Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

LG -aer conditionat, climatizare

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#613
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

View Postscheleton, on 18 aprilie 2013 - 14:59, said:

"..în cădere s-a agăţat cu piciorul de un aparat de aer condiţionat.."

LG -life's good.

Daca era samsung, nu cred ca supravietuia. Posted Image  Ca au COP si EER mai mici.
Buna ziua,

Cred ca uneori viata atarna de tot felul de detalii marunte la prima vedere; ne bucuram mult pentru sansa doamnei.

Toate bune.

#614
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
Va rog sa ma ajutati si pe mine in luarea unei decizii. Am o casa in constructie si vreau sa-i fac incalzirea pe invertere. Am luat aceasta decizie deoarece gaze nu am ,am curent trifazic si centrala pe lemne sau electrica nu vreau. Sunt incantat de LG dar nu stiu ce modele sa aleg. Trebuie sa faca fata la incalzirea casei fiind principala sursa de caldura, sa aiba un consum decent si sa fie instalate ca la carte sa nu am probleme ulterior. Am 3 camere micute de 10 mp in care vreau sa pun de 9000, livingul in jur de 28 mp unde vreau unul de 12000 si bucataria de 13mp unde vreau unul tot de 9000. Suprafata utila a casei este de 85 mp iar izolatia zic eu ca o sa fie buna. Bugetul pentru ele este in jur de 4000 Euro. Lg_voice, cred ca ma poate ajuta foarte mult cu ceva oferte de la partenerii LG. Casa este in Ilfov deci un reprezentant din Bucuresti care comercializeaza si monteaza sigur stie ;).
Cu respect

#615
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postionutvladoiu, on 20 aprilie 2013 - 15:58, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine in luarea unei decizii. Am o casa in constructie si vreau sa-i fac incalzirea pe invertere. Am luat aceasta decizie deoarece gaze nu am ,am curent trifazic si centrala pe lemne sau electrica nu vreau. Sunt incantat de LG dar nu stiu ce modele sa aleg. Trebuie sa faca fata la incalzirea casei fiind principala sursa de caldura, sa aiba un consum decent si sa fie instalate ca la carte sa nu am probleme ulterior. Am 3 camere micute de 10 mp in care vreau sa pun de 9000, livingul in jur de 28 mp unde vreau unul de 12000 si bucataria de 13mp unde vreau unul tot de 9000. Suprafata utila a casei este de 85 mp iar izolatia zic eu ca o sa fie buna. Bugetul pentru ele este in jur de 4000 Euro. Lg_voice, cred ca ma poate ajuta foarte mult cu ceva oferte de la partenerii LG. Casa este in Ilfov deci un reprezentant din Bucuresti care comercializeaza si monteaza sigur stie Posted Image.
Cu respect
Bugetul tau este foaret aproape de o pompa de caldura aer-apa,inclusiv Lg are Therma V,Mitsubishi electric Zubadan are un pret de lista de 4100+tva,nu spun ca Inverterele nu-si fac treaba dar e pacat la acel buget sa nu beneficiezi si de ACM

#616
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
Sincer m-am gandit si la o pompa de caldura dar costurile de montaj sunt insemnate zic eu. Daca as opta pentru incalzire in pardoseala unde pdc are un consum uluitor de mic un boiler bun pt apa calda sau ventiloconvectoare si boiler se adauga inca 3000-4000 euro lejer. Prin montaj sa nu se inteleaga ca e doar montajul pdc-ului , e vorba de toate accesoriile gen incalzire in pardoseala, boiler, ventiloconvectoare ,puffer, tevi etc care nu sunt foarte ieftine. Pentru apa calda as opta pt un panou solar (cost 1500-2000euro)care functiuneaza tot anul plus un boiler cu o rezistenta electrica care urca temperatura apei cand panoul nu face fata(decembrie-februarie). Necesarul de acm al meu este undeva la 200-250 l pe zi , familia mea fiind compusa acum din 3 persoane si 4 din iunie, mai vine un bebe :) . La un calcul sumar configuratia invertere pentru climatizarea casei si panou solar pt acm iese mai ieftina si mai usor de pus in opera. In plus cu cat instalatia e mai complicata cu atat sunt sanse mai multe ca ceva sa cedeze ceva si cand vad atatea tevi, coturi si robineti la ipat plus suprafete radiante deasupra lor parca tot pe solutia de invertere si panou ma convinge mai mult. Casa care este acum in constructie a fost conceputa sa fie eficient energetic, am bca Ytong A+ de 40 cm plus termosistem de 10 cm peste, suprafata vitrata este de 12% din pereti cu geamuri tripan si rulouri exterioare, soclu, grinzile stalpii si planseul sunt si ele izolate bine. Punti termice zic eu ca nu o sa am iar necesarul de caldura la cei 85 mp utili mi-a dat undeva la 9kw. Eu pun 12kw ca sa fiu sigur dar 4 invertere de 9000 si unul de 12000 fac fata lejer la ce am nevoie. Probleme ar fii la bucatarie unde trebuie sa am grija de inverter sa nu-l omor cu vaporii de la gatit si mai este o baie de 6,5 mp unde evident nu voi avea inverter doar un radiator de baie sau incalzire in pardoseala electrica pt ca oricum este gresie pe jos. Gaze in zona nu voi avea prea curand asa ca tot ce am nevoie in casa se va baza pe energie electrica; caldura, acm iar la gatit plita cu inductie si cuptor electric. Incerc sa fac configuratia lor la un pret cat mai accesibil si cu un consum redus de energie. Nu am vazut acest "sistem" pe care l-am descris mai sus la altcineva asa ca sunt in dubii un pic. Alternativa la el este o centrala cu lemne/peleti sau electrica care nu m-au convins asa ca deocamdata configuratia mea este in carti. O sa mai pastez cosul de fum din camera tehnica si o sa pun si un semineu pe lemne in living pt zilele cand pica curentul :) Ar trebui sa fac un calcul cat mai exact la costurile de achizitie si intretinere dar mai intai ar trebui sa am o oferta de pret de la ele :)
Gall , am vazut ca tu esti cu mitsubishi si tare as vrea sa fac o comparatie intre o oferta LG si Mitsubishi la ce am eu nevoie (4 invertere de 9000 si unul de 12000). Raport pret/ performante costuri de intretinere etc. ( sunt multe de comparat). SCOP-ul :) suna bine in romana :) ar trebui sa fie 4-4,5 fara prea multi senzori ca isee-ul ceva simplu care sa-si faca treaba pe incalzire aproximativ 5-6 luni (pana la -15, -20 gr afara) racire cred doar 2-3 luni pe an ( o sa vad cand ma mut in casa). Sper ca nu deranjez pe nimeni dar peste o luna trebuie sa le am cumparate :). Oricum m-am decis sa optez intre LG si Mitsu :) Daca nu vreti sa apara configuratia pe forum , nu ma deranjeaza dar as fii foarte recunoscator daca imi trimiteti pe pm ;)

#617
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Eu am climatizat o casa cu Mitsubishi electric Kirigamine Zen,5 camere,fiecare cu sistemul ei,anul trecut am avut in zona mea -27 de grade,clientul nu a avut nicio problema cu aceste echipamente.Nu cred ca este necesara achizitia unui Inverter de 12000 btu,diferenta in pret nu se justifica pentru 1700-1800 btu in plus,Mitsubishi electric Msz-ge 25 are un pret de lista de 599 euro+tva dar trebuie sa te grabesti ca nu prea mai sunt multe pe stoc

Attached Files



#618
joefrk

joefrk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2012
Salut,

Poate sa imi dea cineva informatii despre modelele LG Econo Inverter E12EK si LG Silver DECO P12RK? As vrea sa aleg unul sin aceste modele dar nu reusesc sa gasesc nicio alta informatie in afara de specificatiile oficiale. Stiti ceva despre fiabilitatea si calitatea acestora?

Multumesc!

#619
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

View Postjoefrk, on 10 mai 2013 - 14:11, said:

Salut,

Poate sa imi dea cineva informatii despre modelele LG Econo Inverter E12EK si LG Silver DECO P12RK? As vrea sa aleg unul sin aceste modele dar nu reusesc sa gasesc nicio alta informatie in afara de specificatiile oficiale. Stiti ceva despre fiabilitatea si calitatea acestora?

Multumesc!

Buna ziua,

Bine de stiut ca aceste doua modele sunt modele de 2013 (asadar date de istoric pe fiabilitate putem avea in urmatoarele luni), sunt din noua gama care intruneste reglementarile de eficienta energetica ErP valabile incepand cu Ianuarie 2013 si puteti gasi (chiar in catalogul upload-at de mine la inceput de an) datele tehnice aferente.
Cred ca e bine de stiut ca aceste doua modele sunt in vanzare de aproximativ doua luni si ca pana acum avem feedback foarte bun.

Toate bune.

#620
joefrk

joefrk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2012
LG_voice, multumesc frumos pentru raspuns!

Banuiesc ca dintre cele 2 este de preferat P12RK, datorita functiei de autocuratare. Am dreptate?

Edited by joefrk, 10 May 2013 - 14:33.


#621
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008

View Postjoefrk, on 10 mai 2013 - 14:32, said:

LG_voice, multumesc frumos pentru raspuns!

Banuiesc ca dintre cele 2 este de preferat P12RK, datorita functiei de autocuratare. Am dreptate?

Buna ziua,

Cred ca e bine de stiut ca diferentele intre cele doua sunt in pricipal in clasa energetica pe racire (A+ fata de A la standarde ErP), nivelul de zgomot (diferenta de un decibel in "sleep") si sistemul de filtrare ceva mai performant in cazul lui P12RK (amandoua sisteme de filtrare sunt totusi proiectate impreuna cu acelasi concern numit 3M); bine de stiut ca functia de autocleaning este prezenta pe P12RK.

Toate bune.

#622
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Ma intereseaza sa schizitionez un sistem multisplit LG UE=30.000btu, UI1: 9000btu, UI2: 9000BTU, UI3: 12000btu, UI4: 18000btu.
Unde pot gasi o oferta decenta? E de preferat sa astept pana in toamna? Credeti ca scad preturile semnificativ?

#623
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.07.2007
Am cumparat astazi un a.c. LG Silver DECO P12RK. Intrebarea este daca montajul trebuie sa-l fac cu un partener LG (nu gasesc nicaieri o lista), sau  cu oricare firma autorizata ?

#624
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postadyspecie, on 17 iunie 2013 - 17:30, said:

Am cumparat astazi un a.c. LG Silver DECO P12RK. Intrebarea este daca montajul trebuie sa-l fac cu un partener LG (nu gasesc nicaieri o lista), sau  cu oricare firma autorizata ?

Partener LG sau firma autorizata e acelasi lucru,.. De unde ai cumparat aparatul ? Daca-l vand sunt obligati sa-l si monteze, prin angajati proprii sau prin firme autorizate de vanzator.

Edited by Lukmar, 17 June 2013 - 21:24.


#625
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.07.2007
Vanzatorul este o oarecare firma care comercializeaza mai multe lucruri(IT, TV, electrocasnice, etc, nu pot da nume). In momentul  de fata a avut cel mai bun pret. Nu toti care vand AC-uri ofera si instalare iar vanzatorul nu a pus nici o conditie in acest sens...Eu nu vreau sa pierd garantia oferita de producator daca nu montez cu o firma agreata de ei. De aia intrebam, exista firme care  sunt autorizati de LG sa monteze A.C.-urile lor?. Sau pot apela la orice firma autorizata in montaj aere?

#626
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postadyspecie, on 17 iunie 2013 - 23:07, said:

Vanzatorul este o oarecare firma care comercializeaza mai multe lucruri(IT, TV, electrocasnice, etc, nu pot da nume). In momentul  de fata a avut cel mai bun pret. Nu toti care vand AC-uri ofera si instalare iar vanzatorul nu a pus nici o conditie in acest sens...Eu nu vreau sa pierd garantia oferita de producator daca nu montez cu o firma agreata de ei. De aia intrebam, exista firme care  sunt autorizati de LG sa monteze A.C.-urile lor?. Sau pot apela la orice firma autorizata in montaj aere?
Lg voice iti poate raspunde la aceasta intrebare,eu cred ca trebuie agreat de LG

#627
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postadyspecie, on 17 iunie 2013 - 23:07, said:

Vanzatorul este o oarecare firma care comercializeaza mai multe lucruri(IT, TV, electrocasnice, etc, nu pot da nume). In momentul  de fata a avut cel mai bun pret. Nu toti care vand AC-uri ofera si instalare iar vanzatorul nu a pus nici o conditie in acest sens...Eu nu vreau sa pierd garantia oferita de producator daca nu montez cu o firma agreata de ei. De aia intrebam, exista firme care  sunt autorizati de LG sa monteze A.C.-urile lor?. Sau pot apela la orice firma autorizata in montaj aere?

De aici si foarte multe confuzii. Nu-ti trebuie vreo autorizatie sa montezi aere,... trebuie doar sa ai calificare ca frigotehnist, deci firma autorizata inseamna partener al vanzatorului/importatorului. Ia legatura cu vanzatorul si intreaba-l de firmele autorizate de el in montaj. Daca nu-ti ofera o solutie apeleaza la numarul de telefon din certificatul de garantie sa-ti dea un montator (Call-center-ul). Oricum, nu ai voie sa-l montezi cu o firma neautorizata (nepartenera LG, direct sau indirect).

#628
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.07.2007
Am sunat la LG suport si mi-au spus ca pot monta cu orice firma autorizata, insa au si ei firme cu care colaboreaza. Operatorul mi-a dat datele de contact al catorva dintre ele.
Va multumesc pentru sprijin.

Edited by adyspecie, 18 June 2013 - 08:41.


#629
crapu24

crapu24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.04.2009
Buna ziua,
m-ar interesa un aer conditionat lg ,am vazut aceste doua modele LG MS18AWR  si LG MC18AHR nu stiu care este diferenta dintre ce le doua
daca ma puteti ajuta
daca sunt OK?
doresc sa-l montez pe hol in apart.2cam,bugetul este cam de 2000 2500 lei(daca ezista si alte variante

#630
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postcrapu24, on 20 iunie 2013 - 11:58, said:

Buna ziua,
m-ar interesa un aer conditionat lg ,am vazut aceste doua modele LG MS18AWR  si LG MC18AHR nu stiu care este diferenta dintre ce le doua
daca ma puteti ajuta
daca sunt OK?
doresc sa-l montez pe hol in apart.2cam,bugetul este cam de 2000 2500 lei(daca ezista si alte variante

Glumesti, nu ? Ambele sunt unitati interioare de multisplit,... adica la pretul pe care l-ai vazut cumperi doar interna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate