Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

casa mixta? lemn si chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#91
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmarian.bazavan, on Jun 30 2008, 14:01, said:

am spus mai sus  - se poate sa gresesc (la talentul meu de desenator) . usa are 75 cm! dar in asamblu asa arata! o sa incerc sa scanez planurile originale!


nu e vorba de desenator, ci de cotele date. O latura a casei are 640cm , alta are 540 cm. Diferenta 100cm. peretele magaziei de scule, pe care vine montata usa e format din 2 grosimi de perete de 30 cm plus gol sau zidarie. Astfel rezulta ca golul sau zidaria pe care se monteaza usa are doar 40 cm.

#92
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMirelaLucia, on Jun 30 2008, 14:04, said:

nu e vorba de desenator, ci de cotele date. O latura a casei are 640cm , alta are 540 cm. Diferenta 100cm. peretele magaziei de scule, pe care vine montata usa e format din 2 grosimi de perete de 30 cm plus gol sau zidarie. Astfel rezulta ca golul sau zidaria pe care se monteaza usa are doar 40 cm.
am gasit unde este greseala! e a mea! stiam ca zidurile exterioare trebuie sa aiba 30cm, dar pe desen au 25cm . acum am vazat cotele! graba strica ....... desenul! deci 100 cm - 25 cm = 75 cm care reprezinta golul pt usa. e bine?

#93
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmarian.bazavan, on Jun 30 2008, 14:27, said:

am gasit unde este greseala! e a mea! stiam ca zidurile exterioare trebuie sa aiba 30cm, dar pe desen au 25cm . acum am vazat cotele! graba strica ....... desenul! deci 100 cm - 25 cm = 75 cm care reprezinta golul pt usa. e bine?


deci peretii sunt de 25 sau de 30? daca sunt de 25cm iti iese 75 cm la usa si e ok. Ma intereseaza pentru ca vreau sa fac casa in program 3D.

poate zidurile exterioare au 30cm la gata, adica cu tot cu izolatie .

Edited by MirelaLucia, 30 June 2008 - 13:35.


#94
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMirelaLucia, on Jun 30 2008, 14:30, said:

deci peretii sunt de 25 sau de 30? daca sunt de 25cm iti iese 75 cm la usa si e ok. Ma intereseaza pentru ca vreau sa fac casa in program 3D.
25 cm (douazecisicinci) ! eu initial am vrut asa: 12 cm barna; 15 cm caramida lut ; 3 cm protectia lutului (osb+tencuiala sau lambriuri). poti sa ma ajuti cu noile cote? la final , adica la constructie nu o sa vina sa masoare la mm. cum zici ca e mai bine? pastrez dimensiunile interioare si ma aliniez la noile cote sau invers?

Edited by marian.bazavan, 30 June 2008 - 13:37.


#95
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmarian.bazavan, on Jun 30 2008, 14:37, said:

25 cm (douazecisicinci) ! eu initial am vrut asa: 12 cm barna; 15 cm caramida lut ; 3 cm protectia lutului (osb+tencuiala sau lambriuri). poti sa ma ajuti cu noile cote? la final , adica la constructie nu o sa vina sa masoare la mm. cum zici ca e mai bine? pastrez dimensiunile interioare si ma aliniez la noile cote sau invers?


pai de ce sa pastrezi interiorul si sa reduci exteriorul. La exterior 5cm e vax albina!!!!! :D , la interior 5 cm poate sa insemne foarte mult pentru un mobilier, pat etc.... Deci ramane la 25cm.

Auzi, de ce ai desene diferite pentru geamuri? Adica unele sunt foarte mari si altele foarte mici? Ca nu stiu cum sa le fac. :rolleyes:

#96
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMirelaLucia, on Jun 30 2008, 14:42, said:

pai de ce sa pastrezi interiorul si sa reduci exteriorul. La exterior 5cm e vax albina!!!!! :D , la interior 5 cm poate sa insemne foarte mult pentru un mobilier, pat etc.... Deci ramane la 25cm.

Auzi, de ce ai desene diferite pentru geamuri? Adica unele sunt foarte mari si altele foarte mici? Ca nu stiu cum sa le fac. :rolleyes:

te rog da-mi pe pm nr tau de tel si te sun cand ajung acasa si iti dau toate raspunsurile! acum ma duc sa o inscriu pe fetita la liceu. revin in maxim 2 ore. multumesc!

#97
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
asta ati vazut?

#98
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
ai fi uimit daca ai sti cate din astea sunt prin tara...

#99
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postvimp, on Jun 30 2008, 17:32, said:

ai fi uimit daca ai sti cate din astea sunt prin tara...
da , dar cate sunt facute acum? eu incerc ceva nou ! sper sa iasa!

#100
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postmarian.bazavan, on Jul 1 2008, 23:22, said:

da , dar cate sunt facute acum? eu incerc ceva nou ! sper sa iasa!
Sunt zone in tara in care saracia este la un nivel la care nici nu iti poti inchipui. Pentru unii chiar si paiele din lut pot fi un lux.

#101
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmarian.bazavan, on Jul 2 2008, 14:20, said:

am reusit sa scanez proiectul! iata ce contine!
scoate-le repede si scaneaza iara fara cartusul arhitectului altfel iti iei un mare suspend.

#102
andatud

andatud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2008
buna,
am citit ce s-a scris pe aici prin topic si suna interesant... ma intreb daca exista posibilitatea izolarii unei case din caramida cu chirpici... si unde ar fi mai indicat - la interior sau la exterior? poate e o prostie ce intreb, insa ma intereseaza cam orice modalitate de a economisi energie si ce am citit aici (daca am inteles bine)... ma face sa ma gandesc la faptul ca acest chirpici are proprietati foarte interesante din punct de vedere al izolatiei termice. poate se gaseste cineva sa ma lumineze... asa ca multumesc anticipat.

#103
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View Postandatud, on Jul 2 2008, 16:12, said:

buna,
am citit ce s-a scris pe aici prin topic si suna interesant... ma intreb daca exista posibilitatea izolarii unei case din caramida cu chirpici... si unde ar fi mai indicat - la interior sau la exterior? poate e o prostie ce intreb, insa ma intereseaza cam orice modalitate de a economisi energie si ce am citit aici (daca am inteles bine)... ma face sa ma gandesc la faptul ca acest chirpici are proprietati foarte interesante din punct de vedere al izolatiei termice. poate se gaseste cineva sa ma lumineze... asa ca multumesc anticipat.
cel mai eficient e la exterior. initial am vrut la interior , dar vb cu cumnatul meu care se mai pricepe mi-a zis ca cel mai eficient e la exterior. ideal e ca sa nu mai pui nimic peste lut. doar varuit. asta implica, ca ploaia sa nu ajunga la perete. daca ajunge il strica. de accea eu am sa plachez cu osb sau cu lambriu. pt protectie. si un plus de confort termic.cel mai bine lutul se impaca cu lemnul.

Edited by marian.bazavan, 02 July 2008 - 21:49.


#104
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
scoate te rog cartusul si repune plansele. :nonobad:

#105
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostAstra_rullz, on Jul 3 2008, 01:10, said:

scoate te rog cartusul si repune plansele. :nonobad:
multumesc pt atentionare! am sa le pun fara cartus! nu am stiut! mii de scuze! multumesc astra pt ca le-ai scos tu! nu am citit ce mi-a spus mirela! scuze si ei!

Edited by marian.bazavan, 03 July 2008 - 00:58.


#106
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Daca te prindea nenea ala rau te scotea din circuit :lol: . Succes cu casa.
De fapt e pe structura din lemn si o tencui cu paie si pamant nu?

:vampire: ahhhh, am ratat

Edited by punkt, 07 July 2008 - 12:16.


#107
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostAstra_rullz, on Jul 3 2008, 02:05, said:

Daca te prindea nenea ala rau te scotea din circuit :lol: . Succes cu casa.
De fapt e pe structura din lemn si o tencui cu paie si pamant nu?

practic nu pot spune ca e o tencuiala. pe langa peretele din barne de lemn vin cu un perete facut din caramizi din lut, uscate la soare. pt protectia lutului, la un cm distanta, vin cu lambriu su cu osb tencuit. inca nu m-am hotarat. care e parerea ta, astra? lambriu sau osb? daca nu te deranjez, eu sunt la munca, daca vrei, te rog daca poti da-mi si mie nr tau de tel pe pm si te sun!

Edited by marian.bazavan, 03 July 2008 - 01:41.


#108
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Si eu sunt la munca, inca. Doarme doamna dar iti dau nr. sa ma suni cand poftesti.
OSB clar, se pune rapid, e deja tratat, n-are goluri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate