Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rebobinat difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004
Stiti cumva in Bucuresti daca mai exista vreun atelier de rebobonat difuri?
II

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Nu stiu daca de cand cu democratia Ii mai preocupa pe romani bobinarea difuzoarelor.Romanul acum ori se sparge in bani si cumpara ce produc altii la preturi mici si ni le vand la preturi mari ,sau faci ca mine . Desfaci difuzorul bucata cu bucata (magnetul si carcasa nu te atingi de ele). Dezlipesti doar conul difuzorului cu membrana (gumata )si rebobinezi bobina cu sarma identica pe care o lacuiesti cu lac de bakelita sau palux .Il montezi la loc si trebuie sa reusesti, ca la urma urmei romanul este bun la toate. :thumbup:

#3
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Eu pe vremea lui Ceausescu am rebobinat multe difuzoare dar niciodata nu am dat jos conul (membrana). Am desprins calota prin inmuierea cleiului cu toluen (prin picurare cu o pipeta), am desprins suportul bobinei (tubul) de pe membrana si de pe elementul de centrare (burduful de pinza) tot prin picurarea toluenului, dupa care am scos tubul cu bobina (putin fortat). Intotdeauna am confectionat un tub nou pentru bobina, din hirtie sau din aluminiu in functie de difuzor. Pentru impregnarea bobinei am folosit in prima faza nitrolac (care nu e bun de loc pentru aceasta aplicatie) dupa care am folosit rasina epoxidica cu greu procurata (pe atunci) din Germania. Sunt convins ca si Paluxul adica lacul de parchet din 2 componente e foarte bun. Pentru ansamblarea componentelor am folosit un clei obtinut prin dizolvarea tuburilor pentru perfuzie in ciclohexanona - pentru ca nu am gasit un clei gen prenadez ce calitate. Pentru centrarea bobinei fata de miez am folosit fisii de film foto pe care le intrduceam intre bobina si miez pina cleiul se intarea (evident dupa aia le scoteam)
In majoritatea cazurilor rebobinarea a reusit, in sensul ca difuzoarele mergeau. Nu pot sa spun cit de bine mergeau pentru ca in acea criza de difuzoare nu prea conta. Am avut un  singur caz in care rebobinarea nu prea a reusit din cauza ca bobina avea 4 straturi (nu 2 cum au de obicei) si am scos foarte greu bobina prin piesa de centrare si membrana.

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Subscriu la cele spuse de @misa2.
As mai adauga doar faptul ca impregnarea bobinei nu se face dupa operatia de bobinare ci in timpul ei.
Pensula cu lac sau rasina se deplaseaza concomitent cu firul de cupru in asa fel incat firul sa "calce"
intotdeuna pe o suprafata cu lac sau rasina.
Dupa uscare si aplicarea tratamentului termic ("coacere") bobina se poate monta.
Pentru difuzoare de puteri mari si foarte mari se foloseste sarma cu profil patrat sau dreptunghiular.

#5
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

 ionioni2000, on Feb 28 2008, 12:13, said:

Stiti cumva in Bucuresti daca mai exista vreun atelier de rebobonat difuri?
II
Sal...Se pare ca mai exista undeva pe la Cismigiu...pe langa teatru pe acolo.

#6
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007

 bit 61, on Feb 29 2008, 07:12, said:

As mai adauga doar faptul ca impregnarea bobinei nu se face dupa operatia de bobinare ci in timpul ei.
Pensula cu lac sau rasina se deplaseaza concomitent cu firul de cupru in asa fel incat firul sa "calce"
intotdeuna pe o suprafata cu lac sau rasina.
Dupa uscare si aplicarea tratamentului termic ("coacere") bobina se poate monta.
Pentru difuzoare de puteri mari si foarte mari se foloseste sarma cu profil patrat sau dreptunghiular.


Corect!

#7
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Eu am rebobinat mereu  difuzoarele la un centru pe langa unirii. Mai exact Strada Franceza aproape de intersectia cu Calea Victoriei. Lucreaza excelent. Nu am avut niciodata probleme.

#8
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007

 D.J. B.K.LY, on Feb 29 2008, 16:54, said:

Eu am rebobinat mereu  difuzoarele la un centru pe langa unirii. Mai exact Strada Franceza aproape de intersectia cu Calea Victoriei. Lucreaza excelent. Nu am avut niciodata probleme.
subscriu ............
este aproape de calea victoriei

#9
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 D.J. B.K.LY, on Feb 29 2008, 16:54, said:

Eu am rebobinat mereu  difuzoarele la un centru pe langa unirii. Mai exact Strada Franceza aproape de intersectia cu Calea Victoriei. Lucreaza excelent. Nu am avut niciodata probleme.
Va multumesc tuturor din suflet!
Cu modestie, va marturisesc ca pe vremea odiosului am mai rebobinat si eu cateva difuri, dar... aveam acces la un micrometru, cumnatul mai lucra inca ca strungar si-mi facea bolturile sablon, aveam acces la sarma de orice diametru si aveam de la un prieten si un lac (nu stiu ce era, nici el nu stia, nu ma intrebati cum il procurasem) care mergea excelent la fixare - se usca in 15 minute! Dar, oricum, experienta mea se limita la difuri mici de 8VA, 20W si celebrele Electronica de 6VA ovale, nu m-as baga la ce am acum de rebobinat - 2 buc. de 100W cu suspensie foarte moale. Sunt din provincie, dar m-am scolit in Bucuresti, asa ca mai stiu orasul putin. Cei care stiu exact unde e centrul ala de rebobinat (johny 69 si/sau DJ B.K.LY) indrumati-ma mai exact. Cu multi ani in urma, stiu ca era un centru pe splaiul Unirii, cum mergi spre semanatoarea, pe dreapta, cam in zona centrului vechi (Selari, Smardan, Covaci).
Dar prin 91 stiu ca se mutasera deja de acolo pe langa statia de metrou Titan (dar n-am gasit noua locatie!). Astept replayuri, cu speranta poate cineva l-a "folosit" de curand!
Cu stima!
II

#10
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007

 ionioni2000, on Feb 29 2008, 17:20, said:

Va multumesc tuturor din suflet!
Cu modestie, va marturisesc ca pe vremea odiosului am mai rebobinat si eu cateva difuri, dar... aveam acces la un micrometru, cumnatul mai lucra inca ca strungar si-mi facea bolturile sablon, aveam acces la sarma de orice diametru si aveam de la un prieten si un lac (nu stiu ce era, nici el nu stia, nu ma intrebati cum il procurasem) care mergea excelent la fixare - se usca in 15 minute! Dar, oricum, experienta mea se limita la difuri mici de 8VA, 20W si celebrele Electronica de 6VA ovale, nu m-as baga la ce am acum de rebobinat - 2 buc. de 100W cu suspensie foarte moale. Sunt din provincie, dar m-am scolit in Bucuresti, asa ca mai stiu orasul putin. Cei care stiu exact unde e centrul ala de rebobinat (johny 69 si/sau DJ B.K.LY) indrumati-ma mai exact. Cu multi ani in urma, stiu ca era un centru pe splaiul Unirii, cum mergi spre semanatoarea, pe dreapta, cam in zona centrului vechi (Selari, Smardan, Covaci).
Dar prin 91 stiu ca se mutasera deja de acolo pe langa statia de metrou Titan (dar n-am gasit noua locatie!). Astept replayuri, cu speranta poate cineva l-a "folosit" de curand!
Cu stima!
II
sediul central CEC de pe calea victoriei...... pete drum este muzeul de istorie.......... cobori spre dambovita pe calea victoriei ........ si unde se termina muzeul e strada franceza ......... mergi pe ea cam max 75 100 metri si ai sa vezi firma

#11
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 johny 69, on Feb 29 2008, 20:01, said:

sediul central CEC de pe calea victoriei...... pete drum este muzeul de istorie.......... cobori spre dambovita pe calea victoriei ........ si unde se termina muzeul e strada franceza ......... mergi pe ea cam max 75 100 metri si ai sa vezi firma
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
Mai ramane cand ajung in Bucuresti sa vad daca mai exista, ca multe "chestii" utile au disparut in ultimii ani! (vezi ascutitorii de cutite, forfecute sau bobinatorii buni, etc.)
Multumesc,
II

#12
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Salut II
Uite ce propunere iti fac:
Iti rebobinez eu difuzorul pe gratis daca esti de acord sa pun poze si explicatii in timp real pe acest forum.
Aceasta oferta publica este valabila numai dupa ce vad niste poze cu difuzorul in cauza.(este posibil sa refuz rebobinarea)
De asemenea doresc sa comunici pe forum parerea ta despre aceasta reparatie.
Fac acest lucru pentru ca am primit multe informati utile de la acest forum si cred ca este important sa contribui si eu .
[email protected]

S de la Sarpe

Edited by misa2, 29 February 2008 - 21:59.


#13
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 misa2, on Feb 29 2008, 21:52, said:

Salut II
Uite ce propunere iti fac:
Iti rebobinez eu difuzorul pe gratis daca esti de acord sa pun poze si explicatii in timp real pe acest forum.
Aceasta oferta publica este valabila numai dupa ce vad niste poze cu difuzorul in cauza.(este posibil sa refuz rebobinarea)
De asemenea doresc sa comunici pe forum parerea ta despre aceasta reparatie.
Fac acest lucru pentru ca am primit multe informati utile de la acest forum si cred ca este important sa contribui si eu .
[email protected]

S de la Sarpe
Salut Misha2!
Deja m-ai mai ajutat si in trecut cu altele, boieru' tot boier!
N-as vrea insa sa abuzez de tine sau sa te pacalesti.
Este vorba insa de 2 difuzoare (vezi post nr.9)!!
Ele sunt pereche (identice), desi marcajul de pe magnet te-ar duce cu gandul la altceva. Au fost 3, identice, dar natafletul (ca sa nu zic altfel!) care le-a scos din niste subwoofere casate a scos prin smulgere magnetul la 1 din ele ca sa-si magnetizeze surubelnitele(!?).
In fine, puterea este de 100W/8ohm, diametrul este de 6toli si au suspensie cauciucata moale.
Eu le folosisem pe cele 2 supravietuitoare la niste incinte inchise de camera, impreuna cu niste tweetere dinamice de 70W Unitra, ramase de la preschimbarea boxelor mari. Vreau sa spun ca pentru o sufragerie de 6.5x4.5 sunau extraordinar, plin si cu bass foarte rotund si profund, desi diametrul lor este relativ mic.
Le-am imprumutat insa pentru un eveniment si ampul alora se pare ca scotea CC pe iesire la miscarea poturilor, asa ca, dupa vreo 2 ore mi le-au ars.
Tweeterele au scapat, ca aveam filtre bune. Mi-a venit sa mor de ciuda, dar asta e, acum de abia astept sa mi le repar.
Daca stiind ca sunt 2 nu te deranjeaza, iti fac o mare cinste!
Apropo, mai am inca si membrana cu spiderul si chiar si bobina arsa (pentru inspiratie!) de la cel de al 3-lea dif.
Ce zici, te incumeti?
Multumesc, II.

#14
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Da, ma incumet. Primul e gratis cum am zis. Pe al doilea dai o bere.
Cred ca de prin '92 nu am mai rebobinat difuzoare asa ca astea le fac asa, de distractie, in amintirea zilelor in care daca nu construiam sau reparam nu aveam nimic (groaznic). Dar adevarul este ca situatia ne-a obligat sa invatam multe chestii practice care altfel nu le-am fi experimentat niciodata.
Oricum daca poti pune 2 poze. Una din fata si una din spate (putin dintr-o parte).

#15
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 misa2, on Mar 1 2008, 23:06, said:

Da, ma incumet. Primul e gratis cum am zis. Pe al doilea dai o bere.
Cred ca de prin '92 nu am mai rebobinat difuzoare asa ca astea le fac asa, de distractie, in amintirea zilelor in care daca nu construiam sau reparam nu aveam nimic (groaznic). Dar adevarul este ca situatia ne-a obligat sa invatam multe chestii practice care altfel nu le-am fi experimentat niciodata.
Oricum daca poti pune 2 poze. Una din fata si una din spate (putin dintr-o parte).
OK. dar maine, 03.03.2008.
Respect, II.

#16
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Se pare ca neobositul colectionar de radioreceptoare si depanator misha2 , nu mai are de lucru sau vrea sa se relexeze cu niste difuzoare. Mi ar face mare placere sa-l cunosc pentru ca-mi aduce aminte de neastamparul pe care Il aveam si eu pana nu demult.

#17
ionioni2000

ionioni2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.08.2004

 ionioni2000, on Mar 2 2008, 20:08, said:

OK. dar maine, 03.03.2008.
Respect, II.
Am revenit cu pozele la difuri. Revin si cu precizarea ca au diametrul de 14.50 cm si nu 6 toli cum tineam eu minte!
Ce se vede pe fundal sunt 4 coli A4. Am atasat si poza celui de al 3-lea dif, de model pt bobina!
Ar trebui sa se vada ca bobina este pe suport din folie de aluminiu si este lunguta: 8-10mm,
difuzoarele aveau cursa lunga pentru diametrul lor.
Unul se misca, dar are bobina arsa, iar la celalalt, bobina s-a "umflat" si freaca rau pe bolt sau la intrefier
(membrana este blocata).
Cu stima,
II

Attached Files


Edited by ionioni2000, 03 March 2008 - 17:08.


#18
misa2

misa2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.03.2007
Astept difuzoarele de la II. In limita timpului disponibil am sa le repar si am sa pun poze si explicatii cu fiecare operatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate