Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

A murit actorul Colea Rautu!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Colea Răutu, pe care românii și-l amintesc din filme precum Pintea, Frații Jderi ori Mihai Viteazu, s-a despărțit de această lume la vârsta de 96 de ani. Cel pe care Nichita Stănescu l-a numit un actor de geniu, și-a trăit ultimele clipe la Spitalul Municipal din Capitală.
Colea Răutu, pe numele real Colea Rutkovski s-a născut în localitatea basarabeană Bălți, pe 18 noiembrie 1912. Veteranul scenei si filmului romanesc, iubit pentru umorul și optimismul său, precum și pentru pasiunea și rigurozitatea cu care lucra.


A ajuns la București la 17 ani, mânat de pasiunea sa pentru fotbal. Cinci ani mai târziu ajunge să facă figurație pe scena teatrului Cărăbuș. Câștigă faimă alături de Radu Zaharescu și Grișa Tascarov, triou fiind apreciat nu doar de publicul românesc ci și de cel din Turcia, Egipt și Grecia, unde trupa face turnee.

Fizionomia interesantă, ușor asiatică, misterioasă și totodată înfricoșătoare este remarcată de regizorii de marcă, care îl distribuie în filme antologice (,,Răzbunarea haiducilor'', ,,Răpirea fecioarelor'', ,,Zestrea domniței Ralu'' și ,,Haiducii lui Șaptecai''. Colea Răutu interpretează roluri negative precum Selim Pașa sau Spânul, din ,,Toate pânzele sus!''(1976). Are roluri memorabile si în filmele lui Sergiu Nicolaescu: ,,Accident'' (1977), ,,Acțiunea Autobuzul'' (1978) și ,,Duelul''(1981).

La 90 de ani a impresionat publicul urcând pe scena Teatrului Național, interpretând un rol în ,,Azilul de noapte''.
Sursa
Adio, maestre Colea Rautu, ne vom aminti mereu de tine!  :(
Memorabile au fost rolurile Spanului din  "Tate panzele sus", rolul din "Nemuritorii" sau cel din "Nea Marin Miliardar"
Din pacate IMDB nu e pe faza nici de aceasta data, si nu a inregistrat decesul maestrului!

#2
frozen0me

frozen0me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 02.08.2007
Dumnezeu sa-l ierte. o murit de ciroza, avea 95 de ani.

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Duculeana, ti-am gasit un post de cioclu la Bellu, te bagi? Sunt sigur ca este ceea ce iti doresti dintotdeauna.

MtzEdit: member warned!

Edited by Mtz, 14 May 2008 - 14:36.


#4
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postkappa_man84, on May 14 2008, 08:37, said:

Duculeana, ti-am gasit un post de cioclu la Bellu, te bagi?  Sunt sigur ca este ceea ce iti doresti dintotdeauna.


nu-l iau aia, e over-qualified -_-

#5
ALIN1

ALIN1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.06.2007
Mai Duculeana, chiar asa. Daca tot esti de la evidenta decese-personalitati  :notangel:  , nu mai bine faci tu o lista si o expui la fiecare sfarsit de an?  :naughty:   Nu de alta, dar am avea o viziune de ansamblu asupra 'schimbarilor' intervenite.  :thumbup:

#6
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostALIN1, on May 14 2008, 10:34, said:

Mai Duculeana, chiar asa. Daca tot esti de la evidenta decese-personalitati  :notangel:  , nu mai bine faci tu o lista si o expui la fiecare sfarsit de an?  :naughty:   Nu de alta, dar am avea o viziune de ansamblu asupra 'schimbarilor' intervenite.  :thumbup:
azi dimineata chiar ma gandeam la duculeana si la colea rautu.. vad ca nu m-am inselat..
despre colea , sa se odihneasca in pace..
despre duculeana..[ http://www.invision.smileyville.net/smilies/doh%20(21).gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by solitudes, 14 May 2008 - 09:38.


#7
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
Pacat, mare pacat.

Attached Files



#8
ALIN1

ALIN1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.06.2007

View PostSSNight, on May 14 2008, 19:30, said:

Pacat, mare pacat.

La cine te referi? La maestrul Colea Rautu sau la duculeana al nostru  :w00t: ?

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostSSNight, on May 14 2008, 19:30, said:

Pacat, mare pacat.
Ai dreptate de 2 ori.
Prima data e mare pacat ca maestru Colea s-a dus sa se intalnescu cu ceilalti monstrii ai scenei si ecranului romanesc care era deja acolo. Generatia lor se stinge si am senzatia ca inca nu au aparut inlocuitori de valoarea celor plecati. Sper din inima sa gresesc.
Eram copil/adolescent cand juca, dar tot imi aduc aminte de seria Haiducilor sau de Spanu din "Toate panzele..".. Ma rog, am tot revazut "Panzele"...
Dincolo de joc, avea o figura de deosebita. Nu pt ca era atat de tipic asiatica, pt care evident ca era turcu' din multe filme, ci durerea pe care o exprima. Ca a unui om pe care viata l-a incercat din greu. Poate parea ridicola comparatia, dar asa ceva am mai vazut doar cand l-am cunoscut pe nefericitul de taximetrist acuzat de uciderea sibienceie. E vorba de cazul Samoilescu, filmul ..ziceti-l voi cei care....
Ambii aveau niste ochi atat de tristi si simultan intensi, care dovedeau si o forta interioara deosebita, o intelegere a vietii si dramelor ei, a faptului ca daca nu lupti nu o sa reusesti nimic..

A doua oara e mare pacat de postarile paralele care dovedesc ca cei care le-au facut nu sunt in stare de altceva. Se simte ca nu au cultura cinematografica astfel incat sa expuna ceva inteligent sau sa faca macar un comentariu legat de maestru.
Cel mai grav e ca nu au bunul simt sa isi retina instictele primare-tot suntem la o rubrica de film- si se dau in stamba.

#10
ALIN1

ALIN1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.06.2007

View PostPrien, on May 15 2008, 16:40, said:

Ai dreptate de 2 ori.
Prima data e mare pacat ca maestru Colea s-a dus sa se intalnescu cu ceilalti monstrii ai scenei si ecranului romanesc care era deja acolo. Generatia lor se stinge si am senzatia ca inca nu au aparut inlocuitori de valoarea celor plecati. Sper din inima sa gresesc.
Eram copil/adolescent cand juca, dar tot imi aduc aminte de seria Haiducilor sau de Spanu din "Toate panzele..".. Ma rog, am tot revazut "Panzele"...
Dincolo de joc, avea o figura de deosebita. Nu pt ca era atat de tipic asiatica, pt care evident ca era turcu' din multe filme, ci durerea pe care o exprima. Ca a unui om pe care viata l-a incercat din greu. Poate parea ridicola comparatia, dar asa ceva am mai vazut doar cand l-am cunoscut pe nefericitul de taximetrist acuzat de uciderea sibienceie. E vorba de cazul Samoilescu, filmul ..ziceti-l voi cei care....
Ambii aveau niste ochi atat de tristi si simultan intensi, care dovedeau si o forta interioara deosebita, o intelegere a vietii si dramelor ei, a faptului ca daca nu lupti nu o sa reusesti nimic..

A doua oara e mare pacat de postarile paralele care dovedesc ca cei care le-au facut nu sunt in stare de altceva. Se simte ca nu au cultura cinematografica astfel incat sa expuna ceva inteligent sau sa faca macar un comentariu legat de maestru.
Cel mai grav e ca nu au bunul simt sa isi retina instictele primare-tot suntem la o rubrica de film- si se dau in stamba.

Hopa. Instinctul asta invatatoresc revendicat pe ici si colo isi pierde valoarea prin rutina in care a fost aruncat. Ce ne mai place sa oferim lectii, sa luam atitudine si sa criticam cand suntem incapabili sa abordam si sa interpretam o atitudine mai mult sau mai putin sobra sau, dimpotriva,  degajata. Hai, te-ai uns pe suflet ca ai manjit cu dreptate imaculatul rau-voitor.
Un sfat totusi. Incordarea asta face rau la inima.  :lol:

#11
Nightprowler

Nightprowler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.12.2005
Eram in stare sa bat pariu ca ducu va deschide un topic pe tema asta, doar s-a specializat in necrologuri.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am un singur raspuns.
Nu merita sa mai raspund.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate