Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Radarele politiei romane, tipuri, moduri de operare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#163
fullfit46

fullfit46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.11.2015

 gra1, on 19 noiembrie 2016 - 14:52, said:

Amenzile nu se trimit acasa. Fie nu au avut o imagine buna cu numarul tau, fie viteza ta nu era destul de mare ca sa fie amendabila...stai linistit, daca aveau treaba cu tine, nu scapaiPosted Image

Ok. M-am mai linistit un pic. Posted Image

#164
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

 Urs2, on 19 noiembrie 2016 - 19:17, said:

Si eu l-am intalnit prin Granicesti. Cu obraz finut, era pe constant-on.

Phyton-ul nu este omologat pentru folosire pe timp de ploaie.
Deci, daca dadea si amenzi era in ilegalitate!

#165
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
Da cam niciunul nu se poate folosi pe ploaie, ceata si ninsoare.
Totusi nu ii opresc aceste conditii meteo sa le foloseasca.

Pentru ca putini stiu de astea multi o "musca".

#166
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Speedo, on 21 noiembrie 2016 - 10:24, said:

Phyton-ul nu este omologat pentru folosire pe timp de ploaie.
Deci, daca dadea si amenzi era in ilegalitate!
Omologarea e informatie publica? Putem avea acces la aceasta informatie in mod oficial? Sau doar "pe surse"?

#167
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
Mda, se pare ca s-au abrogat de prin 2009 chestiile astea prin Ordinul 187 din 14.07.2009

#168
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
28. Punctul 4 se abrogã

Quote


4  Cerinte privind utilizarea cinemometrelor
4.1  Cinemometrele trebuie întretinute, transportate, instalate si utilizate în stricta conformitate cu prevederile manualului de utilizare aprobat. Operatorii au obligatia de a se asigura în legatura cu corecta instalare si functionare a cinemometrelor si de a nu le utiliza daca exista dubii în ceea ce priveste corectitudinea efectuarii masurarilor.
4.2  Masurarile si înregistrarile care constituie probe pentru aplicarea prevederilor legislatiei rutiere în vigoare, trebuie sa fie efectuate numai de catre operatori calificati. Instruirea operatorilor se va efectua în conformitate cu reglementarile specifice în vigoare, elaborate de institutia abilitata sa detina si sa utilizeze cinemometrele.

4.3  Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate în conformitate cu prevederile prezentei norme si sunt însotite de buletine de verificare metrologica în termen de valabilitate.
4.4  Masurarile efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislatiei rutiere daca nu sunt respectate cerintele 4.1...4.3 din prezenta norma, precum si în urmatoarele cazuri:
    -  daca masurarile au fost efectuate în conditii de ceata, ploaie, ninsoare sau furtuna;
    - daca cinemometrul este destinat numai utilizarii în regim stationar, iar masurarile au fost efectuate cu cinemometrul în miscare;
    - daca, în momentul masurarii, în raza de masurare a aparatului se deplaseaza simultan mai multe autovehicule, iar autovehiculul vizat nu poate fi pus clar în evidenta.

Deci?
Nu mai e nicio interdictie pt a utiliza aparatul radar pe ploaie. ;(

#169
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Python II a fost omologat pe veachea norma NML 021-2005, unde se limita utilizarea lui pe timp de ploaie/ceata/conditii meteo nefavorabile.

In manualul radarului MPH Python II se specifica ca pot apare erori la masurarea vitezei masinii de patrulare daca aceasta circula pe ploaie puternica.
Pag. 25.

Daca aveti nevoie la un proces puteti scrie la BRML si cereti acolo conditiile pentru care a fost omologat.
Va raspund fara probleme.

Cititi si cum se face testarea functionarii cu cele 2 furci de calibrare, nu cred ca vreun militian de la noi stie s-o faca sau o face.

Edited by Speedo, 21 November 2016 - 16:01.


#170
Xman556

Xman556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.05.2007

 Kaltman81, on 23 august 2016 - 21:38, said:

Radar tip pistol mascat in BMW seria 3 E46 , nr de inmatriculare uneori BC-06-BJM, am inteles ca il schimba, uneori l-am vazut cu nr rosu. Il intalniti in jud. Bacau, localitatile din jurul orasului.
I-am găsit si eu pe ăștia la Racaciuni BC si un sat mai ĂŽncolo te aștepta MCVul la premiere. Totuși detectorul nu a zis nimic când am trecut pe lângă el(am laser activat). Pe lângă asta cum naiba da el cu pistolul laser din mașina prin geam?

LE S-ar putea sa nu fi postat unde trebuie....Daca e asa ștergeți postul.

Edited by Xman556, 14 February 2017 - 10:20.


#171
Katalin77

Katalin77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.03.2011
Salutare la toata lumea
- Intrebare exclusiva pentru cei din jud Dambovita - stie cineva ceva de un radar pe un Logan bleumarin cu geamuri fumurii ( geamuri laterale fata spate cat si luneta ) cu nr db08fyb?
multumesc.
in caz afirmativ ma intereseaza ce radar au in dotare si de cand.

#172
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
radarele pot functiona noaptea, in oras? m-am trezit oprit de radar la 11 noaptea. strada e luminata, nu senzational, el m-a luat cam la 100 m, parcat si filma printre 2 stalpi de lumina. ma uitam azi la masinile care vin din sens opus, pana nu ajung in cativa metri nici o sansa sa vezi numarul printre farurile lor, cu toata strada luminata. am vreo sansa la o contestatie sa nu aiba plansa foto semnificativa? din cate stiu trebuie sa se vada in clar si viteza, si numarul masinii. sau gresesc? nu prea am experienta la contestatii radar, ca nu prea am avut amenzi de genul. el zice ca aveam 71, io cand i-am zarit m-am izbit in frana, deci sa zicem ca a avut 1-2 secunde sa-mi ia viteza reala.
radarul era pe mcv, si pe aici nu stiu sa aiba radare mai noi, folosesc aceleasi mcv-uri de multi ani.

Edited by slai, 15 March 2017 - 23:03.


#173
Katalin77

Katalin77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.03.2011
depinde de model. in principiu da - cele noi  LTI 20-20 TruCAM, AutoVision BEE etc -  trebuie sa scrie pe pv ce model de radar a fost - poti verifica apoi daca are functie si de noapte . si  da plansele foto trebuie sa arate nr de la masina clar si fireste si viteza.  mai intai verifica cu atentie pv sa fie scrise toate datele corect. parerea mea este ca in cazul tau nu merita sa faci contestatie ....mai bine achiti in 48 de ore jumate si asta e....cheltuiala mare ...daca te duci singur in instanta sansele sa castigi sunt aproape de zero...deci iti trebuie avocat...daca nu ai o ruda cu o astfel de profesie sa te ajute benevol....fara 5 mil minim nu scapi....apoi timp...nervi ...stress....
eu personal sunt in proces cu rutiera  cu contestatie depusa pt un radar.....doar ca la mine lucrurile sunt cu multttttt mai complicate,,,,,

ps cele vechi gen Python II (care arata ca un "borcan") nu pot inregistra noaptea.

Edited by Katalin77, 15 March 2017 - 23:35.


#174
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Mai nou, se trimite filmarea completa in instanta. Primesti si tu acasa fisierul daca faci plangere.
Se observa sigur nr de inmatriculare. Nu de la 1 km, dar se observa. Masina ta, cu viteza mare, se apropie si apoi si nr. Cu viteza mai mica la franare, dar aceeasi masina. Judecatorul poate identifica ca e aceeasi masina.
Ce viteza ai pe PV?

#175
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Te-a luat din spate radarul noaptea ,că din față nu putea datorită farurilor care strică focalizarea!

#176
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 22.02.2010
Omul a explicat ca era un mcv in fatza lui...
Da, radarul merge foarte bine si noaptea, problema este de "dovada", adica imaginea cu numarul.
Acel radar a avut de la 300m permanent viteza ta, si au ales sa-ti dea amenda pentu 71, la o distanta la care se distinge nr de inmatriculare sau vorba lui Dorin, cand "aproape se distinge" Daca in Romania nu ar fi conditionati de dovada foto/video, ar fi jalnic...

#177
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 xedos6, on 26 martie 2017 - 10:57, said:

Te-a luat din spate radarul noaptea ,că din față nu putea datorită farurilor care strică focalizarea!
Au sistem bun si se vede numarul cu tot cu faruri.

#178
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007
Nu-s chiar "radare" da' (banuiesc ca) tot cu viteza au treaba - pe A1 intre Timisoara si Lugoj in dreptul stilpilor care aveau in virf ceva camere video am vazut pe carosabil niste urme care ma fac sa cred ca acolo s-au montat "bucle inductive" ...

#179
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
In Alba politia foloseste de cateva saptamani un Logan neinscriptionat (un gri-verde metalizat) cu geamuri fumurii in spate AB09FWR. E folosit in tot judetul, a stat mult timp in apropiere de Miraslau intr-o curba cu limitare de 50. A mai fost folisit in Alba Iulia la iesire catre Sebes si pe autostrada. Are modelul vechi de radar.

#180
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Trucam in Timis: http://renasterea.ro...nu-scapa-nimic/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate