Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

STEADICAM

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
pare misto.. pacat ca nu o zis cu ce camera or filmat ei clipuletele alea..daca ei zice ca mere pana la 9 kg e misto` :) daca as avea ce filma cu ea mi-as lua si eu :P..pare ceva mai botocanoasa, in special bratele, dar cel mai mult conteaza ce face si nu cum arata :D, pe site e 2800$ fara lcd, geanta si alte accesorii .. stiu din Germania ca un sistem asemanator venea si cu un asuport pentru camera atasata de brat pentru a ajuta la stabilizarea echipamentului..in plus o geanta mare cu ceva burete inauntru epntru a pune piesele..era 4000 euroi si l-am si testat pe pielea mea :)

#74
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Camera mea chiar are +/-8kile si am nevoie de un steady care sa suporte asa ceva si nu tine de estetica.
un astfel de steady pt camere semi-pro de 3-4 kile este total contraidicat.
Pana la urma trec pe easyrig si cand o sa am o lucrare care chiar cere steady poate o sal cumpar.

#75
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Am trecut si eu prin stadiul DIY pt un staedycam insa am renuntat. Acum ezit intre U-Flycam si 3000Pro. Din ce am vazut pana acum, clar Merlin-ul e cateva clase peste, dar si pretul pe masura...
Daca mai aveti feedback-uri pt u-flycam sunt binevenite:)

#76
petreraduvalentin

petreraduvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.09.2008
Sal,

Dc nu s-a inchis acest topic va anunt ca m-ati impulsionat si sunt pe cale sa realizez un super sdeadicam cu pana 50 de lei cheltuiti. In plus arata chiar super bine. Mentionez ca-l fac pentru camere de peste 1,5 kg, mai exact pt Fx1 pe care sunt pe cale sa-l achizitionez. Bonus: multiple posibilitati de reglaj al echilibrului.

PS dc vreti voi posta niste poze .

Valentin

#77
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
:) Daca vrem? ... Daca vrei, chiar te rugam. Eventual si detalii de constructie... daca vrei.

#78
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 petreraduvalentin, on Oct 9 2008, 00:15, said:

Sal,

Dc nu s-a inchis acest topic va anunt ca m-ati impulsionat si sunt pe cale sa realizez un super sdeadicam cu pana 50 de lei cheltuiti. In plus arata chiar super bine. Mentionez ca-l fac pentru camere de peste 1,5 kg, mai exact pt Fx1 pe care sunt pe cale sa-l achizitionez. Bonus: multiple posibilitati de reglaj al echilibrului.

PS dc vreti voi posta niste poze .

Valentin


De care...de asta?Attached File  steady.jpg   109.95K   207 downloads  :lol:

Edited by Ankh, 09 October 2008 - 14:42.


#79
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Eu am asa ceva + Glidecam Pro 2000 Vari Zoom si mi-a iesit asa ceva la filmare IMAGINE . M-a ajuns in total indeva la 700-800 euro. Cred ca isi merita pretul, avand in vedere ca si-a scos banii. Am incercat si eu sa fabric asa ceva, dar e foarte greu, si timpul necesar constructiei + aspectul final nu merita. Abea se poate echilibra acesta, dar unu artizanal, nici nu vreau sa ma gandesc.

#80
khaan0001

khaan0001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.05.2005
De mult timp nu s-a mai postat pe topicul acesta, desi este foarte interesant! Asteptam sa vedem dintre cei care au spus ca si-au cumparat piesele necesare confectionarii unui stedicam sa posteze fotografii si/sau filmulete explicative cu produsele.
Sau au ramas toate in faza de proiect?!

#81
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mai există un topic pe aceeași temă- Recomandare steadycam- unde s-a mai postat mai recent.

#82
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Un nou model de stedy tot artizanal facut
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hL8KKDeMVYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 PUIU, on 10th June 2009, 17:31, said:

Un nou model de stedy tot artizanal facut
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hL8KKDeMVYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


fain! cat costa unul artizanal ca cel care e acolo??ms anticipat:P

#84
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
fain! cat costa unul artizanal ca cel care e acolo??ms anticipat:P
[/quote]

tel 0766487120 negociem  ;)

#85
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
eu am luat deja unul de la domnul puiu!

#86
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Am intrat, in sfarsit, in randul celor care filmeaza pe miniDV. Multumesc domnului B. A. pentru HV30-ul achizitionat.
Saptamana aceasta voi intra in posesia lentilei wide, parasolarului, microfonului stereo, acumulatorului suplimentar si incarcatorului. Cu un pret total de 3900 lei, sper sa obtin filmari deosebite.
Ma gandisem la un steadycam, dar observand preturile, m-am gandit sa-mi confectionez singur, un suport de umar.
Costul materialelor e zero - am folosit ce am gasit prin casa: o gletiera, o tija de duraluminiu, cateva suruburi si o patina de la o camera mai veche, pe care urmeaza sa asez microfonul stereo sau lampa. Inca nu e finisat, dar va urma.

Attached Files


Edited by robertinoo, 15 June 2009 - 20:21.


#87
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 robertinoo, on 15th June 2009, 21:20, said:

Am intrat, in sfarsit, in randul celor care filmeaza pe miniDV. Multumesc domnului B. A. pentru HV30-ul achizitionat.
Saptamana aceasta voi intra in posesia lentilei wide, parasolarului, microfonului stereo, acumulatorului suplimentar si incarcatorului. Cu un pret total de 3900 lei, sper sa obtin filmari deosebite.
Ma gandisem la un steadycam, dar observand preturile, m-am gandit sa-mi confectionez singur, un suport de umar.
Costul materialelor e zero - am folosit ce am gasit prin casa: o gletiera, o tija de duraluminiu, cateva suruburi si o patina de la o camera mai veche, pe care urmeaza sa asez microfonul stereo sau lampa. Inca nu e finisat, dar va urma.

Ăsta da steady home made.  :D
Interesante improvizații, dacă la final reușești să și echilibrezi tot sistemul cu cameră cu tot să pui o bucată de video undeva să vedem și noi.
De unde ai luat camera și atîtea accesorii la preț așa mic?

#88
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Lentila Raynox HD 0,66 - 600 lei si parasolar 60 lei de la fotohobbyshop, microfon SVM Rode - 652 lei, de la Westbuy, acumulator de mare capacitate (nu original) + incarcator - 154 lei, de la f64. De restul, camera (SH) si alte cheltuieli de transport.
Am observat ca suportul are nevoie de o contragreutate in partea din spate; ma gandesc inca.

Attached Files


Edited by robertinoo, 16 June 2009 - 20:26.


#89
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Daca dai o gaura in drisca si o legi cu o sfoara de cureaua de la pantaloni peste umar nu merge ?

#90
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Nu pot sa nu te intreb: cu cat fimezi (tencuiesti) la mp?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate