Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

DESPRE SOACRE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
201 replies to this topic

#19
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Oricum, asta-i varianta sotiei. Varianta sotului clar este alta si adevarul pe undeva la mijloc. :lol:

Asa cum pare situatia prezentata aici, deja unii au scos batista pentru pisoi.

#20
Pisica_blanda

Pisica_blanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2008

 tonks, on Mar 29 2008, 16:13, said:

atunci renunta la atitudinea enervata pe care o ai pe moment. te intelg perfect, nici eu nu am soacra perfecta, in schimb eu beneficiez de apartament personal, in care eu tai si spinzur. pardon, adica noi taiem si spinzuram :lol:
...si apuca-te de o manipulare a sotului. in timp ce va executati indatoririle conjugale, comenzeaza de genul "ah, imi vine sa tip, da' m-aude mama soacra", si dupa "m-as spala, da' nu pot sa ies pe hol". "vaaaaaai, ce tarta buna a facut prietena cutare, as face-o si eu" "am gasit o reteta interesanta: quiche lorraine, hai sa incercam", "vaaaaaaai, mi-am uitat de dimineata chilotii pe scaun, i-a luat cumva mama ta?", etc
edit, ca mi-au mai venit idei: "vai draga, nu poti sa porti costumul/camasa/pantalonii/haina asta, ca miroase a ceapa!!!"

e si vreun socru in ecuatia asta? sau numai ea?
daca este, el ce atitudine are?
Din pacate in casa asta , ea e cea care "taie si spanzura" noi celalti suntem doar asa .... co-locatari....Ea are pretentia sa faca tot in casa iar cand se apuca unul din noi sa faca ceva o deranjeaza la culme, mai ales daca acel cineva sunt eu....:((

 Zamolxel, on Mar 29 2008, 16:15, said:

Oricum, asta-i varianta sotiei. Varianta sotului clar este alta si adevarul pe undeva la mijloc. :lol:

Asa cum pare situatia prezentata aici, deja unii au scos batista pentru pisoi.
Stii socrul impreuna cu mine suntem pe aceeasi baricada, dar el , socrul saracul nu are ce sa faca, sotul meu e la mijloc dar mai mult ii ia partea ei, ea "taie si spanzura" in tot acest timp si ne joaca pe toti pe degete cum ii convine ei, iar eu sunt cea care o sa intre la spitalul de nebuni din toata ecuatia asta!!!!!!!

#21
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
pai n-ai inteles. eu iti ziceam numai sa-i sugerezi sotului ca ar fi bine daca ai putea sa faci si tu una alta la bucatarie, ca ce bine ar fi daca ai putea sa faci dus in toiul noptii, ca sa-l convingi incet incet ca ar fi bine sa va mutati singurei. si toate astea, fara sa arati cu degetul iritata catre soacra.

#22
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Ideea e că tu cu soacra probabil nu prea aveți nimic în comun, deci n-o să puteți ajunge pe aceeași lungime de undă. De aia am zis s-o lași pe ea deoparte și axează-ți atenția pe soțul tău. Cu el aveți amândouă ceva în comun, și deși sună cam aiurea ce vreau să spun, dar trebuie să-l îndepărtezi cumva de mă-sa și să-l înclini balanța spre tine. Metodele doar tu le poți găsi, că tu îl cunoști cel mai bine, dar soluția asta. Nu trebuie să rupă legătura cu mă-sa, normal, e maică-sa, trebuie să o iubească în continuare, dar acum tu ești cea mai importantă persoană în viața lui. Nu te mai lăsa șantajată de el. Pleacă la maică-ta și lasă-l să zică ce vrea. Dacă într-adevăr ține la tine, va veni. Dacă se lasă „părăsit” o merită și n-ai pierdut nimic. Păstrarea unei căsnicii nu merită sacrificiul sănătății proprii.

#23
Pisica_blanda

Pisica_blanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2008

 tonks, on Mar 29 2008, 16:19, said:

pai n-ai inteles. eu iti ziceam numai sa-i sugerezi sotului ca ar fi bine daca ai putea sa faci si tu una alta la bucatarie, ca ce bine ar fi daca ai putea sa faci dus in toiul noptii, ca sa-l convingi incet incet ca ar fi bine sa va mutati singurei. si toate astea, fara sa arati cu degetul iritata catre soacra.
Well asta a fost incercata deja...De aceea am ajuns aici ca deja nu mai am idei, deci ideea asta a fost incercata, ca deh, m-a dus si pe mine mintea ca o sa priceapa, dar nu si nu si nu, se incapataneaza sa locuiasca aici, chiar daca vede ca imi face rau, chiar daca vede ca devin sresata si nervoasa si ca avem certuri din ce in ce mai des ca a inceput din cauza ei sa imi sara tandara din orice, el tot nu ma crede zice ca eu trebuie sa las de la mine, zice ca sa ignor, sa fiu a naibii daca pot sa ignor cand o aud cum ma injura printre dinti crezand ca nu o aud sau cand imi injura familia mea...desigur astea le face cand nu e el acasa cand e doar cu mine...dar el nu crede o iota din tot ce ii spun, zice ca nu e asa si ca de ce ii jignesc familia, si ca cica mi se pare mie etc etc etc Si mai ales nu vrea in ruptul caputlui sa plece de aci!

 Fr3ak, on Mar 29 2008, 16:20, said:

Ideea e că tu cu soacra probabil nu prea aveți nimic în comun, deci n-o să puteți ajunge pe aceeași lungime de undă. De aia am zis s-o lași pe ea deoparte și axează-ți atenția pe soțul tău. Cu el aveți amândouă ceva în comun, și deși sună cam aiurea ce vreau să spun, dar trebuie să-l îndepărtezi cumva de mă-sa și să-l înclini balanța spre tine. Metodele doar tu le poți găsi, că tu îl cunoști cel mai bine, dar soluția asta. Nu trebuie să rupă legătura cu mă-sa, normal, e maică-sa, trebuie să o iubească în continuare, dar acum tu ești cea mai importantă persoană în viața lui. Nu te mai lăsa șantajată de el. Pleacă la maică-ta și lasă-l să zică ce vrea. Dacă într-adevăr ține la tine, va veni. Dacă se lasă „părăsit” o merită și n-ai pierdut nimic. Păstrarea unei căsnicii nu merită sacrificiul sănătății proprii.
Am vrut sa fac asta, am facut toate bagajele si stau cu bagajele facute si inca ma gandesc ce sa fac, pt ca el a zis asa: daca ma iubesti asa cum sustii suporti orice! Adica eu is obligata sa suport toate mizeriile facute de soacra-mea daca il iubesc pe el? Nu mi se pare normala chestia asta!!!!

#24
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

 Pisica_blanda, on Mar 29 2008, 16:23, said:

Well asta a fost incercata deja...De aceea am ajuns aici ca deja nu mai am idei, deci ideea asta a fost incercata, ca deh, m-a dus si pe mine mintea ca o sa priceapa, dar nu si nu si nu, se incapataneaza sa locuiasca aici, chiar daca vede ca imi face rau, chiar daca vede ca devin sresata si nervoasa si ca avem certuri din ce in ce mai des ca a inceput din cauza ei sa imi sara tandara din orice, el tot nu ma crede zice ca eu trebuie sa las de la mine, zice ca sa ignor, sa fiu a naibii daca pot sa ignor cand o aud cum ma injura printre dinti crezand ca nu o aud sau cand imi injura familia mea...desigur astea le face cand nu e el acasa cand e doar cu mine...dar el nu crede o iota din tot ce ii spun, zice ca nu e asa si ca de ce ii jignesc familia, si ca cica mi se pare mie etc etc etc Si mai ales nu vrea in ruptul caputlui sa plece de aci!
Incearca sa o inregistrezi cu telefonul cand te injura, si pe urma sa-i arati inregistrarea sotului tau, sa vada ce vorbe "dulci" stie mamica lui.
Oricum, eu raman la parerea mea ca mai bine iei o pauza, sa vezi cum reactioneaza. Daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa te urmeze....

#25
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
pai in cazul asta... stii care este solutia, ca ai zis ca si incercat sa iti faci bagajul.
vei prinde curaj intruna din zile, si vei pleca. (ca am impresia ca d-aia ai si deschis subiectul asta, ca sa fii sustinuta, sa nu ti se para ca esti tu nebuna).
iar el va avea de ales.
le: ca sa mentii o relatie, trebuie sa lupte amandoi. el cum lupta pentru relatia voastra? in mod evident, exista doua fete ale povestii, sunt curioasa ce parere are el despre toata situatia.

Edited by tonks, 29 March 2008 - 16:31.


#26
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Pisica_blanda, on Mar 29 2008, 16:27, said:

Am vrut sa fac asta, am facut toate bagajele si stau cu bagajele facute si inca ma gandesc ce sa fac, pt ca el a zis asa: daca ma iubesti asa cum sustii suporti orice! Adica eu is obligata sa suport toate mizeriile facute de soacra-mea daca il iubesc pe el? Nu mi se pare normala chestia asta!!!!

Pe mine mă distrează ce tupeu are pe cap. Și mă distrează că-i permiți. Ai încercat să-i întorci replica? „dacă mă iubești așa cum susții, încerci să-mi oferi o viață mai bună, cu tine, nu cu maică-ta”

#27
Pisica_blanda

Pisica_blanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2008

 Fr3ak, on Mar 29 2008, 16:46, said:

Pe mine mă distrează ce tupeu are pe cap. Și mă distrează că-i permiți. Ai încercat să-i întorci replica? „dacă mă iubești așa cum susții, încerci să-mi oferi o viață mai bună, cu tine, nu cu maică-ta”
Pai i-am zis si eu asa: Eu te-am luat pe tine nu si pe soacra-mea!!! si a zis ca o jignesc si ca il jignesc si ca asa ceva e jignitor la adresa lui si a familiei lui! Dumnezeu stie ce o fi inteles el....

#28
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Dupa parerea mea cea mai buna solutie ar fi sa pleci la mama ta. Iar el sa vina dupa tine sau nu ( intr-un fel este si o proba pentru casnicia voastra).Gandeste-te ca, daca acum nu ai voie sa te misti prin casa fara aprobare de la "imparatie" ce vei face atunci cand veti avea un copil ( copilul mai si urla noaptea, trebuie sa ii incalzesti un ceai, un lapte)?
     In alta ordine de idei sotul tau trebuie sa se rupa de mama lui, sa devina independent. Asta nu inseamna sa nu ii arate respectul cuvenit. Dar, scuza-ma, vine o vreme cand trebuie sa aleaga. Gandeste-te ca , daca acum cand sunteti inca tineri, tu esti ff aproape de o depresie din cauza so'acrei, pai mai tarziu dupa ce aceasta situatie se va fi perpetuat, cred ca vei fi sigur pacienta intr-un ospiciu.
     Asa ca, eu zic sa pleci din casa aceea, fie ca sotul te urmeaza sau nu. Iar la o eventuala discutie despre motivele care au stat la baza deciziei tale, trebuie sa fii ferma.
     Mult succes!

#29
Pisica_blanda

Pisica_blanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2008

 XZY, on Mar 29 2008, 17:51, said:

Dupa parerea mea cea mai buna solutie ar fi sa pleci la mama ta. Iar el sa vina dupa tine sau nu ( intr-un fel este si o proba pentru casnicia voastra).Gandeste-te ca, daca acum nu ai voie sa te misti prin casa fara aprobare de la "imparatie" ce vei face atunci cand veti avea un copil ( copilul mai si urla noaptea, trebuie sa ii incalzesti un ceai, un lapte)?
     In alta ordine de idei sotul tau trebuie sa se rupa de mama lui, sa devina independent. Asta nu inseamna sa nu ii arate respectul cuvenit. Dar, scuza-ma, vine o vreme cand trebuie sa aleaga. Gandeste-te ca , daca acum cand sunteti inca tineri, tu esti ff aproape de o depresie din cauza so'acrei, pai mai tarziu dupa ce aceasta situatie se va fi perpetuat, cred ca vei fi sigur pacienta intr-un ospiciu.
     Asa ca, eu zic sa pleci din casa aceea, fie ca sotul te urmeaza sau nu. Iar la o eventuala discutie despre motivele care au stat la baza deciziei tale, trebuie sa fii ferma.
     Mult succes!
Si eu i-am spus ceva de genul asta lui, si mi-a spus sa nu il pun niciodata sa aleaga, ca daca il pun in situatia de a alege inseamna ca nu il iubesc ...Sa nu il pun sa aleaga intre ea si mine ca auzi nu il iubesc daca il rog sa faca asta....Dar eu sa o suport pe ea daca il iubesc pe el...Il iubesc mult de tot el sustine ca ma iubeste si el, dar ce ma fac daca o sa plec si el alege sa nu vina dupa meine? Daca o alege pe ea? Ce ma fac ? Am pierdut o sarcina din cauza soacrei, asa ca de aia am ajuns in halul asta, ca tot venise vorba de copii...Reuseste mereu sa ma convinga sa raman pentru ca il iubesc si imi promite mereu ca totul va fi bine si de a doua zi iar incepe calvarul...Si el nici macar nu stie si nici nu ma crede ....daca ar vedea cat de urat se uita la mine, daca ar auzi-o cum ma injura, daca ar fi aici cand ea ma sacaie, daca ar vedea cum las eu lucrurile si ca mi se umbla prin ele....dar, majoritatea pe care mi le face si i le povestesc nu ma crede, iar celelalte i se par normale, cum ar fi intratul in camera noastra atunci cand nu suntem noi acasa, sau altele. Eu una am fost educata si invatata ca sifonierul e un lucru personal in care iti tii lucrurile tale, unde ai o cheie si unde nu umbla altcineva fara acordul tau, mai ales daca nu esti acasa....Ei bine, lui acest lucru i se pare o aberatie, si daca i-am zis ca am lasat sifonierul inchis si l-am gasit deschis a zis ca nu avea cum sa umble ea, ca o fac hoata, ca o jignesc, ca nu avea cum sa umble, ca am uitat eu sa il incui.....astea sunt doar mici exemple dar sunt o grmada....si am ajuns deja  la disperare.....

#30
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Vezi tu... A-l pune sa aleaga intre voi acum nu este o chestie ca nu il mai iubesti, ci, dupa parerea mea este o chestie de protectie pentru tine. In situatia in care nu vine dupa tine, cred ca trebuie sa iei asta ca pe un punct ZERO in viata ta. Adica sa o iei de la capat cu altcineva, in alte conditii. El nu te poate obliga sa duci o viata chinuita, care contravine principiilor tale numai pentru ca nu vrea sa o supere pe ma-sa.
Deja momentul in care ai pierdut o sarcina din cauza so'acrei trebuia sa fie un big bang ptr tine. Ce vei face daca dupa asta nu vei mai putea avea copii? Si din ce cauza? din cauza unei femei care nu stie decat sa comande.
Tocmai pentru ca el incearca sa te convinga mereu ca va fi bine dar nu face nimic pentru a fi bine, cred ca ar trebui sa pui piciorul in prag. Pana nu e prea tarziu.

#31
Pisica_blanda

Pisica_blanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2008

 XZY, on Mar 29 2008, 18:21, said:

Vezi tu... A-l pune sa aleaga intre voi acum nu este o chestie ca nu il mai iubesti, ci, dupa parerea mea este o chestie de protectie pentru tine. In situatia in care nu vine dupa tine, cred ca trebuie sa iei asta ca pe un punct ZERO in viata ta. Adica sa o iei de la capat cu altcineva, in alte conditii. El nu te poate obliga sa duci o viata chinuita, care contravine principiilor tale numai pentru ca nu vrea sa o supere pe ma-sa.
Deja momentul in care ai pierdut o sarcina din cauza so'acrei trebuia sa fie un big bang ptr tine. Ce vei face daca dupa asta nu vei mai putea avea copii? Si din ce cauza? din cauza unei femei care nu stie decat sa comande.
Tocmai pentru ca el incearca sa te convinga mereu ca va fi bine dar nu face nimic pentru a fi bine, cred ca ar trebui sa pui piciorul in prag. Pana nu e prea tarziu.
Si stii care a fost raspunsul cand am incercat sa pun si eu piciorul in prag asa cum spui tu? M-a acuzat ca eu nu rog ci comand, ca eu dau ordine, ca auzi ii dadui eu ordine ei, da ea are voie sa imi dea mie ordine, nu? Auzi ca vreau sa fiu sefa si sa il controlez pe el asta m-a acuzat atunci cand am incercat sa pun piciorul in prag... ca dau ordine si ca vreau eu sa detin controlul.....Dar nu intelege de fapt ca ea e cea care joaca pe toata lumea pe degete...nuuuuu, in ocii lui ea e sfanta sfintelor si nu are nic o vina....eu sunt monstru si scorpia si cea care se crede superioara si cea care da ordine si cea care nu se simte bine daca nu comanda si nu detine controlul ....Asa ma vede el pe mine

#32
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

 Pisica_blanda, on Mar 29 2008, 18:11, said:

Si eu i-am spus ceva de genul asta lui, si mi-a spus sa nu il pun niciodata sa aleaga ca daca il pun in situatia de a alege inseamna ca nu il iubesc ...Sa nu il pun sa aleaga intre ea si mine ca auzi nu il iubesc daca il rog sa faca asta....Dar eu sa o suport pe ea daca il iubesc pe el...Il iubesc mult de tot el sustine ca ma iubeste si el, dar ce ma fac daca o sa plec si el alege sa nu vina dupa meine? Daca o alege pe ea? Ce ma fac ? Am pierdut o sarcina din cauza soacrei, asa ca de aia am ajuns in halul asta, ca tot venise vorba de copii...Reuseste mereu sa ma convinga sa raman pentru ca il iubesc si imi promite mereu ca totul va fi bine si de a doua zi iar incepe calvarul...Si el nici macar nu stie si nici nu ma crede ....

Sa stii ca are si el partea lui de vina, ar fi bine sa iti dai seama de lucrul asta. Pentru el cam asa stau lucrurile: "tu ma iubesti; da, ai dreptate, si eu ma iubesc". Sper ca nu e prea criptic  :D  Pacatul lui nu este imaturitatea, nu poti face un om sa fie matur peste noapte reprosandu-i asta. Pacatul lui este egoismul.
In cazul meu soacra-mea a fost mult mai subtila si mai eleganta in jocul ei de a nu-si pierde fiul de sub fusta. Numai ca am avut sansa ca el sa fie obiectiv in cele din urma si dispus sa faca unele compromisuri in favoarea mea.
Daca te iubeste iti vrea binele, nu se gandeste doar la binele propriu. Poate ca lumea are dreptate si ar trebui sa il pui in situatia sa aleaga. Nu-ti fie teama ca-l pierzi, gandeste-te ca daca te vrea cu adevarat pe tine te alege.
Ce te faci daca el nu vine dupa tine? Tii capul sus si realizezi ca nu te-a iubit asa precum a spus si nu te-a meritat ;) Nu te umili.
Si inca ceva si te rog sa nu razi de sfatul meu: stai o clipa si cugeta bine la motivele pentru care il iubesti si dupa aia pune in balanta cu nemultumirile tale. O sa te ajute sa iei o decizie.
Numai bine!

#33
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Pisica_blanda, on Mar 29 2008, 14:18, said:

da deschideți bre ochii și nu vă mai măritați cu băieței + mămicile de rigoare. dacă fonduri nu sunt, măcar să-ți iei un bărbat care să pună picioru-n prag.
da dacă el e pămpălău, du-te și stai la mama ta, ca să vadă soțu cum e mai bine - cu mamă-sa, sau cu tine ;)

succes

#34
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Daca n-o sa pleci de acolo risti sa te vedem la stirile de la ora 5 (de fapt voi sa o vedeti la stirile de la ora 5 ca eu nu am semnal aici :lol: ): "disperarea a condus-o pe nora sa isi ucida cu bestialitate soacra" :rolleyes:
Nu stiu ce e in capul tau sa stai cu ghitza asta daca el nici nu aude ce ii spui, vezi-ti dom'le de viata ta si pleaca din casa aia, daca vine cu tine bine, daca nu, ce? nu mai sunt barbati? hai sa fim seriosi -_-

#35
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
De ce iti faci probleme ca nu o sa te urmeze? In definitiv s-a casatorit cu tine nu cu mama lui. Eu nu spun acum ca ea nu merita respectul lui sau mai stiu eu ce. Dar toate pana la un punct.
Si ca sa-ti dau un exemplu, eu nu stau nici cu soacra nici cu mama insa amandoua au incercat sa-si impuna punctul de vedere la noi in casa dupa ce ne-am mutat. Urmarea? Pe amandoua le-am dat afara ( bineinteles pe rand). In perioada cat am stat cu mama si ulterior cu soacra discutii au fost ( nu aveau cum sa nu fie, ca deh, diferenta de mod de gandire) insa, desi nu au fost de amploarea celor descrise de tine, le-am limitat de la inceput. Cum? Atunci cand apareau, lamuream problema IN ACEL MOMENT. Chestiunile nerezolvate riscau sa devina obisnuinte, riscau sa devina niste chestii aparent aceptate, chestii pe care, mai tarziu era mult mai greu sa le schimbi.

#36
polyana

polyana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.02.2008
indiferent daca soacra sau sotul ar avea si ei o versiune la ceea ce a relatat pisica_blanda, este evident ca a dat pest o poama acra. cred ca mama soacra te trateaza asa pentru ca ii permiti. mai mult decat faptul ca nu tine la tine ca la o fiica, este ca nu are minumul de respect pentru tine.

in primul rand, iti sugerez sa ai o discutie deschisa cu ea. sa ii spui tot ceea ce te deranjeaza. chiar daca pricepe sau nu, tu macar ai pus cartile pe masa. spune-i ca ii acorzi respect si astepti acelasi lucru de la ea. sub nici o forma sa nu te cobori la nivelul ei si sa o jignesti. fa-o sa iti spuna de ce te uraste asa mult, intreab-o cum vede ea ca s-ar putea inbunatati relatia dintre voi, intreb-o daca prefera sa te vada plecata din casa ei.

daca ea are regulile ei, spune-i ca ai si tu cateva reguli, una ar fi sa nu iti fie invadata intimitatea (cautatul prin lucruri etc).

trebuie sa inteleaga ca lucrurile nu pot fi la fel din momentul in care in familia lor a mai intrat un nou membru.
ideea cu mutatul undeva singuri (nici la mama ta nu este o solutie) este cea mai buna, desi vad ca si tu ca si sotul tau o respingeti. si ce daca are 4 camere si este loc? sa domneasca in liniste cat pofteste. din cauza banilor? ca vi se pare o risipa? castigati libertate! si asta nu are pret. o sa mancati numai cartofi cu sare si beti apa de la robinet, dar sunteti impreuna si va organizati viata cum vreti.

nu poti trai inca 20 de ani asa, asteptand sa moara. la un moment dat, vei ceda nervos si nu vei mai putea gandi limpede. vei ajunge poate sa iti parasesti sotul dupa ani si ani de certuri. si ce ai rezolvat?

preia controlul asupra vietii tale. cauta o garsoniera. mutat-te acolo (temporar te pot ajuta si parintii tai cu o parte din chirie) si spune-i sotului tau ca vrei sa stati singuri (nici la mama lui, nici la mama ta). daca te iubeste sa te urmeze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate