Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cum sa facem o racheta ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

 alexbuia_1997, on Jun 24 2008, 19:21, said:


Am facut si eu si a mers. Ma gandeam sa pun mai multe bete odata sau sa pun pucioasa de la cateva bete :naughty:

#20
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008
Nu se duce mult cu multe bete dar face mult fum.....faza asta o stiu de mic! :walkman:

#21
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
cayta pe you tube sugar rocket motor...adica mototr de racheta cu zahar si iti mai trebuie kno3 nitrat de potasiu...ala i mai greu de gasit le amesteci in proportie de 40%zaha si 60%kno3 si gata sunt mai multe moduri de prearare:D

Edited by Bean, 01 September 2008 - 05:16.
poti face un efort de a scrie inteligibil?


#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acum 3 ani, in Bucuresti, la PaCo (Palatul Copiilor) din parcul Tineretului era si un cerc de rachetomodelism.
Nu iti zic ce adresa are site-ul, pt ca ....e logic. Ma rog, nu vreau, hi, hi...
Dar stiu sigur ca activitatea incepea dupa 1 octombrie. Intram prin intrarea din spate si coboram la subsol.
Cursurile erau gratuite. Ma rog, o parte din materile pt goanga mea i le-am procurat singur. Si m-au "demolat", adica am dat maxim 20 ron..
Precizez ca goanga a fost la aero, nu la racheto, dar cum era prea mic si nu i-a placut de ...nu a avansat, asa ca de aia l-am retras.
BARFA. Sau contrareclama, da' fara nume. Instructorul sa fie intreg, nu cu defect fizic evident. Nu schiopatatul, clar neimputabil, ci lipsa de implicare i-o reprosez.
Asa ca incercati la celalalt, sau la tanarul -pe atunci student- care chiar vroia sa faca treaba, era entuziat, STIA si isi impartasea cunostiintele. Nu stiu daca mai e, dar altfel nu ar trebui ratat.
Din "pacate" goanga mea se saturase de la primu' si alese altceva, de care se ocupa si azi, dar la nivel de performanta...
Daca nu esti "capitalist" cauta alte PaCo-uri din orasul tau, sau CSTA-uri. (Cluburile Sporturilor Tehnico Aplicative).
Nu vreau sa ma acuzati de reclama, dar cand ma preocupa aceasta activitate stiam ca exista si 3 nume careva pot ajuta Sierra, RHC si modelism international... Asa ca gogu'.
Succes.

#23
iulianmihalache

iulianmihalache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2008
Cum obtii presiune?

Ai nevoie de: bicarbonat de sodiu, sare de lamaie  si sare.

Amesteci Bicarbonatul de sodiu + sare de lamaie= dioxid de carbon + sare (de masa)=> presiune

Cantitatile nu sunt fixe dar io am pus: in 100 ml apa  3 lugurite de bicarbodat de sodiu 1 plic de sare de lamaie si cam 1 ligurita de sare(de masa).

Modul prin care vei deschide dopul sticlei sau cum vei elibera presiunea ... nu prea stiu. :D  Succes  ;)

#24
gabridobre

gabridobre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.10.2008

 alexbuia_1997, on 24th June 2008, 21:21, said:


Merge si cu aluminiu normal?  Eu nu am pe nimeni fumator in familie

#25
Cracknel-Ubuntu

Cracknel-Ubuntu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2008

 gabridobre, on 12th September 2009, 15:35, said:

Merge si cu aluminiu normal?  Eu nu am pe nimeni fumator in familie
da, e chiar mai bun.
construiam asa ceva cand aveam vre-o 14 ani.  ;)

#26
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Faci racheta cu apa oxigenata si bioxid de mangan (negreala din baterii) asemanator cu tehnologia utilizata de ARCA Romania pentru racheta suborbitala pe care o vor lansa in Octombrie 2009 din Marea Neagra.

#27
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Pentru un icepator e mai eficient cu azotat de potasiu. Apa ozigenata e foarte periculoasa B)

#28
DuM17Ru

DuM17Ru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2010
uite ca sa faci o racheta sa zboare ...e cam mult de fac dar uite idul meu  yoo_mytu98   Iti garantez ca o sa mearga shi sar pute sa iei 8 9 sau 10 pe ea depinde cat de mult ma asculti
  :scratchchin:  :first:    va astept in continuare

#29
Mad_Me

Mad_Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.06.2011
Ia mai bine verificati voi pagina mea de Facebook nuimita sugestiv Romanian Rocketry.
Si daca tot ajungeti acolo, poate dati si-un like, ca nu costa bani, si m-ar ajuta enorm :)

Romanian Rocketry pe Facebook

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate