Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ping-pong carte de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Ping-pong,

Sunt in situatia de minge de ping-pong intre ITM si firma care administra societatea la care am lucrat anterior.

Am Cartea de Munca la mine dar atunci cand incerc sa complectez perioada anterior lucrata sunt trimis intre:
- inspectoarea de la ITM , care imi cere acte de la firma care administra societatea la care am lucrat - printre acte mi-a cerut si statele de plata pe care am inteles ca nu am cum sa le duc eu, acestea continand salariile tuturor angajatilor
- cei de la firma care administra societatea care spun ca inspectoarea are toate datele si sa ma duc la ea. Oricum societatea s-a desfiintat (a fost cumparata de o alata firma) asa ca nu mai am parghii la firma care administra societatea.

Asta a fost la ultima incercare, in Decembrie 2007.
Acum trebuie sa reiau "asaltul". Voi de unde m-ati sfatui sa incep: de la inspectoare sau de la firma care administra societatea?

Multumesc.

#2
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005
In primul rand: de ce nu ai adus carnetul de munca in timp ce erai angajat? Cine tinea carnetele de munca ale firmei: ITM-ul sau firma respectiva?
Parerea mea este sa incepi cu firma....daca nu vor sa completeze carnetul de munca, cere-le o adeverinta de vechime. Sunt obligati sa-ti dea!

Edited by sonya, 21 May 2008 - 20:44.


#3
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Situatia este urmatoarea: Societatea la care am lucrat nu mai exista, era o reprezentanta de firma straina care s-a desfiintat. Aceasta societate avea o alta firma aleasa ca reprezentant in Romania.
A trecut mai mult e un an de cand mi s-a incheiat ultimul contract (am avut 3 , toate cu termen limitat).
Acum incerc sa completez perioada lucrata din urma si ma lovesc de lipsa de "cooperare" atat la firma care adminstra reprezentanta pana la desfiintare (directorul mi-a spus: "arata-ne legea prin care trebuie sa iti incheiem noi cartea de munca" sau "nu iti mai putem furniza nici un act, oamenii mei nu au timp pentru asa ceva" - IL POATE CONTRAZICE CINEVA?) cit si la ITM (inspectoarea: "te rog sa imi aduci statele plata ale firmei la care ai lucrat" - am aflat ulterior ca acestea nu mi se pot da mie intrucat sunt confidentiale. In plus orice firma e obligata sa depuna aceste state lunar, daca am retinut bine).

Iata ce am formulat astazi si depus cu numar de inregistrare la firma care administra reprezentanta straina la care am lucrat:

-----
Domnule Director,

Subsemnatul Alex EU, identificat prin CI .., fost angajat la FIRMA_REPREZENTANTA_FIRMA_STRAINA , va solicit eliberarea de copii (fotocopii)  in conformitate cu originalul ale documentelor existente in dosarul personal, care cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana mea si/sau documente care sa ateste activitatea desfasurata de mine in cadrul societatii, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal.


Extras din HG nr. 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor :

Art 7) (3) La solicitarea scrisa a salariatului, angajatorul este obligat sa ii elibereze copii, certificate de reprezentantul legal al acestuia sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul, ale documentelor existente in dosarul personal, ale paginii/paginilor din registrul electronic, care cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal.

Mentionez ca aceste acte imi sunt necesare pentru completarea Cartii de Munca pentru perioada lucrata la OutlookSoft Romania Reprezentanta. Conform unui eveniment nefericit nu mai sunt in posesia documentelor pe care mi le-ati trimis anterior dar solicit eliberarea de copii ale acestora.


Cu multumiri anticipate, Data:


#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Din cate inteleg, problema juridica este urmatoarea: firma ti-a facut carte de munca, sau te-a dus cu vorba? Juristul firmei trebuie sa mearga cu contractul tau de munca la Inspectoratul Teritorial de Munca si sa-l inregistreze. Am mai auzit de cazuri in care societatea nu a depus documentele, nu a platit asigurari, iar "salariatul" s-a trezit ca nu are vechime in munca. Daca situatia este asta, avem de-a face cu un caz penal.
Cu atat mai prost cu cat firma s-a desfiintat.

Legat de statele de plata, sunt obligati sa ti le dea la cerere. Acolo vezi salariul, CAS-ul platit, asigurarile, sanatatea. Eu am intrat in posesia acelui fluturas de cate ori am avut nevoie, cu toate ca primeam salariul pe card.

Cu atat mai grav ca, anual, primeam de la locul de munca fisa fiscala pe care trebuia s-o depun la Administratia financiara. Dovada a calitatii de salariat.

Cat timp ai lucrat la firma respectiva?

Cum dovedesti ca ai lucrat la acea firma?

Daca firma te duce in continuare cu vorba, intereseaza-te la Inspectorat si vezi daca figurezi ca salariat. Daca nu, sesizeaza repede Parchetul pana nu se evapora si aceasta societate!

Edited by clara_spiele, 22 May 2008 - 20:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate