Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Teapa intre 2 proprietari de SRL...se poate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Teapa intre 2 proprietari de firma... se poate ?
A - nu prea are experienta,are posibilitate financiara sa finanteze infiintarea firmei,echipament de vara,1-2 luni salariu...ATAT
B - cu experienta,nu are posibilitate financiara,are 400euro pe luna rata la apartament+3000 EURO de dat la camatari ... in acest moment lucreaza cu o firma mai mare,cei cu firma mare vor contract...dar B ... are o firma veche dar s-a certat cu coproprietarul (asa zice ),si nu vrea sa faca contractul pe aceea firma,si tot amana firma cea mare ... aici intervine A cu infiintare firma...B in cele din urma face pe firma veche fiind presat...urmatorul proiect il vor lua impreuna firma coproprietarilor A+B ...urmatorul proiect urmand a fi luat sigur 100% .


B v-a fi administratorul firmei ... acesta poate sa-l tzepuiasca pe A ?... totul este legal...contract etc.
Prin contractul respectiv in care achita 30% catre firma ,coproprietarul B poate sa-l tzepuiasca pe A ?...tinand cont ca este si el proprietarul firmei si este tras la raspundere... iar cu cateva mii de euro adica avansul nu prea ajunge in tarile calde...si cu tot cu nevasta.

Eu i-am zis ca sunt mai pesimist de fel si a fost de acord sa avem amandoi semnatura la banca sau sa ridic numai eu bani...se cunostea ca este cam presat asa...avea multe ideei de viitor.

#2
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Baga-te doar tu administartor si lasa-l pe el asociat.
Nu-i fa nici o procura, si in felul asta, orice act incheiat in numele firmei trebuie semnat de tine.
Dezavantajul e ca raspunzi primul in caz de ceva.

#3
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Eu lucrez...nu pot sa-mi las locul curent de munca ... administrator el o sa fie ... stie sa negocieze cum sta piata ... sa ceara mai mult ... dar daca este el adminis. raspunde el primul.

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Posttenzen, on May 6 2008, 07:21, said:

Eu lucrez...nu pot sa-mi las locul curent de munca ... administrator el o sa fie ... stie sa negocieze cum sta piata ... sa ceara mai mult ... dar daca este el adminis. raspunde el primul.
Daca-l stii tepar nu-l pune admin. Totusi, cum crezi ca-l poti controla daca tu nu ai nici macar posibilitatea sa-l supraveghezi?

#5
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Cu camatarii e grosuta treaba. Cand or incepe aia sa ii zdrobeasca degetele cu ciocanul si sa ii smulga unghiile cu patentul nu se mai uita in stanga si in dreapta, o sa fure bani de unde poate sa ii plateasca pe aia.

Si vezi ca 3000 de euro acum, or sa valoreze 10.000 peste 3 luni la camatari. Nu te baga in hora cu cineva cu probleme financiare de genul asta. Stai cuminte in banca ta si lanseaza-ti afacerea proprie. Plateste un baitat cu experienta ca nu o fi tovarasul tau singurul om de pe planeta cu experienta in domeniu.

Si "v-a", este de fapt "va" in contextul in care il folosesti.

Edited by Dragon Warrior, 06 May 2008 - 08:24.


#6
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View PostDragon Warrior, on May 6 2008, 08:22, said:

Cu camatarii e grosuta treaba. Cand or incepe aia sa ii zdrobeasca degetele cu ciocanul si sa ii smulga unghiile cu patentul nu se mai uita in stanga si in dreapta, o sa fure bani de unde poate sa ii plateasca pe aia.

Si vezi ca 3000 de euro acum, or sa valoreze 10.000 peste 3 luni la camatari. Nu te baga in hora cu cineva cu probleme financiare de genul asta. Stai cuminte in banca ta si lanseaza-ti afacerea proprie. Plateste un baitat cu experienta ca nu o fi tovarasul tau singurul om de pe planeta cu experienta in domeniu.

Si "v-a", este de fapt "va" in contextul in care il folosesti.
Ma "roade" chestia asta ... am vorbit sa ma retrag mai ales cand am auzit ca sa achit 3000 lei. AVANS salarii angajatii (asa mi-a zis)...dar mi-a zis ca finantez firma respectiva care o are el cu acte notar etc. ... ce credeti ? ...miroase a "smekerie" ... desi intuitia imi zice sa raman daca este totul pe acte.
Mi-a zis ca imi da 20% intr-o luna ... iar suma asta se impoziteaza conform BNR banii respectivi adica primesc inapoi 3000lei + dobanda BNR (minuscula) + 20% din 3000 lei .... intr-o luna . Deci ce as risca ar fi aia 20% atata tot.

***********
off topic am vazut ca este "sport" aici sa gasesti greselite celorlaltii ... imi pare bine invat si eu ce n-am avut chef la scoala.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Eu zic sa te retragi din afacere ca nici cel mai al dracu notar nu iti garanteaza ca iti vezi tu banii inapoi. Nu de alta, dar sa nu inveti ceva mai amar decat gramatica pe care ti-o servesc "sportivii" pe forum.

#8
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
M-AM RETRAS ...

Edited by tenzen, 09 May 2008 - 11:12.


#9
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttenzen, on May 9 2008, 12:12, said:

M-AM RETRAS ...
Bine ai facut !
Sunt si camatari de treaba , dar sunt desi ca floarea de colt ,  si in plus el avea datorii !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate