Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Spor de toxicitate

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Am si eu o intrebare referitoare la sporul de toxicitate: lucrez la un laborator chimic unde, evident, exista substante mai mult sau mai putin toxice: acizi (clorhidric, sulfuric de concentratii mari, peste 40%), baze, solventi, amoniac, etc. Unele substante sunt chiar foarte periculoase, fiind inscrise pe lista celor cu potential cancerigen. Angajatorul nu a pomenit NIMIC de toate astea la interviu, ba chiar nici in job description nu sunt pasaje explicite despre pericolul la care este supus angajatul, in conditiile in care se lucreaza in mod direct cu substantele (incarcare in tancuri, contact izolat cu pielea, inhalare de vapori). Au existat si accidente, un coleg fiind stropit in ochi cu acid sulfuric la o incarcare intr-un bazin. Protectia muncii este foarte vaga, ne cheama "la semnat", nu ni s-a citit NICIODATA fisele de protectie a muncii, nu ni s-au prezentat riscurile la care ne supunem. Cu toate astea, nu se acorda spor de toxicitate (doar lapte,"antidotul") pentru ca... si acum urmeaza raspunsul angajatorului: "au venit de la securitatea muncii, au masurat noxele dar nu au gasit nimic anormal" (multi angajati banuiesc de o mica spaga acestora, sa nu se descopere nimic). Le-am spus ca totusi, nu e vorba doar de vapori, pentru ca se manipuleaza substantele astea, exista un risc, nu doar vaporii sunt periculosi... Reply-ul a fost ca decat sa ne dea noua spor de toxicitate mai bine investesc in conditii mai bune! Pai da, conditii mai bune ar fi sa nu mai lucram cu asa ceva, dar nu se poate, nu? le-am raspuns. O ridicare din umeri si cam asta a fost...
Acum, vreau sa stiu si eu conditiile pentru care se acorda acel spor de toxicitate, eventual enuntul de lege, orice m-ar putea ajuta/lumina; poate intr-adevar, angajatorul are dreptate, nu stiu, tocmai de-aia vreau sa ma interesez.
Multumesc!

#2
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Nimeni? :(

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Soarecul, on Mar 17 2008, 13:35, said:

Nimeni? :(
la tine la firma se incalca flagrant masurile de securitate in munca.
in primul rand trebuiau sa ti se comunice riscurile postului in care lucrezi. Firma este obligata sa aibe o identificare a tuturor riscurilor si o analiza a acestora.
referitor la substantele periculoase, fiecare dintre aceste substante trebuie sa fie insotite de fisa tehncia de securitate pentru aceste substante. Aici gasesti toate substantele pentru care trebuie sa fie FTS-uri. Trebuie sa ai acces la aceste fise care te intereseaza. Mai citeste pe acolo. exista OUG 200/2000...despre substante periculoase.
Despre sporul de toxicitate nu iti pot spune prea multe...nu stiu daca e o lege excata...dar ar trebui sa apara sporul de toxicitate in contractul colecgtiv de munca (daca aveti asa ceva).
poate faci o reclamatie totusi la ITM....

#4
Soarecul

Soarecul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.01.2006
Merci mult, dupa raspunsul tau am intrebat daca exista FTS-uri pentru substante si mi s-a raspuns ca da... Dar eu nu am vazut niciuna de 1 an de cand lucrez. Deci nu sunt insotite de FTS-uri substantele, asa cum ar trebui...  Sa vad ce pot face in legatura cu asta.
Merci inca odata!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate