la Moscova in limba romana, era mare, cu foi cerate si la mijloc cu desene animate, ceva de genul "Nu zaiet pagadii"  :D  .  
Foarte frumoase toate.
Greets,
Speedo [/B]


Sunt aproape sigur ca e vorba de "Uniunea Sovietica" :clap: :clap: :clap:

Are bunica-mea un vraf de reviste din astea.. desigur, atractia erau paginile de la mijloc, cu zaietz, vulpea larisa, si altii pe care nu mi-i mai amintesc.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
bomboanele cubaneze erau minunate, as da oricit sa mai gasesc. de cind au disparut n-am mai mincat bomboane.

era niste ciocolata chinezeasca sub forma de lingouri, invelita in staniol auriu, cred ca erau 500 de minilingouri intr-o cutie. tin minte ca jucam poker cu copii de la bloc si neavind bani participam cu aur chinezesc. ce vremuri...

cico, cel mai vababil suc din univers. unde esti, tu, cico?

#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@Courage
eu zic ca ar merita sa urmezi sfatul prietenei tale :)
brifcor, ci-co, ciocolata cu rom, eugenia, pufarine si fulgi de porumb rulz
mestecam cate o saptamana la o guma 'spearmint' si tot mai avea gust
PS pentru fani: ci-co inca mai exista cand am plecat eu de acolo(si era la fel se bun) si sunt sanse sa mai existe si astazi
cautati la sifonariile 'de stat'

#35
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
neah, nu are cum sa mai existe. s-au reprofilat fabricile, s-a reutilizat linia de productie etc. nu au nici o sansa sa reziste atatia ani pana si fata de mizeria de frutti fresh

#36
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
hai in cuba dupa bomboanele cubaneze si in china dupa lingourile de ciocolata;mama ce mandru veneam acasa dupa ce reuseam sa cumpar o cutie cu ciocolata chinezeasca sau un kg de bomboane

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate