Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

VOLKSBANK - Comision de risc!

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 lightpawn, on 07 ianuarie 2014 - 21:34, said:

Acum, în decembrie 2013, m-au abordat cu o ofertă. ..... cică să semnăm un act adițional prin care se elimină comisionul de risc și dobânda devine fixă (specificat clar).
M-a sunat azi să mă întrebe ce am hotărât, că doar săptămâna asta mai e valabilă oferta. I-am amintit de propunerea mea, aparent uitase, a zis că revine pe după-amiază... a revenit și mi-a zis că de la București i s-a spus că oferta nu e negociabilă, că e la limită pentru ei ca și profitabilitate, etc.

Păreri, idei?

Merci.

Am un prieten care are la ei credit in CHF, nu a semnat actul aditional (acum un an sau 2 parca a fost perioada cand se semnat aditionale) prin care eliminau/modificau/schimbau denumirea comisionului de risc pentru ca nu i s-a parut in regula ce cereau ei.
Anul trecut ia dat in judecata pe subiectul comision de risc, in Noiembrie a avut sentinta definitiva ca a castigat procesul.
I-au dat inapoi banii platiti pana acum pentru comision de risc iar rata a scazut cu 30%.
Parerea mea este sa mergi cu contractul sa-l citeasca un avocat, iti va spune el ce e de facut.
Daca semnezi actul aditional cu modificarea comisionului de risc nu cred ca vei mai putea avea castig de cauza la un eventual proces.

#92
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 denky, on 07 ianuarie 2014 - 23:11, said:

In plus, 30 euro aia mai bine intra in contul copilului, sunt 360 pe an , inmultit cu cați ani mai vrei sa ai credit, iese ceva. Bafta.
Inca ceva, zi-le de o refinanțare in alta parte, eu am dae 5,2%  la bcr! fara comisioane lunare sau alte aiureli.
Cu 30€ ar scă dea rata acum, față de anuitatea "la zi", nu e vorba de o scădere lunară liniara; am spus, per total aș "câștiga" ~3000€

Ref. DAE; 5.2%?!? Sigur?!? Mi se pare mult prea mică, față de ce e pe piață. Când e contractat creditul, în ce monedă? Ipotecar sau altceva?

 penciuc, on 08 ianuarie 2014 - 08:56, said:


Am un prieten care are la ei credit in CHF, nu a semnat actul aditional (acum un an sau 2 parca a fost perioada cand se semnat aditionale) prin care eliminau/modificau/schimbau denumirea comisionului de risc pentru ca nu i s-a parut in regula ce cereau ei.
Anul trecut ia dat in judecata pe subiectul comision de risc, in Noiembrie a avut sentinta definitiva ca a castigat procesul.
I-au dat inapoi banii platiti pana acum pentru comision de risc iar rata a scazut cu 30%.
Parerea mea este sa mergi cu contractul sa-l citeasca un avocat, iti va spune el ce e de facut.
Daca semnezi actul aditional cu modificarea comisionului de risc nu cred ca vei mai putea avea castig de cauza la un eventual proces.
N-am timp de stat acum prin tribunale, nu pentru câteva mii de euro; cinstit vorbind, când am semnat contractul de credit, mi-am asumat acel cost (care includea și CR).

Ei vor acum să-și securizeze contractele, prin eliminare CR și stabilire clară a dobânzii fixe. Limpede.
Daca semnez, salvez 3000€ dar parchez definitiv subiectul, e clar
Dacă nu semnez, rămâne opțiunea în care achit creditul la un moment dat și-i dau atunci în judecată pentru restituie CR. Astea 2 opțiuni le văd acum, dat fiind că au respins negocierea.

#93
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 lightpawn, on 08 ianuarie 2014 - 15:05, said:


Cu 30€ ar scă dea rata acum, față de anuitatea "la zi", nu e vorba de o scădere lunară liniara; am spus, per total aș "câștiga" ~3000€

Ref. DAE; 5.2%?!? Sigur?!? Mi se pare mult prea mică, față de ce e pe piață. Când e contractat creditul, în ce monedă? Ipotecar sau altceva?


N-am timp de stat acum prin tribunale, nu pentru câteva mii de euro; cinstit vorbind, când am semnat contractul de credit, mi-am asumat acel cost (care includea și CR).

Ei vor acum să-și securizeze contractele, prin eliminare CR și stabilire clară a dobânzii fixe. Limpede.
Daca semnez, salvez 3000€ dar parchez definitiv subiectul, e clar
Dacă nu semnez, rămâne opțiunea în care achit creditul la un moment dat și-i dau atunci în judecată pentru restituie CR. Astea 2 opțiuni le văd acum, dat fiind că au respins negocierea.
Am nevoi pers cu ipoteca, e de prin toamna lui 2011.

#94
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
CLAUZE ABUZIVE. Un grup de clienţi ai Volksbank a câştigat irevocabil în instanţă un proces pe CLAUZE ABUZIVE privind comisionul de risc şi alte comisioane din contractele de credit, precum şi modificarea unilaterală a dobânzii, decizia publicată miercuri de Tribunalul Bucureşti vizând 315 contracte de credit.

CLAUZE ABUZIVE. "Respinge recursul ca nefondat. Obligă recurenta la plata cheltuielilor de judecată către intimată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică azi", se arată în decizia Tribunalului Bucureşti.
CLAUZE ABUZIVE. Judecătoria Sector 2, prima instanţă de judecată, a constatat caracterul abuziv al clauzelor care instituie dreptul băncii să revizuiască rata dobânzii în cazul unor schimbări semnificative pe piaţa monetară, precum şi clauzele care instituie comisionul de risc, redenumit, după caz, comision de administrare.
CLAUZE ABUZIVE. "Credem că nimeni nu este în măsură să facă aprecieri asupra unor decizii ale instanţelor, fie ele negative sau pozitive. Există atât sentinţe favorabile băncii, cât şi sentinţe precum cea în discuţie, ceea ce ne face să credem că suntem încă departe de a avea o concluzie pe acest subiect. Ca şi până acum, Volksbank respectă şi pune în aplicare toate deciziile instanţelor şi îşi asumă atât eşecurile, cât şi victoriile", au declarat pentru Mediafax reprezentaţi ai băncii.
CLAUZE ABUZIVE. Prima instanţă, a cărei hotărâre a fost menţinută şi de Tribunalul Bucureşti, a calificat ca abuzive şi clauzele care instituie următoarele comisioane, dacă sunt incluse în contract: comisionul de administrare garanţii, comisionul de rezervă minimă obligatorie şi comisionul monitorizare poliţe de asigurare.
CLAUZE ABUZIVE. Totodată, instanţa a decis că sunt abuzive clauzele care stabilesc obligaţia împrumutatului de a încheia contractul de asigurare cu o societate de asigurări parteneră sau agreată de bancă şi dreptul băncii de a alege noua societate de asigurări care reînnoieşte poliţa.
CLAUZE ABUZIVE. Judecătoria Sector 2 a considerat că sunt abuzive şi unele clauze privind declararea scadenţei anticipate.
Curtea a constat nulitatea absolută a clauzelor enumerate mai sus şi, în consecinţă, a clauzelor din actele adiţionale la convenţiile de credit, din notificări sau din comunicările care au modificat tipul dobânzii din fixă în variabilă, în lipsa acordului împrumutatului în acest sens sau care au modificat rata dobânzii.
"Obligă pârâta să restituie reclamanţilor sumele încasate cu titlu de comision de risc (după caz, redenumit comision de administrare credit), de dobândă majorată şi de comision rezervă minimă obligatorie, de la data încheierii convenţiei de credit la zi. Respinge celelalte capete ale cererii, ca neîntemeiate. Obligă pârâta la plata către reclamanţi a sumei de 217 lei, pentru fiecare reclamant din tabel care nu a renunţat la judecată şi nu a încheiat tranzacţie, cu titlu de cheltuieli de judecată", se arată în decizia Judecătoriei Sector 2.
Grupul format din 580 de clienţi a fost reprezentat de casa de avocaturã Piperea&Asociaţii.

Sursa : http://www.realitate...ii_1369628.html

#95
rule

rule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Hello

Am tot cautat si nu am gasit nici un forum unde sa se discute despre oferta de refinantare oferita de VB/BT.
https://ofertachf.vo...bNovatie/SignIn

Daca cineva are un link pls share


Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate