Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Proprietarii de aparate de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007
Sunt sigur ca foarte multi oameni au fost in situatia in care trecand pe strada s-au trazit cu niste picaturi de apa in cap cazute de la aparatele de aer conditionat care au acel sistem de evacuare a picaturilor de apa printr-un furtun.
Ce se poate face pentru a-i obliga pe acesti proprietari sa modifice instalatia a.i. sa nu mai pice apa in capul trecatorilor?

#2
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Trecatorii sa se mute intr-o tara civilizata.
...Sau sa nu mai treaca.

Edited by El-Vis, 17 May 2008 - 16:40.


#3
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 El-Vis, on May 17 2008, 16:39, said:

Trecatorii sa se mute intr-o tara civilizata.
...Sau sa nu mai treaca.

vorba profului meu de franceza din liceu: "Zise el si mai lua o gura de fan" ....

#4
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 tziggy, on May 17 2008, 17:11, said:

vorba profului meu de franceza din liceu: "Zise el si mai lua o gura de fan" ....

Asa intrebare, asa raspuns.

#5
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 tziggy, on May 17 2008, 16:49, said:

Sunt sigur ca foarte multi oameni au fost in situatia in care trecand pe strada s-au trazit cu niste picaturi de apa in cap cazute de la aparatele de aer conditionat care au acel sistem de evacuare a picaturilor de apa printr-un furtun.
Ce se poate face pentru a-i obliga pe acesti proprietari sa modifice instalatia a.i. sa nu mai pice apa in capul trecatorilor?
Parerea mea sincera e ca nu esti sanatos.
Ce are daca te atinge o picatura de apa?

#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nu suntem pe bancuri. Topic inchis.

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Treaba cu picatura e o falsa problema.

Faza cu aerul conditionat este alta: trec prin metrou, iar la Universitate in Pasaj sunt zeci de magazine, toate dotate cu aer conditinat. In fast-food-uri e raiul pe pamant pe canicula, dar nu mi se pare normal sa respir eu aerul mizerabil evacuat in spatiul public. Platesc bani Metrorex-ului, pretind un confort.

Mai tare se incinge treaba pe timp de cod rosu (de la 40 de grade in sus): proprietarii au aparate cu clasa energetica intre C si F! Va dati seama ca reteaua electrica este supraincarcata si pica inevitabil. Stiu pe pielea lor cei care locuiesc in Centru. Anul trecut in cele mai calduroase zile au ramas fara curent, frigidere, aparatura dusa pe apa sambetei.

Cineva mi se pare normal sa plateasca: Proprietarii? Vanzatorii? Comerciantii?

#8
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 clara_spiele, on May 29 2008, 10:42, said:

Cineva mi se pare normal sa plateasca: Proprietarii? Vanzatorii? Comerciantii?
Soluția nu este "să plătească cineva". Este o mentalitate păguboasă, care nu rezolvă lucrurile. Rețelele de energie sunt subdimensionate, acum 30 sau 50 de ani când au fost ele construite nu existau atât de mulți consumatori, atât de multe electrocasnice și nu existau deloc aparate de aer condiționat.

Deci capacitatea rețelei de energie electrică din zonă trebuie majorată, ceea ce se va întâmpla în mod sigur, mai devreme sau mai târziu. Dacă ții neapărat "să plătească cineva", fiecare utilizator ar trebui să plătească, pentru că are în locuință o rețea electrică de 6-10 kW putere instalată, dar în realitate ajunge să consume și 20-25 kW în momentele de vârf. Numai că taxarea suplimentară ar descuraja consumul, ori economia pe baza asta merge și se dezvoltă, pe baza consumului.

Ideea asta cu "să plătească cineva" nu duce nicăieri. Sancțiunile sunt necesare, pentru a menține lucrurile în limitele normalului, dar lipsa de resurse nu se rezolvă cu sancțiuni.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aici discutam despre reteaua electrica sau despre apa care picura ?

eu cred ca aia fara aer conditionat sunt invidiosi ! unde vrei sa picure...in sus ?
picura JOS si tu ca om, nu animal, vezi de la distanta si ocolesti !

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
o solutie ar fi sa se agate o galeata si in fiecare seara proprietarul aceului s-o goleasca in veceu

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Mosotti, on May 29 2008, 15:18, said:

o solutie ar fi sa se agate o galeata si in fiecare seara proprietarul aceului s-o goleasca in veceu
cum ar arata toate blocurile cu galeti atarnate la aparatele de aer conditionat de la parter pana la 10 sau mai sus ? :)

#12
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Si cu conducta de scurgere de la balcoane ce ne facem? Sa-i atasam si ei o galeata?

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 spare-me, on May 29 2008, 15:12, said:

aici discutam despre reteaua electrica sau despre apa care picura ?
10x, credeam ca sunt singuru' care crede ca tipu' e pe langa.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 snipest, on May 29 2008, 15:24, said:

10x, credeam ca sunt singuru' care crede ca tipu' e pe langa.
welcome :rolleyes:

#15
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Nu vad solutia tehnica care sa permita colectarea condensului....ma refer la o solutie rezonabila.
Care ar fi varianta?
Sa se interzica folosirea instalatiilor de A/C de tip split?

#16
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Cipsu, on May 29 2008, 15:31, said:

Nu vad solutia tehnica care sa permita colectarea condensului....ma refer la o solutie rezonabila.
Care ar fi varianta?
Sa se interzica folosirea instalatiilor de A/C de tip split?
Ar trebuie sa fim un pic mai toleranti. Cateva picaturi de apa nici nu se compara cu confortul oferit de un ap de A/C. Acest topic mi se pare o teribila carcoteala, nu  stiu de ce l-a redeschis clara.

#17
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007
Deci sunteti deosebit de destepti.

E foarte placut sa mergi pe strada si sa-ti pice apa in cap sau chiar pe fata....
E foarte placut sa fi picurat pe o camasa de culoare deschisa in timp ce esti in drum spre o intalnire importanta in care conteaza chiar si un detaliu vestimentar, in conditiile in care orice om cu capul pe umeri stie ca pe o bluza umeda se depune imediat praf=>murdarie...
Nu mai zic ca poate ai in mana o inghetata, un hamburger ceva si iti pica exact pe el, probabil ca voi ati manca in continuare, ma rog, un om civilizat nu ar face-o, oricum pofta buna!

Solutia este mult mai simpla decat credeti, dar binenteles ca decat sa se faca ceva mai bine zicem "lasa bah ca merge asa" si nu facem nimic, nu?

Deci, foarte simplu, in functie de pozitia cladirii binenteles, teava de evacuare a apei respective se poate trage pe peretele exterior pana jos, la nivelul solului, si n-ar mai fi nicio problema, iar acolo unde sunt mai multe pe etaj se poate face chestia asta foarte usor la comun. O alta solutie si mai simpla ar fi sa se prelungeasca teava pana cand nu mai cad picaturi in zone circulate, de exemplu in gradina blocului, acolo unde exista.
Practic aceste 2 solutii ar rezolva peste 90% din cazuri, cu siguranta.
E greu nu?



 snipest, on May 29 2008, 15:35, said:

Ar trebuie sa fim un pic mai toleranti. Cateva picaturi de apa nici nu se compara cu confortul oferit de un ap de A/C. Acest topic mi se pare o teribila carcoteala, nu  stiu de ce l-a redeschis clara.

Pai iti propun ceva, daca tot iti pasa asa de mult de confortul respectivilor:
-cand o sa treci pe strada si o sa-ti pice cateva picaturi de apa in cap de la un aparat de A.C, sa faci tot posibilul sa iei legatura cu acel locatar si sa-i zici sa se aseze pe balcon si sa-si aprinda o tigara, dar neaparat sa scuture scrumul in capul tau, si tu o sa fi bucuros si nu o sa te superi deloc, ca doar nu se compara cateva particule de scrum cu placerea pe care i-ar oferi-o lui tigara respeciva, nu? Exemplele ar putea continua la infinit....
esti de-a dreptul penibil
pe principiul asta a mers poporul asta de a ajuns unde e, se vede ca esti roman de la vreo 10 poste


In legatura cu ce se intampla la metrou, e intr-adevar foarte deranjant, si iarasi nu e foarte greu sa se traga cumva niste sisteme de ventilatie, dar daca nu se sesizeaza cine trebuie...

 kr0k0dilu, on May 29 2008, 15:24, said:

Si cu conducta de scurgere de la balcoane ce ne facem? Sa-i atasam si ei o galeata?

in primul rand aia este folosita foarte rar
si din aia nu picura, curge ca lumea in mod normal si este vazuta de la distanta

#18
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 tziggy, on Jun 10 2008, 18:03, said:

Deci sunteti deosebit de destepti.

E foarte placut sa mergi pe strada si sa-ti pice apa in cap sau chiar pe fata....
E foarte placut sa fi picurat pe o camasa de culoare deschisa in timp ce esti in drum spre o intalnire importanta in care conteaza chiar si un detaliu vestimentar, in conditiile in care orice om cu capul pe umeri stie ca pe o bluza umeda se depune imediat praf=>murdarie...
Bineinteles ca suntem destepti. Gandeste-te ca e chiar foarte placut ca la 40 de grade, mergand pe strada, sa iti cada o racoroasa picatura de apa pe fata! E racoritor, reconfortant! Cat despre picatura, sa fim seriosi, la 40 de grade se usuca instantaneu. De altfel, se poate confunda usor cu transpiratia, dar are si asta avantajul ca picatura de la AC nu miroase urat ca transpiratia.
In speranta ca ti-am fost de ajutor,
Think pink!

Dyzy.

Ps. Cat despre inghetata, tin sa te linistesc: mananci tu mai mult sau mai putin stiut/voit multe alte porcarii, crezi ca te ucide picatura?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate