Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Noul Ford KA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Next Generation Ford Ka Shows Up in Italian Site

[ http://images.worldcarfans.com/2008/4/29/9080429.001/9080429.001.1L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

The new Ford Ka, which will be produced in Tychy, Poland, in the same site where the 500 is built, will not share only the platform with the small Italian icon, but also the engines, a 1.25-litre petrol powerplant and a 1.3-litre Multijet, diesel. More powerful motors will be used in the future, to challenge other “pocket rockets” like Renault Twingo RS and Fiat 500 Abarth, but Ford will surely try to put the Ka apart with a special suspension tuning.

The new small car will debut by the end of the year, possibly with its official presentation at the Paris Auto Show. The press, according to OmniAuto.it, will be introduced to the new car in Novembre. The Italian site does not consider the new vehicle to be as daring as the first generation Ka (we agree with that), but it points out gains in fuel economy, safety and building quality. If it handles as nicely as the almost outgoing model, the "urbanino" will surely have a place in many people’s garages all over Europe.

Attached Files



#2
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Nu mi-as cumpara o masina de dimensiunile unui Ford Ka nici daca as primi reducere 90%. :lol:
Dimensiunea ideala la o masina in ochii mei incepe de la un Megane(Ford Mondeo) in sus . ;)
Modelul vechi este foarte urat , nici modelul nou nu este departe...

Edited by stokarit_s, 29 April 2008 - 12:02.


#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Tu poate nu, dar nevasta/prietena cu siguranta.
Arata cam aiurea, prea francez cu farurile alea cat jumate de capota.

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
is bune masinile astea mici mai ales cand sunt doar 2 persoane de transportat, prin oras & shit. te strecori usor, gasesti de parcat mai usor (cum mai face un vecin cu un twingo il parcheaza perpendicular intre 2 masini parcate paralel cu bordura :lol: ) , consum mai mic..

#5
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
@ stokarit_s

ce varsta ai ? ai masina ? stii ce e ala trafic ? stii ce e o masina de oras ? stii ce inseamna target ?

si acum lasand caraghisii ...

ca design se pare ca nu pastreaza mai nimic din vechiul KA seamana foarte bine cu grande punto / fiesta 2010 / corsa actuala .... adica in cateva cuvinte designul este mai mult ca sigur unul italian.

Masina este simpatica rau de tot ... chiar mi-ar place sa aud si de un KA ST la o asemenea buburuza ar fi o treaba interesanta.

P.S. mai era un topic destinat noului Ford KA

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Au facut-o de tot Peugeotul... Din nou sindromul frantuzesc... Apare 407 - care arata foarte bine => se faceliftuieste 307 care arata bine, apar dupa aia 207 care pare putin fortat si 107 care e Jabba the Hut. :scared:

La Ford - apare Mondeo, care arata foarte bine. Se faceliftuieste Focus, care arata si el foarte bine. Vine Fiesta, care si el arata ok, aduce la aspect cu frantuzoaicele... si acum apare asta. Ciudata.

Edited by AlexIP, 26 September 2008 - 16:31.


#7
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View PostEPoX, on Apr 30 2008, 00:10, said:

@ stokarit_s

ce varsta ai ? ai masina ? stii ce e ala trafic ? stii ce e o masina de oras ? stii ce inseamna target ?

si acum lasand caraghisii ...

ca design se pare ca nu pastreaza mai nimic din vechiul KA seamana foarte bine cu grande punto / fiesta 2010 / corsa actuala .... adica in cateva cuvinte designul este mai mult ca sigur unul italian.

Masina este simpatica rau de tot ... chiar mi-ar place sa aud si de un KA ST la o asemenea buburuza ar fi o treaba interesanta.

P.S. mai era un topic destinat noului Ford KA
Am 20 de ani , masina pe care o conduc este un Renault Megane Bicorp ,1,6 16v 110CP benzina, stiu ce inseamna trafic am condus si prin Bucuresti dar am ales sa ma duc la Sibiu la facutate, mult mai frumos si mai curat ca Bucurestiul.

Alte intrebari ? <_< :huh:

In orasele care au traficul asemanator Bucuresiului majoritatea soferilor pe langa masina personala au si o bicicleta ,pentru a nu se "sufoca" orasul in masini cum se intampla la noi.
Ar trebuie sa fie si in Bucuresti la fel  numai ca in asa zisa capitala nu sunt in stare sa faca benzi pentru biciclisti..
Imi sustin in continuare ideea ca nu mi-as cumpara o masina asa mica.
Dimensiunea ideeala la o masina pentru mine  este un Megane(Citroen C5 etc.). ;)

Edited by stokarit_s, 30 April 2008 - 12:19.


#8
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Numai mie mi se pare ca seamana izbitor cu Mazda 2?

Oricum, motorizarile de la Fiat vad ca incep sa fie raspandite pe din ce in ce mai multe marci ca deja cu modelele umpli doua pagini.

#9
shynoby

shynoby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2007

Quote

A început producția noului Ford Ka
Producția noului Ford Ka a început la fabrica din Tychy, Polonia, unde este construit și modelul Fiat 500. Noua generație a minicar-ului de oraș marca Ford va fi produsă anual în 120.000 de unități.

Primul Volum de modele Ford Ka a ieșit de pe linia de producție de la fabrica poloneză din Tychy. La acest eveniment a luat parte și prim ministrul polonez Waldemar Pawlak. Noul model Ka va fi pe dezvăluit în întregime publicului săptămâna viitoare la Salonul Auto de la Paris după care va intra în vânzare în anul 2009.

Noul model Ka este rezultatul colaborării dintre Ford și Fiat și are elemente comune cu modelul Fiat 500, cu care este construit împreună la fabrica din Tychy.

Vicepreședintele departamentului de relații cu publicul al Ford Europa, Ian Slater a declarat: „În urmă cu trei ani am hotărât împreună cu Fiat să construim un nou Ka aici la fabrica din Tychy. Unul dintre punctele tari ale acestei colaborări a fost acela că ambele părți au dorit să producă două vehicule cu un design unic și cu un caracter foarte diferit. Din această colaborare, atât noi cât și cei de la Fiat am avut de câștigat.”

Noul vehicul este destinat să continue povestea de succes a originalului model Ford Ka, care este considerat un simbol al lumii auto. Lansat în anul 1996 la Salonul Auto din Paris, Ford Ka a fost imediat apreciat pentru stilul său unic și manevrabilitatea dinamică. În cei 12 ani de când este pe piață modelul a rămas la fel de popular printre fanii mașinilor de clasă mică.

Noua generație Ford Ka a devenit deja vedetă întrucât va avea un „rol” în noul film din seria James Bond, „Quantum of Solace” ce își va avea premiera în România pe data de 7 noiembrie 2008.
sursa: http://www.informati...ka-sid3307.html

#10
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Alte poze cu mini-ul de la ford: http://carscoop.blog...res-photos.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate