Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Rebobinat difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Lipirea a reusit, nu a curs necontrolat cleiul, totul s-a intarit unde trebuie. Bobina nu freaca. Se pare ca acest difuzor va functiona foarte aproape de parametrii originali. (sa fim in clar: nimeni nu mai poate garanta aceeasi parametrii t&s. O rebobinare de difuzor inseamna "O tentativa In Extremis". La ora actuala nu se mai rebobineaza difuzoare, doar unii nebuni o mai fac)
In alta ordine de idei: tabla de aluminiu din cutii de bere e foarte buna ca suport pentru bobine de difuzor. Ca grosime e aproximativ la fel ca cele mai multe originale (0.1 - 0.12mm). Ca duritate si rezistenta la rupere e mai buna ca orice tabla din bobinele de difuzor pe care le-am demontat vreodata. Se pare ca pe vremea cind rebobinam difuzoare nu se inventase tabla de aluminiu alimentar. Sau e prea grea? (are densitate prea mare din cauza alierii - nu prea cred). In orice caz, aceste difuzoare le-am bobinat in mod clasic, pe o tabla de Al de 0.1 normala, foarte apropiata de cea originala (destul de moale)
misa cu S de la Sarpe da' nu oricare: Serpens Albus adica Whitesnake

Edited by misa2, 05 May 2008 - 23:44.


#38
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Am terminat de rebobinat primul difuzor. Am lipit capetele bobinei dupa care am acoperit firele si lipiturile cu clei Bizon hard plastic. Tot cu acelasi clei am lipit si calota. Am verificat faza difuzorului - foarte important. Plusul difuzorului sau borna marcata cu rosu este aceea pe care daca aplic un plus de la o sursa de cc, membrana difuzorului iese in afara. De multe ori, oricit ai fi de atent, poti gresi si de aceea verificarea fazei e obligatorie. In cazul in care s-a inversat, trebuie marcata corespunzator.
Pentru II: Ma gindesc sa-ti trimit miine difuzorul sa-ti dai cu parerea. Daca iti place cum merge, ti-l rebobinez si pe celalalt. Oricum eu sunt cam la jumatatea lucrului si cu celalalt. Nu le-am facut deodata pentru ca nu aveau acelasi diametru al bobinei.

Attached Files



#39
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 misa2, on May 12 2008, 23:23, said:

Am terminat de rebobinat primul difuzor. Am lipit capetele bobinei dupa care am acoperit firele si lipiturile cu clei Bizon hard plastic. Tot cu acelasi clei am lipit si calota. Am verificat faza difuzorului - foarte important. Plusul difuzorului sau borna marcata cu rosu este aceea pe care daca aplic un plus de la o sursa de cc, membrana difuzorului iese in afara. De multe ori, oricit ai fi de atent, poti gresi si de aceea verificarea fazei e obligatorie. In cazul in care s-a inversat, trebuie marcata corespunzator.
Pentru II: Ma gindesc sa-ti trimit miine difuzorul sa-ti dai cu parerea. Daca iti place cum merge, ti-l rebobinez si pe celalalt. Oricum eu sunt cam la jumatatea lucrului si cu celalalt. Nu le-am facut deodata pentru ca nu aveau acelasi diametru al bobinei.
Chiar te rog, de abia astept!
Multumesc,
II

#40
alinciao17

alinciao17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2008
Salut am si eu o intrebare.... as putea folosi altceva in afara de clei epoxidic?? nu gasesc nicaieri un asemena clei va rog sa ma ajutati :mellow:

#41
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Cleiul epoxidic se gaseste peste tot. Este cel care se intareste prin amestecarea a 2 substante. Cea mai raspindita ambalare este intr-o seringa dubla. Exemple: Bison Epoxi - in mai multe variante, UHU Plus. Trebuie sa alegi variantele transparente de clei pentru ca cele opace pot contine pulberi metalice. In magazinele mari gen Cora, Practiker, etc se gaseste in mod cert dar si in magazine de vopsele si uneori in paperarii.
Succes.

#42
inf3rnall

inf3rnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2007
vreau si eu o informatie de la voi.. ce folositi si ce recomanda-ti sa folosesc la "lipirea" sarmei de bobina. eu de obicei folosesc lac cu intaritor, si acel tratament cum se face? sau mai bine. ecplicati-mi exact cum face-ti voi bobina de la zero pana e gata... sa va spun si eu cum fac, facem schimb de experiente acuma :P   eu de obicei o fac din doze de aluminiu, pun pe ea un strat de hartie lipit cu poxipol, acea hartie e pentru a se imbiba bine lacul in ea pentru ca direct de aluminiu nu tine lacul, dupaia sarma bobinata frumos.. si vreo 2-3 straturi de lac dupa. iar aici sunt curios cu ce bobinati voi, tot cu lac? si cum e tratamentu ala ? ms mult :)

#43
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu o intrebare...am doua difuzoare de 800 ohmi , insa la unul s-a desprins conul metalic care intra in bobina...in fapt s-a descentrat....bobina este buna...sunt de la un radio stereo cu 4 ecl82 in final

Difuzorul este foarte vechi (1955) nu este cu magnet... perechea lui merge perfect insa nu mai pot sa recentrez...mentionez ca partea metalica care ,,intra'' in bobina este in partea din fata a difuzorului...

O sa incerc poze...cer ajutor...

Edited by FANARIOT2007, 17 May 2008 - 09:28.


#44
alinciao17

alinciao17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2008
Multumesc tare mult misa pentru informatii  :worthy: !

#45
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Domnule II. Saptamina trecuta, marti, am trimis difuzorul. Ar fi cazul sa ajunga.

#46
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 misa2, on May 19 2008, 09:06, said:

Domnule II. Saptamina trecuta, marti, am trimis difuzorul. Ar fi cazul sa ajunga.
Salut, Misa2!
Azi, 19.05.2008, am ridicat coletul de la PR.
De abia diseara il voi proba.
Pana atunci,
toate cele bune.
II

#47
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Am probat aseara tarziu diful. Totul este OK, suna aproape ca nou.
Mica diferenta este data probabil de faptul ca suspensia s-a mai rigidizat un pic (probabil de la clei) si basul nu mai este la fel de moale ca inainte, este mai percusiv. Bravo, misa2, si foarte foarte multumesc!
Daca iese si al doilea la fel, m-ai scos din mare incurcatura!
Multumesc,
II

#48
inf3rnall

inf3rnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2007
trebuie sa bobinez un JBL P1222 are dual voice coil. doua de 2 ohmi. cu sarma de 0.6mm. si imi trebuie ceva clei foarte bun la samra. pana acum am folosit lac cu intaritor. nu am avut probleme. dar la difuzorul asta trebuie ceva sa reziste foarte tare. rasina epoxidica, in primu rand ce e aia si cum se foloseste? si mai ales acel tratament la caldura.. iar dupa ce il termin JBL-ul, trebuie sa ma apuc de cel mai nebun difuzor posibil, Ground Zero Plutonuim, e incredibil difuzoru asta! tot 2 bobine dar cu sarma de 0.8mm :| amandoua difuri au fost "prajite" de o statie Ground Zero plutonium de 3000W. chiar am nevoie de ceva tare pentru bobine. ms de ajutor ;)

Attached Files



#49
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Cleiurile din rasini epoxidice sunt considerate cele ma bune cleiuri existente. Se intaresc prin amestecarea a 2 componente care polimerizeaza. Dupa intarire rezulta o masa dura, insolubila, rezistenta la substante chimice, la temperaturi relativ ridicate. O proprietate esentiala este ca nu isi micsoreaza volumul prin intarire. Au diverse denumiri comerciale (am scris 2 mai sus) Este foarte importanta respectarea proportiilor componentelor si amestecarea perfecta. Exista variante cu intarire rapida sau lenta. Indiferent de timpul de intarire scris pe ambalaj, duritatea maxima se va obtine doar dupa mai mult de 1 saptamina la temperatura camerei. (asta nu scrie in instructiuni) De asemenea, cea mai buna lipire rezulta daca intarirea se face 1-2 ore la 80-100 grade. (nici asta nu scrie in instructiuni) Referitor la tratamentul termic de care pomenea bit61 si cu mine: dupa lipirea bobinajului pe tub, adica dupa intarirea la temperatura camerei a cleiului, se introduce bobina in cuptor (cuptorul de la aragaz) si se tine 1 ora la aprox 100 grade. Atentie sa nu prajesti de tot bobina. Mai bine temperatura mai mica decit sa strici totul.
Intarirea la temperaturi ridicate se foloseste numai in aplicatii speciale, de exemplu la lipirea foilor de aluminiu din fuselajul avioanelor si... la bobinele de difuzor.

#50
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007
Misa are dreptate.
Secretul este tratamentul la temperaturi inalte (eu folosesc o curba optimizata experimental cu maxim 120 de grade, cam 2.5ore total).

#51
inf3rnall

inf3rnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2007
ok. am inteles tratamentul, dar ce sa folosesc la sarma ? cleiuri epoxidice? am un UHU Plus epoxi, din 2 solutii, cu el lipesc bobina de membrana.. e foarte bun. dar e gros asa si greu de facut o bobina frumoasa cu el. mai ales pe 4 straturi care trebuie sa fie spirele perfecte..

#52
daniel.ungureanu

daniel.ungureanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.08.2007
In anul 2001 mi s-au ars tweeterele de la 4 boxe: 2 x EV de 250W si 2 x Peavey de 100W. Fiecare tweeter avea magnetul de diamtru 20-25 cm.

Am gasit un atelier care era chiar in dreapta Hanului lui Manuc. Au facut o treaba exceptionala. Toti care le-au ascultat au fost de parere ca se aud "chiar mai bine decat inainte". Si erau oameni de radio.

Acum inca le folosesc fara nici cea mai mica problema.

Doar ca nu mai stiu unde s-a mutat atelierul. Nu l-am mai vazut de cativa ani, si e mare pacat sa nu se mai stie de astfel de oameni care sunt 100% profesionisti!!!!

Cu stima pentru astfel de oameni,
Daniel Ungureanu

#53
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 daniel.ungureanu, on May 26 2008, 12:28, said:

In anul 2001 mi s-au ars tweeterele de la 4 boxe: 2 x EV de 250W si 2 x Peavey de 100W. Fiecare tweeter avea magnetul de diamtru 20-25 cm.

Am gasit un atelier care era chiar in dreapta Hanului lui Manuc. Au facut o treaba exceptionala. Toti care le-au ascultat au fost de parere ca se aud "chiar mai bine decat inainte". Si erau oameni de radio.

Acum inca le folosesc fara nici cea mai mica problema.

Doar ca nu mai stiu unde s-a mutat atelierul. Nu l-am mai vazut de cativa ani, si e mare pacat sa nu se mai stie de astfel de oameni care sunt 100% profesionisti!!!!

Cu stima pentru astfel de oameni,
Daniel Ungureanu
cine se baga la rebobinat niste difuzoare f mici si migaloase:
2tweetere si 2 difuzoare de medii(care sunt f ciudate)
sunt de la un sistem 5.1
mediile sunt de 21/5cm
tw au 7,5cm diametru

Attached Files


Edited by costy_ytsoc, 29 May 2008 - 20:08.


#54
marcy17

marcy17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.01.2013
salut cine mi-ar putea rebobina si mie un difuzor vechi imi e foarte drag marca RTF L2921? multumesc, obserb ca acest topic nu a mai fost folosit din 2008

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate