Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carcasa pentru silent pc.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Out-of-the-box Caterpillar e mai silentioasa, dar mie personal imi place mai mult Lian Li-ul cu fan-uri schimbate/contolate prin fan-controller. Daca nu vrei sa mai bagi bani ia Nexus Caterpillar.

#20
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
am eu modelul acela lian li si coolerul mare se aude zici ca e avion, dar nici nu am fan controller

#21
John_Rullz

John_Rullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 01.11.2007

View Postandrei222, on May 1 2008, 01:22, said:

am eu modelul acela lian li si coolerul mare se aude zici ca e avion, dar nici nu am fan controller
Ce cooler mare?

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru a indeparta si ultima urma de indoiala in privinta silentiozitatii carcasei Lian-Li PC-K7B,ce parere aveti daca ventilatoarele cu care vine carcasa s-ar inlocui cu niste ventilatoare Noctua.Merita facuta aceasta investitie?
Daca da,care model de Noctua S12-1200 sau P12-1300?

#23
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Pai daca pui 3 Noctua deja ajungi la pretul unui Antec SOLO. :D

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Foarte adevarat,dar are un singur ventilator de 120 (Tricool).Eu am in carcasa un Tricool de 120 dar linistea lasa de dorit la medium si lipseste la high.Oricum si la Antec Solo trebuie inca doua vent-uri de 120.
  Daca as avea certitudinea ca vent-urile stock de pe Lian-Li sunt silentioase,iti dai seama ca nu se schimba.Din pacate pana acum n-am primit nici un feedback de la vreun poseseor de LL.Mai astept.Apropo Burebista,ventilatoarele de pe carcasele Antec sunt toate Tricool?.Cum stau cu linistea?

#25
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Toate sunt TriCool, normal, ca-si vind fan-urile proprii. :)
Sunt OK pe low, in rest se aud binisor.
Io-te un fel de review autohton la Lian Li.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Vezi tu Burebista,tot mai ieftin este LL + ventilatoare Noctua decat Antec Solo cu ventilatoare Noctua.Sincer Tricool pe mine nu ma incanta deloc.Am pe moment in carcasa (120 + 92) ambele pe slow.Si atat.

PS.Multam pentru review.Daca va fi zgomot, se trezesc "piticii" si vor schimba ventilatoarele.

Edited by adisz, 02 May 2008 - 11:59.


#27
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
adi, inteleg ca varianta cu nexus caterpillar a cam cazut...
de ce? ce are asta..?
nu de alta dar eu ma pregatesc pentru achizitia unuia, una din variantele initiale fiind si lian li-ul ala, dar din discutiile cu diversi cica nu prea are treaba cu silentiozitatea din cauza vibratiilor panourilor laterale, iar eu am inteles ca si tu cauti o carcasa pt sistem silent...

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlucas22010, on May 2 2008, 18:50, said:

adi, inteleg ca varianta cu nexus caterpillar a cam cazut...
de ce? ce are asta..?
nu de alta dar eu ma pregatesc pentru achizitia unuia, una din variantele initiale fiind si lian li-ul ala, dar din discutiile cu diversi cica nu prea are treaba cu silentiozitatea din cauza vibratiilor panourilor laterale, iar eu am inteles ca si tu cauti o carcasa pt sistem silent...


Nu pot sa zic ca a cazut.Pe emag sunt cateva comentarii cum ca fluxul de aer la Nexus nu este asa de grozav,mai bine zis racirea componentelor.Eu doresc si liniste si racire corespunzatoare.LL are trei venturi de 120 plus review-ul pe care la indicat Burebista.Inca nu e nimic batut in cuie.Despre Nexus astept ceva pareri.Daca m-am documentat bine,carcasa asta este model nou,fiind scoasa pe piata in trim.IV 2007.Mai astept inca, sa vad pareri pro,dar mai ales contra despre cele doua carcase.Investitia va fi oricum ceva de durata lunga,fiindca nu am chef sa-mi cumpar carcase peste carcase.

#29
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
te rog sa nu uiti sa ne spui si noua ce ti-ai luat si cum e...

#30
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Am eu 6850-ul  si da pe low e ok in rest nu e silentioasa carcasa. Am un cooler intel  care merge la un 800-1000 rpm  si pare destul de silentios , placa video e 0 db .

Overall sunt multumit . Ziua cand e ceva zgomot de fond e un zgomot insesizabil daca nu stai  aproape de PC dar seara cand e liniste deplina se aude evident , dar si atunci zgomotul este unul friendly .

#31
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Mi-am luat NSK 6580.  :angry:
Ce pot sa spun, ca design si calitate pare ok. Dar nu este o carcasa silentioasa.
Ventilatorul Antec Tricool este acceptabil pe low.
Dar sursa ANTEC EARTHWATTS 430W este de-a dreptul zgomotoasa. Chiar poate mai zgmotoasa ca vechea sursa JNC.
Deocamdata am un cooler stock de la intel si pot sa spun ca ventilatorul sursei il depaseste clar la zgomot.
Vad ca pe ventilatorul sursei scrie ANTEC. M-as fi asteptat sa fie ADA.
Este vreun soft sa micsorez turatia ventilatorului sursei?

Alta posibilitate, doar sa-l inlocuiesc cu altceva mai silentios, dar pierd garantia si nu stiu daca rezultatul merita. Si daca nu cred ca am sa o vand.
Alti bani alta distractie.

#32
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@myx9: nu, nu exista nici un fel de soft care sa faca asa ceva. Variaza in functie de temperatura. Nu stiu ce sursa ai nimerit tu. Eu am Earthwatts 380 si un tricool de 92 mm sub ea si, cu Tricool pe low, nu aud sursa nici sa'mi sufle in ureche. -_-

#33
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Ceva nu e in regula. Fan-ul de pe EA430 trebuie sa fie silentios.

#34
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Atunci ce pot face? nu cred ca mi-l schimba in garantie pentru ca este mai zgomotos.
Sa-l inclocuiesc cu altceva?

#35
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Si inca ceva. Am testat fara nici un fel de consumatori. Zgomotul este si asa destul de intens.
Si fara nici un fel de consumatori ventilatorul se invarte destul de puternic.
In timpul functionarii am observat ca uneori rpm-ul ventilatorului mai scade, zgomotul reducandu-se un pic, dar ramanand la valori destul de mari.
Sa fie o problema cu senzorul de turatie ?
Daca as stii ca numai ventialtoul e de vina l-as schimba dar ma gandesc sa nu aiba si urmatorul un rpm destul de mare si zgomot implicit.
Mai testez cand ajung acasa.
In rest sursa nu are nici un zgomot suplimentar de la componentele interne.

Edited by myx9, 07 May 2008 - 17:12.


#36
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
vorba cuiva, scoate sursa pe masa si vezi ce zgomot face...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate