Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CISS - pt ce impimante cauti?

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#433
Sferademuci

Sferademuci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2011
Multifunctionala Canon MB 2350
Poate ar fi trebuit ca incep un topic nou dar nu stiu de ce primesc mesaj de eroare in legatura cu baza lor de date asa ca o sa rog un administrator sa faca un topic nou sau sa il mute in locul just, multumesc.

Am de ceva timp aceasta multifunctionala, si eram multumit cum functiona ca scaner, ca fax si ca imprimanta. Dar pentru ca pretul consumabililor era destul de mare am decis sa cumpar un CISS. L-am cautat, l-am gasit, l-am cumparat, l-am umplut si in fine l-am montat.
Ma asteptam culorile sa nu mai fie asa vii, negru nu asa frumos, dar imprimanta nu a mai mers bine. Se comporta ca si cum nu ar ajunge cerneala in cartuse. Am mutat tancurile externe, mai sus, mai jos, am schimbat clamele de fixare a tuburilor cu cerneala si le-am facut cleme de sustinere, am schimbat traseul tuburilor. In doua cuvinte am imebunit de cap. Acum ar mai fi o ultima solutie sa golesc tot CISS-ul si sa redimensionez fiecare furtun in parte in asa fel sa nu mai faca bucle (vezi foto). Nu am facut-o ca...
Acum mai nou imprimanta a dat un nou mesaj:” CANON nu garanteaza calitatea din cauza nivelului scazut de cerneala din fiecare cartus” si a pus cate un semn de intrebare deasupra desenului fiecarui cartus.
Cartusele venite impreuna cu CISS-ul, producatorul spunea au CIP autoresetabil (ARC), ce inseamna nu prea stiu, cert este ca daca scot un cartus nu se intampla nimic deci nu apare ca si cand as schimba cartusul.
Acum nu mai stiu ce sa fac pentru a avea o imprimare decenta de fiecare data. Am spus doar decenta pentru ca vreau sa utilizez in continuare CISS-ul. Daca as vrea o imprimare buna as baga adanc mana in buzunar si as cumpara cartuse originale.

Attached Files



#434
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Incearca sa ridici CISS-ul un pic mai sus.

Oricum, am incercat CISS-uri si pt HP si pt CANON.
Probleme mai multe la CANON, pana la urma am tras-o pe dreapta.

Acum am trecut pe EPSON L310 cu ciss incorporat. Sunt foarte multumit de ea, desi e mai puturoasa decat  HP pe fastprint.

#435
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Parca erau diferite tehnologiile la canon si hp, sunt cerneluri diferite, si cele hp stiu ca se usuca un pic mai repede dar se dizolva si-si revin dar la canon si epson cand se usuca sunt pa...
Vorbesc doar de cerneala ciss la litru...

#436
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Postez aici o intrebare.Am o imprimanta foto antica,si are ciss.Am nevoie de tus pentru incarcare.Ce tus pot folosi, orice calitate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate