Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

vreau sa refac o masca in baie

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pai in primul rand placile de gipscarton de 12.5mm(VERZI),profile,suruburi autofiletante rapide de 25 ,ca o masura de precautie in interiorul cadrului metalic cat si in interiorul profilelor puteti sa asezati vata de sticla utila pentru prevenirea aparitiei condensului pe suprafata conductelor si fonoizolatoare in cazul conductelor de canalizare.

Ulterior se monteaza o folie de polietilena peste cadrul metalic. Folia v-a avea marginile suprapuse 10 cm lipite cu banda dublu adeziva pentru a crea o bariera de vapori etansa.



Si mai aveti nevoie de spor!! si nu uitati sa ne aratati si noua in cadrul aleluiasi topic,REZULTATUL MUNCII  :OK:

ATENTIE :Ar fii indicat ca gresia sa fie primul lucru care trebuie executat. DE CE?:in cazul in care trebuie sa turnati si o sapa umiditatea
din ea se trage in placa de gipscarton!!,de asemenea umiditatea din adezivul utilizat  poate sa aiba acelas rol!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!DECI:   Placati baia si lasati taieturile din apropierea mastii la urma dupa constructia mastii    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#38
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadi_master, on Mar 14 2008, 16:33, said:

Pai in primul rand placile de gipscarton de 12.5mm(VERZI),profile,suruburi autofiletante rapide de 25 ,ca o masura de precautie in interiorul cadrului metalic cat si in interiorul profilelor puteti sa asezati vata de sticla utila pentru prevenirea aparitiei condensului pe suprafata conductelor si fonoizolatoare in cazul conductelor de canalizare.

Ulterior se monteaza o folie de polietilena peste cadrul metalic. Folia v-a avea marginile suprapuse 10 cm lipite cu banda dublu adeziva pentru a crea o bariera de vapori etansa.



Si mai aveti nevoie de spor!! si nu uitati sa ne aratati si noua in cadrul aleluiasi topic,REZULTATUL MUNCII  :OK:

ATENTIE :Ar fii indicat ca gresia sa fie primul lucru care trebuie executat. DE CE?:in cazul in care trebuie sa turnati si o sapa umiditatea
din ea se trage in placa de gipscarton!!,de asemenea umiditatea din adezivul utilizat  poate sa aiba acelas rol!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!DECI:   Placati baia si lasati taieturile din apropierea mastii la urma dupa constructia mastii    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pai si atunci cand o sa pun faianta peste rigips nu o sa traga umezeala din adeziv ? cum o  sa fie ?

#39
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postam-draci, on Mar 15 2008, 00:58, said:

pai si atunci cand o sa pun faianta peste rigips nu o sa traga umezeala din adeziv ? cum o  sa fie ?
in situatia asta nu apar probleme,era vb de imbinarea mastii cu podeaua la baza,in cazul in care trebuie sa turnati si o sapa de egalizare.

Attached Files



#40
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadi_master, on Mar 15 2008, 04:25, said:

in situatia asta nu apar probleme,era vb de imbinarea mastii cu podeaua la baza,in cazul in care trebuie sa turnati si o sapa de egalizare.
AM SI EU O INTREBARE, PROGRAMUL ALA AL TAU NU POTI FACE SI O SCHITZA LA O MOBILA SI DIMENSIUNI?

#41
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005
Va salut.
As dori sa ma indrumati si pe mine cu gasirea unor solutii in rezolvarea unei probleme.
Este vorba de o masca de baie care are rol pe lnaga faptul ca trec tevile de la toaleta si apa rece, si aerisire pentru baie.
As dori sa stiu cum as putea sa o fac corect pentru a nu avea probleme cu condensul si zgomotul. Aceasta gura de aerisire are iesire directa afara si de aceea am considerat ca este pericol de condens.

Attached Files



#42
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postam-draci, on Mar 19 2008, 22:13, said:

AM SI EU O INTREBARE, PROGRAMUL ALA AL TAU NU POTI FACE SI O SCHITZA LA O MOBILA SI DIMENSIUNI?
ba da!!

View Postsebica79, on Mar 19 2008, 23:18, said:

Va salut.
As dori sa ma indrumati si pe mine cu gasirea unor solutii in rezolvarea unei probleme.
Este vorba de o masca de baie care are rol pe lnaga faptul ca trec tevile de la toaleta si apa rece, si aerisire pentru baie.
As dori sa stiu cum as putea sa o fac corect pentru a nu avea probleme cu condensul si zgomotul. Aceasta gura de aerisire are iesire directa afara si de aceea am considerat ca este pericol de condens.
in primul rand constructia metalica e total gresita,in acest topic ai schite cu tot cu detalii sa poti construii o masca corect.daca o executai corect ,peste constructia metalica puneai o folie bariera de vapori pt condens (in prealabil tevile fiind izolate termo si fono cu fata de sticla.in leg cu aerisirea,daca toate operatiile din acest topic erau realizate asa cum sunt prezentate nu aveai probleme.LA CONCRET:DEMONTEAZA CE-AI FACUT ACOLO SI REFA CONSTRUCTIA METALICA!!IZOLEAZA TEAVA DIN IMAGINE CU VATA DE STICLA;PESTE PROFILÖE VINO CU O FOLI BARIERA DE VAPORI (marginile sa fie petrecute 10cm sa se faca o bariera de vapori etansa)SI APOI PLACHEAZA LA LOC PLACILE PE CARE DEJA LE-AI DECUPAT.iar la aerisire poti monte un ventilator de baie legat la intrerupator!

Edited by adi_master, 19 March 2008 - 22:54.


#43
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadi_master, on Mar 19 2008, 22:36, said:

ba da!!
programul e cu plata ? mi l poti da si mie ? sa iti dau poze si mi calculesi tu? intri pe mess ? poti sa mi dai un id? sau mail ?

#44
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postam-draci, on Mar 19 2008, 23:45, said:

programul e cu plata ? mi l poti da si mie ? sa iti dau poze si mi calculesi tu? intri pe mess ? poti sa mi dai un id? sau mail ?
programul e gratuit se numeste sketchup de la google,dar eu folosesc varianta ''pro''care a costat o leaca!
cu putina imaginatie si multa munca poti scoate lucruri deosebite!

Edited by adi_master, 19 March 2008 - 22:55.


#45
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadi_master, on Mar 19 2008, 22:48, said:

programul e gratuie se numeste sketchup de la google,dar eu folosesc farianta ''pro''care a costat o leaca!
crezi ca as putea sa fac mobila asta ? :D

Attached Files


Edited by am-draci, 19 March 2008 - 22:59.


#46
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
nu e mare scofala,dar de ce iti trebe s-o mai faci inca o data atata timp cat ai aceste poze?daca trebiue sa-ti faci mobila pe comanda te duci cu pozele acolo.de realizat o vedere 3D dureaza vre-o 10 min!!!

uite alta mai faina cu tot cu scafa de gipscarton!!

asta e si mai deosebita facuta pe un perete de gipscarton'' inundat'' de lumina

am uitat poza :lol:

Attached Files



#47
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadi_master, on Mar 19 2008, 23:10, said:

nu e mare scofala,dar de ce iti trebe s-o mai faci inca o data atata timp cat ai aceste poze?daca trebiue sa-ti faci mobila pe comanda te duci cu pozele acolo.de realizat o vedere 3D dureaza vre-o 10 min!!!

uite alta mai faina cu tot cu scafa de gipscarton!!

asta e si mai deosebita facuta pe un perete de gipscarton'' inundat'' de lumina

am uitat poza :lol:
pai poate pt ca aia de ti le face iti iau mai mult decat merita ? ;)

#48
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
mai eu pot sa-ti fac doua schita aferente pozelor daca te ajuta !!maine pana in orele 12'' le ai postate!!

#49
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadi_master, on Mar 19 2008, 23:14, said:

mai eu pot sa-ti fac doua schita aferente pozelor daca te ajuta !!maine pana in orele 12'' le ai postate!!
poti sa mi faci cu niste dimensiuni reale la poza aia a ta ? a 2-a  niste dimensiuni cu care as putea sa ma duc de ex sa tai pal-u

#50
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Se inchide,ramane deschis numai pt subiectul topicului!!

Vezi PM!!

#51
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

View Postadi_master, on Mar 19 2008, 22:36, said:

ba da!!


in primul rand constructia metalica e total gresita,in acest topic ai schite cu tot cu detalii sa poti construii o masca corect.daca o executai corect ,peste constructia metalica puneai o folie bariera de vapori pt condens (in prealabil tevile fiind izolate termo si fono cu fata de sticla.in leg cu aerisirea,daca toate operatiile din acest topic erau realizate asa cum sunt prezentate nu aveai probleme.LA CONCRET:DEMONTEAZA CE-AI FACUT ACOLO SI REFA CONSTRUCTIA METALICA!!IZOLEAZA TEAVA DIN IMAGINE CU VATA DE STICLA;PESTE PROFILÖE VINO CU O FOLI BARIERA DE VAPORI (marginile sa fie petrecute 10cm sa se faca o bariera de vapori etansa)SI APOI PLACHEAZA LA LOC PLACILE PE CARE DEJA LE-AI DECUPAT.iar la aerisire poti monte un ventilator de baie legat la intrerupator!

Va multumesc frumos pentru informatii, o sa incerc sa refac totul in momentul in care mi se preda apartamentul.

#52
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
daca vreti va pot ajuta cu o schita de executie detaliata dar am nevoie de cote exacte !!si o pot face numai sambata seara!!

#53
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

View Postadi_master, on Mar 20 2008, 11:13, said:

daca vreti va pot ajuta cu o schita de executie detaliata dar am nevoie de cote exacte !!si o pot face numai sambata seara!!

Va multumesc frumos, chiar m-ar putea ajuta, din pacate nu sunt inginer in constructor, de aceea am si apelat la d-va.
O sa va dau cotele cat de repede pot ... si sa incercam sa vedem cum trebuie facut ca sa iasa cum trebuie.
Ramane atunci sa revin la d-va cu cotele exacte.

Numai bine.

#54
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
va astept cotele exacte!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate