Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Factura neplatita

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Ce pot sa fac in cazul unui client care refuza sa-mi plateasca o factura pt niste servicii deja prestate de firma mea? Am contract, factura semnate de el, un bilet la ordin ( dar care s-a dovedit ca nu are acoperire ) si nu reusesc sa-mi obtin banii.Daca angajez un avocat cam cat costa ( procentaj din suma de recuperat )? Pot sa-l dau in judecata pt inselaciune pe tzepar si ce repercusiuni ar avea asta asupra lui?

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmaluca, on May 20 2008, 15:47, said:

Ce pot sa fac in cazul unui client care refuza sa-mi plateasca o factura pt niste servicii deja prestate de firma mea? Am contract, factura semnate de el, un bilet la ordin ( dar care s-a dovedit ca nu are acoperire ) si nu reusesc sa-mi obtin banii.Daca angajez un avocat cam cat costa ( procentaj din suma de recuperat )? Pot sa-l dau in judecata pt inselaciune pe tzepar si ce repercusiuni ar avea asta asupra lui?
Nu e inselaciune, se angajeaza raspunderea contractuala! Da-l in judecata la instanta de dr comercial. Nu uita sa il convoci intai la conciliere.

#3
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Merci pt raspuns.Sa-l convoc la conciliere?  :rantcurse: Daca asa trebuie asa facem desi numai ganduri conciliante nu am in legatura cu persoana lui :chair:

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmaluca, on May 20 2008, 15:44, said:

Merci pt raspuns.Sa-l convoc la conciliere?  :rantcurse: Daca asa trebuie asa facem desi numai ganduri conciliante nu am in legatura cu persoana lui :chair:
Te obliga Codul de Procedura Civila. Ai grija, ca pt mine cel putin, e primul lucru la care ma uit atunci cand imi da cineva clientul in judecata.

#5
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008

View Postsnipest, on May 20 2008, 16:48, said:

Te obliga Codul de Procedura Civila. Ai grija, ca pt mine cel putin, e primul lucru la care ma uit atunci cand imi da cineva clientul in judecata.

Ok, asta ar fi primul pas si e musai.Convocarea asta la conciliere o pot face eu sau tr sa-mi angajez un avocat sa se ocupe de asta? Si cam ce sanse am totusi sa-mi recuperez banii?Daca "domnul" asta are in continuare fonduri insuficiente in banca si o tine tot asa, eu de unde mai recuperez banii?

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postmaluca, on May 20 2008, 16:11, said:

Ok, asta ar fi primul pas si e musai.Convocarea asta la conciliere o pot face eu sau tr sa-mi angajez un avocat sa se ocupe de asta? Si cam ce sanse am totusi sa-mi recuperez banii?Daca "domnul" asta are in continuare fonduri insuficiente in banca si o tine tot asa, eu de unde mai recuperez banii?
Un convocator la conciliere e usor de intocmit, eventual gasesti pe net modele. Nu-ti trebuie avocat, decat daca n-ai si tu un jurist sa te reprezinte in instanta. Eu ce sa zic, ai sanse de castig. Ar urma sa-l executi silit daca nu vrea sa achite, eventual sa deschizi procedura de falimentt impotriva lui.

#7
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

View Postsnipest, on May 21 2008, 12:42, said:

Un convocator la conciliere e usor de intocmit, eventual gasesti pe net modele. Nu-ti trebuie avocat, decat daca n-ai si tu un jurist sa te reprezinte in instanta. Eu ce sa zic, ai sanse de castig. Ar urma sa-l executi silit daca nu vrea sa achite, eventual sa deschizi procedura de falimentt impotriva lui.
Daca nu are nimic pe firma (bunuri de orice fel) degeaba ai castig de cauza si-l executi silit daca nu ai ce sa-i iei. De obicei teparii asa procedeaza: emit bilete de banca fara acoperire de pe firme fantoma.

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostDyzygoteka, on May 22 2008, 18:00, said:

emit bilete de banca fara acoperire de pe firme fantoma.
D'oooohhhhhhhhhhh!!! :coolspeak:
Aren't they all! De-aia in Romania daca vrei sa fi sigur pe un venit iti trebuie o afacere la care plata se face cash cu banii jos. La taraba in piata, frate! :peacefingers:

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View PostDyzygoteka, on May 22 2008, 18:00, said:

Daca nu are nimic pe firma (bunuri de orice fel) degeaba ai castig de cauza si-l executi silit daca nu ai ce sa-i iei. De obicei teparii asa procedeaza: emit bilete de banca fara acoperire de pe firme fantoma.
In cazul asta, avem de-a face cu o infractiune, Inselaciune in contracte.

Inainte de a-l executa silit potrivit legii civile, te uiti si ce are firma in banca. Daca emite cec-uri fara acoperire de pe firme fantoma, mergi la Parchet.

Edited by clara_spiele, 23 May 2008 - 20:21.


#10
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Am incercat sa ma interesez la banca unde are contul, sa vad daca are bani - macar suma necesara pt acoperirea biletului la ordin emis catre firma mea.Banca a refuzat sa-mi dea orice fel de informatii, motivand ca trebuie sa respecte confidentialitatea clientului lor.Poate doar cu un ordin judecatoresc sau cum as putea sa vad ce are firma in banca? Sper sa se rezolve intr-un fel sau altul....

Edited by clara_spiele, 23 May 2008 - 20:22.
citarea postului anterior


#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Scuze, este vorba de un cec, sau bilet la ordin? Eu retinusem sintagma "bilet de banca", de unde am dedus ca a fost emis un cec.

#12
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Bilet la ordin este. Acum daca nu are bani in cont si o tine tot asa, ghinionul meu, ce sa-i mai fac? O sa incep cu convocarea la conciliere si vom vedea dupa cum merg treburile.

Edited by maluca, 23 May 2008 - 20:31.


#13
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Daca este vorba despre un bilet la ordin, se aplica prevederile Legii nr. 58/1934 privind cambia si biletul la ordin (legea se afla pe www.clr.ro Repertoriul legislatiei, cu modificarile recente).

Ordonanta de Modificare a Legii de mai sus, publicata in Monitorul Oficial in 11 aprilie 2008 intra in vigoare in 30 de zile de la publicare (deci, urmeaza in cateva zile sa intre in vigoare).

In esenta, prin biletul la ordin emitentul se obliga sa plateasca o suma de bani la scadenta unei alte persoane, numita beneficiar, sau la ordinul acesteia.

1. In primul rand, fiind un titlu formal, biletul la ordin trebuie sa indeplineasca anumite conditii prevazute de lege. Art. 104 din legea de mai sus stipuleaza clar mentiunile obligatorii pentru valabilitatea biletului la ordin. Prin urmare, este necesar ca un avocat specializat pe comercial sa vada biletul la ordin.

2. In cazul biletului la ordin (spre deosebire de cec si cambie), nu banca, ci emitatorul se obliga sa plateasca la scadenta suma de bani. Regulile care guverneaza plata biletului la ordin sunt cele stabilite de art. 41-46 din legea privind plata cambiei.
La scadenta, biletul la ordin se prezinta direct emitentului pentru plata.
Neplata la scadenta a sumei de bani prevazute in biletul la ordin deschide posesorului titlului dreptul la actiunile directe sau de regres, ca si la executarea nemijlocita a biletului la ordin. (art. 47-55; art. 57-65 din lege).





View Postmaluca, on May 23 2008, 20:31, said:

Bilet la ordin este. Acum daca nu are bani in cont si o tine tot asa, ghinionul meu, ce sa-i mai fac? O sa incep cu convocarea la conciliere si vom vedea dupa cum merg treburile.
ufff, in cazul asta nu banca, ci el s-a obligat sa plateasca biletul la ordin.


Maluca, in concluzie, la scadenta trebuie prezentat emitentului biletul la ordin spre plata. Este primul pas.

#14
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Biletul respectiv a avut scadenta pe 15.04, l-am depus la banca ( pt ca ma tot ducea cu vorba de pe o zi pe alta ca va veni personal cu banii ), am completat acolo niste hartii, dar bani nu am primit, pt ca "domnul" nu avea nimic in cont.L-am contactat apoi telefonic si a fost f suparat ca i-am bagat firma in incidenta de plata, a facut si niste amenintari,   in fine cam asta ar fi.Avand in vedere ca el refuza sa-mi dea banii, fara nici un motiv ce e de facut? Il mai convoc la conciliere sau imi iau direct un avocat sa deschid actiunea?

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sugerez o cale mai simpla si mai putin costisitoare, care evita un proces.

Primul pas, trebuie prezentata debitorului, nu bancii. Daca a fost emis pe firma, se prezinta firmei. Daca firma, prin reprezentantul ei, refuza plata, treci la executarea biletului la ordin.
Daca biletul a fost emis de el, ca persoana fizica, nu pe numele firmei, atunci lui personal il prezinti pentru plata.

Biletul la ordin, ca si cambia (art. 57-65 din legea amintita) are caracter executor. Executarea biletului la ordin se realizeaza in conditiile legii.

Se merge la judecatoria in a carei raza se gaseste locul platii. Judecatoria doar verifica indeplinirea conditiilor de forma ale biletului la ordin si scadenta si toate celelalte conditii impuse de lege.
Investirea biletului la ordin cu formula executorie se face in conditiile art. 269 C pr. civ.
Incheierea de investire cu formula executorie nu este supusa apelului (art. 61 al. 4 din lege).

In concluzie, eviti un proces.

Mai departe, pe baza biletului investit cu formula executorie, se poate proceda direct la executarea silita a debitorului.
Legea cambiala prevede dispozitii referitoare la somatia de plata pe care creditorul trebuie sa o adreseze debitorului. In absenta altor dispozitii speciale, executarea silita se face potrivit dreptului comun. Somatia se notifica prin executorul judecatoresc de la domiciuliul/resedinta debitorului.
Somatia de executare trebuie sa cuprinda transcrierea exacta a biletului, precum si a celorlalte acte din care rezulta suma datorata.
De asemenea, trebuie sa rezulte ca biletul la ordin a fost prezentat debitorului (deci lui personal, nu bancii), care a refuzat plata.
Debitorul poate sa faca opozitie la executare in termen de 5 zile de la primirea somatiei. Opozitia se judeca de urgenta si cu precadere. Debitorul poate pune in discutie multe, inclusiv valabilitatea titlului, asa ca te poti astepta din partea lui la un adevarat proces. Spre exemplu, debitorul poate sa nu recunoasca semnatura, caz in care executarea se suspenda.

Edited by clara_spiele, 24 May 2008 - 10:16.


#16
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Multumesc pt raspunsul detaliat!
Biletul la ordin nu mai este in posesia mea, ci a bancii. Este semnat de el in calitate de administrator al firmei cu care am lucrat. La-m depus atunci la banca si am primit inapoi doar un borderou completat la depunerea ordinului in banca. Banca l-a anuntat ca are la plata suma respectiva catre mine, dar el a refuzat sa-si alimenteze contul. Asta nu inseamna ca a refuzat practic plata?
Mi se pare totul destul de complicat, desi, aparent ar fi simplu - firma lui trebuie sa plateasca firmei mele pt serviciile prestate pe baza de contract si factura. Cred ca cel mai bine ar fi sa-mi caut un avocat , mai mult ca sigur "domnul" este in stare sa recurga la orice tertip pt a evita plata.Mi-a si spus la un moment dat ca s-a interesat si stie ca nu-l pot da in judecata decat pe civil si ca daca vrea el "poate sa ma faca" :ciocan:  
Inca vreo 2, 3 clienti din astia si pot sa-mi fac cosciug in care sa-mi ingrop afacerea :deadtongue:

#17
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

View Postmaluca, on May 24 2008, 14:04, said:

Banca l-a anuntat ca are la plata suma respectiva catre mine, dar el a refuzat sa-si alimenteze contul. Asta nu inseamna ca a refuzat practic plata?
De unde vă vin astfel de idei? E contul lui, unde poate să aibă sau să nu aibă bani. Nu există "a refuzat să-și alimenteze contul", nu există vreo obligație de a alimenta contul, cu sau fără bilete la ordin scadente.

View Postmaluca, on May 24 2008, 08:46, said:

Biletul respectiv a avut scadenta pe 15.04, l-am depus la banca ( pt ca ma tot ducea cu vorba de pe o zi pe alta ca va veni personal cu banii )
Când ai să vrei într-adevăr să-ți încasezi creanțele, ai să înveți cum se procedează când vrei într-adevăr să-ți vezi banii. Jumătate din "afaceriștii" români sunt mai preocupați de "am să-ți arăt eu ție" decât de recuperarea banilor. Ai impresia că el nu știa că poți introduce biletul în bancă?

Indiferent din ce motive nu avea el bani, cât timp tu nu ai introdus biletul în bancă, pentru el încă mai merita să mai facă eforturi pentru a face rost de bani. În clipa în care s-a ales cu incidentul de plată, aceea a devenit ultima datorie care-l mai preocupă. Dar "i-ai arătat tu lui" și ai crescut în proprii ochi, când ai depus biletul în bancă, așa-i?

Poate să mai aibă 10 conturi la alte 10 bănci, ție nu-ți folosește la nimic. Chiar și în prezent, el poate veni să-ți plătească datoria și ai să-i dai chitanță. Sau poate scrie un ordin de plată, dacă nu vrea să te vadă la față, dar acel bilet la ordin e mort și îngropat. Și tu ești cel / cea care a omorât și a îngropat acel bilet.

View Postmaluca, on May 24 2008, 14:04, said:

Cred ca cel mai bine ar fi sa-mi caut un avocat , mai mult ca sigur "domnul" este in stare sa recurga la orice tertip pt a evita plata.Mi-a si spus la un moment dat ca s-a interesat si stie ca nu-l pot da in judecata decat pe civil si ca daca vrea el "poate sa ma faca" :ciocan:

Dacă discuția a coborât până acolo, tu ai coborât-o, nu altcineva. Dacă-ți angajezi un avocat, o să cheltui bani în continuare, în speranța că "ai să-i arăți tu lui", nu cu speranța reală de a-ți recupera banii. Dar avocatul o să te taxeze și la el nu merge cu bilete la ordin  :D   :D

View Postmaluca, on May 24 2008, 14:04, said:

Inca vreo 2, 3 clienti din astia si pot sa-mi fac cosciug in care sa-mi ingrop afacerea :deadtongue:
Din tot ce-ai relatat până acum, îți faci cu mâna ta mult mai multe probleme decât îți fac clienții. Ori înveți cum merg lucrurile, ori citești un pic de psihologie ca să înțelegi cum gândesc și cum se comportă oamenii, ori vei repeta această experiență până când ai să vezi că tu ești persoana care poate și trebuie să schimbe lucrurile, nu alții.

Până acum ți-ai jucat destul de prost cărțile, iar dacă ideea cu avocatul e singura care ți-a venit, încearcă să pui în balanță suma de recuperat cu cheltuielile pe care încă nu le-ai făcut. S-ar putea ca nerecuperarea datoriei să fie cea mai ieftină soluție, totuși  :P

Edited by resenbrink, 25 May 2008 - 00:27.


#18
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Ai facut un comentariu pe text foarte frumos, dar nu ai propus nici o solutie.
Chiar vreu sa-mi recuperez banii, nu am orgolii stupide de genul "lasa ca-i arat eu lui!". Biletul la ordin l-am bagat in banca pt ca asa mi s-a spus ca trebuie facut, asta era cursul normal ca sa-mi primesc banii, intentia nu era sa-l bag pe el in incidenta de plata, nu as fi avut nimic de castigat.
Iar ca sa ma consolez cu gandul ca trebuie sa ma schimb sau sa invat psihologie nu am de gand. Accept ca am facut o greseala, invat din ea si merg mai departe. Daca nu poti sa-mi dai un sfat pertinent, care sa merite postat la categoria "Juridic", te rog nu mai posta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate