Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Pierdut carte de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
inf3rn0

inf3rn0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.12.2006
Buna, as vrea sa intreb care ar fii demersurile in cazul pierderii cartii de munca, ideea ii ca in anul 2005 trebuia sa ma angajez intr`o firma noua ... adica eu trebuia sa fiu primul angajat al lor ... firma a dat chix :) deci nu sa recurs la demersuri pentru a ma angaja, respectivul patron a plecat in Italia, si nu mi`a lasat cartea de munca, (ii ciudata povestea) dupaia am plecat si eu la munca pe dincolo si nu m`a mai interesat de acea carte de munca, acuma ca am ajuns acasa doresc sa ma angajez... daca atzi putea sa`mi spunetzi ce ar trebui sa fac ca sa pot sa ma angajez legal...

multumesc mult

#2
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postinf3rn0, on Mar 31 2008, 13:01, said:

Buna, as vrea sa intreb care ar fii demersurile in cazul pierderii cartii de munca, ideea ii ca in anul 2005 trebuia sa ma angajez intr`o firma noua ... adica eu trebuia sa fiu primul angajat al lor ... firma a dat chix :) deci nu sa recurs la demersuri pentru a ma angaja, respectivul patron a plecat in Italia, si nu mi`a lasat cartea de munca, (ii ciudata povestea) dupaia am plecat si eu la munca pe dincolo si nu m`a mai interesat de acea carte de munca, acuma ca am ajuns acasa doresc sa ma angajez... daca atzi putea sa`mi spunetzi ce ar trebui sa fac ca sa pot sa ma angajez legal...

multumesc mult
cartea de munca se tinea la societate?
pentru ca in genere cartile de munca se tin la ITM.

#3
inf3rn0

inf3rn0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.12.2006
deci cartea de munca mi`am scos`o de la itm atunci .. ca sa ma angajez la acel loc de munca, ok ... patronu mi`a luat cartea de munca, am intocmit contractul de munca ... am lucrat 1 luna aproximativ , sa intamplat nu stiu ce si patronu a trebuit sa inchida firma.. a disparut in italia dar nu mi`a mai dat cartea de munca, am fost si la itm si nu era acolo cartea mea de munca ... si acuma vreau sa ma angajez iara ...

#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postinf3rn0, on Mar 31 2008, 13:13, said:

deci cartea de munca mi`am scos`o de la itm atunci .. ca sa ma angajez la acel loc de munca, ok ... patronu mi`a luat cartea de munca, am intocmit contractul de munca ... am lucrat 1 luna aproximativ , sa intamplat nu stiu ce si patronu a trebuit sa inchida firma.. a disparut in italia dar nu mi`a mai dat cartea de munca, am fost si la itm si nu era acolo cartea mea de munca ... si acuma vreau sa ma angajez iara ...

din ce vad si eu prin alte locuri : anunt cum ca ai pierdut carnetul de munca in Monitorul Oficial , cu chitanta si anuntul publicat  mergi la ITM. in caz ca ai mai lucrat si in alte locuri pana atunci trebuie sa te duci la respectivele firme sa iti dea adeverinte cu privire la perioada in care ai lucrat si le duci si pe astea la ITM ca sa iti reconstituie vechimea in munca.

#5
inf3rn0

inf3rn0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.12.2006
mersi muult muult ... deci am mai lucart in 2003 dar din pacate firma respectiva a dat faliment si ea... nu e o perioada lunga ... care ar fii demersurile pentru publicarea in monitorul oficial ??? scuza`ma ca intreb dar n`am mai avut de`aface cu asha ceva

#6
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postinf3rn0, on Mar 31 2008, 14:51, said:

mersi muult muult ... deci am mai lucart in 2003 dar din pacate firma respectiva a dat faliment si ea... nu e o perioada lunga ... care ar fii demersurile pentru publicarea in monitorul oficial ??? scuza`ma ca intreb dar n`am mai avut de`aface cu asha ceva
hm... mai ai contractul de munca de la prima firma?
ideal e sa intrebi la ITM ce sa faci in cazul asta.
cu publicarea in moenitorul oficial stiu ca au birouri cam prin toate orasele. tot la ITM e mai bine sa intrebi , nu stiu sigur dc trebuie publicat in mod obligatoriu in Monitor sau dc e suficient un anunt in presa normala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate