Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Concediu restat din anul precedent, cu complicatii

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
bizthing

bizthing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2008
Buna,

Dores sa va expun pentru sfaturi o problema din punct de vedere al angajatorului, legata de concediul restant, intr-un context mai special.

Incepind din luna Februarie 2008 am preluat o mica firma (4 angajati). Deoarece cel care mi-a vindut-o nu mi-a spus de fapt motivul vinzarii (probabil altfel nici n-ar fi putut vinde), dedus de mine ca fiind probleme serioase cu atitudinea angajatilor, am ajuns in urmatoarea situatie: am observat ca angajatii sint foarte uniti in activitati prin care ma fura (nu inregistreaza toate incasarile sau le inregistreaza cu valori mai mici, folosesc serviciile firmei pt. cunostinte fara ca acestea sa plateasca, lipsesc in timpul programului fara sa ma anunte, isi selecteaza clientii dupa cum cred ei ca le vor da "ciubuc" etc. etc.), firma fiind acum mult pe minus. Le-am atras atentia asupra acestor lucruri, insa toti au negat vehement, eu stiind aceste lucruri ca sigure deoarece intre timp am montat un sistem de supraveghere video, care in cele citeva inregistrari din perioada de proba de 2 zile mi-a confirmat aceste suspiciuni (in perioada de proba a acestui sistem nu i-am anuntat despre el asa ca ei s-au comportat "normal", am facut-o dupa cele 2 zile).
Ca urmare a celor aflate, m-am hotarit sa inlocuiesc una din persoane, propunindu-i sa incheiem CIM cu acordul partilor, si in plus prin acord verbal, perioada de la semnarea acestei decizii de incetare pina la data efectiva a incetarii (7 zile lucratoare), sa fie platita ca si cum ar fi fost lucrata, insa fara ca persoana sa mai vina la lucru. Decizia a fost semnata de ambele parti, eu i-am platit banii, persoana a scris pe decizie suma primita.

Recent aceasta persoana a revenit cu pretentia de a-i plati inca 7 zile de concediu de odihna, pe care nu l-a efectuat de anul trecut pina acum (firma a fost infiintata in Sept. 2007).
Raspunsul meu a fost urmatorul (verbal):
1) Eu nu sint responsabil pt. cheltuieli legate de CO pe perioada in care nu am avut firma in administrare. In plus, nici nu stiu daca persoana in cauza a avut sau nu concediu anul trecut.
2) Din cite stiu eu, concediul nu este transferabil in urmatorul an, daca nu a fost luat in anul de drept din cauze care tin de angajat. Sau altfel spus, ar trebui sa-mi aduca dovada de la fostul administrator ca el nu a avut CO pe anul trecut din cauza angajatorului de atunci.
3) Concediul fiind practic o perioada de timp in care angajatul este platit dar nu presteaza activitati, persoana deja se afla intr-o astfel de situatie de 7 zile lucratoare.

Va rog sa ma sfatuiti daca aceste argumete sint valide sau nu dpdv legal (pot fi prezentate la ITM, in instanta), daca as mei avea alte argumente sau altceva as putea face, avind in vedere contextul mai aparte in care ma aflu, si ca ma astept la sicane si pe mai departe pe acest subiect.

Multumesc!

#2
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Cand ai preluat firma, implicit ai preluat si obligatiile existente acesteia, deci argumentul tau nu va sta in picioare in caz de eventual litigiu.  
Potrivit codului muncii concediul de odihna neefectuat in anul calendaristic in curs trebuie efectuat pana la sfarsitul anului urmator. (Deci - se transfera de pe un an pe altul).
Art. 141 din Codul muncii spune tot:
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
   (2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
   (3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
   (4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Daca a avut zile restante de concediu din 2007 si nu si le-a luat in 2008 atunci la incetarea contractului trebuia sa compensezi in bani si zilele din 2007.
In caz de litigiu inceput de fostul salariat , tot potrivit Codului Muncii, sarcina probei e rasturnata, in sensul ca nu salariatul (fostul) ca reclamant e obligata sa dovedeasca cele afirmate ci tu, ca angajator trebuie sa dovedesti ca pretentiile salariatului sunt neintemeiate.  
In evidentele firmei ar trebui sa apara zilele lucrate , zilele de CO (potrivit legii firma e obligata sa tina evidenta orelor prestate , ca urmare ar trebui sa apara si Concediile acordate salariatilor) .
Daca evidentele sunt necorespunzatoare.....

#3
yuppy

yuppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.04.2007

View Postbizthing, on Mar 14 2008, 13:07, said:

Buna,

Dores sa va expun pentru sfaturi o problema din punct de vedere al angajatorului, legata de concediul restant, intr-un context mai special.

Incepind din luna Februarie 2008 am preluat o mica firma (4 angajati). Deoarece cel care mi-a vindut-o nu mi-a spus de fapt motivul vinzarii (probabil altfel nici n-ar fi putut vinde), dedus de mine ca fiind probleme serioase cu atitudinea angajatilor, am ajuns in urmatoarea situatie: am observat ca angajatii sint foarte uniti in activitati prin care ma fura (nu inregistreaza toate incasarile sau le inregistreaza cu valori mai mici, folosesc serviciile firmei pt. cunostinte fara ca acestea sa plateasca, lipsesc in timpul programului fara sa ma anunte, isi selecteaza clientii dupa cum cred ei ca le vor da "ciubuc" etc. etc.), firma fiind acum mult pe minus. Le-am atras atentia asupra acestor lucruri, insa toti au negat vehement, eu stiind aceste lucruri ca sigure deoarece intre timp am montat un sistem de supraveghere video, care in cele citeva inregistrari din perioada de proba de 2 zile mi-a confirmat aceste suspiciuni (in perioada de proba a acestui sistem nu i-am anuntat despre el asa ca ei s-au comportat "normal", am facut-o dupa cele 2 zile).
Ca urmare a celor aflate, m-am hotarit sa inlocuiesc una din persoane, propunindu-i sa incheiem CIM cu acordul partilor, si in plus prin acord verbal, perioada de la semnarea acestei decizii de incetare pina la data efectiva a incetarii (7 zile lucratoare), sa fie platita ca si cum ar fi fost lucrata, insa fara ca persoana sa mai vina la lucru. Decizia a fost semnata de ambele parti, eu i-am platit banii, persoana a scris pe decizie suma primita.

Recent aceasta persoana a revenit cu pretentia de a-i plati inca 7 zile de concediu de odihna, pe care nu l-a efectuat de anul trecut pina acum (firma a fost infiintata in Sept. 2007).
Raspunsul meu a fost urmatorul (verbal):
1) Eu nu sint responsabil pt. cheltuieli legate de CO pe perioada in care nu am avut firma in administrare. In plus, nici nu stiu daca persoana in cauza a avut sau nu concediu anul trecut.
2) Din cite stiu eu, concediul nu este transferabil in urmatorul an, daca nu a fost luat in anul de drept din cauze care tin de angajat. Sau altfel spus, ar trebui sa-mi aduca dovada de la fostul administrator ca el nu a avut CO pe anul trecut din cauza angajatorului de atunci.
3) Concediul fiind practic o perioada de timp in care angajatul este platit dar nu presteaza activitati, persoana deja se afla intr-o astfel de situatie de 7 zile lucratoare.

Va rog sa ma sfatuiti daca aceste argumete sint valide sau nu dpdv legal (pot fi prezentate la ITM, in instanta), daca as mei avea alte argumente sau altceva as putea face, avind in vedere contextul mai aparte in care ma aflu, si ca ma astept la sicane si pe mai departe pe acest subiect.

Multumesc!





Salut!

    ..... Probabil si tu esti unul dintre cei care se ntreaba " pentru ce dracu imi trebuie mie regulament intern si alte hartoage aiurea cerute de stat?" Raspunsul la intrebare este usor de intuit. La fel si raspunsul la intrebarea "pentru ce sa platesc un jurist, sa se plimbe pe aici toata ziua si sa dea din gura? lasa ca stiu eu mai bine ce sa fac, eventual mai intreb contabilul"  :lol: Cam asa fac multi, dupa care se trezesc cu cate un angajat indartnic si au doar de suferit...
   Foarte pe scurt:
    Ce nu intelegi tu este ca relatia de munca este intre societate si salariat si NU intre administratorul societatii si salariat; deci, firma poate sa isi schimbe de 100 de ori asociatii sau administratorii, acest lucru nu are nicio relevanta asupra raportului de munca. Nu administratorul da adeverinte salariatului, ci societatea da adeverinte.
    E drept ca tu personal nu esti responsabil cu plata concediului neefectuat, insa SOCIETATEA ESTE!!!
    Pentru restul problemelor legate de comportamentul salariatilor, posibilitatea sanctionarii lor etc etc ,....... e bine sa contactezi urgent un jurist si sa te pui la punct cu toate actele pe care nu le ai (din cate inteleg eu), dar care sunt obligatorii!!! In cazul in care vrei sa te ocupi singur de problemele astea, atunci ia in brate legislatia muncii (NU doar Codul muncii) si studiaza cu atentie, DAR, NU interpreta toate prevederile in folosul tau ca angajator (iti spune cineva care este si angajator...).
   Si roaga-te sa nu ajungi in instanta cu litigii pe dreptul muncii, ca atunci vei vedea cate documente iti lipsesc si cat de complexe trebuie sa fie acestea!!! :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate