Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

PowerBook G4

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Salut. Questul meu de a intra in lumea Macintosh a luat sfarsit. am facut trecerea cu succes de cateva ore! :D Chiar acum scriu de pe noul meu PowerBook. E tare rau! E prima oara cand umblu pe sistemul de operare de la apple si e super; adica, intr-un cuvant, e FRUMOS. Asta comparand mereu cu Windows, evident.
Acum, pt inceput....am formatat hardul si am reinstalat sistemul.
Va intrebasem intr-un post acum vreo cateva zile daca ma puteti ajuta sa reformatez si sa instalez. Mi-ati spus sa revin cand am powerBook-ul in fata si cd-urile. Acum le am. de reinstalat am reusit insa nu am gasit nici o optiune in procesul de instalare optiunea de a face partitii pe HDD. Acum am o singuta partitie si mai vreau una.
Cum fac? HELP.
Mersi.


PS. Tare tastatura asta   :D

#2
der_Kriminal

der_Kriminal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2004
Pentru a putea face partitii trebuie sa boot-ezi de pe dvd-ul de instalare si sa te duci in partea stanga sus sa dai click pe mar si apoi pe disk utility. Acolo poti face partitiile. De-abia dupa aceea continui procesul de reinstalare. Atentie, ti se vor sterge toate datele de pe hard!

p.s.
Bine ai venit in lumea Apple!

Edited by Centris, 29 October 2004 - 15:25.


#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
bravos nevrozel! sa-l stapinesti sanatos si sa te bucuri de el! fa-ne gelosi cu datele tehnice.

presupunind ca ai DVD-ul de instalare original, trebuie s-o iei de la capat. adica, introdu DVD-ROM-ul si booteaza cu C.

dupa ce alegi limba de instalare, du-te cu mouse-ul in meniul de Installer si selecteaza "Run Disk Utility" apoi, devine simplu, te duci la tab-ul partition si de-acolo te descurci usor. iti recomand sa setezi Format:Mac OS Extended si apoi la Volume Scheme alege cite partitii te fac comod.

Atentie: Mac OS X are nevoie de minim 6gb ca sa se instaleze

dupa ce isi termina treaba, dai un Quit din meniul "Disk Utility" si va reveni installer-ul. daca nu revine, un nou boot cu C va rezolva.

hai ca e usor, chiar daca pare o nenorocire... bafta
B)

#4
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Mersi.
Configuratia este: 15.2"/ G4 1,5 GHZ/ 1024 DDR 333/  Radeon Mobility 9700 128 DDR/ HDD 80 GB/ SUPER drive/ Bluetooth/ Airport/ Firewire....... tot ce ii trebuie.

Acum incep sa invat sistemul de operare...:)

#5
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003

nevrozel, on Oct 29 2004, 17:44, said:

Mersi.
Configuratia este: 15.2"/ G4 1,5 GHZ/ 1024 DDR 333/  Radeon Mobility 9700 128 DDR/ HDD 80 GB/ SUPER drive/ Bluetooth/ Airport/ Firewire....... tot ce ii trebuie.

Acum incep sa invat sistemul de operare...:)

<{POST_SNAPBACK}>


Sa-l stapanesti sanatos ! Norocosule   :coolspeak:

#6
adim_mac

adim_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 16.06.2004
sunt niste chestii care ar fi bine sa nu le instalezi.
Sistemul intreg necesita 3gb dar daca scoti Language si alte chestii chinzesti ajungi la 1.6Gb

Edited by adim_mac, 29 October 2004 - 19:17.


#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

nevrozel, on Oct 29 2004, 17:44, said:

Mersi.
Configuratia este: 15.2"/ G4 1,5 GHZ/ 1024 DDR 333/  Radeon Mobility 9700 128 DDR/ HDD 80 GB/ SUPER drive/ Bluetooth/ Airport/ Firewire....... tot ce ii trebuie.

Acum incep sa invat sistemul de operare...:)

<{POST_SNAPBACK}>


Cool nevrozel. E super dotat. Te invidiem <_<  felicitari :peacefingers:  Welcome to the Macworld
  By the way, cit ai dat pe el?

#8
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
1450 euro. Sincer. Sper sa ma credeti. :)
Cred ca am facut o super afacere... :D

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

nevrozel, on Oct 30 2004, 00:32, said:

1450 euro. Sincer. Sper sa ma credeti. :)
Cred ca am facut o super afacere... :D

<{POST_SNAPBACK}>


Chiar ca super. La configuratiile de mai sus, daca il luai de la un Apple Store Europe cred ca sareai de 2500 euro la ce RAM, hard si placa video are B) Ai avut bafta. :peacefingers:
  L-ai luat de la "baieti" ?

#10
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
de unde, ca vreau si eu???...

#11
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Din pacate tipul respectiv nu se ocupa cu asa ceva. A fost o ocazie. L-am gasit pe bursa. Daca mai gasesc vreodata ceva am sa postez aici pt cei interesati. De exemplu vinde cineva tot pe bursa un PER DRIVE/tastatura iluminata etc.
Cautati-l la www.okazii.ro

#12
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
felicitari !

pot sa te intreb ce te-a facut sa-ti iei un mac ?

#13
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
de cativa ani admir tot ce este Apple. Tin foarte mult la design si in cazul de fata este vorba de un lider in domeniu. Pe langa asta aveam nevoie de un laptop. Si cum am avut aceasta oferta, nu am putut-o refuza pentru ca nu stiam daca ma voi mai intalni cu una asemanatoare.

#14
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
apple here too :)

de vreo 2 ore am un ibook cu g3 la 500, cel de pe bursa de aici. pretty cool. ma bate gandul sa renunt la desktop pt un imac, mai ales ca n-ar trebui sa dau o diferenta foarte mare.

ps: de imac cu g4 era vorba.

#15
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
bravo addicted  :coolspeak:

sa-l stapinesti sanatos si bine ai venit printre noi.

bine ai venit printre noi. sper ca-ti vei gasi timp sa treci in revista topic-urile generale despre Mac, unde vei gasi raspunsuri la cele mai multe intrebari. de asemenea, exista un thread cu softuri interesante pentru calculatorul tau iar o multime de programe shareware sau freeware te asteapta in aria de download pentru mac (mac.softpedia). pentru orice intrebari, te asteptam pe forum.

cele bune

B)

#16
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
cum fac printscreen-uri si in ce le salvez? am trialu de Photoshop cs si nu-mi da voie cu save/export.


ps:  g4 la 1.25 pot sa il consider un inlocuitor bun pentru barton 2500+ ?

#17
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
ce-ti zisei in postul de mai devreme?  :D

exista doua shortcut-uri in lista postata de alex_rom007 aici:

http://forum.softped...showtopic=31191

Command (Apple sau mar) --Shift--3 sau Command--Shift-4

rezultatele vor apare ca .pdf pe Desktop. iti recomand Cmd-Shift-4 deoarece apare un cross-hair care iti permite sa selectezi aria de captura.

apropo de viteza, depinde foarte mult de aplicatia in care lucrezi, de RAM, viteza discului, etc, asa ca nu iti pot da un raspuns la obiect.

te rog pe viitor sa postezi intrebarile in Mac pentru toti

Edited by Centris, 01 November 2004 - 18:02.


#18
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Felicitari Addicted. Sa-l stapanesti sanatos. (mi se pare mie sau noi ne cunoastem ?)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate