Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Proprietarii de aparate de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostDyzygoteka, on Jun 10 2008, 19:55, said:

Bineinteles ca suntem destepti. Gandeste-te ca e chiar foarte placut ca la 40 de grade, mergand pe strada, sa iti cada o racoroasa picatura de apa pe fata! E racoritor, reconfortant! Cat despre picatura, sa fim seriosi, la 40 de grade se usuca instantaneu. De altfel, se poate confunda usor cu transpiratia, dar are si asta avantajul ca picatura de la AC nu miroase urat ca transpiratia.
In speranta ca ti-am fost de ajutor,
Think pink!

Dyzy.

Ps. Cat despre inghetata, tin sa te linistesc: mananci tu mai mult sau mai putin stiut/voit multe alte porcarii, crezi ca te ucide picatura?

Tttzzz, la cate ac-uri intalnesti pe drum, picatura aia devine chinezeasca.

#20
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Bun, accesul la justitie este liber. Depui o plangere la judecatorie impotriva proprietarului aparatului de aer conditionat, ceri daune-interese, precum si obligarea paratului sa-si remedieze defectiunea/sa renunte la instalatia de aer conditionat sub amenintarea daunelor cominatorii. Platesti 10% din valoarea sumei cerute + onorariul avocatului.
Daca instanta respinge actiunea ca nefondata, esti bun de plata cheltuielilor de judecata ale adversarului + o eventuala expertiza. Ai la dispozitie cai de atac, poti ajunge si la CEDO. Pe banii tai faci ce vrei. Paratul, la randul sau, te poate actiona pentru abuz de drept si sa-ti ceara la randul sau daune-interese pentru sicanare. De data asta, cu sanse mai mari de a castiga.

Consider discutia incheiata dpdv juridic. Mai aveti ceva de adaugat cu relevanta juridica? Pana maine topicul ramane deschis.

View Postresenbrink, on May 29 2008, 15:03, said:

Ideea asta cu "să plătească cineva" nu duce nicăieri. Sancţiunile sunt necesare, pentru a menţine lucrurile în limitele normalului, dar lipsa de resurse nu se rezolvă cu sancţiuni.
Resenbrink, pana una alta, daca il actionez in judecata pe proprietar pe temeiul art. 1000. al. 1 C. civ., care reglementeaza "raspunderea pentru fapta lucrului", fara ca acesta sa aiba vreo culpa in caderea retelei electrice. De asemenea, il pot actiona pe temeiul 998-999 C. civ. in situatia in care a tinut non-stop deschis un aparat cu clasa energetica de la C in jos, in conditiile in care proprietarii de aparate au primt recomandare din partea autoritatilor sa evite supraincarcarea retelei electrice.
Este cinic, dar la 40 de grade C, cand avem nevoie cu adevarat de aceste instalatii, reteaua electrica pur si simplu cade.

Eu personal am un aparat care consuma extrem de putin. Totusi, am luat in serios temerea userului cu picatura si am pus un lighean in dreptul geamului. Apa colectata poate fi folosita de trecatori  pentru a se racori.

#21
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postclara_spiele, on Jun 10 2008, 20:55, said:

Eu personal am un aparat care consuma extrem de putin. Totusi, am luat in serios temerea userului cu picatura si am pus un lighean in dreptul geamului. Apa colectata poate fi folosita de trecatori  pentru a se racori.


Si te mai miri de unde se isca proverbele si zicatorile. Incetul cu incetul, "strachini" va fi inlocuit cu "lighene"

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttziggy, on Jun 10 2008, 18:03, said:

in primul rand aia este folosita foarte rar
si din aia nu picura, curge ca lumea in mod normal si este vazuta de la distanta
si din acea teava curge cand ploua oricum.

#23
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

View Postclara_spiele, on Jun 10 2008, 20:55, said:

Bun, accesul la justitie este liber. Depui o plangere la judecatorie impotriva proprietarului aparatului de aer conditionat, ceri daune-interese, precum si obligarea paratului sa-si remedieze defectiunea/sa renunte la instalatia de aer conditionat sub amenintarea daunelor cominatorii. Platesti 10% din valoarea sumei cerute + onorariul avocatului.
Daca instanta respinge actiunea ca nefondata, esti bun de plata cheltuielilor de judecata ale adversarului + o eventuala expertiza. Ai la dispozitie cai de atac, poti ajunge si la CEDO. Pe banii tai faci ce vrei. Paratul, la randul sau, te poate actiona pentru abuz de drept si sa-ti ceara la randul sau daune-interese pentru sicanare. De data asta, cu sanse mai mari de a castiga.

Consider discutia incheiata dpdv juridic. Mai aveti ceva de adaugat cu relevanta juridica? Pana maine topicul ramane deschis.



Eu personal am un aparat care consuma extrem de putin. Totusi, am luat in serios temerea userului cu picatura si am pus un lighean in dreptul geamului. Apa colectata poate fi folosita de trecatori  pentru a se racori.

iti dai seama ca nu o sa dea nimeni pe cineva in judecata pentru asa ceva, totusi ma intrebam daca nu exista vreo comisie ceva care sa investigheze astfel de cazuri, pur si simplu in urma unei sesizari
stiu pe cineva care avand aparatul montat langa balcon si-a tras acel furtun de evacuare in balcon, intr-o sticla, deci se poate

View PostIon_de_la_Raion, on Jun 10 2008, 22:04, said:

si din acea teava curge cand ploua oricum.
ai fost tare aici:))
cand ploua oricum nu mai conteaza cateva picaturi dintr-un balcon sau de la un AC pe langa ce vine "din cer"

#24
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
M-am saturat si eu de topicul asta!!! Insa initiatorul mi-a cerut insistent sa-l redeschid. Bun, ce sa faca, la ce autoritate sa apeleze?

#25
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
In prima instanta, poate actiona in instanta proprietarul aparatului de aer conditionat care i-a cauzat "prejudiciul". Angajeaza ce, raspunderea civila delictuala pentru faptul ca nu a asigurat o functionare a bunului astfel incat sa evite cauzarea de "prejudicii"?

La nivel inalt nu stiu nici daca exista vreo relementare speciala pt aparatele de aer conditionat. Poate o reglementare privind disciplina in constructii care sa oblige, hu stiu, montarea vreunei tevi comune de scurgere.

#26
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Daca instanta respinge actiunea ca nefondata, esti bun de plata cheltuielilor de judecata ale adversarului + o eventuala expertiza. Ai la dispozitie cai de atac, poti ajunge si la CEDO. Pe banii tai faci ce vrei. Paratul, la randul sau, te poate actiona pentru abuz de drept si sa-ti ceara la randul sau daune-interese pentru sicanare. De data asta, cu sanse mai mari de a castiga.
  
   Cum adica sicanare/ [Scuze, nu ma pricep, nu vreau sa fiu ironic :) ]

#27
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

View PostRules_suck, on Jun 12 2008, 00:29, said:

Daca instanta respinge actiunea ca nefondata, esti bun de plata cheltuielilor de judecata ale adversarului + o eventuala expertiza. Ai la dispozitie cai de atac, poti ajunge si la CEDO. Pe banii tai faci ce vrei. Paratul, la randul sau, te poate actiona pentru abuz de drept si sa-ti ceara la randul sau daune-interese pentru sicanare. De data asta, cu sanse mai mari de a castiga.
  
   Cum adica sicanare/ [Scuze, nu ma pricep, nu vreau sa fiu ironic :) ]
Adica deranj, agasare...

#28
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
tziggy, cumpara-ti te rog aparat de aer conditionat, si stai in casa...

#29
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Da de ce in alte tari nu picura din teava A/C-urilor pe strada?
Si am o mare curiozitate: cum s-a ajuns in romania la designul balconului cu teava de scurgere in mijlocul strazii??  Pentru multi dintre noi a devenit o prezenta normala in viata nostra.. e normal ca cineva sa-si spele balconul la etaj 5 si sa curga apa peste parcarea din fatza blocului, peste trectaori.. etc. In ce mod se poate schimba sistemul asta de scurgere? Cine e responsabil de cladirile din bucuresti? Primaria? Poate o petitie sa rezolve ceva?

Curiozitatzi, ce vreti

#30
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postsensuela, on Aug 15 2008, 17:37, said:

Da de ce in alte tari nu picura din teava A/C-urilor pe strada?
Si am o mare curiozitate: cum s-a ajuns in romania la designul balconului cu teava de scurgere in mijlocul strazii??  Pentru multi dintre noi a devenit o prezenta normala in viata nostra.. e normal ca cineva sa-si spele balconul la etaj 5 si sa curga apa peste parcarea din fatza blocului, peste trectaori.. etc. In ce mod se poate schimba sistemul asta de scurgere? Cine e responsabil de cladirile din bucuresti? Primaria? Poate o petitie sa rezolve ceva?

Curiozitatzi, ce vreti
Nu, in alte tari exista si burlane si conditia da a racorda un AC e sa-l bagi la burlan, dar asta e prea multa civilizatie, noua ne poate dauna ! La noi unii n-au nici canalizare asa ca pana la AC pe burlan mai trece un secol, probabil ca nici nu vor mai fi AC-uri pe sistemul asta  :D
Tot in alte tari se strange si rahatul de caine, dar aia sunt niste fanatici, e mai bine la noi cu tziganii in fata la Primaria Sect. 5 e care se caca in strada :P

Edited by rvic77, 15 August 2008 - 16:51.


#31
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am la bloc un taran care si-a pus aer si evident ca si-a tras teava in asa fel incat sa picure la scara blocului. Culmea e ca si tampitul intra prin acelasi loc in bloc. Acum 2 saptamani cativa pustani i-au bagat niste fiare in compresor (el sta la et 2) provocandu-i ceva stricaciuni. Iar mai apoi i-au aruncat o minunatie de pietroi in termopane. Nu sunt de acord nici cu aceste practici dar dupa ce i-au zis mai multi cu vorba buna...
Consider ca tine de cata minte sau bun simt ai ca sa-ti dai seara ca daca ai fi in locul celuilalt nu ti-ar fi bine.

#32
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
Mama este administrator de imobil (bloc), chiar 3 imobile si stie legile legate de fatade, cladiri, anexe si alte cele care-s in jurul blocului nu bine, ci FOARTE BINE, de multe ori dandu-le sfaturi celor care izoleaza, repara, modernizeaza.
Cu ceva ani in urma ne-am construit un acoperis de eternita care acopera apartamentul nostru de la et. 4 si deverseaza apa de ploaie in gradina. Conform legii vecinii pot sesiza primaria daca acoperisul meu deverseaza apa pe caile de acces di provoaca daune fatadei, cum ar fi cresterea muschilor, eroadarea peretilor, spalarea varuielii, etc.
Acoperisul meu nu face asa ceva (din fericire), dar am un vecin cu un AC care face o minunatie de muschi cu diametrul de 40-50cm in fata geamurilor celor de la parter, muschi ce incep sa se formze si pe fatada blocului. Din fascinatie pt subiect fac poze cu mobilul si studiez evolutia muschilor.
Vecinii de la parter au zis ca daca nu le intra prostia aia de muschi in casa... nu fac reclamatie, dar daca le intra.... le ofer pozele gratuit!

#33
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Legal toti posesorii de aparate de aer conditionat au nevoie de autorizatie de constructie pt instalare pe fatada blocului iar daca mai este si la o cladire veche sau pe o artera circulata mai trebuie si avizul Directiei pentru Cultura, Culte si Patrimoniu dar nu am auzit pe nimeni care sa solicite asa ceva.

Legi exista dar nu se aplica corect.

#34
S.G

S.G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 09.03.2007
ce ii framanta pe unii in ziua de astazi :) o simpla picatura de apa... altceva nu ai mai bun de facut? mai bine te gandeai la cladirile vechi din care oricand se poate desprinde o bucata de beton sau ceva... la mine in arad sunt cateva si tot timpu le ocolesc... dar pana acum sa ma feresc de o picatura de apa nici nu mi a trecut macar prin minte :D... rade lumea de tine pe strada :D

#35
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Salutare
N-am gasit un topic asemanator, asa ca il reinvii pe asta, dupa 5 ani.
Pe scurt, vecinul de la parter si-a extins balconul si l-a acoperit cu tabla, eu stau la etajul 1 si am izolatie exterioara, iar vecinul de la etajul 4 tocmai si-a pus aer conditionat.
Desi a pus o teava de 1 metru la scurgere, teava este in forma de semicerc, asa ca picaturile de apa sunt orientate inapoi, spre fatada blocului. La ora asta adie putin vantul, si o parte din picaturi bat in marginea superioara a izolatiei mele, subrezind legatura dintre izolatie si beton, o parte din picaturi cad pe pervazul meu, iar o parte pe tabla celui de la parter, facand zgomot toata noaptea. Din cauza zgomotului dorm vara cu geamul inchis.

Am vreo lege de partea mea, pentru a putea cere reducerea zgomotului si a apei de pe pereti? Inca nu am vorbit cu vecinul, dar inainte sa-i zic ceva as vrea sa stiu daca trebuie sa-i cer o favoare, sau sa respecte legea.

#36
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostLaberta, on 10 iunie 2008 - 18:59, said:

Tttzzz, la cate ac-uri intalnesti pe drum, picatura aia devine chinezeasca.
Ca unul ce bat trotuarele de ceva timp, am remarcat că aceste picături cu timpul gauresc asfaltul pe care aterizează, de ajung trotuarele ca niște șvaițere, și pe urmă se surpă șoseaua, și cade casa.
Toți acești iresponsabili ar trebui dați în judecată de Primării.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate