Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

VOLKSBANK - Comision de risc!

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
oanachicu

oanachicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2010

 tiz, on 11th July 2010, 04:03, said:

Am fost la Volskbank pentru a solicita alinierea la OUG50 si mai ca am fost scuipat in fata. Mi s-a spus cu zambtul pe buze ca ei au la dispozitie 90 de zile pentru asta si nu vor face nimic mai devreme. Am incercat sa discut cu ei si le-am spus sa nu interpreteze cum vor ei, ca legea este clara si e sunt obligati la cererea mea sa se alinieze la lege acum si nu peste 90 zile, dar degeaba. Am depus o cerere dar mi s-a spus ca oricum va fi refuzata (sic!) si ca ei NU au un termen in care sa dea un raspuns, ca nu sunt companie de stat! Dar ca prin amabilitatea lor voi primi un raspuns in 40 zile, daca se poate ....
Drept urmare pasul urmator a fost ANPC. Astept sa se mai stranga astfel de reclamatii si poate ii vor forta cumva ...
Partea proasta este ca si aia de la ANPC sunt niste dobitoci .... Cica ei au iterpelat bancile in urma atator reclamatii dar ca bancile le raspund ca au 90 zile termen ...
Nu legea e neclara si nici proasta nu e, ci dobitocii care nu stiu sa o aplice! Auzi, cica asa le-au spus bancile ...

In fine, am auzit din niste surse din interior ca Volksbank pregateste niste mizerii, gen atacul legii pe la curtea constitutionala si altele, plus inglobarea comisioanelor in alte tipuri de comisioane/taxe, dar astfel incat ei sa nu piarda nimic.
Deci atentie la ce semnati, ca una spun si alta pun pe hartie!
Si inca o chestie: Daca nu sunteti de acord cu ce va dau ei, dati IN SCRIS cu numar de intregistrare !
Altfel, daca doar nu semnati, nu aveti nicio dovada ca nu ati fost de acord, pentru ca legea spune ca nesemnarea actelor aditionale inseamna acordul tacit !!! Si probabil Volksbank se va folosi de treaba asta pentru a impune conditii cu care sa nu fiti de acord! Adica nu ai semnat inseamna ca esti de acord tacit ...

Niste mizerabili ordinari ....





Tu cum ai comisionul de risc trecut? pe toata perioada creditului sau doar pe 12/24 luni?
Eu am pe toataperioada, scris atat la conditii specifice, cat si la conditii generale.
Cei din procesul respectiv au avut scris una la conditii generale si alta la conditii specifice, si cred ca de-aia a fost considerat clauza abuziva... E doar o presupunere de-a mea ...

DA, am comisionul trecut pe toata perioada, la fel ca si tine. Avocatul mi-a spus ca este clauza abuziva, si ca trebuie eliminat, iar banii incasati trebuie returnati, deci nu conteaza.

#20
tibache76

tibache76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2010
eu am depus o notificare catre ei.luna asta trebuie sa-mi dea un raspuns dupa care fac plangere la O.P.C.daca nici ei nu o rezolva ii dau in judecata.in mod logic se judeca pe un precedent si sigur castig.
  pe site-ul celor de la A.N.P.C. este un comunicat in care se spune ca ei trebuie sa midifice contractele in 90 de zile dar clauzele care nu sunt in o.g. 50 sunt nule incepand cu 21.06.2010 deci nu trebuie platite.
  o.g.50 nu este ambigua(cum spunea cineva mai sus) este foarte clara.la art. 36 se specifica cele 4 comisioane pe care banca le poate baga intru-un contract iar cel mai tare este art.35 pct.b care nu ii lasa sa introduca clauze care nu au fost prinse in vechiul conract
art 35 pct.b:B) se interzice introducerea si perceperea de noi taxe, comisioane, tarife, speze bancare sau orice alte costuri aferente contractului, cu exceptia costurilor specifice unor servicii suplimentare solicitate in mod expres de consumator, neprevazute in contract si care nu erau oferite consumatorilor la data incheierii acestuia. Aceste costuri neprevazute vor fi percepute numai pe baza unor acte aditionale acceptate de consumator. Sunt exceptate costurile impuse prin legislatie;
Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent, compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.
   daca mai vrea cineva model de notificare adresa de mail este [email protected]

#21
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
Atrag insistent atentia asupra Art. 95 aliniatul 5:

Nesemnarea de catre consumator a actelor aditionale prevazute la alin.2 este considerata accepare tacita !

Deci chiar daca ei iti baga sub nas alte clauze care nu sunt conforme cu OUG si tu nu esti de acord si nu le semnezi, se considera ca ESTI de acord!
Si Volksbank  VA FACE treaba asta! Au mai facut-o si o vor mai face.
Deci inca o data, daca nu sunteti de acord cu clauzele, DATI IN SCRIS cu numar de inregistrare!

#22
Gil1973

Gil1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2008
Azi am depus si eu o notificare la VBR pentru eliminarea din conventia de credit a catorva clauze considerate de mine abuzive, printre care si comisionul de risc. Practic este a doua notificare pe care o adresez VBR, cealalta fiind transmisa in 2008 cand imi modificase in mod unilateral dobanda sin in urma careia a revenit la cea initiala (care normal era fixa !!!).
      Acum am cerut sa imi fie returnati banii care i-am platit in plus cat timp am platit rate marite (cu majorari cu tot)si totodata sa imi fie returnate si sumele platite cu titlu de "comision de risc". Eu le-am solicitat sa imi raspunda in 15 zile, iar cei de la banca mi-au spus ca imi raspund in 40 zile !? nu stiu de unde au stabilit ei termenul asta !
      Voi ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

PS: va pun in attach notificarea depusa de mine in speranta ca o sa vin in ajutorul celor care inca nu au facut acest pas si au nevoie de ceva surse de inspiratie !

Attached Files



#23
tibache76

tibache76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2010

 Gil1973, on 19th July 2010, 20:24, said:

Azi am depus si eu o notificare la VBR pentru eliminarea din conventia de credit a catorva clauze considerate de mine abuzive, printre care si comisionul de risc. Practic este a doua notificare pe care o adresez VBR, cealalta fiind transmisa in 2008 cand imi modificase in mod unilateral dobanda sin in urma careia a revenit la cea initiala (care normal era fixa !!!).
      Acum am cerut sa imi fie returnati banii care i-am platit in plus cat timp am platit rate marite (cu majorari cu tot)si totodata sa imi fie returnate si sumele platite cu titlu de "comision de risc". Eu le-am solicitat sa imi raspunda in 15 zile, iar cei de la banca mi-au spus ca imi raspund in 40 zile !? nu stiu de unde au stabilit ei termenul asta !
      Voi ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

PS: va pun in attach notificarea depusa de mine in speranta ca o sa vin in ajutorul celor care inca nu au facut acest pas si au nevoie de ceva surse de inspiratie !
       legea ii obliga sa-ti raspunda in 30 de zile.dupa aceasta perioada poti sa te adresezi o.p.c-ului

apropo de ce spune tiz:chiar daca este considerat acord tacit aveti la dispozitie 15 zile inainte de a semna pt. studierea contractului.daca este ceva in neregula mergeti la o.p.c.legea le da dreptul sa "arda" bancile :thumbup:
   atasez si eu un model de plangere poate va ajuta
   pe 21 trebuie sa primesc raspuns de la ei.o sa va tin la curent

Attached Files



#24
Catmar

Catmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.03.2008
A primit cineva mesaj de la Volksbank+Eastbridge cum ca sunt necesare poze noi cu apartamntul pentru reevaluare? Aveti idee ce este in spatele acestei operatiuni?

#25
crissdemon

crissdemon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2008
Sper sa nu bat campii prea tare, dar ... ma gandesc, ca asemeni multor oameni, risc sa devin sclavul bancii.

Dintr-un credit de cca 71000 CHF luat la sfarsitul lui 2007, am rambursat anticipat, in primul an, 28000 CHF. (pe scurt, m-am mutat de la 2 la 3 camere). In ultima perioada, preturile la apartamente au scazut in mod real cu mai mult de 30% iar francul a ajuns de la 1.9 la 3.2 lei. Nu mai vorbesc de salariu care intra si el la apa cu 25%. Daca devalorizarea leului continua, salariul poate deveni mai mic decat rata.

OK. Incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu o sa mai pot sa platesc rata. Dar nu inteleg de ce sa port numai eu povara creditului si banca doar sa castige de pe urma mea.
Daca nu-l mai pot plati, sa-l ia banca si sa ma lase in pace.

#26
viorica532002

viorica532002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2010
Salut !
Suntem si noi in aceeasi situatie cu comisionul de risc abuziv. Am facut demersurile pentru a-i da in judecatadar costurile sunt destul de mari.
Daca exista persoane din Buzau  aflate in aceeasi situatie si care doresc sa scape de acest comision va lasam adresa de mail. Cu cat suntem mai multi cu atat cheltuielile sunt mai usor de suportat si avem mai multe sanse de reusita.
[email protected]

#27
sisemn

sisemn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.04.2010
PETITIE CONTRA COMISIOANELOR ABUZIVEVisit My Website

Buna tuturor. Am trimis si eu cerere de scoatere a comisionului abuziv de risc si bineinteles ca am primit raspuns negativ.

Am deschis aceasta petitie online , ca un pas in vederea eliminarii acestui comision, care, dupa strangerea unui numar mare de semnaturi,  va ajunge la ANPC si la Asociatia Romana a Bancilor .
Daca sunteti in aceeasi situatie , de neacceptat, de a plati comisioane bancilor ,situate in afara legii , va rog sa va alaturati noua prin semnarea acestei petitii si sa comunicati si altora .  

http://www.petitieon...-p44666053.html

#28
gbac

gbac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2009

 sisemn, on 21st July 2010, 20:33, said:

PETITIE CONTRA COMISIOANELOR ABUZIVEVisit My Website

Buna tuturor. Am trimis si eu cerere de scoatere a comisionului abuziv de risc si bineinteles ca am primit raspuns negativ.

Am deschis aceasta petitie online , ca un pas in vederea eliminarii acestui comision, care, dupa strangerea unui numar mare de semnaturi,  va ajunge la ANPC si la Asociatia Romana a Bancilor .
Daca sunteti in aceeasi situatie , de neacceptat, de a plati comisioane bancilor ,situate in afara legii , va rog sa va alaturati noua prin semnarea acestei petitii si sa comunicati si altora .  

http://www.petitieon...-p44666053.html
Buna seara,
Stie cineva daca exista un precedent, daca a castigat cineva in instanta anularea comisionului de risc si restituirea retroactiv pe perioada creditului?
Multumesc

#29
gpeforum

gpeforum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2008

 oanachicu, on 3rd July 2010, 19:09, said:

Eu am aceeasi problema ca si tine.
Am vorbit cu un avocat specializat in astfel de lucruri, care a mai castigat impotriva lor. Mi-a spus ca se poate obtine comisionul dat pana acum si anularea comisionului de risc pentru viitor, dar numai prin proces. Ca ei nu vor da niciodata banii inapoi, cu atat mai putin sa respecte Ordonanta 50, care este destul de ambigua. Deja le-am trimis o convocare la conciliere si asteptam sa-i dam in judecata.

Oana, esti din Bucuresti?
Poti sa dai mai multe date despre ce ai mai facut? Poti sa-mi recomanzi avocatul tau?
Eu am trimis o notificare, dar facuta de mine, in care nu am cerut restituirea comisionului de pana acum, ci doar eliminarea lui conform OUG 50. Nu am primit, desigur, nici un raspuns, iar la ghiseu mi s-a spus ca nu va fi eliminat, pentru ca era in contract cand am semnat... Bine, nu m-a prostit fata aia, i-am spus ca ei in contract puteau sa scrie si sa dau cuiva in cap, nu inseamna ca e si legal.
In fine, nu prevad o solutionare asa simpla, plus ca mi-as dori sa-mi recuperez banii dati pe comision pana acum, din pacate, tocmai din cauza ratei stau prost de tot cu banii si nu stiu cat cere un avocat, daca ar fi de acord sa primeasca un procent din "castig", daca se poate numi asa recuperarea pagubei...
In fine, ce sfaturi si informatii mai ai?

#30
half-life

half-life

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 16.02.2006
la faza cu termenul de raspuns: vedeti daca acele sereleuri sunt certificate ISO daca sunt certificate vedeti conditiile de certificare pe care le incalca. In cazul unor incalcari va adresati in scris organismului de certificare si cereti retragerea sau reevaluarea certificarii. Sunt societati private nu de stat.
De asemenea nu va luati dupa OUG 50 ci dupa avizul dat de BNR si conditiile impuse de BNR pentru a functiona.

#31
gpeforum

gpeforum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2008

 half-life, on 30th July 2010, 11:22, said:

la faza cu termenul de raspuns: vedeti daca acele sereleuri sunt certificate ISO daca sunt certificate vedeti conditiile de certificare pe care le incalca. In cazul unor incalcari va adresati in scris organismului de certificare si cereti retragerea sau reevaluarea certificarii. Sunt societati private nu de stat.
De asemenea nu va luati dupa OUG 50 ci dupa avizul dat de BNR si conditiile impuse de BNR pentru a functiona.

De ce sa nu ne luam dupa OUG?
Nu e o lege? Nu trebuie respectata?

#32
half-life

half-life

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 16.02.2006
nu te iei dupa oug ca nu e lege chiar tu ai spus! este ordonanta de urgenta, sistemul legislativ normal (nu cel din romania) nu se bazeaza pe emiterea de OUG ci pe legi.
OUG e ambigua si nu anuleaza legile vechi!
Daca tu vrei sa o respecti foarte bine! mai gandeste-te ca acest oug anuleaza vechiul contract de credit si atat, asta inseamna ca banca poate maine sa iti ceara toti banii inapoi conform legii!

#33
gpeforum

gpeforum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2008
Nu ma pricep prea bine, dar daca OUG e in vigoare, ma gandesc ca nu s-ar da daca cu ar avea nici o valoare legislativa. Chiar nu inteleg, ca e lege, ca e ordonanta, nu trebuie respectata?
Si te contrazic, ambigua nu e, e foarte clara din punctul meu de vedere. Ce e ambiguu?

In privinta declararii creditului scandet, nu zic inimc pentru ca nu am cercetat, dar sunt sigura ca trebuie sa existe niste reglementari care sa nu permita bancii sa faca asta oricand si oricum.

Si revin: un avocat cu experienta pe zona asta si pe care sa si-l poata permite un platitor de credit, stie cineva?
Multumesc.

 half-life, on 30th July 2010, 15:25, said:

nu te iei dupa oug ca nu e lege chiar tu ai spus! este ordonanta de urgenta, sistemul legislativ normal (nu cel din romania) nu se bazeaza pe emiterea de OUG ci pe legi.
OUG e ambigua si nu anuleaza legile vechi!
Daca tu vrei sa o respecti foarte bine! mai gandeste-te ca acest oug anuleaza vechiul contract de credit si atat, asta inseamna ca banca poate maine sa iti ceara toti banii inapoi conform legii!


#34
panselvolksbank

panselvolksbank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2010
CERBULESCU CONSTANTIN STEFAN CEL MARE ION SUNT DOI DINTRE ANPCISTI CARE TIN IN BRATE VOLKSBANK PRIMUL PENTRU BANI AL DOILEA PENTRU CA FETITA E IN BOARD LA BANCA CERBULESCU ACCEPTA DEROGARI DE LA OUG 50 CU RASPUNSURI CATRE ARB CU DOUA MARJE IN UNA SINGURA SI INDICATOR LIBOR EURIBOR ETC COMISIONUL DE RISC TREBUIE SA IL SCOATA DACA NU IL MASCHEAZA IN MARJA????????????

#35
SaraBlue

SaraBlue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.01.2007
http://www.gandul.in...procese-6811089

#36
joesatri

joesatri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.01.2007
Pentru toti cei interesati exsita grupuri de discutii pe yahoo:

http://finance.group...tiVB_Bucuresti/

Spuneti tuturor cunoscutiilor cu probleme la VB sa intre in aceasta lista, exista o comunitate mare care creste in fiecare zi.
Numai uniti putem castiga!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate