Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Raid 6 TB pe un Windows 2003 Enterprise

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
M-am lovit de o problema de care nu am reusit sa scap : am un raid 10 format din 12 discuri fiecare de 1TB. Am instalat sistemul pe o partitie de 50GB restul spatiului urmand sa-l partitionez din sistemul de operare. Din pacate, in Disk management nu pot folosi decat spatiul nealocat de 2TB (limita partitiei NTFS), restul de 3,5TB are status unallocated dar optiunea de create partition este inactiva. Am incercat cu diverse solutii de partitionare de la 3rd party dar fara succes. Am citit ca ar trebuie inlocuit MBR-ul cu Gui Partition Table dar la fel, aceasta optiune este inactiva. Ce altceva sa mai incerc?

LE : daca nu credeti ca aici ii este locul am sa-l mut la sectiunea de sisteme de operare

Edited by cielo, 01 April 2008 - 15:55.


#2
johnny_snq

johnny_snq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.12.2006
2 TB limita partitiei NTFS? nu o stiam pe asta


conform wikipedia iti trebuie GTP volumes ca sa ai disk bootabil mai mare de 2TB.


Sincer cred ca ar fi mai echitabil daca ai avea 2 hdd-uri in mirroring doar pentru SO ,eventual al 3-lea in HotSpare dar nu poti sa ai un disk bootabil mai mare de 2TB si tu daca ai raidul de 6TB nu o sa iti mearga.

Oricum la dimensiunea asta de stocare ma mir ca nu ai un storage extern.

#3
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Pai imi trebuie redundanta si spatiu in acelasi timp. Sa folosesc controller-ul raid de pe placa de baza pentru a face un mirror pentru sistemul de operare nu vreau pentru ca m-am lecuit de acest controller. Sa mai iau un controller...nu cred ca-i o solutie.
La ce te referi cand zici storage extern? Server-ul asta se doreste sa fie un file server in principal.
De GPT am auzit si eu acum (spre rusinea mea) dar nu stiu cum sa fac asa ceva. Daca a mai lucrat cineva cu asa ceva il rog sa-mi dea o mana de ajutor

#4
johnny_snq

johnny_snq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.12.2006
nu mai ai loc pe controlerul actual sa mai pui 2 diskuri?

ideea e sa iti faci 2 logical drives. unu mic pe care sa ai SO eventual din 2 diskuri mai mici (73GB like) si al 2-lea logical drive de 12 diskuri pe care sa iti ti partitiile de date.

Ca si solutie de stocare externa ma refeream la un storage de exemplu de la IBM (DS 3400 sau de la HP din seria EVA  sau MSA )
Ideea e ca sunt solutii foarte costisitoare si se preteaza mai mult la nevoi  mission critical gen DB unde ai un IO foarte ridicat. daca ai nevoie doar de filesharing e un pic overkill chiar si solutia raid folosita e un pic cam mult pt filesharing oricum vad ca ma indepartez de subiectul topicului si ma opresc aici.

#5
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
In controller nu mai am spatiu. Singura solutie ar fi sa folosesc raid-ul onboard de la placa de baza dar am mai avut odata probleme cu un raid 5 pe aceeasi placa (s5000psl) si nu m-as risca.
Cand am intrebat de storage extern banuiam unde bati dar costurile ar fi fost mai mari si nu meritau pentru job-ul asta.
Eu inca sper sa gasesc o solutie fara a face modificari prea mari...
Cam asa arata Diskmanagement-ul :

LE : Pana la urma se pare ca nu am ce sa-i fac si trebuie instalat sistemul de operare pe un alt drive logic : cum doar versiunile de Windows Server pentru Itanium suporta bootarea de pe GPT si cum eu nu am asa hardware, cred ca am sa scot din matricea actuala 2 hdd-uri si le pun in mirror pe controller-ul onboard si am sa folosesc GPT pentru raid-ul din restul de 10 HDD_uri

Attached Files

  • Attached File  Srv1.jpg   99.54K   29 downloads
  • Attached File  Srv2.jpg   101.96K   16 downloads
  • Attached File  Srv3.jpg   102.01K   15 downloads

Edited by cielo, 01 April 2008 - 20:32.


#6
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Pana la urma asa am rezolvat problema :
1. pentru instalarea sistemului de operare am folosit o config Raid1 pe controller-ul onboad (2 x 1TB)
2. pentru restul de 10 HDD-uri am folosit o config Raid10 pe controller-ul addon (Intel SRCSATAWB) si in sistemul de operare am transformat discul virtual(raid10-ul) in GPT.

#7
johnny_snq

johnny_snq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.12.2006

View Postcielo, on Apr 1 2008, 20:32, said:

LE : Pana la urma se pare ca nu am ce sa-i fac si trebuie instalat sistemul de operare pe un alt drive logic : cum doar versiunile de Windows Server pentru Itanium suporta bootarea de pe GPT si cum eu nu am asa hardware, cred ca am sa scot din matricea actuala 2 hdd-uri si le pun in mirror pe controller-ul onboard si am sa folosesc GPT pentru raid-ul din restul de 10 HDD_uri

Nu puteai sa faci 2 diskuri logice pe controlerul de raid hardware daca tot spuneai ca ai avut probleme cu cel onboard? si GTP nu iti trebuie doar daca vrei sa o faci butabila?

#8
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Postjohnny_snq, on Apr 3 2008, 12:56, said:

Nu puteai sa faci 2 diskuri logice pe controlerul de raid hardware daca tot spuneai ca ai avut probleme cu cel onboard? si GTP nu iti trebuie doar daca vrei sa o faci butabila?
Nu stiu daca suporta controller-ul doua discuri logice - nu am facut niciodata chestia asta.
Cat despre GPT : singurul SO din familia MS ce poate boota de pe asa ceva este o versiune de 2003 pentru Itanium si eu nu am asa masina

LE : @johnny m-ai facut curios cu ideea ta de 2 discuri virtuale pe acelasi controller, am incercat-o si merge f bine : un disc virtual este un raid 1 pentru sistemul de operare iar al doilea este dintr-un raid 10 format din 10 hdd-uri. Raid-ul 1 este MBR iar 10-le este GPT.
Concluzia este ca am mai invatat ceva si-ti multumesc ;)

Edited by cielo, 12 April 2008 - 07:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate