Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

angajare absolvent

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Unii administratori de firme se feresc de acesti bani oferiti de stat invocand actele multe care trebuiesc depuse la directia muncii sau numa intereseaza pt ca "statul da cu o mana si ia cu doua". Este asa complicat sau "dificultatea" este doar un mit raspandit de la unul la altul? stie cineva exact in ce conditii beneficiaza firmele de acesti bani?

Edited by mihaelam, 12 April 2008 - 21:17.


#2
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

 mihaelam, on Apr 12 2008, 21:16, said:

Unii administratori de firme se feresc de acesti bani oferiti de stat invocand actele multe care trebuiesc depuse la directia muncii sau numa intereseaza pt ca "statul da cu o mana si ia cu doua". Este asa complicat sau "dificultatea" este doar un mit raspandit de la unul la altul? stie cineva exact in ce conditii beneficiaza firmele de acesti bani?


Nu stiu excat insa cam jumatate din banii ce ii da el la stat deobicei pt un angajat , ii suporta statul. Hartiile sunt multe iar pt ca in cartea de munca oricum majoritatea trec un salar mic.. taxa la stat e mica , si in loc sa aiba probleme cu actele  mai bine suporta ei si jumatatea aia. In plus mai e si ideea ca un proaspat absolvent mai trebuie si invatat s afaca ceva: teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

#3
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007

 N3cks, on Apr 16 2008, 12:04, said:

Nu stiu excat insa cam jumatate din banii ce ii da el la stat deobicei pt un angajat , ii suporta statul. Hartiile sunt multe iar pt ca in cartea de munca oricum majoritatea trec un salar mic.. taxa la stat e mica , si in loc sa aiba probleme cu actele  mai bine suporta ei si jumatatea aia. In plus mai e si ideea ca un proaspat absolvent mai trebuie si invatat s afaca ceva: teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
  ...chiar ca nu stii exact...firma care angajeaza un absolvent primeste de la stat LUNAR 750 RON adica 7,5 mil lei vechi si in plus e scutit pt angajatul respectiv de viramentul lunar la somaj. Deci firma timp de un an are un angajat salarizat de stat, pt ca nu prea se dau salarii mai mari de 7,5 mil la proaspeti absolventi. Avantajele mi se par foarte mari si de asta nu inteleg de ce totusi unii angajatori se feresc datorita hartiilor "prea multe". Eu totusi cred ca datorita faptului ca nu-s tocmai corecti din anumite puncte de vedere le este frica sa nu fie luati in colimator de stat.

Edited by mihaelam, 22 April 2008 - 07:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate