Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Proprietarii de aparate de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postsensuela, on 15 august 2008 - 16:37, said:

Si am o mare curiozitate: cum s-a ajuns in romania la designul balconului cu teava de scurgere in mijlocul strazii
Ai incercat vreodata sa faci o hidroizolatie eficienta?
Este dificil chiar si acum, in zilele noastre cand sunt o gramada de materiale  produse de firme specializate , cu mare renume.
Blocurile comuniste, nu au avut alta solutie. Teava aceea era singura posibilitate sa scapi de apa din sufragerie.

Edited by maramicuip, 27 August 2013 - 23:10.


#38
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postsensuela, on 15 august 2008 - 16:37, said:

Da de ce in alte tari nu picura din teava A/C-urilor pe strada?
Si am o mare curiozitate: cum s-a ajuns in romania la designul balconului cu teava de scurgere in mijlocul strazii??  Pentru multi dintre noi a devenit o prezenta normala in viata nostra.. e normal ca cineva sa-si spele balconul la etaj 5 si sa curga apa peste parcarea din fatza blocului, peste trectaori.. etc. In ce mod se poate schimba sistemul asta de scurgere? Cine e responsabil de cladirile din bucuresti? Primaria? Poate o petitie sa rezolve ceva?

Curiozitatzi, ce vreti

E la mintea cocosului: cand ploua torential, balconul se umple cu apa, daca nu ai teava de scurgere, nu numai ca iti intra apa in casa, dar imagineaza-ti ca 8 balcoane pline cu apa este o incarcare la care proiectantul cladirii nu s-a gandit sa o ia in considerare.

Cand ploua torential, fix ultima ta grija e sa nu te ploua din balconul altuia.

Ca romanu isi spala balconul si se foloseste de acele scurgeri ca un necivilizat, e alta treaba.

#39
CNP77

CNP77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.08.2013
Intrebarea lui tziggy mie mi se pare normala.
Cat de greu este sa tragi o conducta pentru condens pana la nivelul solului?

Nu cred ca ma picat in cap cand ma plimbam prin Paris, Londra, Milano sau Roma. De ce oare?

Din pacate nu exista legislatie (daca nu cumva in standardul de HVAC este specificat ceva) in aceasta privinta.

#40
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Sa vezi cum e cand picatura de la AC al lui vecinu e la et.9 pica pe tabla de la aeru conditionat al vecinului de la et. 6 - asta pe luminatorul blocului (mini-curtea-interioara). Picatura chinezeasca.

Edited by tocmaiacum, 12 February 2014 - 21:54.


#41
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostCNP77, on 20 decembrie 2013 - 15:02, said:

...........
Din pacate nu exista legislatie (daca nu cumva in standardul de HVAC este specificat ceva) in aceasta privinta.
Eu cred ca exista si in mod legal ar trebui montate cu autorizatie de constructie . Este stiut ca nu ai voie sa faci / montezi nimic la /pe fatada / cladire , fara autorizatie de constructie .

#42
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 05.08.2012
Cam multa vorbarie. Cautati si gasiti ce contine apa din aerul conditionat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate