Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cad bucati din soare!

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
30 sec, 90% calitate. 272 mb. i-am dat drumul acum, dar adresa va fi aceasta. (cand e gata verific, daca nu, modific linkul)
LE: e la viteza reala, recomand monitoare cat mai mari. inainte de cel mai evident, mai e unul, dupa el , mai trece si o pasare si la cateva secunde e cave care...urca, dar mult mai mic decat principalul actor...

Edited by xtremdriving, 19 March 2008 - 15:36.


#38
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
The requested URL /hd/soare.mov was not found on this server.

#39
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Scumpicuta, on Mar 19 2008, 15:40, said:

The requested URL /hd/soare.mov was not found on this server.
VEZI DACA NU CITESTI TOT!  am spus, acum se incarca, in clipa in care e gata, verific linkul si il corectez daca e nevoie. aproximativ o ora mai dureaza

#40
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Te rog sa-mi explici si mie cum ai filmat tu rasaritul cind soarele era mult mult deasupra dealului?Mai ales asta mi se pare a fi un apus decit un rasarit!De obicei lumina la rasarit este mult mai puternica si greu poti filma asa ceva cu o camera obisnuita!Culoarea rosie a cerului care se datoreaza oxizilor de azot tot la apus apare nicidecum la rasarit!

Edited by prometeu30, 19 March 2008 - 15:55.


#41
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 prometeu30, on Mar 19 2008, 15:50, said:

Te rog sa-mi explici si mie cum ai filmat tu rasaritul cind soarele era mult mult deasupra dealului?Mai ales asta mi se pare a fi un apus decit un rasarit!De obicei lumina la rasarit este mult mai puternica si greu poti filma asa ceva cu o camera obisnuita!Culoarea rosie a cerului tot la apus apare nicidecum la rasarit!
pai...daca te uitai la linkurile alea 2 date de mine (le repet aici, vedeai ca nu e chiar amatorism)... ;)  aici  ep 1 si aici ep 2 (blestemul zeilor)

ps, exact 58 minute mai arata upload-ul

Edited by xtremdriving, 19 March 2008 - 15:54.


#42
prodcomb

prodcomb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.03.2007
Dacă vă uitați cu atenție pe înregistrări o să vedeți o mulțime de reflexii datorate sistemului optic.
Deci încă o dată, nu este nimic interesant!!!

#43
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 prodcomb, on Mar 19 2008, 16:13, said:

Dacă vă uitați cu atenție pe înregistrări o să vedeți o mulțime de reflexii datorate sistemului optic.
Deci încă o dată, nu este nimic interesant!!!
Mda, alt expert. in curand va fi disponibila sursa la calitate mare...sa te vad atunci ce zici.
tocmai a dat eroare..:(  mai incerc o data...

Edited by xtremdriving, 19 March 2008 - 16:20.


#44
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
hmm...adresa e corecta insa cred ca trebuie sa asteptati ca are 270 mb

#45
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 xtremdriving, on Mar 19 2008, 14:43, said:

e filmat de pe un deal, undeva pe langa slobozia (piscul crasani, zona dacica cunoscuta AICI daca vrei sa vezi unde e zona, si AICI daca vrei sa vezi ca se intampla tot felul de alte fenomene, inclusiv BLESTEMUL ZEILOR..., inaltimea filmarii aproximativ 40 m.
nu sunt insecte. la distanta aia, trebuie sa fie ceva de dimensiunea unui porumbel, sau chiar mai mare...

Cum poti tu evalua distanta dintre obiectivul aparatului tau si acel obiect nu-mi dau seama. Eu cred ca acea distanta ar putea sa fie intre cativa mm si foarte multi km.
Daca ar fi fost cat un porumbel, in functie de distanta, sau ti-ar fi acoperit in totalitate obiectivul sau nu l-ai fi zarit deloc.
Man, ai un sistem al orientarii tare subred, sper ca nu esti la fel si la volan, ca s-a dus dracu toata aura ta. :P

Nu mai vorbesc de ce s-a spus deja, ca daca distanta pana la obiect ar fi fost comparabila cu cea pana la soare, o asemenea viteza ar fi fost improbabil de atins de un corp de asemenea dimensiuni. La un calcul simplu s-ar putea demonstra ca nici lumina nu "zboara" cu viteza aia.
La cate fenomene bazate pe iluzii optice poti gasi pe internet, te-ai trezit si tu sa te impiedici de un porumbel care a "cazut" din soare. Nu te-ai intrebat ca poate in momentul ala pamantul era cu susul in jos si probabil ca porumbelul s-a inaltat din soare? :D

Edited by kr0k0dilu, 19 March 2008 - 18:14.


#46
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 kr0k0dilu, on Mar 19 2008, 18:04, said:

Cum poti tu evalua distanta dintre obiectivul aparatului tau si acel obiect nu-mi dau seama. Eu cred ca acea distanta ar putea sa fie intre cativa mm si foarte multi km.
Daca ar fi fost cat un porumbel, in functie de distanta, sau ti-ar fi acoperit in totalitate obiectivul sau nu l-ai fi zarit deloc.
pai sa iti spun eu, ca aveam repere. dar nu are rost. tu le stii pe toate. marimea e raportata la marimea pasarii care trece prin cadru la o distanta de cca 100 m.
nu e batut in cuie, insa CELE mici trebuie sa fi fost cel putin cat un porumbel (cele mici nu se vad decat inultimul link, la rezolutie mare). Cel mare nu stiu. oricum de cateva ori mai mare.
acea distanta nu e sigur de cativa mm, ci sigur e intre 1 si 3 km.
nu am spus ca e neaparat ceva deosebit. am intrebat pe cineva care se pricepe daca stie. punct

#47
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 xtremdriving, on Mar 19 2008, 18:54, said:

pai sa iti spun eu, ca aveam repere. dar nu are rost. tu le stii pe toate. marimea e raportata la marimea pasarii care trece prin cadru la o distanta de cca 100 m.
nu e batut in cuie, insa CELE mici trebuie sa fi fost cel putin cat un porumbel (cele mici nu se vad decat inultimul link, la rezolutie mare). Cel mare nu stiu. oricum de cateva ori mai mare.
acea distanta nu e sigur de cativa mm, ci sigur e intre 1 si 3 km.
nu am spus ca e neaparat ceva deosebit. am intrebat pe cineva care se pricepe daca stie. punct

Asa, si pana la urma ce vrei sa insinuezi? Ca era meteorit?
Eu sunt convins ca era o particula de praf ce a trecut foarte aproape de obiectiv.
Nu au nici o relevanta reperele tale din moment ce tu interpretezi totul prin prisma filmului, iar in realitate, la fata locului, n-ai observat nimic din toate astea.
Marimea estimata a obiectului nu este relevanta daca nu ai stabilit in prealabil distanta, cu exactitate. Distanta estimata nu este de asemenea relevanta daca nu poti stabili cu exactitate marimea obiectului. Chiar nu constientizezi ca te invarti intr-un cerc vicios?

Si daca o sa apara cineva "care se pricepe daca stie" si o sa-ti spuna o banalitate de care nu vei fi multumit, o sa cauti pe altcineva "care se pricepe daca stie"? :D

#48
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu, pur si simplu e un subiect deschis si atat. nu vreau sa descopar eu niciun meteorit.
pur si simplu. e sau nu e un meteorit. chiar nu ma intereseaza, dar pt cunostita ta generala, daca era aproape nu focaliza, , deci e departe...

#49
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Se spune "pentru cunostintele tale generale...", nu cunostinta...
Trec peste faptul ca nici pe "n" nu te-ai obosit sa-l apesi...

Eu consider ca este imposibil sa fie un meteorit, ai promis ca pui sursa si vad ca nu doresti sa analizam si noi...

Cum explici multimea de obiecte din filmuletul meu de pe youtube ?
Alea tot meteoriti sunt ?

#50
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Scumpicuta, on Mar 20 2008, 09:28, said:

Se spune "pentru cunostintele tale generale...", nu cunostinta...
Trec peste faptul ca nici pe "n" nu te-ai obosit sa-l apesi...

Eu consider ca este imposibil sa fie un meteorit, ai promis ca pui sursa si vad ca nu doresti sa analizam si noi...

Cum explici multimea de obiecte din filmuletul meu de pe youtube ?
Alea tot meteoriti sunt ?
mda, e un post pus dupa 12 ore de computer. in fine...  Vezi sa nu imi aduc aminte de discutia cu locatia de filmare care e mai grava decat o simpla eroare la oboseala. ca nu stiai ca exista in jargon locatie de filmare.  ;)
am pus sursa (de 2 ori am dat linkul)  inca o data aici, dar e in format QT, o sa il pun acum la incarcat si pe ftp. (NU AM TIMP SA STAU PE FORUM SA INCARC filmulete. am zis ca incerc sa pun. nu am reusit, o sa il pun in curand si pe ftp desi e in acelasi format ca in linkul de mai sus)
nu explic in niciun fel. nu ma pricep. nu stiu ce sunt. asteptam raspunsuri, insa nu cu vrajeala de efecte optice ca alea daca erau imi dadeam singur seama...

LE: ftp-u; tau spune  Serverul de la 86.121.253.73 nu răspunde suficient de rapid.   o sa mai incerc

Edited by xtremdriving, 20 March 2008 - 10:07.


#51
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 xtremdriving, on Mar 20 2008, 09:53, said:

mda, e un post pus dupa 12 ore de computer. in fine...  Vezi sa nu imi aduc aminte de discutia cu locatia de filmare care e mai grava decat o simpla eroare la oboseala. ca nu stiai ca exista in jargon locatie de filmare.  ;)
am pus sursa (de 2 ori am dat linkul)  inca o data aici, dar e in format QT, o sa il pun acum la incarcat si pe ftp. (NU AM TIMP SA STAU PE FORUM SA INCARC filmulete. am zis ca incerc sa pun. nu am reusit, o sa il pun in curand si pe ftp desi e in acelasi format ca in linkul de mai sus)
nu explic in niciun fel. nu ma pricep. nu stiu ce sunt. asteptam raspunsuri, insa nu cu vrajeala de efecte optice ca alea daca erau imi dadeam singur seama...

LE: ftp-u; tau spune  Serverul de la 86.121.253.73 nu răspunde suficient de rapid.   o sa mai incerc

Am vazut diverse reportaje la tv, in care reputati experti si oameni de stiinta isi dadeau cu parerea, neavand curaj sa traga concluzii ferme, asupra altor fenomene (concluzionate de majoritatea ca iluzii optice) multe dintre ele fiind chiar mai clare decat al tau, surprinse de asemenea in fotografii sau filme. Faptul ca tu vii acum si spui ca iti poti da seama cu usurinta de existenta sau nu a unei iluzii optice pune capac la toate. Esti intr-adevar un expert ... in materie de laudarosenie, teribilism si lipsa de realism.
Te intreb eu atunci, cine-i cel care promoveaza mai tare atitudinea de atotstiutor, cu care-i acuzi atat de superficial pe altii? ;)

Edited by kr0k0dilu, 20 March 2008 - 14:44.


#52
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Lasa ca am vazut si eu alea despre care vorbesti tu. Man, hai sa iti explic. Camera era NEMISCATA, scharf-ul (clatitatea) pe infinit (ceea ce inseamna ca primii metri nu au claritate dar obiectul respectiv e cat se poate de clar, rezulta ca erau la distanta mai mare de cativa metri, deci exclus insecte). Ptca am fost de multe ori in locul ala, stiu cu aproximatie topografia terenului (exista o sosea paralela, un sat sub deal si un deal foarte lung in dreapta care te pot ajuta ca repere), si pot aproxima distanta la care au fost. In functie de distanta focala a obiectivului am putut aproxima si distanta la care trece pasarea ca fiind ~ 100 m de aparat, iar in functie de toate datele astea am putut aproxima marimea obiectelor.
Habar nu am ce sunt alea, dar nu e nici iluzie optica, reflexe etc, nici muste, insecte

Edited by xtremdriving, 20 March 2008 - 14:51.


#53
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Atunci ia camera si repeta filmarea...

Daca nu va apare din nou, inseamna ca afost meteorit...

Insa lipsa oricarei urme de fum, ma face sa cred ca a fost altceva...

Repet, daca observi traiectoria cu atentie, vei observa ca e curbilinie, ca si cum un obiect a fost aruncat din partea dreapta...
Poate un obuz de la vreo unitate militara...

#54
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Nu te-ai gandit niciodata ca poate era un OZN????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate