Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Factura neplatita

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
andreeaion

andreeaion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2010
Buna,

am si eu o problema similara. Sunt PFA si am emis o factura pentru prestarea unor servicii de consultanta, iar clientul amana plata de 3 saptamani. Factura am trimis-o pe e-mail si am salvat schimbul de mailuri in care ii rog sa faca plata si ei invoca tot felul de motive. Din posturile anterioare am inteles ca primul pas este invitatia la concilierea. Se aplica si in cazul meu? Aceasta conciliere trebuie mediata de un avocat? Care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmez? Stie cineva ce costuri presupune un avocat (conciliere, proces etc?)

merci,

Andreea

#38
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Procedura concilierii prealabile este prevazuta de art. 720 indice 1 Cod Procedura Civila si trebuie indeplinita inainte de introducerea cererii de chemare in judecata.

Daca exista un contract incheiat intre parti, se poate utiliza procedura prevazuta in OUG 119/2007, litigiul urmand a se finaliza in 90 de zile.

Daca nu exista un contract, se utilizeaza procedura somatiei de plata, care nu ar trebui, de asemenea, sa dureze foarte mult.

Trebuie sa luati legatura cu un avocat, care sa va redacteze notificarea pentru concilierea prealabila, iar in caz ca nu se ajunge la un acord cu debitorul, avocatul va redacta cererea de chemare in judecata, o va depune la instanta si o va sustine.

Doar redactarile v-ar costa cateva sute de lei, restul onorariului se va stabili de comun acord cu avocatul, in functie de suma ce urmeaza a fi recuperata.

Edited by morpheusdj, 20 January 2010 - 15:06.


#39
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Ma puteti ajuta cu un format de "somatie de plata"  "ädresa" catre o firma care nu isi achita factura catre mine de mai bine de 3 luni de zile ? Vreau sa le fac o notificare scrisa in care sa-i informez de suma care o au de achitat catre mine si daca nu vor plati in 10 - 15 zile sa le spun ca ma voi adresa instantei.
Daca stiti cum ar trebuii sa sune o astfel de adresa v-as fi recunoscator.

#40
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

View Postdaniel21, on 29th September 2011, 09:00, said:

Ma puteti ajuta cu un format de "somatie de plata" "ädresa" catre o firma care nu isi achita factura catre mine de mai bine de 3 luni de zile ? Vreau sa le fac o notificare scrisa in care sa-i informez de suma care o au de achitat catre mine si daca nu vor plati in 10 - 15 zile sa le spun ca ma voi adresa instantei.
Daca stiti cum ar trebuii sa sune o astfel de adresa v-as fi recunoscator.

Am patit si eu acelasi lucru...o firma din alt judet a achizitionat de la mine niste produse cu plata la 30 de zile de livrare pt care am intocmit doua facturi...am intocmit contract furnizare (pt o factura), procese verbale predare-primire, aviz expeditie, comenzi inregistrate etc.....le-am trimis prin POSTA notificare de plata cu confirmare de primire (m-a ajutat acest lucru)...nu am primit raspuns iar la telefon imi spun ca plata s-ar fi efectuat (!!!???..tupeu nu gluma).

Asadar, am angajat un avocat si am deschis la Tribunal doua actiuni una de somatie de plata (pentru factura fara contract) si una de ordonanta de plata (pt factura cu contract)....acum astept primul termen sa vedem ce se intampla (sunt la primul caz prin Tribunal).
Avocatul mi-a zis ca datorita faptului ca am dovezile de trimitere prin posta a facturilor, procesele verbale de predare-primire, notificarea transmisa cu confirmare de primire (prin fax si prin posta), avize expeditie, comenzile lor...se va rezolva.

Eu iti dau modelul de notificare facut de mine ....sper sa te ajute!

Attached Files



#41
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Multumesc mult, sper ca in cele din urma sa-mi recuperez bani munciti cu greu.
Mult succes si tie.

#42
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

View Postdaniel21, on 3rd October 2011, 22:12, said:

Multumesc mult, sper ca in cele din urma sa-mi recuperez bani munciti cu greu.
Mult succes si tie.


Multumesc mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate