Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

intrerupere anticonceptionale (logest)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

 adrianatoma, on Apr 19 2008, 20:02, said:

mi-e teama de schimbat tamponul intern fara un spalat temeinic pe maini, sincera sa fiu... ca de un dus nu e problema, nu merg in salbaticie, iar seara dormim in casa de oameni...dar pe timpul zilei vom fi plecati multe ore, dintre care prin paduri, dealuri etc...nici nu mai stiu ce sa zic, ca oricum o dau tot aiurea e, ori jonglez cu pastilele, ori ma risc si oi vedea eu cum ma schimb printre copaci :P

define "spalat temeinic", plis. ceva ca la chirurgi in preoperator? ca daca nu, apa ai, sapun iti duci de-acasa - si chiar de vrei ca si chirurgii, nu te opreste nimeni sa le freci energic 5 minute si sa le zvanti apoi in aer, daca tii neaparat :)

#20
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 mianna, on Apr 19 2008, 20:22, said:

define "spalat temeinic", plis. ceva ca la chirurgi in preoperator? ca daca nu, apa ai, sapun iti duci de-acasa - si chiar de vrei ca si chirurgii, nu te opreste nimeni sa le freci energic 5 minute si sa le zvanti apoi in aer, daca tii neaparat :)

oooof, asa zice si prietenul meu...sa nu ma joc cu ele, sa le opresc cand trebuie si sa-mi vina normal, si ca ma ajuta el sa ma spal pe maini :lol:
as incerca si asa, dar nu exista risc de infectii daca nu esti spalata pe maini fix chiar inainte de a-l introduce?

off topic: tampoane cu aplicator mai exista la noi?
si iarta-ma daca ti-am ocupat intreaga zi, chiar m-ai ajutat

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

 adrianatoma, on Apr 19 2008, 20:36, said:

oooof, asa zice si prietenul meu...sa nu ma joc cu ele, sa le opresc cand trebuie si sa-mi vina normal, si ca ma ajuta el sa ma spal pe maini :lol:
as incerca si asa, dar nu exista risc de infectii daca nu esti spalata pe maini fix chiar inainte de a-l introduce?

off topic: tampoane cu aplicator mai exista la noi?
si iarta-ma daca ti-am ocupat intreaga zi, chiar m-ai ajutat

n-am de unde sa stiu ce planuiesti sa faci intre spalatul pe maini si momentul x. dar daca presupunem ca apa e totusi in apropierea ta la momentul desfasurarii actiunii, si ca nu trece vreo juma' de ora in care rupi vreascuri pentru foc si montezi cortul, intre momentul spalarii si cel al aplicarii, nu, nu exista.

de tampoane cu aplicator habar n-am, intreaba si tu in farmacii.

#22
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 mianna, on Apr 19 2008, 20:58, said:

n-am de unde sa stiu ce planuiesti sa faci intre spalatul pe maini si momentul x. dar daca presupunem ca apa e totusi in apropierea ta la momentul desfasurarii actiunii, si ca nu trece vreo juma' de ora in care rupi vreascuri pentru foc si montezi cortul, intre momentul spalarii si cel al aplicarii, nu, nu exista.

de tampoane cu aplicator habar n-am, intreaba si tu in farmacii.

hehe, gata, deja ma vad cu sapunul lichid in geanta printre falnicii copaci ai patriei noastre :lol: deci zici ca sa nu culeg ciuperci sau floricele pe drum spre locul cu pricina? vreascuri nici atat??? am inteles :P
sper sa fie ok :P
thx si inca o data mersi, ca dimineata eram decisa sa le opresc azi si mi-era teama ca fac o prostie si acum macar sunt mai lamurita ce si cum

#23
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Tot ce te pot sfatui este sa nu te joci cu astfel de lucruri

#24
alxuca

alxuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 217
  • Înscris: 22.08.2007
haide sa va povestec o treaba.si eu am avut la activ 4 ani de logest dupa care am facut varice si hipertensiune care dupa multe analize s-au dovedit a fi de la antibebe.nu am luat de capul meu aceste pastile ci tot dupa recomandarea unui doctor,dar se vede clar ca fac foarte mult rau.am renuntat la ele si ma simt mult mai bine.tampoane cu aplicator sunt de la tampax,dar nu sunt f bune.daca vrei sa amani cel mai bine ar fi sa iei si a 2 a folie in continuare fara sa te joci cu ele si sa le intrerupi cand vrei tu.

#25
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 alxuca, on Apr 20 2008, 08:49, said:

haide sa va povestec o treaba.si eu am avut la activ 4 ani de logest dupa care am facut varice si hipertensiune care dupa multe analize s-au dovedit a fi de la antibebe.nu am luat de capul meu aceste pastile ci tot dupa recomandarea unui doctor,dar se vede clar ca fac foarte mult rau.am renuntat la ele si ma simt mult mai bine.tampoane cu aplicator sunt de la tampax,dar nu sunt f bune.daca vrei sa amani cel mai bine ar fi sa iei si a 2 a folie in continuare fara sa te joci cu ele si sa le intrerupi cand vrei tu.

alxuca, din cate stiu orice contraceptiv poate provoca astfel de probleme, nu e vb doar de logest....din nefericire e un risc la care ne expunem atunci cand decidem ca aceasta este metoda de contraceptie care ni se potriveste :(...si eu ma tem de varice mai ales si de probleme cu ficatul, desi nu sunt fumatoare si incerc sa merg mult pe jos si sa fac ceva miscare...imi pare rau de ce ti s-a intamplat :console:

pana la urma m-am decis ca nici nu le voi intrerupe si nici nu le voi continua...voi lua dupa mine un arsenal de servetele si un sapun lichid mic, eventual si niste gel de maini si sper sa am o luna usoara...

#26
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.729
  • Înscris: 05.01.2008

 adrianatoma, on Apr 20 2008, 11:43, said:

pana la urma m-am decis ca nici nu le voi intrerupe si nici nu le voi continua...voi lua dupa mine un arsenal de servetele si un sapun lichid mic, eventual si niste gel de maini si sper sa am o luna usoara...

Si n-ar fi mai simplu sa folosesti absorbante (externe)? Pe langa ca nu solicita acelasi efort de aplicat :lol: , nici nu-ti mai faci griji cu infectii (cauzate de microbi, schimbat la un interval prea mare etc)   :rolleyes:

#27
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 s3ction31, on Apr 20 2008, 13:43, said:

Si n-ar fi mai simplu sa folosesti absorbante (externe)? Pe langa ca nu solicita acelasi efort de aplicat :lol: , nici nu-ti mai faci griji cu infectii (cauzate de microbi, schimbat la un interval prea mare etc)   :rolleyes:

m-am dezobisnuit de ele, le folosesc doar pe timpul noptii. ziua, si mai ales daca e cald, mi s-ar parea o corvoada sa folosesc absorbante...

#28
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.834
  • Înscris: 08.09.2005
Daca iei Logest, iei si un hepatoprotector? :huh:

#29
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 Jaqueline, on Apr 21 2008, 22:07, said:

Daca iei Logest, iei si un hepatoprotector? :huh:


da, liv52, dar sa fiu sincera nu constant :D mai exista altul?
imi fac analizele an de an, plus eco si pana acum nu am avut probleme, dar stiu ca sunt extrem de daunatoare pentru ficat :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate