Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Achizitionare bicicleta pliabila

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
Iepurila

Iepurila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.01.2007
Am cumparat o bicicleta Metropolis Confort 20.
Prima impresie a fost exceptionala. Merge bine, parca zbori! Dar asta a fost in primele 5 minute
Apoi au inceput necazurile. Am mers cam echivalentul a 15 statii la pas, prin parc, printre lume - ma mir ca am mai reusit sa-mi tin echilibrul. Arta, nu gluma! Seara m-au durut genunchii de nu mai stiam de mine. M-au mai durut jos, de la sa, oasele acelea, nu stiu cum se numesc - cele mai joase exceptand picioarele
Nu ma pricep la reglaje, la ce inaltime trebuie sa fie saua, cum se regleaza inclinatia...
Daca vrei sa stai de vorba cu cineva care se pricepe unde te duci? Toti pe care ai putea sa-i intrebi (vanzatori ca altii de unde?) incearca sa-ti vanda ceva si zic ca ce au ei e cel mai bun.
Am gasit eu ceva cu inaltimea pe net, ca piciorul trebuie sa fie aproape intins cand pedala e jos, ca daca stai pe sa trebuie sa ajungi cu varfurile pe jos dar nu si cu calcaiele dar nu am gasit pe nicaieri cum trebuie sa fie inclinata saua. Depinde de asta durerea de genunchi sau de fund?
Nu poti sa te bazezi pe ceea ce simti ca pe termen scurt (2-3 minute) pare perfect oricum. Durerile apar cu intarziere.

#20
FotoM

FotoM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2010
salveaza-ti banii si nu cumpara asa ceva!

#21
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
@Iepurila
Nu te orienta dupa faptul ca atingi sau nu cu varfurile jos. Doar sa ai piciorul intins.
Saua trebuie sa fie orizontala.
Daca nu ai mai mers de mult timp pe bicicleta e normal sa te doara in fund; daca nu te acomodezi dupa o saptamana, doua , cauta alta sa. Schimba cu un prieten pana gasesti una care iti place si cumpara modelul ala.

#22
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005
Salut!

Vreau sa cumpar sotiei unul din cele doua modele de Metropolis.
http://metropolisbik....us/produse.php

Are sens o bicicleta cu viteze pentru oras, pentru o persoana care ar merge de acasa pana la birou (5 -7 km),
si asta relativ rar (odata pe luna)?

Thanks.

#23
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postgarleanu, on 10th May 2010, 09:53, said:

Salut!

Vreau sa cumpar sotiei unul din cele doua modele de Metropolis.
http://metropolisbik....us/produse.php

Are sens o bicicleta cu viteze pentru oras, pentru o persoana care ar merge de acasa pana la birou (5 -7 km),
si asta relativ rar (odata pe luna)?

Thanks.

... la fel ca si cel de mai sus: salveaza-ti banii! Nu fii societate de binefacere! Cea mai ieftina bicicleta pliabila buna e vreo 14 milioane dar te tine o viata. N-am mers pe asa ceva dar la 6 milioane m-as rezuma la o bicicleta normala de oras... asta e si pliabila si are si suspensie spate. :))

Nu prea vad fani dahon pe forum de pliabile.

Edited by cristeamax, 10 May 2010 - 18:34.


#24
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005

View Postcristeamax, on 10th May 2010, 18:33, said:

... la fel ca si cel de mai sus: salveaza-ti banii! Nu fii societate de binefacere! Cea mai ieftina bicicleta pliabila buna e vreo 14 milioane dar te tine o viata. N-am mers pe asa ceva dar la 6 milioane m-as rezuma la o bicicleta normala de oras... asta e si pliabila si are si suspensie spate. :))

Nu prea vad fani dahon pe forum de pliabile.


Exista, exista.
Exista si de Brompton, dar nu exista cash...

#25
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postgarleanu, on 10th May 2010, 20:08, said:

Exista, exista.
Exista si de Brompton, dar nu exista cash...

... fara sa se supere bromptonishtii pe parerea mea personala... alea sunt niste biciclete mult prea scumpe... 34 de milioane e aproape un salariu bun... dar sunt ceva pe strazi. E greu intr-adevar... mi-a picat o mana cand am dat 17 mil pe-un dahon dar e o bicicleta pe viata... Exista si un model la 14 mil... cea mai ieftina bicicleta pliabila buna.

mai e si modelul de la giant dar e la vreo 18-19 mil... http://www.giant-bic....2/6637/42346/#

#26
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Cea mai cea bicicleta pliabila... :) ...merge si singura. http://www.nycewheel...ctric-bike.html
... e limitata electronic la 20 mile pe ora... sa nu cumva sa-ti iei zborul... :))


si pentru ca tot am deschis subiectul: http://www.nycewheel...e.html#pictures

Edited by cristeamax, 11 May 2010 - 14:40.


#27
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Un Pegas Camping e mai bun decat pliabila aia cu suspensii. Eventual mai investesti 100 de lei in niste Vbrakeuri si alte maruntisuri si ai o bicicleta buna

#28
catalinnn

catalinnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
in urma cautarilor am gasit 2 modele acceptabile la pret,un neuzer sport  ,7 viteze ,roti pe 20 dar fara portbagaj la 950 ron9oferta luna mai si un raleigh la 999 ron.Ce ma sfatuiti avand in vedere ca o voi folosi la deplasari prin oras(serviciu,cumparaturi)?

#29
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postcatalinnn, on 20th May 2010, 13:04, said:

in urma cautarilor am gasit 2 modele acceptabile la pret,un neuzer sport  ,7 viteze ,roti pe 20 dar fara portbagaj la 950 ron9oferta luna mai si un raleigh la 999 ron.Ce ma sfatuiti avand in vedere ca o voi folosi la deplasari prin oras(serviciu,cumparaturi)?

... depinde si ce greutate ai. Banuiesc ca e vorba de raleigh parkway. Un portbagaj e 10-15 ron deci nu e criteriu de departajare cand e vorba de 1000 de ron.
Raman la ideea ca o pliabila o iei pe viatza si merita sa fie buna. Mai bine mai astepti o luna si mai pui 4-7 milioane sau in 10 milioane iei un mountain bike bun... :)

Cea mai tare bicicleta pliabila a momentului... la un pret nu foarte prohibitiv raportat la calitate e dahon espresso... o pliabila cu roata de 26.... 2000 de lei.
[ http://dahon.com/sites/default/files/images/bikes/unfold/0/2010/2010__unfold_espresso.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
catalinnn

catalinnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2007
multumesc pentru sfat,intr-adevar e vorba de parkway lite.kg am in jur de 78 si 176 cm.
sunt de acord cu tine legat de achizitie dar si asa 1000 ron e un efort financiar pt mine.Legat de achizitia unei biciclete pliabile in afara faptului ca mi s-a pus pata pe asa ceva optez si pentru aspectele practice ale ei,se poate pune in portbagaj,te poti urca in mijloacele de transport in comun cand te plictisesti sau obosesti,ocupa spatiu putin in casa
o alta diferenta pe care am observat-o e ca parkway lite are 3 viteze (butuc)iar neuzer nexus sport are 7 viteze (shimano),care ar fi diferentele in mers si fiabilitate?

#31
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View Postcatalinnn, on 21st May 2010, 11:09, said:

multumesc pentru sfat,intr-adevar e vorba de parkway lite.kg am in jur de 78 si 176 cm.
sunt de acord cu tine legat de achizitie dar si asa 1000 ron e un efort financiar pt mine.Legat de achizitia unei biciclete pliabile in afara faptului ca mi s-a pus pata pe asa ceva optez si pentru aspectele practice ale ei,se poate pune in portbagaj,te poti urca in mijloacele de transport in comun cand te plictisesti sau obosesti,ocupa spatiu putin in casa
o alta diferenta pe care am observat-o e ca parkway lite are 3 viteze (butuc)iar neuzer nexus sport are 7 viteze (shimano),care ar fi diferentele in mers si fiabilitate?


Vitezele in butuc sunt foarte practice in sensul ca totul e capsulat si am impresia poti schimba viteza de pe loc la semafor sa zicem. Dar 3 viteze e putin zic eu pentru oras. Au am 7 si le folosesc de la prima la ultima.
Vitezele in butuc au si o plaja mai mica de rapoarte. De exemplu eu am 7 viteze normal si exista si versiunea 7 in butuc cu vreo 10 mil in plus, dar raportul pedalat/viteza e mai bun la sistemul clasic decat la butuc.

Deci intre 3 viteze in butuc si 7 afara as lua 7 afara... dar nu neuzer... are cadrul cam ciudat... :)


Vad ca raleigh are si boardwalk sub licenta dahon la 12 milioane... eu zic ca asta e best buy al momentului.
Are sistemele de pliere Dahon: "Dahon folding stem and bars"

Edited by cristeamax, 21 May 2010 - 11:36.


#32
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006
Salut, cam care sunt dimensiunile pentru o bicicleta pliata? As vrea sa achizitionez o bicicleta pliabila pentru mers cu ea de acasa pana la metrou si apoi metrou servici. Am vreo sansa sa intru ca asa ceva in metrou?

#33
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Depinde de marime. Cele cu roti de 26, ca dahonul de mai sus, sunt butucanoase/voluminoase cand sunt pliate. O bicicleta cu roti intre 16-18 e mai compacta. Strida mea e inalta, dar destul de ingusta. Daca este tinuta vertical, ocupa putin spatiu.

Edited by End-L-user, 31 May 2010 - 07:11.


#34
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010
Pegas Practic (Camping):

Attached Files



#35
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

View PostBerceni, on 29th May 2010, 21:53, said:

Salut, cam care sunt dimensiunile pentru o bicicleta pliata? As vrea sa achizitionez o bicicleta pliabila pentru mers cu ea de acasa pana la metrou si apoi metrou servici. Am vreo sansa sa intru ca asa ceva in metrou?


.. pe dahon, giant, youtube si altele sunt zeci de filme cu plierea unei pliabile si transportul in diverse locuri. Nu-ti ia mai mult de 20 de min sa devii expert in pliabile... normal ca o poti lua in metrou, d-aia au fost create... daruna intr-adevar confortabila la pliat si carat sare de 14 milioane... cele mai ieftine sunt de pliat in casa sau portbagaj... adica sunt mai grele si dimensiunea pliata e putin mai mare...

#36
dannyboy80

dannyboy80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2010

View PostBerceni, on 29th May 2010, 21:53, said:

Salut, cam care sunt dimensiunile pentru o bicicleta pliata? As vrea sa achizitionez o bicicleta pliabila pentru mers cu ea de acasa pana la metrou si apoi metrou servici. Am vreo sansa sa intru ca asa ceva in metrou?

Sfatul meu in calitate de utilizator de asa ceva este sa iti cumperi una cu roti de 20 deoarece cele de 16-18 cel putin la noi in Romania nu sunt foarte eficiente din pricina gropilor. Una e sa incasezi o groapa cu o roata de 16-18, una e sa iei o groapa cu una de 20. Cele cu roti de 26 nu sunt ok. Poti doar sa le depozitezi mai usor in casa insa pe autobuz sau metrou nu se pune problema sa le folosesti. A mea de ex are 16 kg se strange foarte rapid si ocupa foarte putin loc. Are si o panglica cu arici cu care o strangi si de care o apuci pentru a o cara.
Asta e modelul: http://www.biciclete...ianta-p-98.html

Edited by GlobalMods, 05 June 2010 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate