Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cos de fum din inox vs. cos de fum ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
eu ma interesez pt un cos la centrala pe gay la casa pe care am luato in hu si acolo nu ai voie decat din tabla la centralele pe gaz. la noi cum o fi oare

#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmitre, on May 12 2009, 22:32, said:

eu ma interesez pt un cos la centrala pe gay la casa pe care am luato in hu si acolo nu ai voie decat din tabla la centralele pe gaz. la noi cum o fi oare

Ori ai tastatura germana ori iti cauti un partener  :naughty:

#75
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
da de un cos de 20m inaltime cu 11 centrale in condensare pe el ...cine-mi zice cum e cel mai bine?

#76
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcgrosu, on May 13 2009, 23:59, said:

da de un cos de 20m inaltime cu 11 centrale in condensare pe el ...cine-mi zice cum e cel mai bine?
stai asa, ca asta e cu totul alta chestie ! Nu de alta, dar condensul gazelor arse e extrem de coroziv, si atunci nu se folosesc cosuri clasice.
Vorbim deci despre un sistem de evacuare gaze, care este uzual din plastic.
Insa trebuie gandita (proiectata) bine chestia asta. Centralele pomenite de tine nu numai ca evacueaza gaze arse, dar si trag aer (din incapere, sau de afara).

Trebuie sa alegi modelul de centrala, si apoi sa consulti manualul de proiectare al producatorului respectiv.

View Postoverseas, on May 13 2009, 10:38, said:

Ori ai tastatura germana ..
prima parte a remarcii e spirituala...

View Postadriani61, on Jun 8 2008, 07:31, said:

..Cei de la Schied.. sunt profesionisti si din acest punct de vedere. Acum, dupa cate stiu, au birou si reprezentanti si in Bucuresti. Incearca www.sch..
Astrul, eu as edita postul asta..
Nu atat pt. ca e o reclama, dar ne mai prosteste si pe fata: el mie in suta e angajat la aia, si zice de ei ca sunt "profesionisti". Un tip plin de modestie si bune intentii.

Edited by scheleton, 13 May 2009 - 23:32.


#77
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am cos Schiedel la centrala pe lemne si nu as fi pus altceva; nu stiu cat de profi sunt angajatii, dar produsul e foarte bun si destul de scump

#78
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

View Postcorsa, on May 12 2009, 13:14, said:

Am mai descoperit un tip de cos de fum ceramic.Se numeste ,,maestro",este fabricat de o firma de pe langa Tg-Mures si costa 100 RON ml. Cine poate da informatii mai multe despre acest cos? (calitate,exploatare)

Multumim de info...
Pretul pare "ireal" de mic pentru vremurile astea...

Spor la toti!

#79
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View Postscheleton, on May 14 2009, 00:32, said:

stai asa, ca asta e cu totul alta chestie ! Nu de alta, dar condensul gazelor arse e extrem de coroziv, si atunci nu se folosesc cosuri clasice.
Vorbim deci despre un sistem de evacuare gaze, care este uzual din plastic.
Insa trebuie gandita (proiectata) bine chestia asta. Centralele pomenite de tine nu numai ca evacueaza gaze arse, dar si trag aer (din incapere, sau de afara).

Trebuie sa alegi modelul de centrala, si apoi sa consulti manualul de proiectare al producatorului respectiv.

am citit bine, plastic?
stiu ca aciditatea este mult mai mare, dar eu ma gandeam sa merg tot pe varianta cos ceramic. E adevarat, producatorul centralei iti recomanda si 'evacuarea'

ce-i drept, inca nu am ales furnizorul de centrale ...sper sa gasesc si topicul in care e abordata si tema asta

#80
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcgrosu, on May 15 2009, 18:46, said:

...sper sa gasesc si topicul in care e abordata si tema asta
topic Centrale termice si un alt topic de Cosuri de fum.
Insa repet, la tine e mai mult o problema de centrale termice, nu de cos de fum.

#81
Levi36

Levi36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2009

View Postcorsa, on May 12 2009, 14:14, said:

Am mai descoperit un tip de cos de fum ceramic.Se numeste ,,maestro",este fabricat de o firma de pe langa Tg-Mures si costa 100 RON ml. Cine poate da informatii mai multe despre acest cos? (calitate,exploatare)
Daca cauti ...gasesti! si in google!, intra cu... hornul maestro...sau.. cosul de fum maestro vei afla toate detaliile despre cosul de fum maestro .Noi am construit cos de fum maestro de 8metri si suntem foarte multumiti de produs,calitate.Are o rezistenta super buna,este un cos de fum sigur! dar are si alte avantaje fata de alte cosuri existente pe piata la pret de doar 100ron /metrul si gasesti toate accesorile la un loc......

#82
kamikazze

kamikazze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.08.2009
nu stiu care e faza cu preturile astea la cosurile ceramice de la noi. eu am luat din serbia (stau la 20 km de granita), cu aprox 26 euro/m, cos ceramic de 220 cu tub ceramic in interior, complet. la noi sunt preturi romanesti.

Edited by kamikazze, 14 September 2009 - 10:46.


#83
yoda_73

yoda_73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.12.2008
Salutare ! Am si eu o intrebare legata de cos pt ca am ajuns in situatia de a alege: Schiedel sau Plewa ? Multumesc.

Edited by yoda_73, 19 September 2009 - 13:37.


#84
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postyoda_73, on 19th September 2009, 14:36, said:

Salutare ! Am si eu o intrebare legata de cos pt ca am ajuns in situatia de a alege: Schiedel sau Plewa ? Multumesc.
Avand in vedere ca tuburile de samota sunt cu sectiune circulara, iar mantalele din beton sunt mai usoare, asi alege Sch...

View Postscheleton, on 14th May 2009, 00:32, said:

stai asa, ca asta e cu totul alta chestie ! Nu de alta, dar condensul gazelor arse e extrem de coroziv, si atunci nu se folosesc cosuri clasice.
Vorbim deci despre un sistem de evacuare gaze, care este uzual din plastic.
Insa trebuie gandita (proiectata) bine chestia asta. Centralele pomenite de tine nu numai ca evacueaza gaze arse, dar si trag aer (din incapere, sau de afara).

Trebuie sa alegi modelul de centrala, si apoi sa consulti manualul de proiectare al producatorului respectiv.


prima parte a remarcii e spirituala...


Astrul, eu as edita postul asta..
Nu atat pt. ca e o reclama, dar ne mai prosteste si pe fata: el mie in suta e angajat la aia, si zice de ei ca sunt "profesionisti". Un tip plin de modestie si bune intentii.
Dragule, sunt membru al asociatiei cosarilor din Romania ASF..., si consider ca cei la care spui ca sunt angajat sunt profesionisti si si-au adus contributia, alaturi de cei de la Eff.. la ASF... Din toate discutiile ce le-ai postat, nu-mi reiese faptul ca esti bine informat cu legislatia si normele in viguare privind constructia si exploatarea cosurilor de fum. Iti apreciez cunostintele privind centralele termice, dar ... nimeni nu le stie pe toate. Fiindca te "deranjez", te rog sterge-mi contul din acest site! Consider ca daca cineva vrea sa se informeze stie unde sa caute! O zi buna iti doresc, d-le scheleton.

#85
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
Buna ziua!
La  o constructie mai veche am facut etajare. Casa are centrala pe gaze dar a mai ramas si o soba de terecata care functioneaza pe gaze  "va functiona cand se va lua curentul - adica de  2,3 ori pe  iarna - poate???"  - separata de centrala - , deci centrala si calorifere sunt una si alta e soba pe gaze. Problema e ca printr-o camera de la etaj, va trebui sa treaca un cos de la soba.
Ce fel de cos imi recomandati pentru o soba pe gaz (vreo 5-6 metri)?
Ieftin si bun daca se poate.... :naughty: Mersi

#86
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008
Salutare tuturor,

Intentionez sa ridic un cos pentru o centrala termica pe pelelti de 30 KW (temp iesire din centrala undeva la 200 grade). Cosul ar avea un tronson la interior, la nivelul parterului si unul la exteriorul casei la etajul 1 si pod, pana cand strapunge sarpanta.

Ideea ar fi sa merg pe cos zidit, din elemente prefabricate, cat mai ieftin fiindca nu dispun de mai mult de 2000-2500 ron pt toata afacerea asta. Inaltimea toatala este de vreo 9 metri.

Pana acum, pt conditiile astea, decat cosul Maestro ar fi o varianta, aparent ok. Are cineva idee despre el?! Se lauda ca nu trebuie izolat, chiar asa e?!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#87
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009

View Postsorryn81, on 25th May 2010, 13:09, said:

Salutare tuturor,

Intentionez sa ridic un cos pentru o centrala termica pe pelelti de 30 KW (temp iesire din centrala undeva la 200 grade). Cosul ar avea un tronson la interior, la nivelul parterului si unul la exteriorul casei la etajul 1 si pod, pana cand strapunge sarpanta.

Ideea ar fi sa merg pe cos zidit, din elemente prefabricate, cat mai ieftin fiindca nu dispun de mai mult de 2000-2500 ron pt toata afacerea asta. Inaltimea toatala este de vreo 9 metri.

Pana acum, pt conditiile astea, decat cosul Maestro ar fi o varianta, aparent ok. Are cineva idee despre el?! Se lauda ca nu trebuie izolat, chiar asa e?!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Salut,

Am stat la Sovata intr-o vila cu incalzire pe lemne si din discutiile cu proprietarul am inteles ca e Maestro cosul; era izolat  pe partea de interior a imobilului si tencuit ce iesea peste acoperis dar s-a declarat multumit de el.
Daca a mintit el...scuze
De ce nu suni direct la ei sa intrebi detalii?

Spor!

#88
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdandan2000, on 2nd June 2010, 10:54, said:

Salut,

Am stat la Sovata intr-o vila cu incalzire pe lemne si din discutiile cu proprietarul am inteles ca e Maestro cosul; era izolat  pe partea de interior a imobilului si tencuit ce iesea peste acoperis dar s-a declarat multumit de el.
Daca a mintit el...scuze
De ce nu suni direct la ei sa intrebi detalii?

Spor!


Mersi de raspuns. Deci era un cos la interior decat cu partea superioara la exterior. Oricum tot e bun si asa daca e multumit.
La mine va fi aproape 2 treimi la exterior, asa ca riscul de condens va fi mai mare.
De vorbit am vorbit deja, si ei zic ca nu apare condens din cauza materialelor folosite (ceramica si inca ceva) si procedeului de fabricare, dar mai mult nu prea am aflat. Imi e cam greu sa cred, fiindca orice suprafata rece (peretele cosului) strabatuta de aer cald (gaze arse) face condens, dar ramane de vazut. Poate au dreptate.
Acum l-am comandat, deja maine imi vine si saptamanile viitoare o sa ma ocup sa-l montez. Vom vedea la iarna daca m-am inselat sau nu. La ce finante avem era cam sigura solutie oarecum OK.

#89
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Cat te-a costat elementele de cos de fum , si cum ai rezolvat cu transportul de la Tg-Mures ?

#90
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

View Postcorsa, on 3rd June 2010, 13:47, said:

Cat te-a costat elementele de cos de fum , si cum ai rezolvat cu transportul de la Tg-Mures ?

Am luat de la distribuitorii lor din Bucuresti. Ii gasesti pe google daca ii cauti. Daca nu te descurci scrie-mi pe PM si iti dau adresa lor.
Cost total 1760 ron pt 8,5 m de cos cu tot cu accesorii. Transport este gratuit.  
Deci: 149 ron metru de elemente de cos , ia setul de accesorii (usa, capac tabla cos....etc) este 500 ron.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate