Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Super Disc

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postqueensoft, on Apr 22 2009, 17:05, said:

Ai avut probleme cu foldere/fisiere cu acelasi nume ??
Da, probleme au fost destule ... Se editeaza cateva fisiere (.cfg, .ini, .bin), se redenumesc unele fisiere si foldere, se muta alte fisiere si foldere, se creeaza alte foldere, se lucreaza cu rabdare ... si problemele se rezolva. :)

#38
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Am o intrebare. Sper sa nu fiu prea offtopic. Cum pot sa imi fac o varianta de XP pe care sa pot pune diferite programe si driverele pe el si sa se instaleze pe langa windows. Cu nLite se pot pune doar drivere. Se pot pune cu acest program(cel din primul post)?
Pot pune XP si Windows 7 cu ajutorul programului mentionat de QueenSoft?

Edited by eiffel, 13 July 2010 - 15:20.


#39
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Posticamaster, on 22nd June 2009, 20:30, said:

Pot pune XP si Windows 7 cu ajutorul programului mentionat de QueenSoft?
Da, inlocuiesti Vista cu Windows 7 in tutorialul lui QueenSoft (mai exact extragi imaginea de boot cu UltraIso (ma refer la Windows 7), apoi adaugi toate directoarele si fisierele in ordinea Windows XP, Windows 7. Tutorialul este bine explicat, asa ca mai departe te descurci ...

#40
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008

View Postmircea21, on 22nd June 2009, 21:57, said:

bla bla bla mai exact extragi imaginea de boot cu UltraIso (ma refer la Windows 7), bla bla bla
Nu stiu daca a mai mentionat cineva dar chestia cu extragerea imaginii de boot merge si cu PowerISO.

#41
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Am reusit, fara integrarea programelor, doar le-am pus separat. Puppy Linux + XP + Windows 7 (Build 7260). Multumesc lui QueenSoft pentru tutorial, a fost usor de urmat. Acum am o intrebare, ce se intampla daca instalez XP sau Windows 7 in masina virtuala? Din ce partitie imi va lua memoria necesara pentru acel windows? Se pot testa diferita programe pentru a se vedea daca merg? (vreau sa verific compatibilitatea in Windows 7)

#42
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Posticamaster, on 23rd June 2009, 00:14, said:

Acum am o intrebare, ce se intampla daca instalez XP sau Windows 7 in masina virtuala? Din ce partitie imi va lua memoria necesara pentru acel windows? Se pot testa diferita programe pentru a se vedea daca merg? (vreau sa verific compatibilitatea in Windows 7)
1. Din partitia pe care i-o indici tu la setarea masinii virtuale.
2. Normal ca se pot testa. Dupa ce ai instalat Windows 7 in masina virtuala, poti face o imagine cu toate programele pe care vrei sa le testezi (kit-urile aflate pe masina reala) pe care o incarci in unitatea optica virtuala. Sau le poti lua direct de pe net, din masina virtuala.


Quote

Nu stiu daca a mai mentionat cineva dar chestia cu extragerea imaginii de boot merge si cu PowerISO.
La fel de bine si cu MagicIso. Important este sa mearga.

#43
vladislav1

vladislav1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2009
Am facut toti pasii din tutorial dar nu am reusit pentru ca nu am gasit fisierele respective la puppylinux plus ca nu imi iesea exact ca in poze.As dori daca poate cineva sa ma ajute sa imi fac un dvd bootabil cu meniu avand urmatoarele optiuni:Xp Professional SP3,Slax,Puppy Linux,Kiwi Linux,si Ultimate Boot CD,reboot si boot from hard disk.Am imaginile iso de la Windows Xp professional SP3,Kiwi 9.04,Puppy linux 431,slax 6.02.
Daca ma poate ajuta cineva.Multumesc anticipat ca ma chinui de ceva timp si am stricat vreo 3 dvd-uri.

#44
sebytheogre

sebytheogre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.02.2009
am si eu nevoie de ajutor...
am citit multe discutii p'aci da tot n'am inteles cum sa'mi fac si eu un windows propriu..cu programele si driver-ele kr vreau eu sa le am...fara sa le mai instalez d p dvd-ul lor sau cu kit-ul dupa c pun windows-ul

superd disc..face asta :-/

dak puteti sa ma ajutatzi cu un tutorial....
sau la id:  kpk1l

*folosesc windows xp*....help me..plsss

#45
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Cel mai complet tutorial il gasesti aici

#46
sebytheogre

sebytheogre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.02.2009

View Postear1976, on 7th June 2010, 14:02, said:

Cel mai complet tutorial il gasesti aici

ms..sper sa'mi fie d ajutor..o sa'ti dau un rasp sa'ti spun dak am reusit ;))

#47
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Citeste intai cu atentie, pentru inceput studiaza sectiunea Beginners, bazata pe nLite.

#48
vladislav1

vladislav1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.03.2009
am citit si sectiunea beginners si tot nu m-am prins.am mai cautat si pe net si tot nu am priceput.trebuie ceva cunostinte de programare pe care eu nu le am pentru a integra linux si windows si altele pe acelasi dvd.orice ajutor este binevenit.se poate sa mi se explice asha babeste ca eu chiar vreau sa imi iese ca am nevoie de un asemenea dvd.multumesc anticipat.

Edited by vladislav1, 08 June 2010 - 18:58.


#49
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@vladislav1:

Link-ul pe care l-am pus era pentru customizarea unui kitt de instalare win XP (integrare drivere, softuri etc) - cerinta lui sebytheogre

Pentru ce vrei tu (win+linux+altele) citeste acest topic de la inceput, cu atentie, ai toate informatiile - explicat babeste, cu poze.

Daca vrei sa faci treaba asta pe stick, exista un alt tutorial tot pe aceasta sectiune.

Mie mi se par foarte detaliat explicate.

Edited by ear1976, 09 June 2010 - 13:45.


#50
sebytheogre

sebytheogre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.02.2009

View Postear1976, on 7th June 2010, 14:23, said:

Citeste intai cu atentie, pentru inceput studiaza sectiunea Beginners, bazata pe nLite.
am inteles cat d cat...am si incercat cu aplicatiile..da cum sa pun drivere tot nu..;))
nu gasesc la cdul meu cu drivere d la calc..intel_inf??

Edited by sebytheogre, 21 June 2010 - 15:25.


#51
sebytheogre

sebytheogre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.02.2009
si apropo..am incercat iar sa denumesc  unattend.txt k WINNT.SIF da nu reusesc :(
help me..plsss..

#52
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Pentru integrare drivere vezi si aici, post-ul 163.

http://forum.softped...t...2&start=162

Cum nu poti sa redenumesti fisierul? Click dreapta pe el si "rename"...sau il selectezi si apesi F2.

#53
sebytheogre

sebytheogre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.02.2009
ms... o sa incerc..;)

si in legatura cu redenumirea ...
el e txt si kiar dak il redenumesc .sif....tot txt ramane

Edited by Ravy, 23 June 2010 - 09:31.


#54
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Daca fisierul e deschis cu Notepad, dai Save as, la "Save as type" selectezi "All files" si la "File Name" scrii winnt.sif.

Daca fisierul e inchis, vezi din explorer, la Tools > Folder Options > View sa fie debifat "hide extensions for known file types", apoi click dreapta > rename etc.

Si renunta te rog la "dak", "kiar" etc...nu esti pe mess..

Edited by ear1976, 23 June 2010 - 09:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate