Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Avatar - The Last Airbender

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Avatar e un serial de desene animate, are trei serii pana acum.
Puteti vedea despre ce este la inceputul fiecarui episod., nu mai descriu :) Din cate seriale si desene am vazut asta e printre primele, sau primul daca as fi nevoit sa aleg

Aici poate fi vazut sau downloadat :

http://www.avatarcha...g/episodes.html
http://www.avatarcha...chapter-02.html - un episod preferat

Pagina wikipedia si IMDB unde are nota 9.2 :
http://en.wikipedia...._Last_Airbender
http://www.imdb.com/title/tt0417299/

#2
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
http://www.watchavatar.cc/ - si aici poate fi vazut

#3
hustla-

hustla-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2008
Sunt foarte surprins sa gasesc un fan roman al acestui desen animat :D.Am inceput sa ma uit de acum 1 an si de atunci nu am renuntat la el.Chiar daca nu imi plac animee-urile,m-am uitat la primul episod din curiozitate si a inceput sa-mi placa.Il recomand tuturor.Sunt totusi dezamagit ca nu a aparut un episod nou de acum 5 sau 6 luni,dar astept :)

Edited by hustla-, 08 May 2008 - 17:55.


#4
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Posthustla-, on 8th May 2008, 18:55, said:

Sunt foarte surprins sa gasesc un fan roman al acestui desen animat :D.Am inceput sa ma uit de acum 1 an si de atunci nu am renuntat la el.
Uite si al doilea fan ;)
A aparut o continuare: The Legend of Korra : http://www.watchcart...son-1-episode-1

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am urmarit si eu cele doua serii.

ATLA e bine inchegata dar cel mai mare defect e Zuko si ce se intampla in jurul lui, personajul lui e inconsistent pana in punctul in care a incetat sa-mi mai pese de el. Din pacate toate sezoanele se invart in jurul lui, deci trage intreaga serie in jos.

TLOK trece pe arcuri sezoniale, in fiecare sezon avem un arc diferit, ceea ce nu e nici bine nici rau, e chestie de preferinte. De asemenea lumea a evoluat cam nasol :)
Chiar daca in ATLA m-am obisnuit cu chestiile cyberpunk ale Focului, tot avansul asta tehnologic in 70 de ani imi lasa un gust rece. Seria nu mai e acea chestie draguta fantasy ci ceva mystery thriller din anii 1900.
TLOK mai sufera si de antagonisti slab dezvoltati, absolut fiecare idealist pana la sange. La prima vedere sunt grozavi, Amon e un V (for Vendetta) care la final se desumfla tragic, Zaheer e un calugar pe care as schimba-o pe Korra intr-o clipa, Unalaq e cel mai slab dintre ei si toata povestea lui e ridicola, iar Kuvira nu e prea departe de Unalaq dar in plus e un personaj improbabil caci trebuie sa fii foarte prost sa gandesti ca ea.

As zice ca ATLA e o serie mai completa, dar nici TLOK nu e de lepadat, e doar diferita.

A... am fost foarte impresionat de voci, actrita care o interpreta pe Korra are niste inflexiuni extraordinare.

Nota 7 pentru ambele.

#6
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostMizu, on 12 august 2015 - 06:55, said:

iar Kuvira nu e prea departe de Unalaq dar in plus e un personaj improbabil caci trebuie sa fii foarte prost sa gandesti ca ea.

De acord ca-i proasta, da' de ce ti se pare improbabila? Lumea e plina de prosti.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
La modul in care gandeste e improbabil sa fi ajuns atat de puternica. Il abureste pe Baatar Jr. deoarece era nepotul lui Toph si ma-sa era sefa pe orasul Zaofu. Dar nimic din actiunile ei nu arata ca ar fi capabila de o intriga atat profunda. Bine, e adevarat ca si Baatar Jr. e o macheta de carton in serialul asta, o paiațã.
Ca soldat e grozava, dictator militar, dar cam atat, doar talentul asta i l-am recunoscut - de a inspira trupele sa se ralieze in jurul ei. Ideea ei simplista de a uni regatul prin lupta e stupida, caci ii lipseste o motivatie reala. Toate satele alea marunte pe care le-a santajat se descurcau grozav si singure, aveau nevoie doar de niste ajutor impotriva banditilor, ajutor pe care ma intreb de ce nu l-au primit dinainte de toate astea, caci orasele Pamantului par avanse nu doar tehnologic ci si social. Asemenea orase le-ar fi sustinut pe cele mai marunte, caci armata aveau deja aparent.
Pentru asta nu era necesar sa faca sclavi din ele, puteau ajunge la un troc acceptabil pentru ambele parti. Pentru ce avea ea sau viitorul regat nevoie de atatia bani? Nu se specifica, dar din ce vedem prin orasele principale nu duc lipsa deloc de finante.
Dar ea a fortat si si-a pus oamenii in cap doar pentru ca era nevoie de cineva care s-o incaseze de la Korra.

#8
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostMizu, on 10 septembrie 2015 - 23:33, said:

La modul in care gandeste e improbabil sa fi ajuns atat de puternica.
Am vazut si vad in continuare asemenea oameni in viata reala. Prosti de bubuie, da' capabili de intrigi, de sapat pe altii si de a se infiltra peste tot, de a trage foloase dupa altii in moduri in care mie(care indraznesc sa ma consider o persoana oarecum inteligenta) nu mi-ar putea trece prin cap nici sa vreau. Am doi asemenea colegi la serviciu. Foarte apreciati de doamna sefa(care-i sefa de mult timp, in ciuda managementului prost, a lipsei de inteligenta si a incapa.citatii de a relationa cu oamenii). Inca ii studiez cu interes si nu inteleg cum e posibil.

Poate de asta nu mi se pare Kuvira deloc improbabila

#9
nicolae567

nicolae567

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2017
Aici puteți vedea toata seria "Avatar: Legenda lui Aang" dublată în română

https://www.dozaanim...genda-lui-aang/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate