Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Ruptura ligamente la genunchi

  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#145
dorin

dorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2003
sal, stie cineva cat costa operatie de L I A SI MENINSC la dr Anghelescu?

#146
sebyy

sebyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005

View Postdorin, on 19th October 2009, 20:18, said:

sal, stie cineva cat costa operatie de L I A SI MENINSC la dr Anghelescu?

Din ce stiu eu e cam la fel ca la dr. Filipescu

#147
mary2007

mary2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.10.2009

View PostTaleniekov, on 23rd May 2008, 16:10, said:

Cum se manifesta? Am cautat pe google dar nu m-am prea lamurit. Am fost la basket si la o aterizare gresita am auzit un trosc. M-a durut pe moemnt , cam 1 min nu am mai putut calca pe picior dupa aceea m-am ridicat si m-am dus acasa. Deci pot umbla. Nu s-a umflat nu s-a invinetit , pot umbla dar ma doare.  
Am auzit si un usor "poc" dar undeva sub genunchi , la locul unde incepe peroneul.
Intamplarea a avut loc astazi pe la ora 1 . E posibil sa am ruptura de ligamente?
salut! sper sa fiu de ajutor. Ruptura de ligamente se face la o deplasare prin forfecare a genunchiului. Simptome? Genunchi umflat in maxim 10 minute iar cu comprese cu ghiata se desumfla treptat. Daca ramane umflat du-te la doctor sa-ti scoata sangele din genunchi. Ruptura de ligament de obicei afecteaza si meniscul intern sau extern sau ambele. Meniscul poate fi ciupit sau rupt. Reparatia se face chirurgical, cu laserul sau clasic.Recomand laserul. Operatia de ruptura de ligamente sau lia cu mai este cunoscuta consta in inplantarea unui ligament(grefa) dintr-o alta parte a corpului si fixarea acesteia cu 2 suruburi. Dureaza in functie de doctor intre 60min si 90min. Recuperarea dureaza 6 luni, consta in exercitii simple si compuse recomandate de doctor.Prima saptamana este mai grea.Pretul interventiei chirurgicale difera de la doctor la doctor acum 4 luni pentru o astfel de operatie la doctorul Silvestru (spitalul Regina Maria) s-a platit cu totul 700euro dar din care 300 au fost dati de bunavoie iar restul au costat materialele din import. Daca ai trimitere de la medicul de familie si esti asigurat nu platesti operatia ci numai materialele folosite. doctorului ii dai cat vrei, daca vrei. Daca nu esti asigurat te poti opera pe asigurarea unei persoane din familie printr-o declaratie la notar.
Daca ai ruptura de lia vei mai simti deplasarea genunchiului curand. Mie pana la operatie mi s-a mai deplasat de inca 3 ori. Poti sa mergi cu ruptura de lia. Nu te doare deloc. Insa este riscant pentru ca meniscul se macina cu cit stai mai mult. Apropo m-am operat acum ceva vreme la doctorul Filipescu iar cumnatul meu s-a operat la Silvestru

Edited by adadoi, 02 November 2009 - 08:20.


#148
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postmary2007, on 31st October 2009, 20:03, said:

Reparatia se face chirurgical, cu laserul sau clasic.Recomand laserul.
Vezi ca nu orice luminita alba este laser...  :photo:

#149
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna
Sotul meu are in urma unui accident la fotbal care a avut loc in urma cu 2 luni ruptura de LIA si dezlipire de menisc intern. In urma RMN dr. Hopulele din Cluj s-a oferit sa il opereze artroscopic si intr-o singura sedinta ambele probleme. Trebuie sa dam raspunsul destul de repede si nu stim ce sa facem. Stii ceva despre acest dr? Am putea face si eforturi sa venim la Bucuresti dar dupa cum am citit pe forum sunt liste de asteptare la interventii(noi am vrea cat de repede pt ca sotul are oricum o perioada moarta la job iarna si nu ar pierde prea mult) plus ca ne-ar costa mult deplasarile, avem si copil mic, etc.

M-am intins cat o zi de post dar intrebarea principala ar fi daca stii ceva despre acest medic. Sau altul in Cluj?

Multumesc si o zi buna

#150
sebyy

sebyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005
daca google nu zice nimic de el iar banii nu sunt o problema poti suna la Sf Ioan din bucuresti la dr. Filipescu si vezi cand te poate programa ...macar ai garantia ca e pe maini bune si nu la un doctor care a auzit si el de operatia asta...

#151
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007

View Postpuisor, on 12th November 2009, 11:38, said:

Buna
Sotul meu are in urma unui accident la fotbal care a avut loc in urma cu 2 luni ruptura de LIA si dezlipire de menisc intern. In urma RMN dr. Hopulele din Cluj s-a oferit sa il opereze artroscopic si intr-o singura sedinta ambele probleme. Trebuie sa dam raspunsul destul de repede si nu stim ce sa facem. Stii ceva despre acest dr? Am putea face si eforturi sa venim la Bucuresti dar dupa cum am citit pe forum sunt liste de asteptare la interventii(noi am vrea cat de repede pt ca sotul are oricum o perioada moarta la job iarna si nu ar pierde prea mult) plus ca ne-ar costa mult deplasarile, avem si copil mic, etc.

M-am intins cat o zi de post dar intrebarea principala ar fi daca stii ceva despre acest medic. Sau altul in Cluj?

Multumesc si o zi buna

Buna,

Nu stiu daca nu cumva raspunsul meu ajunge prea tarziu.
Din cate stiu eu sunt 2 frati, ambii medici la Spitatul militar Cluj, specialitatea ortopedie.
Stiu din mai multe surse (fosti pacienti care il recomanda) ca Silviu Hopulele este foarte bun. Aceste recomandari l-au determinat si pe sotul meu sa-l aleaga, pentru o interventie pe care a facut-o asta vara la menisc si pot sa afirm ca operatia a fost o reusita, ca este un medic foarte bun, pasionat de munca lui.

Sotul meu a fost operat intr-o clinica particulara din Cluj (cu care colaboreaza dr. Silviu Hopulele) unde s-a bucurat de tot confortul, de la rezerva cu 1 pat, TV plasma, baie impecabila, papuci de unica folosinta, etc pana la servicii medicale impecabile. Operatia a avut loc pe la ora 15.00 si seara, dupa ce si-a revenit din anestezie, a coborat in rezerva pe picioarele lui. Dupa cateva zile conducea masina si in scurt timp nu a mai simtit nimic care sa-i aminteasca de interventie.

Problema sotului meu este de fapt mult mai complexa, are si el ruptura de ligamente incrucisate din ultimul an de liceu (acum are 38 ani) insa din nefericire nu a tratat-o timp de 20 ani si acum situatia este mult mai grava, se pare ca are si un inceput de artroza.. In timpul operatiei la nivelul meniscului dr. Hopulele a evaluat si situatia ligamentelor si a spus ca il poate opera, pare increzator ca si aceasta operatie va fi o reusita.

Inainte de operatie, sotul meu a fost si in Franta, la Lyon, la un medic specializat in reconstructie de ligamente, care insa (avea si foarte multi pacienti si nu cred ca mai avea nevoie de unul din Romania) i-a spus ca nu-i necesara operatia, ca are inceput de artroza si ca probabil va ajunge la proteza, sa renunte la sporturile de genul fotbal; basket; volei (nu este sportiv de performanta insa este pasionat de aceste sporturi si le practica - pana asta vara - de 2-3 ori pe saptamana. Isi proteja genunchiul cu fel si fel de fase si genunchiere dar nu a putut renunta la sport).

A venit foarte dezamagit de acolo insa dupa catva timp a aflat de dr. Hopulele si a facut operatia de menisc.
Problema este ca piciorul incepe sa-l doara, din cauza artrozei probabil si din ceea ce i-a explicat medicul Hopulele, inteleg ca aceasta reconstructie de ligamente l-ar putea ajuta in sensul ca nu s-ar mai uza la fel de repede cartilagiile si ar putea amana destul de mult momentul in care ar trebui sa-si puna proteza (ar fi bine s-o puna la o varsta cat mai inaintata pentru ca din cate am inteles nu tine mai mult de 10 - 15 ani).

Acum s-a hotarat sa faca aceasta reconstructie de ligamente incrucisate insa ne procupa foarte mult locul in care o va face deoarece am inteles ca recuperarea este foarte importanta, ca face diferenta.
Am aftat ca sunt spitale in care, imediat dupa operatie, incepe un program intens de recuperare cu ajutorul unor aparate speciale care iti sustin piciorul si care faciliteaza o recuperare mult mai rapida si mai putin dureroasa.

Am citit ceea ce ati scris pe acest forum insa as vrea sa intreb daca sunt persoane care au facut aceasta interventie in afara Romaniei, intr-o clinica cu medici specializati in astfel de reconstructii sau daca ati auzit despre asa ceva? Clinica pe care am mentionat-o din Lyon este o astfel de clinica insa atitudinea medicului l-a facut sa nu-si doreasca sa faca interventia acolo. Se gandeste serios sa faca interventie in Cluj, cu dr. Hopulele, insa aici intervine problema lipsei aparaturii performante pentru recuperare.

V-as fi recunoscatoare daca, in masura in care aveti informatii despre astfel de clinici, ni le-ati impartasii si noua.

Multumesc.

#152
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

View Postandacomsa, on 23rd November 2009, 16:35, said:

Din cate stiu eu sunt 2 frati, ambii medici la Spitatul militar Cluj, specialitatea ortopedie.

Este vorba despre Clinica de Ortopedie din Cluj, intr-adevar, aflata in vecinatatea Spitalului Militar, dar nu este acelasi lucru. Dr Hopulele Silviu (cel cu artroscopia) este singurul ramas, fratele plecand din clinica.

#153
sebyy

sebyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005
Rcuperarea nu se face mai rapid nici cu mama aparatelor....mai devreme de 5-6  luni nu joci fotbal nici cu ultimele aparate din domeniu medical ...intreaba fotbalistii care revin exact dupa 6 luni . Aparatul ala o face mai putin dureroasa? PE naiba aparatul ala nenorocit iti indoiae piciorul singur la o anumita gradatie ( nu il intereseaza pe aparat daca te doare sau nu ). Este un minunat aparat in bucuresti undeva (am 2 cunoscuti care au zis ca au fost la clinica respectiva si care au zis ca zilele petrecute cu aparatu ala le-a mancat 2 ani din viata de durere :)))). Ma repet am 2 luni de la operatie , merg in carje imediat dupa ce a trecut anestezia (in piciorul operat nu ma lasam de tot doar 20-30%), dupa prima luna am renuntat la carje, recuperarea o fac acasa, din decembrie o sa merg la un kinoterapeut pentru altfel de exercitii probabil, conduc masina de la 3-4 saptmani de la operatie, in momentul de fata ma misc ca orice om normal doar ca nu pot sa fac miscari bruste dar asta se va rezolva in urmatoarea luna. Si omul asta care m-a operat face ligamente aproape zilnic si se spune ca e unul din cei mai buni medici din Romania.

Un sfat pt cei care vor sa se opereze...nu mai ascultati oameni care nu au facut operatia asta ca si eu am ascultat 100 si am plecat la spital de parca ma duceam la moarte. Eu am trait experienta asta si tot ce pot spune ca in cazul meu nu au fost dureri decat in prima noapte si alea nu mari ci mai mult enervante...cat sa nu te lase sa dormi linistit . Dar cu ajutorul Dynastatului totul s-a rezolvat foarte repede :). Recuperarea de fapt in seamna o serie de exercitii care se fac fara sa fortezi ...indoi sau misti piciorul pana cand te doare ...degeaba fortezi ca nu te refaci mai repede :)

Sper ca experienta mea sa ajute si pe altcineva si aveti intrebari eu va raspund cat pot de repede.

#154
munich

munich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2009
buna seara,
m-am intors intr-un final, deh, acum am tot timpul din lume , din moment ce sunt in concediu medical , nu ma intrebati de ce.

de la data ultimei postari, am continuat cu sporturile mele si mai mi-a sarit de vreo 2 ori si mi se bloca ptr. aprox. o ora.

asa ca mi-am facut RMN - prin casa de asigurari plus diferenta de 150 Ron.

consultul a fost la dr. Codoreanu, care ma si operat pentru ruptura de ligament incrucisat, si menisc intern. operatia a fost la spitalul militar, conditiile sunt bune , doar in rezervele de 2 paturi. Eu am stat la 5 paturi cu o armata, dar nu de oameni ci de gandaci, dar asta conteaza mai putin, dar totusi trebuie mentionata ptr. cei care au probleme, ideea care cred ca ar rezolva asta ar fi desigur banii, stiti voi.

acum la aprox. 2 sapt de la interventie , sunt bine astept in schimb sa treaca mai repede timpul sa ma apuc de adevarata recuperare - Inotul, si nu prostia aia de kinetec(aparatul de flexie /extensie a genunchiului).
in rest va stau la dispozitie, aici doar am postat primele impresii. Desigur ca sunt multe etape de parcurs -internare, medicamentele pe care trebuie sa ti le achizitionezi singur , ca spitalul nu le are, si ce e mai frumos ca nu sunt suportate de casa de asigurari, lipsa pana si de ser fiziologic (acum ma amuz, cum ma duceam cu bratele pline de cutii in sala de operatii, si nu omit nici un aspect ci la propriu vorbesc, inainte de anestezie eu caram 30 de Kg de ser fiziologic prin blocul operator) sunt multe de povestit.

oricum in  aceasta etapa ii multumesc dr. Codoreanu.

dar totusi sunt de parrere ca preturile au luat-o razna si observ ca tinde a fi o operatie de lux, oricum cred ca ar trebui listate la bursa...




anyway ,

multumesc lui Ionut78, Rox, Overseas si Talaniekov pentru suport, sper sa nu va fi gresit nick-urile.

recuperarea la voi cum a mers, unde a-ti facut-o?

eu sunt foarte increzator in inot restul de exercitii ar fi aditionale ,dupa mine. pentru ca odata ce iti recapeti mobilitatea si flexibilitatea articulatiei, cea mai buna metoda de refacere a musculaturii (care e f. importanta si ma tinut departe de problemele de cartilaj) este bazinul, unde piciorul nu este supus vreunui soc iar articulatiile nu sunt solicitate extrem de mult.

ciao.

#155
alexhitman

alexhitman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2009
Eu am LIA rupte de 1, 5 ani in urma unui accident stupid , unde am avut rupt si tendonul rotuluian , menisc intern, si ligamentul colateral.

Aum merg bine , n-am probleme la scari , doar nu am stabilitate prea multa.

Am fost la Dr Filipescu, care mi-a zis sa ma duc la doc care m-a operat ca el stie la ce sa se asptepte; m-i s-a parut chair aiurea raspunsul. Doc care m-a operat a zis sa mai astept ca nu e bine sa se umble acolo.

Vreau sa-mi fac un RMN , unde imi recomandati sa ma duc.

ce alt doctor bun exista in Bucuresti in afara de Dr Filipescu.

Multumesc!

#156
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Buna ziua,
Sunt din Timisoara, am fost operat saptamana trecuta de doctorul Patrascu. Am facut o ligamentoplastie cu grefon os -tendon -os  si o meniscectomie subtotala de menisc intern. Ma misc incet prin casa. Pe zi ce trece doare mai putin. Intrebarile mele ar fi: dupa cate zile pot sa merg la recuperare, cu ce ar trebui sa incep; tendonul patelar , din care mi-a fost recoltat oul ligament se va reface la grosimea si functionalitatea dinainte de operatie;  tendonul pus pentru a inlocui LIA va avea aceleasi dimeniuni, proprietati ca si cel natural?
Poate intrebarile mele par copilaresti, dar vreau sa stiu pentru confortul meu psihologic.

#157
munich

munich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2009

View Postalexhitman, on 21st January 2010, 16:21, said:

Eu am LIA rupte de 1, 5 ani in urma unui accident stupid , unde am avut rupt si tendonul rotuluian , menisc intern, si ligamentul colateral.

Aum merg bine , n-am probleme la scari , doar nu am stabilitate prea multa.

Am fost la Dr Filipescu, care mi-a zis sa ma duc la doc care m-a operat ca el stie la ce sa se asptepte; m-i s-a parut chair aiurea raspunsul. Doc care m-a operat a zis sa mai astept ca nu e bine sa se umble acolo.

Vreau sa-mi fac un RMN , unde imi recomandati sa ma duc.

ce alt doctor bun exista in Bucuresti in afara de Dr Filipescu.

Multumesc!

desi se intelege intr-un final ca ai fost operat, iti recomand totusi sa te duci la codorean de la Spit. Militar Central, dar fa-ti mai intai RMN, care la cate centre sunt prin Bucuresti, nu cred ca iti va fi usor sa alegi. eu unul am facut la Euromedic , de la Fundeni. am dat 150 ron plus asigurarea (a trebuit sa fac tot felul de analize ptr. ca medicul sa imi aprobe formularul de RMN, pentru a nu plati integral).
sanatate.


View Postsnaky_2004, on 24th January 2010, 16:34, said:

Buna ziua,
Sunt din Timisoara, am fost operat saptamana trecuta de doctorul Patrascu. Am facut o ligamentoplastie cu grefon os -tendon -os  si o meniscectomie subtotala de menisc intern. Ma misc incet prin casa. Pe zi ce trece doare mai putin. Intrebarile mele ar fi: dupa cate zile pot sa merg la recuperare, cu ce ar trebui sa incep; tendonul patelar , din care mi-a fost recoltat oul ligament se va reface la grosimea si functionalitatea dinainte de operatie;  tendonul pus pentru a inlocui LIA va avea aceleasi dimeniuni, proprietati ca si cel natural?
Poate intrebarile mele par copilaresti, dar vreau sa stiu pentru confortul meu psihologic.
cat mai repede posibil, trebuie sa faci cat mai multe flexii ale genunchiului stand pe spate, cat si contractii ale cvadricepsului, din aceeasi pozitie. plus ca trebuie sa fi inceput exercitiile de recuperare medicala. attentie ca e fff. imp. eu am doua luni, si fac ZILNIC, cam o ora recuperare acasa (am fost f. putin la centru de kineto) si acum i-l am incarcat cu 4 kg. de sapt asta ma voi duce si la bazin, unde att. se fac ca stiluri de inot doar crowl si spate,  interzis - brasul si fluture.  
nu stiu sa-ti spun de recuperarea tendonului de unde ti-a fost recoltata grefa, nu sunt medic, iar in cazul meu a fost din muschiul gracilis. stiu ca sunt pareri pro si contra, dar intr-un final nu ar trebui sa fie probleme. iar in legatura cu noul tendon, va avea exact aceleasi proprietati ca si celalalt, ideea e cum vei trece peste pragul psihologic intampinat pe perioada operatiei si recuperarii.
ciao

#158
alexhitman

alexhitman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2009
[quote name='munich' date='26th January 2010, 18:37' post='7708886']
desi se intelege intr-un final ca ai fost operat, iti recomand totusi sa te duci la codorean de la Spit. Militar Central, dar fa-ti mai intai RMN, care la cate centre sunt prin Bucuresti, nu cred ca iti va fi usor sa alegi. eu unul am facut la Euromedic , de la Fundeni. am dat 150 ron plus asigurarea (a trebuit sa fac tot felul de analize ptr. ca medicul sa imi aprobe formularul de RMN, pentru a nu plati integral).
sanatate.



Salut,

deci am fost operat de ligamentele incrucisate nu mi l-ea mai facut, pe motiv ca nu a mai avut din ce sa imi faca ligamento-pastia.

deci sa ma duc la Dr Codorean la Miliatari?.

Mutlumesc!

#159
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Am vorbit cu doctorul, pana la urma. Mi-a zis sa nu incep recuperarea decat la doua saptamani dupa ce am scos firele. Firele le scot saptamana viitoare. Durerile nu sunt prea mari, dar fara ketonal, noaptea nu prea am reusit sa dorm. Incerc sa nu prea calc pe picior, dar oricum procentajul ala de 25% nu prea stiu cum sa il calculez. Adica cel putin eu nu stiu cum sa ma sprijin ca doar 25% din greutate pe picior. In fine, sper ca se prinde acolo tot ce trebuie prins. O a doua operatie de acest gen numai vreau:)

#160
munich

munich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2009
daca dai search pe youtube la ACL recovery sau rehabilitation (parca asa era) vei observa ca la unele centre nu tocmai necunoscute, se recomanda recuperarea cat mai devreme. nu se intampla nimic grav daca te apuci de exercitii de recuperare medicala, din contra iti recapeti mobilitatea si in felul asta vei fi mai ferit de pericole. nu-l mai pastra ca pe un ou ca nu se recomanda, fa exercitiile izometrice cam o luna de zile , dupa care incepe sa adaugi greutati. nu uita sa mai pui si putina gheata dupa ce faci cam o ora de recuperare. totusi e cam ciudat sa ai durerile astea, adica am avut si eu o perioada, si mi sa intamplat sa ma mai trezesc cu dureri , dar niciodata nu am mai apelat la calmante.
sanatate.

Edited by Mig VWFan, 01 February 2010 - 10:34.
nu mai citati mesajul anterior


#161
sebyy

sebyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005

View Postsnaky_2004, on 31st January 2010, 12:39, said:

Am vorbit cu doctorul, pana la urma. Mi-a zis sa nu incep recuperarea decat la doua saptamani dupa ce am scos firele. Firele le scot saptamana viitoare. Durerile nu sunt prea mari, dar fara ketonal, noaptea nu prea am reusit sa dorm. Incerc sa nu prea calc pe picior, dar oricum procentajul ala de 25% nu prea stiu cum sa il calculez. Adica cel putin eu nu stiu cum sa ma sprijin ca doar 25% din greutate pe picior. In fine, sper ca se prinde acolo tot ce trebuie prins. O a doua operatie de acest gen numai vreau:)


Fratilor eu nu inteleg de unde DURERE la operatia asta . Eram 4 oameni operati si in afara de prima seara cand durereile au existat dar atata cat sa nu te lase sa dormi(dupa un dynastat s-a rezolvat) noi nu am mai stiut ce e aia durere. Am preferat sa dau mai multi bani tocmai ca sa ma opereze un medic cosacrat in domeniu nu un oarecare care face si el o operatie 2 pe an la ligamente. Si credeti-ma ca daca pe mine nu m-a durut nu doare pe nimeni :)))

#162
mutu88

mutu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2010
hello!


View Postmutu88, on 28th February 2010, 00:27, said:

hello!
Am reusit sa fac la ski o ruptura de ligament incrucisat anterior si menisc intern plus o ruptura de ligament incrucisat posterior ,ligament colateral extern si tendon popliteu.Am fost la 3 medici renumti dar singurul care mi s-a parut ca stie despre ce vorbeste este dr.Codorean de laSpitalul Militar.Am ajuns la el cu gips pe genunchi la 14 zile de la accident.Mi-a recomandat o orteza speciala ptr lig posterior,cam scumpa de undeva de pe Batistei si am facut alt RMN dupa alte 3 saptamani.Tendonul popliteu si cel colateral s-au refacut.Concluzia:reconstructie de lig incr ant si lig incrucisat posterior, plus meniscul intern si aici surpriza-toate in aceeasi operatie.Am o cunostinta care si-a facut lig incr post tot la dr.Codorean si este farte multumita si foarte sportiva.
  Am inteles din cautarile mele ca dr.Codorean este singurul din Romania care face reconstructie de ligament incrucisat posterior-artroscopic asa ca peste 2 saptamani am reusit sa fiu programat la operatia 3 in 1!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate