Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mozilla,cel mai nesigur browser?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Buna,scriu acest topic in urma unei stiri scrise pe softpedia:
http://news.softpedi...era-83045.shtml
Adica,ce a patit Mozilla?Parca era no1 si acum cade in abis :samui:  :samui:  :samui: ?(fanii opera se pot bucura)

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tocmai acum 2min, mi-am bagat si scos... am ramas fara cateva personalizari ale broeser-ului dupa o pana de curent, macar am reusit sa recuperez bookmark-urile.

Cat despre articolol ala nu stiu ce sa zic... cu IE luam virusi frecvent, cu Firefox am reusit sa tin windowsul din august anul trecut

#3
RaZooR

RaZooR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 07.02.2007
Instealeaza noscript si ad-block si nu mai ai probleme(cel putin windowsul meu merge ca in prima zi si nu mam virusat de loc, are 4 luni si folosesc Firefox last version cu noscript si fasterfox ;) ) .

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postgumball3000, on Apr 10 2008, 17:20, said:

Tocmai acum 2min, mi-am bagat si scos... am ramas fara cateva personalizari ale broeser-ului dupa o pana de curent, macar am reusit sa recuperez bookmark-urile.

Cat despre articolol ala nu stiu ce sa zic... cu IE luam virusi frecvent, cu Firefox am reusit sa tin windowsul din august anul trecut
Pai da,si windows-ul meu sta de 3 ani.Nu l-am reinstalat de atunci.Si mere.Da alta e chestia.Adica,dintr-un anumit punct de vedere,browserele sunt sigure sau nu in functie de site-urile pe care le intalnesc.Ca si mozilla e tare in clanta daca e sa fie.Bagi "noscript" si "mcafee siteadvisor" si nu prea mai ai treaba.Aici ma refer la adware si spyware.Apoi mai e alta chestie.Daca nu ma insel,mozilla este cel mai aprig dusman al ie.(au tremurat chilotii pe aia de la microsoft cand au auzit ca deja se testeaza mozilla 4,si au marit pasul la ie8).Bineinteles,daca cineva creaza un spyware/adware/worm e.t.c il va face astfel incat sa afecteza cat mai multa lume,nu?Si cum lumea migreaza de pe ie,ar fi chiar culmea sa nu se observe o crestere a riscurilor.
Ca daca stam sa luam alte browsere mai obscure la detalii,ca Flock,si pe asta il facem ca pe un svaiter.

#5
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007
Nu cred ca este adevarat. Firefox este construit si actualizat de mii de oameni si nu cred ca doar cativa oameni de la Microsoft reusesc sa tina pasul cu comunitatea Mozilla. Oricum eu folosesc ultima versiune de firefox (3 beta 5), care din punctul meu de vedere mi se pare foarte sigur.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Folosesc de foarte mult timp si la fel ca si multi altii, nu am luat un virus de numai stiu cand (cu IE zici ca plecam la cumparaturi de virusi de fiecare data cand deschideam browserul), plus ca la cate pluginuri exista sigur il poti face mult mai sigur( dupa cum spunea si RaZooR, nostript si ad block plus sunt esentiale). Orice browser are si mici scapari pe la anumite lucruri, insa eu sunt de parere ca Firefox este cel mai sigur, culmea.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postblu3lion, on Apr 10 2008, 16:34, said:

Nu cred ca este adevarat. Firefox este construit si actualizat de mii de oameni si nu cred ca doar cativa oameni de la Microsoft reusesc sa tina pasul cu comunitatea Mozilla. Oricum eu folosesc ultima versiune de firefox (3 beta 5), care din punctul meu de vedere mi se pare foarte sigur.
De ce ti se pare ca la interet explorer lucreaza doar o mana de oameni?

#8
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Sincer sa fiu prea putin imi pasa daca este nesigur, atat timp cat arata si functioneaza exact cum vreau eu. Pentru partea de siguranta ma bazez pe antivirus si firewall :) Singura problema stresanta, si pe care am intampinat-o si eu, este cea a lui gumball3000. In rest numai de bine :D

#9
RaZooR

RaZooR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 07.02.2007
Sa zicem ca lucreaza nu stiu care e situatia la ei, dar nu te poti baza pe un simplu review al programului care a fost in 2007 si postat acum, de atunci sa mai actualizat/fixat din buguri si vulnerabilitati . Citez "Mozilla Firefox was the most insecure browser in 2007" si scrie "was"=a fost deci tragi tu concluzia de aici .

#10
blu3lion

blu3lion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.07.2007

View Postxeleron, on Apr 10 2008, 17:36, said:

De ce ti se pare ca la interet explorer lucreaza doar o mana de oameni?
Vreau sa spun ca sunt doar o mana de oameni in comparatie cu cei care lucreaza la Firefox care este open source.

#11
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View Postxeleron, on Apr 10 2008, 17:17, said:

Buna,scriu acest topic in urma unei stiri scrise pe softpedia:
http://news.softpedi...era-83045.shtml
Adica,ce a patit Mozilla?Parca era no1 si acum cade in abis :samui:  :samui:  :samui: ?(fanii opera se pot bucura)
Firefox poate a avut mai multe vulnerabilitati in ultima perioada din simplul motiv ca lumea a inceput sa-l foloseasca mai mult si "baietii rai" s-au concentrat in a-i gasi vulnerabilitati si probabil au avut si succes.
totusi Firefox + noscript + ***** este cu mult mai sigur decat Internet Explorer. Am testat multe site-uri infectate si in firefox script=urile respective nu se incarcau chiar daca noscript era lasat sa le ruleze. In internet explorer intrau imediat.

#12
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postpykko, on Apr 10 2008, 16:59, said:

Firefox poate a avut mai multe vulnerabilitati in ultima perioada din simplul motiv ca lumea a inceput sa-l foloseasca mai mult si "baietii rai" s-au concentrat in a-i gasi vulnerabilitati si probabil au avut si succes.
totusi Firefox + noscript + ***** este cu mult mai sigur decat Internet Explorer. Am testat multe site-uri infectate si in firefox script=urile respective nu se incarcau chiar daca noscript era lasat sa le ruleze. In internet explorer intrau imediat.
subscriu pykko
In alta ordine de idei, sunt user la cele doua brownsere, in speta Mozilla Firefox si Opera!Pe langa ele un plus de siguranta ofera si un firewall adecvat.Mi s-a intamplat sa intru pe un site , asa zis" curat" si Firefox a spus ca mi-a blocat acel site, motivele sunt evidente!Cu IE e adevarat, are cam multe scapari , vorbe spuse de cei care stiu ceva informatica si cum se poate" intra "prin intermediul lui!Oricum as zice arata bine si se incarca rapid, bravo lor ca se misca rapid!

#13
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Un mic ajutor pentru IE7 il reprezinte extensia ie7pro care are si ad bl ocker si flash b spamspamspamspam si alte chestii interesante.Oricum cu mozilla sau cu IE mai conteaza si cine e in spatele pc-ului.A si tocmai daca e open source poate fi exploatat mai usor decat daca e close source :) Chiar daca deobicei e mai atacat IE se poate "repara" :D acest lucru imediat (in sensul ca mozilla poate deveni tinta cea mai usoara) deoarece baietii rai au codul sursa mai la indemana.

Sunt fan Opera asa ca ma bucur.  :lol:

#14
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
corect nexus. Ai pus puntcul pe "i". Codul sursa este un mare "atuu" pentru Firefox.

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
antivirus+firewall+antispyware+firefox(+ad-block plus+no script+flash block) + Windows Update = 90% protejat

restul de 10 % se afla in mainile utilizatorului(cel mai buna protectie pentru PC e chiar utilizatorul)

ATENTIE !

CONFORM REGULAMENTULUI INTERN SOFTPEDIA ESTE INTERZISA FOLOSIREA ADD-ONS GEN AD-BLOCK PE FORUM(SE POATE TRECE FORUMUL LA EXCEPTII SAU DEZACTIVATI CAND VA LOGATI)

;)

Edited by crysty2k5, 11 April 2008 - 03:35.


#16
Hunterxxl

Hunterxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.03.2008

View PostNexus11, on Apr 10 2008, 18:48, said:

Un mic ajutor pentru IE7 il reprezinte extensia ie7pro care are si ad bl ocker si flash b spamspamspamspam si alte chestii interesante.Oricum cu mozilla sau cu IE mai conteaza si cine e in spatele pc-ului.A si tocmai daca e open source poate fi exploatat mai usor decat daca e close source :) Chiar daca deobicei e mai atacat IE se poate "repara" :D acest lucru imediat (in sensul ca mozilla poate deveni tinta cea mai usoara) deoarece baietii rai au codul sursa mai la indemana.

Sunt fan Opera asa ca ma bucur.  :lol:
Da si opera este atat de sigur incat "rupe".  :roflmaofast:

Edited by Hunterxxl, 11 April 2008 - 09:18.


#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Cu cele 2 extensii ale FF, plus dezactivarea Java, stergerea informatiilor personale la fiecare inchidere a FF, tin calculatorul safe....daca userul are si o politica sanatoasa de browsing pe net..
Daca mai adaugi extensiile SessionManager si FireBug, deja depaseste posibilitatile IE 7 ...sa vedem ce aduce nou IE 8 ...

#18
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

View Postgumball3000, on Apr 10 2008, 16:20, said:

Tocmai acum 2min, mi-am bagat si scos... am ramas fara cateva personalizari ale broeser-ului dupa o pana de curent, macar am reusit sa recuperez bookmark-urile.

Oh Gosh! De cate ori am patit-o si eu. La fiecare pana de curent ma trezeam cu fisierul bookmarks corupt. Mai nou ma mai scoate din sarite celebrul bug copy/paste, la care nu i-am gasit nici o rezolvare.

Cat despre securitate, perfect de acord cu parerile de mai sus, daca o cauti cu lumanarea poti folosi si browserul browserelelor ca tot o s-o patesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate