Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ruptura ligamente la genunchi

  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#127
nic273

nic273

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2006
Buna seara!

Din experientele triste pe care le-ati avut sau ati auzit, va rog frumos, poate aveti o părere si despre problema mea...
Am cazut pe partia de ski si, dupa o experienta de „viata bate filmul!”, am ajuns la operatie acum 2 saptamani, de grefa de ligament la genunchi. Totul a decurs foarte bine dupa operatie, pana la scoaterea firelor (ma cam tineau un pic!),dar acum, cand ar trebui sa ma simt din zi in zi mai bine - cum mi s-a spus, cand ma ridic din pat mi se umfla si se invineteste piciorul si ma doare orice miscare diferita de cele pe care mi le face medicul de recuperare. Ma ridic si merg numai cu carjele, bineinteles. Am respectat intocmai, tot ce mi-au zis sa fac, recuperare, medicamente, injectiile de rigoare... bleah! - urata situatie si stare! Am sa ma duc la doctorul care m-a operat, dar abia saptamana viitoare. Pana atunci, citesc, citesc, intreb si...sufar de teama ca suruburile sa nu fi patit ceva, operatia sa nu fi fost gresita...impresii paranoide, dar...cand te doare - te doare!

Va multumesc anticipat!

Nic

#128
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
pt: nic273

Quote

Oameni buni, m-am operat, luni la spitalul Sf. Ioan la Dr.Filipescu. A doua zi trebuia sa merg deja la chinetoterapie dar am avut niste sangerari si nu m-a lasat profu. Acum inca mai sangerez dar ft putin aproape punctiform . Pt cei care nu au citit prima pagina am fost diagnosticat cu ruptura LIA si fisura menisc. Acum la aproape o saptamana de la operatie pot sa spun ca e mai rau ca si in primele zile in sens ca mi-a coborat sangele in zona tibiei si la glezna. S-a umflat glezna si e vanata , tibia e vanata si ea, genunchiul e mare si galben ca un dovleac rolleyes.gif . E normal sa cobnoare sangele in halul asta de sa-mi provoace vanatai si umflaturi in regiunile inferioare?
De fiecare data cand ma ridic de la orizontala de vreo 2 zile incoace simt o durere ft mare. Inteleg ca sangele coboara di nnou in picior dar durerea este foarte greu suportabila. Ma dor mai ales zonele vinete.
In rest sanatos laugh.gif

Am poza cu piciorul meu dupa 1 saptamana de la operatie pe telefon din apcate mi s-a stricat cablul de transfer asa ca cel mai repede o voi putea posta maine , o sa o trimit unui prieten cu cablul functional. Am avut vanatai mari, movfoarte inchis, dureau ca dracu, de cate ori ma ridicam din pat simteam cum se umfla piciorul si trebuia sa stau putin asa cu durerea sa astept sa coboare o parte din sange.
Mi-i s-a si blocat glezna 2 sapatamani a fost ca si imobilizata dupa aceea inceput treptat sa-si dea drumu.
Acum sunt bine sanatos, azi am fost sa dau la cos :) pot sa alerg , usor, nu sprinturi .

Du-te la doctor sa-ti zica ce sa faci mai departe. Doar fiindca ti s-a invinetit , doare si se umfla nu isneamna ca nu a reusit operatia. Eu am facut un RMN de control: ligament functionabil si aveam putina apa la genunchi. Asta la vreo 2 luni de la operatie.

#129
nic273

nic273

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2006
Multumesc frumos, pentru raspuns! :)  Am sa vad luni ce aflu, ca tare nasol mai e... Sanatate multa!

#130
bashtalu

bashtalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.04.2007
uitati si cum arata radiografia la o luna jumate de la operatie

Attached Files



#131
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
am citit ce ati scris voi toti cei ce suferiti de genunchi . si eu ma numar printre voi. ce am constatat citind este ca probabil multi dintre voi nu stiti ca in bucuresti exista un SPITAL ORTOPEDIC-FOISOR .eu cand am cazut la ski direct acolo m-am dus . nu stiu ce cautati voi pe la alte spitale . daca ai probleme la oase te duci la spitalul de oase ,daca ai probleme cu capul te duci la spitalul de bloi nervoase etc.  eu asa m-am gandit cand m-am dus acolo. din ce am citit eu pe aici cred ca pe langa suferinta fizica a fiecaruia dintre noi exista una si mai mare si anume aceea de a nu -ti spune nimeni ce ai de fapt si cum se poate razolva . medicii sunt foarte solocitati si nu au timp sa dea tot felul de explicatii la fiecare pacient .de cand ma stiu am preferat un medic care sa ma trateze ca pe un om nu ca pe ''un caz''. eu cred ca conteaza enorm sa vorbesti cu pacientul si sa-i explici ce are , cum se rezolva problem .,decat sa faci tu ce stii acolo si pac ientul sa stea si sa -si puna tot felul de intrebari de genul-'o fi reusit operatia,n-o fi reusit ...' - eu am gasit un astfel de medic si pot sa spun ca sunt multumita si linistita ca stiu ce am si ce tre sa fac. pentru toti cei care cad sau se lovesc la oase sau altundeva sfatul meu este --MERGETI LA DOCTOR IMEDIAT-nu stati sa treaca de la sine . la urma urmei ce aveti de pierdut? in gadra te primeste orice medic si-ti poate spune ca sa faci. in rest va doresc numai sanatate.

#132
mamaliga

mamaliga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.10.2006

 munich, on Feb 27 2009, 18:48, said:

va multumesc,
azi am inceput cu o radiografie, urmand ca sapt. viitoare sa fac RMN-ul. se pare ca asa este procedura, fiind necesara o investigatie preliminara.
vom vedea.
Limitarea de miscare e cel mai probabil data de o ruptura de menisc (asa mi s-a intamplat mie). Cat despre rmn l-am facut pe la bgdazar dar a fost aproape inutil, mister Anghelescu de la Medsport a zis in trei minute ce am fara sa deschida plicul cu filmele. Acum am o luna de la plastia de ligament si bag recuperare la greu. cred ca sunt in grafic dar marti aflu ce si cum cand merg la vizita la doftor.
povestea cu doctorii buni e foarte lunga, si doar statistica sau experienta directa pot spune cine e bun si cine nu.80 % dintre amici si nevasta sunt doftori de diferite feluri si pot spune ca si astia is ca toti meseriasii, cunoscatori, implicati, obositi, cu nevroze si probleme personale, nepriceputi sau blazati. Poate fi unu doctor mama lui, daca fie-su are hepatita poti fi sigur ca jumate din el este plecat din cabinet si poate mai putin de jumate e atent la tine. de aceea recomand (din experienta personala) doua trei contacte cu medici pe problema pana iti dai seama care poate fi rezolvarea. Fruntea sus, dupa artroscopie o sa stii cu adevarat ce ai.

#133
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Am si eu o problema.
m-am apucat sa alerg in parc iar dupa cateva zile ma durut genunchiul(nu brusc). nu tot genunchiul numai sub genunchi. dupa o zi fara efort durearea a trecut si a fost ok.
iar am fost in parc dar dupa putin timp durerea a aparut ( nu puteam alerga dar puteam merge face genoflexiuni etc)

dupa o zi durerea a trecut. am zis sa iau cateva zile de pauza.
dar a doua zi a trebuit sa merg undeva pe jos mai mult. la intoarcere iar a inceput sa ma doara si ma doare de 2 zile.
sa fie ceva grav? ma doare numai cand merg sub genunchi nu genunchiul.
pot sa indoi genunchiul etc si nu ma doare.

#134
Eichmann

Eichmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 02.10.2003
dupa o cazatura la ski am ramas cu o  mica durere mai bine zis jena la genunchiul stang, durere ca apare in momentul in cara ma aplec sa ma incalt sau cand intind picorul.
am ignorat durerea si am facut efort al sala si al munte timp de 3 luni pana cand am avut un alt accident la munte cand m am ales cu mai multe belele :fisura de bazin, entorsa, julituri etc. cu ocazia asta am cerut o consultatie si pentru vechea durere de la genunchi iar  diagnosticul a fost ruptura de ligament incrucisat cu recomandarea de  a ma opera cat mai rapid pt a  nu agrava si mai mult situatia si a da in artroza.
cat costa o operatie de genul asta?am inteles ca este undevea la 8000ron.....mi se pare cam exagerat.casa de asigurari deconteaza ceva?
La spitalul militar sau Sf Ion care ar fi scorurile?

#135
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Eu nu m-as grabi sa ma operez pana nu sunt sigur de diagnostic, interventia e una foarte scumpa si in plus te scoate din circuit cateva luni bune.
Incearca sa faci un RMN si eventual o artroscopie simpla , macar pentru precizare de diagnostic.

#136
bashtalu

bashtalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.04.2007
operatia in sine se deconteaza de casa de asigurari, asta daca esti asigurat normal, iar referitor de banii pe care ii dai la medici cu siguranta afli de la ceilalti din salon cum merge piata
bafta si insanatosire grabnica!

#137
scarface83

scarface83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.08.2009
Salut,

Am suferit si eu o entorsa la genunchi la un meci de fotbal.. Dupa ce am consultat cativa ortopezi care mi-au dat asigurari ca nu e vb de ruptura de ligamente incrucisate m-am hotarat sa fac un RMN, pentru ca simteam ca e ceva in neregula, o usoara instabilitate la nivelul genunchiului accidentat. In urma RMN-ului s-a constatat ca aveam o usoara leziune de menisc extern si o leziune/posibila ruptura a ligamentului incrucisat anterior in zona sa de prindere pe femur, insa era neclara situatia, intrucat pe rmn se vedea ligamentul scamosat in partea superioara, nu puteai spune cu certitudine ca e rupt. Am consultat un prieten care facuse o operatie de menisc si ligamente cu mai putin de 1 an in urma si mi-a recomandat un doctor de la spitalul Bagdasar.. Am facut o artroscopie in urma caruia urma sa imi scoata bucatica de menisc rupt si sa refaca ligamentul in cazul in care e rupt.. Meniscul a fost reparat, leziunea a fost minora din ce am inteles, insa ligamentul se pare ca era lezat in proportie mai mica de 50%, si astfel domnul doctor a decis ca nu e nevoie de ruperea portiunii sanatoase si refacerea sa prin ligamentoplastie, mi-a curatat partea scamosata si am ramas cu partea functionala din LIA, intrucat din spusele dansului era OK in proportie mai mare de 50%, in cazul in care era rupt mai mult de 50% mi-l rupea si refacea. Acum port o orteza mobila de genunchi la recomandarea dansului si urmeaza partea de fizioterapie in care a spuns  dansul, trebuie sa imi cladesc o musculatura foarte buna in zona genunchiului pentru a putea sustine si ajuta portinuea de LIA ramasa. Credeti ca o sa am probleme cu piciorul dupa refacere, in sensul ca eu joc tenis si nu ma gandesc sa renunt la acest sport; nu pot sta fara miscare. La fotbal voi renunta probabil, insa la tenis nici nu ma gandesc.

#138
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna Ziua

Astazi am citit toate paginile din acet topic asta deoarece sunt putin speriat: In urma cu 1 luna am cazut in timpul unui meci de fotbal si piciorul meu s-a dus (cred eu) la 90 de grade in exterior. Nu imi aduc aminte sa fi auzit vreo pocnitura sau ceva de genu dar durerea a fost insuportabila (m-am tavalit pe jos si nu puteam sa misc piciorul sub nici o forma) Initial am crezut ca s-a rupt ceva dar dupa 5 minute am reusit sa il indoi si dupa alte 10 minute eram iarasi pe teren dar cu dureri. Am doua zi am mers pentru o consultatie la policlina cu plata (din constanta). Doamna de acolo (ortoped) m-a pus sa ma urc pe o masa si a palpat genuchiul pret de cateva secunde, m-a pus sa indoi piciorul la 90 de grade si mi-a spus ca nu am nimic grav doar o intindere de ligamente care in timp o sa treaca. De atunci a trecut 1 luna si genunchiul meu este in aceeasi situatie ca in prima zi cand m-am dus la consultatie (mentionez ca nu este umflat deloc, pot sa merg dar putin mai greu, nu pot sa alerg pentru ca simt intepaturi) Cand stau intins in pat nu simt nimic dar daca stau pe scaun mai mult de jumatate de ora fara sa misc piciorul imi amorteste complet si ma doare foarte tare cand vreu sa ma ridic, reusesc sa il pun pe pamant dupa circa 1 minut pentru ca efectiv numai pot sa il indoi dar dupa ce fac cativa pasi revine la normal. Nu stiu ce sa fac pentru ca dupa cum spuneam nu este umflat. Vreau daca se poate sa imi recomandati un doctor bun in Constanta la care sa merg pentru o consultatie (m-am speriat foarte tare de ce am citit aici)

Multumesc

#139
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 moroianu, on 18th August 2009, 12:34, said:

Vreau daca se poate sa imi recomandati un doctor bun in Constanta la care sa merg pentru o consultatie (m-am speriat foarte tare de ce am citit aici)

Multumesc
Dr. Cucu Toma , este in Eforie daca nu ma insel . Il recomand.

#140
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am reusit sa ajung la domnul doctor ortoped Nicolae (eforie sud - spitalul de ortopedie). Mi-a spus ca este necesar un RMN pe care l-am facut astazi...rezultatele:

- fara modificari de semnal T1, STIR la nivelul segmentelor osoase examinate
- integritatea ligamentelor colateral lateral, tract ilio-tibial, incrucisat anterior si posterior
- fara leziuni meniscale
- fara modificari la nivelul cartilajului articular
- cantitate minima de lichid in cavitatea sinoviala

CONCLUZII:

- remaniere fibroasa ligament colateral intern
- bursita minima

................................................................................
.................................................................................
...........................................................................

Este grav? abia luni dimineata ajung iarasi la doctor. Multumesc

#141
blackedition2008

blackedition2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2009

 SKIORUL, on 20th March 2009, 21:36, said:

am citit ce ati scris voi toti cei ce suferiti de genunchi . si eu ma numar printre voi. ce am constatat citind este ca probabil multi dintre voi nu stiti ca in bucuresti exista un SPITAL ORTOPEDIC-FOISOR .eu cand am cazut la ski direct acolo m-am dus . nu stiu ce cautati voi pe la alte spitale . daca ai probleme la oase te duci la spitalul de oase ,daca ai probleme cu capul te duci la spitalul de bloi nervoase etc.  eu asa m-am gandit cand m-am dus acolo. din ce am citit eu pe aici cred ca pe langa suferinta fizica a fiecaruia dintre noi exista una si mai mare si anume aceea de a nu -ti spune nimeni ce ai de fapt si cum se poate razolva . medicii sunt foarte solocitati si nu au timp sa dea tot felul de explicatii la fiecare pacient .de cand ma stiu am preferat un medic care sa ma trateze ca pe un om nu ca pe ''un caz''. eu cred ca conteaza enorm sa vorbesti cu pacientul si sa-i explici ce are , cum se rezolva problem .,decat sa faci tu ce stii acolo si pac ientul sa stea si sa -si puna tot felul de intrebari de genul-'o fi reusit operatia,n-o fi reusit ...' - eu am gasit un astfel de medic si pot sa spun ca sunt multumita si linistita ca stiu ce am si ce tre sa fac. pentru toti cei care cad sau se lovesc la oase sau altundeva sfatul meu este --MERGETI LA DOCTOR IMEDIAT-nu stati sa treaca de la sine . la urma urmei ce aveti de pierdut? in gadra te primeste orice medic si-ti poate spune ca sa faci. in rest va doresc numai sanatate.

akm 4 saptamani am patit-o si eu.am fost la dr.cucu la eforie m-a consultat si m-a trimis sa fac rmn ptr mai multa siguranta.este ruptura de ligament incrucisat anterior. m-as duce la dr.cucu sa fac operatia dar spitalul de la eforie e groaznic asa ca m-am interesat si am luat legatura cu dr.mihailide de la foisorul de foc.treb sa ma duc akolo ptr mai multe analize si eventual ptr ligamentoplastie.am citit aici pe forum ca unii nu au facut aceasta operatie si traiesc cu ligamentele rupte.as dori sa aflu mai multe daca stiti.precizez ca de dr mihailide am auzit numai de bine.

Edited by adadoi, 26 September 2009 - 21:22.


#142
sebyy

sebyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005
Salut.
Am 2 saptamani de cand m-am operat de LIA si menisc la Dr Filipescu de la Sf Ioan Bucuresti. Inainte de operatie am citit toate forumurile posibile legate de problema asta din cauza fricii care o aveam. Pentru ca eu nu am gasit toate informatiile necesare as vrea sa descriu aici totul (de la operatie pana in prezent).
1. M-am prezentat la spital cu analizele facute (WKG+sange)
2. Rahianestezia nici nu am simtit cand mi-au facut-o
3. In 3 ore dupa operatie eram in carje la baie (se calca cam 20% in piciorul operat)
4. Durerile de dupa operatie sunt mai mult decat suportabile cu ajutorul Dynostatului
5. Recuperarea nu e deloc grea
6. Scosul firelor....nu simti decat niste usturimi mici

Pt cei care se opereaza de LiA si menisc dr. Filipescu are amenajate 2 apartamente cu cate 2 rezerve cu paturi reglabile, TV, Internet wireless, asistentele sunt super ok.
Dupa 2 saptamani genunchiul arata si el a genunchi cat de cat (mai e putin umflat dar e normal). Am uitat sa zic ca Dr Filipescu ia grefa din tendonul din spate si nu din cel rotulian. AM 4 gauri in genunchi si o taietura de 2 cm sa zic.

Mai am un prieten care are 3 zile de la operatie la Sp Colentina la Dr. Marinescu . La el grefa e din tendonul rotulian , at are o taietura cat un deget, dureri marisoare, abia azi a inceput sa calce in el, deja i s-a recomandat orteza, 2 zile a avut partea din spate a piciorului intr-un fel de atela gipsata care nu il lasa sa il miste, costurile mult mai mici ca la mine, conditiile de spitalizare sub orice critica (rezerva nu are decat un frigider, baia este la comun cu toate saloanele si e infecta etc)

Daca am omis ceva dati-mi PM si va raspund.

In orice caz va recomand (pt cei care isi permit) pe Dr Filipescu de la Sf Ioan Bucuresti.

#143
LiliMunteanu

LiliMunteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2009
Am si eu o ruptura de ligament LIA la piciorul drept.
M-ar interesa sa stiu care sunt costurile unei ligamentoplastii .
Merci.

Edited by Mig VWFan, 16 October 2009 - 15:38.


#144
sebyy

sebyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005

 LiliMunteanu, on 16th October 2009, 13:30, said:

Am si eu o ruptura de ligament LIA la piciorul drept.
M-ar interesa sa stiu care sunt costurile unei ligamentoplastii .
Merci.

2400 eur la dr. Filipescu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate