Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

director si "militian" pe un pustan de 18 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
Ok. sa incep cu inceputul. am un coleg de clasa care nu ma lasa in pace.. ok, a trecut un timp nu a incetat. Am rugat o pers din afara scolii sa vorbeasca cu el sa ma lase in pace. Bun. zis si facut, numai ca "dragul" meu coleg fiind beat mort in ziua respectiva si-a luat o palma peste nas si ia dat sangele.
Asta se intampla in fata scolii.

Dupa cateva zile  vine politia la scoala, vrb cu ei , le spun ce s-a intamplat... ei imi spun ca nu trebuia sa chem eu pe cineva ci sa  ma duc la diriginta, care apropo e prietena de familie cu fam colegului meu. Sau de ce nu am venit la directoare, care imi spune ca un comportament lipsit de moravuri ca al colegului meu e ceva perfect normal, la varsta asta...

Serios, de cand e ceva normal ca ala sa isi permita sa ma pipaie si sa imi faca avansuri sexuale??

Dar in fine ma duc a doua zi cu amicul meu la sectie .. dam declaratii si nenea "militianu' da o amenda. Ok am zis ca s-a terminat aici . dar sapt urmatoare acelasi patrulist vine la scoala sa ma ameninte ca imi face proces verbal. Scrie procesul verbal de fata cu mine, si se razgandeste, nu mi-l mai da. Dar sa vin urmatoarea zi cu mama la sectie... si la scoala.

Bun, eu sunt majora.. ce sa caute mama la scoala?? si la sectie?? ca nu inteleg. Ma puteti lamuri? Si in plus daca vine maima sau tatal meul a scoala iese cu scandal...

Eu nu inteleg de ce a mai venit patrulistul ala la scoala?? imi explica si mie cineva??
:huh:

#2
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

View Posttiasmeea, on Mar 19 2008, 19:01, said:

Ok. sa incep cu inceputul. am un coleg de clasa care nu ma lasa in pace.. ok, a trecut un timp nu a incetat. Am rugat o pers din afara scolii sa vorbeasca cu el sa ma lase in pace. Bun. zis si facut, numai ca "dragul" meu coleg fiind beat mort in ziua respectiva si-a luat o palma peste nas si ia dat sangele.
Asta se intampla in fata scolii.

Dupa cateva zile  vine politia la scoala, vrb cu ei , le spun ce s-a intamplat... ei imi spun ca nu trebuia sa chem eu pe cineva ci sa  ma duc la diriginta, care apropo e prietena de familie cu fam colegului meu. Sau de ce nu am venit la directoare, care imi spune ca un comportament lipsit de moravuri ca al colegului meu e ceva perfect normal, la varsta asta...

Serios, de cand e ceva normal ca ala sa isi permita sa ma pipaie si sa imi faca avansuri sexuale??

Dar in fine ma duc a doua zi cu amicul meu la sectie .. dam declaratii si nenea "militianu' da o amenda. Ok am zis ca s-a terminat aici . dar sapt urmatoare acelasi patrulist vine la scoala sa ma ameninte ca imi face proces verbal. Scrie procesul verbal de fata cu mine, si se razgandeste, nu mi-l mai da. Dar sa vin urmatoarea zi cu mama la sectie... si la scoala.

Bun, eu sunt majora.. ce sa caute mama la scoala?? si la sectie?? ca nu inteleg. Ma puteti lamuri? Si in plus daca vine maima sau tatal meul a scoala iese cu scandal...

Eu nu inteleg de ce a mai venit patrulistul ala la scoala?? imi explica si mie cineva??
:huh:
Daca zici ca esti major poti sa te duci si singur la sectia de politie si sa le spui ca ai peste 18 ani si ca raspunzi singur pentru faptele tale. In mod normal ar trebui sa te lase sa pleci dar daca mai vine vorba de alte amenzi sau sanctiuni spune-le ca, daca tot esti acolo, vrei sa depui si tu o plangere impotriva colegului tau pentru hartuire sexuala si ca te-a abuzat emotional (sau ca te-a lovit sau ce ti-a facut) si ca toti colegii din clasa iti sunt martori. Spune-le ca nu ai vrut decat sa rezolvi problema la modul "soft" (prin prietenul tau) si ca, spre binele colegului, nu ai vrut sa apelezi la diriginta sau la politie.

#3
Q man

Q man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.05.2007

View Posttiasmeea, on Mar 19 2008, 19:01, said:

Ok. sa incep cu inceputul. am un coleg de clasa care nu ma lasa in pace.. ok, a trecut un timp nu a incetat. Am rugat o pers din afara scolii sa vorbeasca cu el sa ma lase in pace. Bun. zis si facut, numai ca "dragul" meu coleg fiind beat mort in ziua respectiva si-a luat o palma peste nas si ia dat sangele.
Asta se intampla in fata scolii.

Dupa cateva zile  vine politia la scoala, vrb cu ei , le spun ce s-a intamplat... ei imi spun ca nu trebuia sa chem eu pe cineva ci sa  ma duc la diriginta, care apropo e prietena de familie cu fam colegului meu. Sau de ce nu am venit la directoare, care imi spune ca un comportament lipsit de moravuri ca al colegului meu e ceva perfect normal, la varsta asta...

Serios, de cand e ceva normal ca ala sa isi permita sa ma pipaie si sa imi faca avansuri sexuale??

Dar in fine ma duc a doua zi cu amicul meu la sectie .. dam declaratii si nenea "militianu' da o amenda. Ok am zis ca s-a terminat aici . dar sapt urmatoare acelasi patrulist vine la scoala sa ma ameninte ca imi face proces verbal. Scrie procesul verbal de fata cu mine, si se razgandeste, nu mi-l mai da. Dar sa vin urmatoarea zi cu mama la sectie... si la scoala.

Bun, eu sunt majora.. ce sa caute mama la scoala?? si la sectie?? ca nu inteleg. Ma puteti lamuri? Si in plus daca vine maima sau tatal meul a scoala iese cu scandal...

Eu nu inteleg de ce a mai venit patrulistul ala la scoala?? imi explica si mie cineva??
:huh:

A primit o amenda pentru ce?
In mod normal, nimeni nu poate fi pedepsit de doua ori pentru aceiasi fapta...asa ca...
Care este temiul legal de pe procesul verbal ...cel cu amenda?
Atentie la declaratiile pe care le dati! ...
S-a pomenit ceva de vre-o infractiune? ... si cand s-a intamplat!

#4
Trombon

Trombon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.09.2005
Tia, in locul tau m-as duce intins la politie si as depune 2 plangeri penale, chemari in judecata sau cum dreq le mai zice, lasa ca intelegi tu ideea :
O plangere pt mucosul ala care iti face zile fripte, si o plangere prin care ceri despagubiri din partea scolii pt traumele emotionale suportate in incinta scolii din cauza putoiului aluia.
Si daca mai indrazneste vreun garcea sa te deranjeze zii sa iti contacteze avocatul, altfel il dai si pe el in judecata pt hartuire. si orice iti va spune garcea sau altcineva din partea scolii sa soliciti sa iti dea in scris, altfel nu discuti. Sa vezi atunci cum o vor da cotita.. :)
Si dupa ce vei face trebusoara asta buna se vezi cum se vor comporta toti cu tine ca cu un ou fierbinte, si vei avea liniste.

Dar pt asta iti trebuie ceva coahe si ceva mai mult sange in instalatie +  un parinte care sa te inteleaga si sa te sustina pana in panzele albe +  un jurist care sa te invete cum sa formulezi plangerile acelea...si nu cred ca detii tu toate aceste date ale problemei.
Ar mai fi cealalta solutie extrema, pe care nu numai ca nu o recomand dar o si resping, si anume sa ai grija ca data viitoare cand pui un prieten sa vorbeasca cu mucosul sa ii lase niste amintiri permatente.
Bafta. Sa ne tii la curent cu ce s-a mai intamplat, cu ce ai mai facut.
Nu te lasa invinsa de sistem, pt ca vei ajunge sa te obisnuiesti sa suporti mizerii si e pacat sa incepi de la 18 ani...

Edited by Trombon, 21 March 2008 - 20:58.


#5
Q man

Q man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.05.2007

View PostTrombon, on Mar 21 2008, 20:56, said:

Tia, in locul tau m-as duce intins la politie si as depune 2 plangeri penale, chemari in judecata sau cum dreq le mai zice, lasa ca intelegi tu ideea :
O plangere pt mucosul ala care iti face zile fripte, si o plangere prin care ceri despagubiri din partea scolii pt traumele emotionale suportate in incinta scolii din cauza putoiului aluia.
Si daca mai indrazneste vreun garcea sa te deranjeze zii sa iti contacteze avocatul, altfel il dai si pe el in judecata pt hartuire. si orice iti va spune garcea sau altcineva din partea scolii sa soliciti sa iti dea in scris, altfel nu discuti. Sa vezi atunci cum o vor da cotita.. :)
Si dupa ce vei face trebusoara asta buna se vezi cum se vor comporta toti cu tine ca cu un ou fierbinte, si vei avea liniste.

Dar pt asta iti trebuie ceva coahe si ceva mai mult sange in instalatie +  un parinte care sa te inteleaga si sa te sustina pana in panzele albe +  un jurist care sa te invete cum sa formulezi plangerile acelea...si nu cred ca detii tu toate aceste date ale problemei.
Ar mai fi cealalta solutie extrema, pe care nu numai ca nu o recomand dar o si resping, si anume sa ai grija ca data viitoare cand pui un prieten sa vorbeasca cu mucosul sa ii lase niste amintiri permatente.
Bafta. Sa ne tii la curent cu ce s-a mai intamplat, cu ce ai mai facut.
Nu te lasa invinsa de sistem, pt ca vei ajunge sa te obisnuiesti sa suporti mizerii si e pacat sa incepi de la 18 ani...

... nu exista hartuire, in sensul spetei date ... la americani este posibil orice ..la noi mai sunt mici scapari ...

#6
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
Sal all. mc de raspunsuri..

Pai amenda aia a 2-a nu am mai primit-o, de aici rezulta ca a fost doar o amenintare a patrulistului ala, ca sa ma duc cu unul din parinti la sectie, dupa cuma m mai spus.. Logim mi-am bagat picioarele in el sistem juridic, sau cum s-o chema si nu m-am prezenata nicaieri si nici mama nu a fost la scoala. De atunci nu mi-a mai spus nimeni nimic in legatura cu asta.

Ba chiar "colegul meu" si-a schimbat comportamentul total fata de mine... adica acum se comporta normal fata de mine fara nici un fel de avansuri si le hartuieste pe celelalte fete. :D

Am inteles ca dureaza cam o luna ca o chestie de genul asat sa fie trecuta la arhiva??

Mai este un lucru bizar, si anume, prima data cand am fost la sectie, ma dus militinu' sa stau de vorba cu superiorul lui, nenea "comisaru".. care imi spune ca va vorbi cu militianu in cauza sa nu mai treaca pe la scoala si n-a ca el tot a trecut..

BTW povestea nu se incheie aici, sa va mai istorisesc inca ceva, ca sa intelegeti de ce ma bucura coportamentul "colegului meu" fata de celelalte colege. Am o colega, caruia i se pare ca ii sunt foarte "draga" , caci dupa ce a ajuns la urechile ei incidentule cu "colegu' " s-a gandit don'soara ca ar fi bine ca ea si inca cateva colege sa se duca si ele la sectie ca sa depuna o plangere impotriva mea ...ca se pare ca as fi amenintat-o.

Daca i-asi fi spus eu ceva direct ei in fata.. ca am sa ii fac nu stiu ce.. asi fi ipriceput.. Dar daca ea vorbeste aiurea in clasa despre mine si eu ii spun unei colege parerea mea despre ea (de fata care face trotarul) si ca mi-ar place sa aud despre respectiva ca este pe undeva prin spania, italia la aceasi meserie.. nu asi fi mirata.

Bun, a doua oara cand a venit la scoala militianu m-a intrebat de respectiva.. i-am dat o declaratie si atat.. fara sa primesc nici un fel de sanctiune. Deci eu practic nu am amenintat-o cu nimic, de asta sunt happy de comportamentul colegului meu fata de ea.. :D
  :P


Pai am preferat sa nu depun nici un fel de plangere eu, impotriva lor.. tocmai ca sa nu mai afle ai mei.. sa zicem ca nu ar intelege sau mai bine zis de ce sa le fac o grija in plus si sa mai pierd timp pe la juristi avocati si tribunale, si bani ?? ;)

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
Fratilor, v-ati dilit de tot? Unde traiti, una doua politie reclamatii si prostii d-astea. Rezolvatio domne parte in parte :D Pai de asta nu isi face politia romana treaba in alte cazuri serioase, ca are de facut audieri si cercetari in dosare de maxima importanta, cum ar fi un caz in care un baiat de 17 ani e cercetat pentru ca i-a pus mana pe fund unei colege de la clasa 11 A.

#8
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008
Daps. eu asa am vrut sa rez problema. Da' ce sa ii faci daca pustiu de 18 ani (apropo) sa dus plangand la mama. :D si mi-a facut mie reclamatie. dar se mai intampla. :DDD

#9
dog_tractoras

dog_tractoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.03.2008
Edit: offtopic, glume proaste, cuvantul si eroarea gramaticala

Edited by clara_spiele, 30 April 2008 - 21:20.


#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
va hliziti si va infigeti in glume, dar cand nu va mai convine, poc placa cu "hartuirea"
A DA ! DAR SA NU STIE MAMA SI TATA NU ?!
Da' ala cum explica acasa ca l-a batut unu' din senin ?!
de ce nu te-ai dus la parinti sa le spui ca ti se fac "avansuri sexuale" ?

daca e baiat destept ala, infunda puscaria prietenul tau ! cu un certificat medico legal pe mai multe zile si un avocat de duzina il baga si cateva luni la "fakultate" si va ia si banii (de fapt lu' inconstientul ala care bate lume pe strada ca "s-a luat de pisi") :death:










Edit: am editat si mesajul precedent.

Edited by clara_spiele, 30 April 2008 - 21:23.


#11
tiasmeea

tiasmeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.01.2008

View Postspare-me, on Apr 27 2008, 16:21, said:

va hliziti si va infigeti in glume, dar cand nu va mai convine, poc placa cu "hartuirea"
A DA ! DAR SA NU STIE MAMA SI TATA NU ?!
Da' ala cum explica acasa ca l-a batut unu' din senin ?!
de ce nu te-ai dus la parinti sa le spui ca ti se fac "avansuri sexuale" ?

daca e baiat destept ala, infunda puscaria prietenul tau ! cu un certificat medico legal pe mai multe zile si un avocat de duzina il baga si cateva luni la "fakultate" si va ia si banii (de fapt lu' inconstientul ala care bate lume pe strada ca "s-a luat de pisi") :death:



hai mai fii serios... ce? de acum te crezi mare smecher.. si lucruri atat de deplasate ti se par foarte normale tie??
priveste in urma la educatia pe care ai primit-o si apoi mai vorbim.

Sau in lumea ta??






Edit: am editat si mesajul precedent.


#12
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Stimata domnisoara eleva... trebuie sa te hotarasti in ce mod vrei sa-ti rezolvi problemele. Eu ti-as recomanda sa ti le rezolvi pe cale legala, adica cu ajutorul parintilor si al politiei. Daca apelezi la prieteni din afara scolii, pe care sa-i pui sa-i bata pe acei colegi care nu-ti sunt pe plac, riscati sa aveti probleme si tu, si prietenii tai din afara scolii. Din punct de vedere strict legal, prietenii tai din afara scolii nu au ce cauta nici in scoala si nici in curtea scolii - iar sa bata un elev este absolut inadmisibil.

#13
lokbobjunior

lokbobjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 12.07.2008
Solutia finala!!!!!Arme de foc si tras fara mila,in Romania numai asa mai merge.

#14
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postlokbobjunior, on Jan 4 2009, 14:57, said:

Solutia finala!!!!!Arme de foc si tras fara mila,in Romania numai asa mai merge.
  Arma nu este niciodata solutia finala,ai ceva cu armele la fel cum spui si aici.
http://forum.softped...p;#entry5765072

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate