Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Masa maxima permisa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Ma uit pe mobile.de si am pus sa sorteze dupa licensed weight. Si am pus peste 20 tone. Acum imi apar la rezultate si camioane 4X2 s imia mari.. Adica e cam suspect. Apar camioane cu " Permissible Gross Vehicle Weight (GVW) " de sa zicem 35, 38, 40 tone si au doar 2 axe. Iar alte anunturi in care-s camioane cu 3 axe au trecut doar 26,25, 28 tone.
Care-i adevarul ? Poate sa fie un camion mai slab, adica doar cu 2 axe fata de unul cu 3, calificat/capabil sa tracteze mai mult ? Sau oare cei care au pus anuntul au pus in graba 40 tone? Si defapt sa nu fie omologat de 40.
Stie cineva ?

#2
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
dupa cunoasterea mea nici un camion rutier cu 2 axe nu trece de 26 de tone masa maxima autorizata
dar sunt camioanele de cariera(dumpere) care trec lejer de 40-50 de tone pe doar doua axe insa sunt alta categorie
pe mobile ai optiunea sa alegi numarul de axe ,si a gresi e omeneste mai gresesc si aia in anunturi

#3
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Pia deci ma refeream nu la camion "basculanta" ci cap tractor... Deci e posibil ca aia sa fi pus la nimereala, ori daca o fi fost o lista din care sa aleaga greutatea , au pus cea mia mare in graba.... Hmm...greu.

#4
axeaxe07

axeaxe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.01.2007

 IVAN_V, on May 5 2008, 19:05, said:

Pia deci ma refeream nu la camion "basculanta" ci cap tractor... Deci e posibil ca aia sa fi pus la nimereala, ori daca o fi fost o lista din care sa aleaga greutatea , au pus cea mia mare in graba.... Hmm...greu.

Parerea mea, e posibil sa fie cu 2 axe si sa depaseasca 40 tone, dar sa fie pe arcuri, desi greu de crezut... depinde si motor, axe, etc.

#5
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
doctore de ce nu spui de la inceput ca vorbim de capuri tractoare
la capuri tractoare ai 2 mase una maxim autorizata de obicei 18-19 tone si una maxima in tren care de obicei este 40 de tone
si da capurile tractoare cu 2 axe au marea majoritate 40 de tone masa maxima in tren

#6
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

 pimi, on May 5 2008, 20:07, said:

doctore de ce nu spui de la inceput ca vorbim de capuri tractoare
la capuri tractoare ai 2 mase una maxim autorizata de obicei 18-19 tone si una maxima in tren care de obicei este 40 de tone
si da capurile tractoare cu 2 axe au marea majoritate 40 de tone masa maxima in tren
Deci cu rosu fiind cand e vorba de semiremorca care se sprijina pe capul tractor, si ce e cu verde inseamna cand ....  ?
Sa zicem astea 2 :) stiu ca-s bombe, dar oricum mi-ar trebui pentru 4-5 drumuri si dupa aia ii dau foc :roflmaofast:
http://suchen.mobile...mp;pageNumber=1
http://suchen.mobile...mp;pageNumber=1

Edited by IVAN_V, 05 May 2008 - 21:17.


#7
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
cu verde cand 40 t reprezinta greutatea totala a intregului ansamblu cap+semiremorca
legat de ce ai postat tu ....................... :lol:
4-5 drumuri de care? centru-gara  in ceva oras mic?
pariez cu tine ca nu vii pe roti din portugalia cu el

#8
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Deci vreo 4 drumuri ,defapt fiind vorba de niste "experimente " :D dar trebuie sa traga cat mai mult.... ceva pe un camp, chestii, de proba.. de vreau sa stiu cat poate sa traga. In final il fac sa explodeze si pun filmul pe youtube :roflmaofast:

#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
incurcate sunt caile domnului....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate